2019-19 (3741)

Veenva USA-vastasuse tellimus

Valimiste eelõhtul on nii mõnigi maailmapoliitika arengustsenaarium üldse esindamata.

Üks emotsionaalne, et mitte öelda hüsteeriline naisterahvas Prantsusmaalt väisas sel nädalal Tallinna. Tänu Euroopa Liidus vohavale koostööle ja selle tagajärjel tekkinud suveräänsuskaole sai ta seda teha viisavabalt, inimeste vaba liikumise lepingute alusel, mida ei piira ükski parteiline kuuluvus, nagu…
Poola muuseumid löögi all
holokaustile kaasaaitamises on rünnaku all nii Poola juutide ajaloo muuseum Polin (pildil) kui Auschwitzi muuseum.
Wikimedia Commons

Poola muuseumid löögi all

Poolas on vallandunud antisemitismi laine, mis on suunatud ka juudi ajaloo ja kultuuri ning holokaustiga tegelevate institutsioonide vastu.

Havanna sündroom ja Eesti hallutsinatsioonid

Oodati esimest naispeaministrit, oodati teistsugust valitsust, kõige vähem oodati valitsusse EKREt.

Esimest korda taas iseseisva Eesti ajaloos on võimul valitus, keda avalikkus väga ei oodanud ja keda on ka raske tõsiselt võtta. Selle põhjuseks on nii luuludena mõjuvad vandenõuteooriad süvariigist kui ka vanameelsus isikuvabadustes, mis on koos EKRE tulekuga…
Loodus on meie kõigi hoida
Sulle avaneb kuskil selline pilt? Tegu on väärtusliku elupaigaga, hoia seda.
Aveliina Helm

Loodus on meie kõigi hoida

Igaüks peaks saama ellu kaasa teadmise, millised on Eesti looduse võtmeelupaigad, kuidas neid ära tunda ka siis, kui nad on õige pisikeseks jäänud ning kuidas tagada nende säilimine.

Kas näidata keelt või areneda?

Eesti on üks väike, aga mugav riik. Kultuur on meil selle kohta hästi toetatud. Mitte et summad oleksid meeletult suured, aga võimalused ja seega ka raha jõuab võrdlemisi kerge vaevaga loojani. Kusjuures ise ei pruugi loovisik selleks tingimata kuigi palju tehagi, kui ta on end (juba õpingute ajal) piisavalt tõestanud,…

Skorpion ja konn ja skorpion ja konn

Kui heade filmide kõrval vaadata ka igasugust rämpsu, milleks amet pahatihti kohustab, jääb näiliselt lõputu klišeemere pinnale hulpima suuremas koguses igasugust huvitavat sodi. Tekib sügav vandenõuteoreetiline soov uskuda, et kuskil on olemas stsenaristide ühine riiul või kaust, kust võetakse inspiratsioonikriisi korral kasutusse mõni laisk kujund või tarkusetera, kui on vaja…

Buddha köök, armastus ja valu

Elu on kannatus – selles asjas näivad Buddha ja Piret Bristol olevat ühel meelel.

„Lilled Vabakal“ on kirjanik Piret Bristoli kümnes luulekogu. Bristol on kirjutanud ka proosat: eelmisel aastal sai tema triloogia „Maailm, mis on hea“ järje romaaniga „Roosi tänav“.
Luulekogu kätte võttes ja sirvides tekkis kohe äratundmishetki. Raamatus mainitavate paikadega…

Repliik –Parem lõputu dialoog kui õudne lõpp

Kaarel Tarand kommenteeris 26. aprilli Sirbis pikalt arengukava „Lõimuv Eesti 2030“ koostamist, ja ka üldisemalt lõimimis- ehk Eesti vähemuspoliitikat. Tarand heidab sellele ette tarbetut uurimist ja seiret ning nähtava lõpplahenduse puudumist. Ta ei soovi jätkata „lõimumise lõputut õudu“, vaid soovib näha selle (mingisugust) lõppu. Ka lõimumise üle arutlemine võib vahel…

Liikuvusvaesus – isevooluteed läinud linnaarengu varjatud lõks

Autosõltuvuse kasvatamise asemel peaks linna planeerima säästvamalt, keskendudes kiirele ja mugavale ühistranspordile ning atraktiivsele jalgsi või rattaga liikumise keskkonnale.

Tallinna linn, riik, ettevõtted ja pered kulutavad transpordisüsteemi arendamisele ja ülalpidamisele ning igapäevasele transpordile rohkem raha kui kunagi varem. Autokasutus ja energiatarbimine on Tallinnas kasvanud kiiremini kui rahvaarv…
On võimalik igasugu asju kududa
Eva-Liisa Kriis demonstreerib kudumist eestiaegsetel dobby-telgedel.
Eva Mustonen

On võimalik igasugu asju kududa

Kureeritud tekstiilinäitusi tuleb meil harva ette, sest aastanäitusele valitakse tööd žüriiga, väiksemad väljapanekud tehakse omal jõul.

Täiuslikult ebademokraatlik kvartetiõhtu

Keelpillikvarteti eeldused on väga hea haridusega pillimängijad ja süvenemisvõimelised kuulajad, kelle puhul naudingu saamine (või ilmajäämine) sõltub võimest meeli koondada, mitte lahutada.

Triin Ruubeli keelpillikvartett (Triin Ruubel, Joosep Reimaa, Sandra Klimaitė, Theodor Sink) Eesti Kontserdi sarjas „Pihtimused. Šostakovitš“ 11. V Tallinna raekojas.…
Kas Ateenat ei ole enam?
Kuigi monumendikultus ei ilmuta Roomas hääbumise märke, siis ometi lähevad turistid jalutama ka Trasteveresse, kus nad otsivad ajaloolist miljööd ja tervikliku linnamaastiku kogemust.
Kadri Kallast

Kas Ateenat ei ole enam?

Väärtuslik linnamaastik seisneb kogu linnaruumi erinevate kihistuste tähtsustamises, mitte niivõrd monumentide rohkuses, kuigi viimased on olulised ajaloo- ja identiteediväärtuse kandjad.

Mõjuv, ent problemaatiline terrorikäsitlus

Mängufilm „Hotell Mumbai“ („Hotel Mumbai“, Austraalia-USA-India 2018, 123 min). Režissöör Anthony Maras, stsenaristid John Collee Anthony Maras, operaator Nick Remy Matthews, helilooja Volker Bertelmann. Osades Dev Patel, Armie Hammer, Nazanin Boniadi, Jason Isaacs jt.
2008. aasta novembris tabas India suurimat linna Mumbaid põhjalikult koordineeritud terrorilaine. Seitse aastat varasema kaksiktornide langemise järgi…
Helin Puksand
Helin Puksand
Erakogu

Helin Puksand

Helin Puksand,
emakeeleõpetuse dotsent
Igal aastal tekib mul tahtmine mais puhkus võtta, sest mai on ju Eestis kirjanduse kuu: eelmisel nädalal oli Tartus kirjandusfestival „Prima vista“ ja järgmisel tuleb Tallinnas „HeadRead“. Mõlemad üritused on täis põnevaid kohtumisi kirjanikega ning haaravaid arutelusid raamatutest ja lugemisest. Kui oled kuulanud üllatavaid lugusid raamatute sünniloost…
Sada aastat rahvusülikooli ideaalide peeglis
Sümbol näituselt.
Foto Gabriela Liivamägi

Sada aastat rahvusülikooli ideaalide peeglis

Väljapanekule on iseloomulik kriitiline kuraatoripositsioon ja vaataja kriitiliselt mõtlema ärgitamine. Mida paremat Tartu ülikoolilt veel tahta?

Etturid, kellelt sõda on võtnud võimaluse saada lipuks

„Jutustada ei tule neid lugusid aga mitte selle pärast, et see kõik enam kunagi ei korduks, vaid selle pärast, et suure tõenäosusega see just kordub.“

Ugala teatri „Etturid“, autor Eno Raud, dramatiseerija ja lavastaja Taago Tubin, kunstnik Kaspar Jancis, muusikalised kujundajad Lauri Lüdimois ja Taago…

Rein Lauks 18. X 1945 – 10. V 2019

Lahkunud on teatrikunstnik ja karikaturist Rein Lauks.
Kesk-Eestist Puurmanist pärit Rein Lauks lõpetas 1965. aastal Puurmani Keskkooli ja 1975. aastal nahkehistöö erialal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi. Ta oli aastatel 1975–1982 ajakirja Pikker kunstiline toimetaja, 1982–1995 Eesti Riikliku Nukuteatri peakunstnik ja 1999–2005 nukuskulptor-dekoraator, külaliskunstnikuna töötas ta ka Soomes ja Saksamaal.
Rein Lauks illustreeris…
Lootus targast hommikust
Ühest küljest on Hannes Kaljujärve James Tyrone’i mänglemist põnev vaadata, teisalt tundub, et selline jõnksutamine ei tule trupi ühisrindele kasuks.
Heikki Leis

Lootus targast hommikust

Rusuv ja trööstitu „Pikk päevatee kaob öösse“ on näidend, mille puhul võib öelda, et seda saab lavastada vaid siis, kui on olemas õiged näitlejad, nii ealt kui ka meisterlikkuselt.

Ilukirjandustekstid eesti keele riigieksamil

Kes on harjunud ilukirjandust lugema ja selle põhjal arutlema, saab eksamil kindlasti hästi hakkama. Ülesannetes nõutakse eelkõige teksti mõistmist.

Selleaastane gümnaasiumi riigieksamite periood algas 22. aprillil eesti keele riigieksamiga. 2012. aastast tuleb õpilasel teha tavapärase lõpukirjandi asemel kaheosaline eksam: ta peab hakkama saama nii lugemise kui ka…

Totalitarismi jälgedel

Putini ja Dugini Venemaa on majanduslikult kõige parempoolsem ja ideoloogiliselt rahvuskonservatiivsem režiim tänases Euroopas.

Masha Gesseni raamat pälvib tähelepanu nii oma paljutõotava alapeakirjaga „Kuidas totalitarism Venemaal taas maad võttis“ kui ka autori üsna vastuolulise isiku tõttu. Gessen on Moskvas juudi haritlasperes sündinud literaat, kes 1981. aastal emigreerus…
Igal pool on rahu ja igal pool on rahutus
Tõnu Õnnepalu „Pariisi“ kõige õnnestunumad hetked leiavad aset looduskirjeldustes. Tundmatu Pariisi mees tuvidega.
Alexandre Chambon / goodfreephotos.com

Igal pool on rahu ja igal pool on rahutus

Miks armastab eestlane Tõnu Õnnepalu kliimaksivaba loomingut nõnda palavalt? Sest tal on vaja, et keegi ütleks kaunilt, mis tunne on olla inimene.

Kasvuhoonest avatud maailma

Egīls Šēfers: „Klassikalise muusika valdkonda kaitsevad stipendiumid ja otsustajad, kes annavad stipendiumid oma õpilastele. See on nagu kasvuhoone, mis on tuule ja turu eest kaitstud.“

Egīls Šēfers on Läti muusika infokeskuse (LMIK) juht ja peamiselt Taani muusikutest koosneva Carioni kvinteti liige. Šēfers käis 8. – 10. V Tallinnas peetud…

Homorahu, natsizombid ja solidaarsus

Buenos Airese filmifestival BAFICI on elevant, kes ei mõtle ega arva meist kuigi palju. Tuleb ise endalt küsida, kuidas paistab Eesti kauge megafauna taustal. On meil Ladina-Ameerikast miskit õppida?

Filme on ilmas mitu tükki, kõiki näha me ei saa. Iga suur filmifestival sisaldab haaramatut vaatepunktide paljusust ja mitmekesisust,…

Viisik veniva etenduskunstide mõiste vallast

Nii Kädi Metsoja, Kadri Noormets, Renate Keerd, Barbara Lehtna kui ka Ruslan Stepanov ja Artjom Astrov on loonud väljenduslaadilt abstraktse lavastuse ning nende käsitletud teemasid üheselt mõista pole sugugi kerge.

„tegeele“, lavastaja ja tantsija Kädi Metsoja, kunstnik Lars Schmidt, valguskunstnik Karolin Tamm, helikujundaja Renzo van Steenbergen,…
Ah, savi …
Tarbekunsti- ja disainimuuseumi trepigaleriis on väljas 27 keraamiku teosed. Kindlasti on oma osa mänginud rändnäituse mõõdupiirangud, kuid keegi ei paista silma otseselt mässumeelsusega.
Paul Kuimet

Ah, savi …

Viljatu diskussioon kunsti ja käsitöö duaalsuse üle kaotab tähtsuse, kui näha ka keraamikas meediumist lähtuva konstrueerimise tulemit.

Muuseumid konfliktidest lõhestatud ühiskonnas

Silke Arnold-de Simine: „Mälestused pole vabastavad iseenesest, pelgalt seetõttu, et nad on pärit „altpoolt“.“

24.–26. aprillini toimus Tallinnas ja Tartus Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu ülikooli etnoloogia osakonna mälu-uuringute uurimisgrupi koostöös konverents „Muuseumid kui mälu ja muutuste kujundajad“. Vajame uue lähenemisega näitusi, kus tummast eksponaadist on saanud…
Sirp