2018-38 (3709)

Üks roll

Kas tõesti on jää murdumas? Kaks aastat tagasi kirjutasin: „Mõned teemad on nii leierdatud, et isegi järjekordse artikli alustamine klišeega ei tundu kohatu. Seega siin see parafraas on: „Tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka ravikindlustus,“ ütleb riik. Aga ravikindlustust ei tulnud, seda ei ole vabakutselistel tänaseni, ja nii…

Raamat jalutamiseks ja aegamisi mekkimiseks

Francis Baconi peateosed püsisid kaua autoriteetseina ning enam kui sada aastat pärast tema surma pühendasid prantsuse valgustajad-entsüklopedistid oma „Entsüklopeedia“ nimelt Baconile.

Francis Baconi (1561–1626) kohta midagi tõsiselt uut öelda tundub leheloo mahus juba raske, sest tõlgitud on tema mõtteavaldusi ka enne „Esseede“ ilmumist ja tõlgetel…
Lagunemise lühikursus
Nagu Lauli tegelased on ka lugeja alatasa mingi kuristiku serval ja peab olema iga hetk valmis kierkegaardlikuks hüppeks.
Lee Kelomees

Lagunemise lühikursus

Kuigi Olle Lauli romaanide tegelased on alati kas venelased või eestlased, on identiteediküsimus nende puhul teisejärguline.

Inimene on mõistatus

Inimene on mõistatus

Olle Lauli: „Inimese kui bioloogilise ja vaimse nähtuse olemasolu, selle fakti märkamine, tajumine, peaks ju iseenesest olema vapustus. Igal hommikul.“

Tartu kunstimuuseum on sulatanud külma pilgu
Tõmme maalilisuse poole on hästi jälgitav Ando Keskküla „Kreeka motiivis“. Ando Keskküla. Kreeka motiiv. Õli, lõuend, 1976. Eesti Kunstimuuseum

Tartu kunstimuuseum on sulatanud külma pilgu

Kui Kumu näitusel oli omaaegne hüperrealismilaine uusima fotorealistliku kunstiga suhteliselt nõrgalt seotud, siis Tartu valikus võidab eelkõige Tõnis Saadoja.

Otsene kõne kultuuritolmus

14. IX kl 23.30 – 15. IX kl 00.00 @ www.twitter.com/ekkmtallinn.
Et tegu on live-esinemisega, siis kasutan võimalust ja tänan algatuseks Marten Eskot ja EKKMi, kelle külalisena me siin täna figureerime, ja muidugi kõiki kunstnikke, kellega sai siin möödunud nädala jooksul aega veedetud.
Kõigepealt parameetritest: tänane aktsioon on piiritletud nii ajas kui…
Sajand inseneride loometöid
TTÜs saab 1961. aastal viimast lihvi üks Eesti esimesi analoogarvuteid.
Foto raamatust „Tallinna Tehnikaülikool 1918–2018“

Sajand inseneride loometöid

Tallinna tehnikaülikooli 100. aastapäevaks avatud näitusel on kümnete kaupa teadussaavutusi õhutõrjesuurtükkide tulejuhtimisseadmetest Juku-arvutiteni.

Töö kiidab tegijat – ühed mustad mõlemad

Töö kiidab tegijat – ühed mustad mõlemad

„Verbaarium“ on eelkõige oma aja ere dokument, „Mõtteleek“ aga tasane humoristlik kulgemine.

Külmavõitu. Uus „Ehituskunst“

Uute peatoimetajatega „Ehituskunst“ on teooria asemel võtnud suuna arhitektuuri aktuaalsetele praktilistele probleemidele.

Aasta algupoolel ilmus Eesti pikima ajalooga arhitektuuriväljaande „Ehituskunst“ järjekorras 59. number. Kui palju on uued peatoimetajad, filosoof Eik Hermann ja arhitekt Karli Luik rõhke ümber asetanud? Missugune on diskursiivne tasand, milline toon tekstides preva­leerib ja milliseid väärtusi…

Roman Baskin 25. XII 1954 – 13. IX 2018

Pärast rasket haigust on lahkunud näitleja ja lavastaja Roman Baskin.
Roman Baskin sündis 25. detsembril 1954 Tallinnas näitlejate Ita Everi ja Eino Baskini pojana. Ta lõpetas 1973. aastal Tallinna 21. keskkooli ja 1980. aastal TRK lavakunstikateedri IX lennu (juhendaja Merle Karusoo). Aastatel 1980–1992 töötas ta Vanalinnastuudios näitleja ja lavastajana, 1992–2001 vabakutselisena,…
Hanno Soans
Hanno Soans

Hanno Soans

HANNO SOANS
on EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi doktorant, uurib üleminekuaja Eesti tegevuskunsti poliitilisi tagamaid, peab loenguid ja kirjutab regulaarselt kunstikriitikat. Vabal ajal on harrastusmaalija ja krooniline raamatukoguvõlglane. Tegeleb ka kirjastamisega ja avaldab lähiajal kunstnik Tarmo Salini uue koomiksiraamatu.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Riigil on ehk aeg maksupoliitikat reguleerides…

Tüüpvõtteline vaimsus

„Luues jumalaid“ sõnumi võiks kokku võtta nii: meil kõigil on oma tõed ja jumalad ning kõik need on võrdsed, üks pole parem teisest.

Muusikaline lavateos „Creating Gods“ ehk „Luues jumalaid“ Pärdi päevadel, esiettekanne 6. IX Niguliste kirikus. Idee ja muusika autor Mingo Rajandi, tekstide…

Laager kui elukool

„Zuleihha avab silmad“ võlub naissoost peategelase tänapäevase kujutamisega ning lõimib põnevalt vene laagrikirjanduse traditsioonid.

Vene kirjanduses võtab üha hoogu ajalooliste sugemetega romaanide kirjutamine. Suured ajaloolised sündmused ei ole aga tihtipeale autori põhiline huviorbiit, vaid peaaegu alati kas mõne suguvõsa või konkreetse indiviidi saatust mõjutav taust.…

Hämaruse rahvad – Idel-Uurali lõimitud utoopia

Alates 1959. aastast peetakse USAs ikestatud rahvaste nädalat. USA presidendi Dwight D. Eisenhoweri külma sõja lainel seadusega algatatud mälestusnädalal meenutatakse rahvaid, kes ei saa elada vabalt ega väärikalt.

Selle aasta märtsis algatasid tatari ja ersa aktivistid Kiievis Vaba Idel1-Uurali liikumise, et taastada Tatarstani, Baškiiria, Tšuvaššia,…

Pealelend – Mihkel Ilus

Millises seisus on performance’i-kunst praegu?
Viimati, kui ma kontrollisin, siis oli performance’i-kunst harkseisus. Seda kinnitab tähtsas kunstimetropolis N külastatud vältimatu biennaal NN, mille programm kubises, kui mitte öelda pungitses, harkseisudest. Samas, üks paljukiidetud mõtleja NNN on arvanud, et liigutakse hoopis käärseisu suunas. Mõned arvavad ka, et suundumus on liikuda hoopis pati-…

Üliõpilastest, stipendiumidest ja stipendiumikultuurist

Rotalia fondi mõju suurenemisest veel olulisem võiks olla selle stipendiumi traditsiooni toel ehitada üles uut stipendiumikultuuri.

Meie teadlastel on olnud nüüd juba enam kui veerandsada aastat võimalus vabalt reisida ja tutvuda akadeemilise eluga mujal maailmas. Vahel meeldib meile meelde tuletada president Toomas Hendrik Ilvese mõtet, et see, mis…

Unustamatu Peeter Lilje

25 aastat pärast Peeter Lilje lahkumist on veel väga paljudel silme ees pilte temast orkestri ees, nii lava kui ka saali poolt nähtuna.

Peeter Lilje oli väga hea dirigent ja väga hea muusik, professionaalne ja isikupärane. Eestis on olnud ja on häid dirigente, aga tema musitseerimislaadiga orkestridirigenti pole…

Katkematu eksperimentaalne aegruum

Al Paldrok: „Meie missioon on loomingulise vabaduse manifesteerimine. Tuleb vaid leida endas päästik, mis vallandab kreatiivsed protsessid.“

Non Gratat võib pidada Eesti nüüdiskunstiloo üheks jätkusuutlikumaks kunstirühmituseks. Suurem osa Non Grata tegevuskunstist sünnib laias maailmas, kuid 2000ndate algusest peale korraldatakse ka kodumaal iga-aastaseid festivale. „Diverse Universe“ ehk „Mitmekesine universum“, „In…

Filmi sisse minek – Riefenstahl, Romm ja Hitler

Leni Riefenstahli ja Mihhail Rommi ehk nii natsi- kui ka kommunistliku režiimi Hitleri müüt on küsitavalt dokumentaalne, mitmeski mõttes erinev, aga ka sarnane.

Filmikunst on audiovisuaalne kunstiliik. Võtke ilusa mehe foto ning näidake seda, öeldes, et pildil on Soome päästja Yrjö Oksanen, kes tõi tulest välja…
Imede aeg
Age Juurikas mängis Rahmaninovi neljanda klaverikontserdi ühtlaseks ja sisendusjõuliseks voogamiseks, tema väga isiklik ja armastav side selle muusikaga oli tajutav esimestest nootidest.
Viktor Burkivski

Imede aeg

Ehkki tehniliselt on ERSO päris heal tasemel ja energiat piisavalt, igatsen selle esituses kuulda rohkem kõlas väljenduvaid emotsioone ja karaktereid.

Sirp