2018-24 (3695)

Üks roll

Ta tegi seda jälle. Nii võib öelda, kui massimeediast vaatavad vastu peal­kirjad „Haridus- ja teadusminister Mailis Reps avaldas plaani …“ (täida lünk sobiva sisuga), sel korral siis plaani muuta kõik lasteaiad osaliselt eestikeelseks ja kohustuslikuks.
Iseenesest on mõttel jumet. Mis oleks selles halba, kui alates 2020. aasta 1. septembrist oleks kõigis…
Jalgpall ja rahvuslus
Venemaa vutifännid Venemaa-Poola kohtumisel 2012. aasta EMil Varssavis.
Wikimedia Commons

Jalgpall ja rahvuslus

Ehk pole kaugel aeg, mil Eesti eest jookseb väljakule mõni mustanahaline või teise põlve immigrant.

Keegi pole süüdi, aga mida teha?
Kirill Serebrennikovi kohtuprotsess näitab, et Venemaal võib võimukriitilisus tuua kaasa karmid tagajärjed.
Maksim Grigorjev / TASS / Scanpix

Keegi pole süüdi, aga mida teha?

Marina Davõdova esseekogumiku põhiväärtus on, et ta käsitleb nüüdisaegse Lääne-Euroopa teatri ja vene-nõukogude traditsiooni vilju ühises kontekstis.

Piiripealsed (kunsti)elamused Valgas
Laura Põllu (1984) installatsioon „Kaks oodi savile“ (2018) on valminud spetsiaalselt Valga näituseks ja selles tuleb selgelt esile kunstimeediumide piiripealsus.
Indrek Grigor

Piiripealsed (kunsti)elamused Valgas

Igale väikelinnale kulub ära tõsine kunstiprofessionaal, kes viitsib, jaksab ja tahab seal oma asja ajada, ning hinnaalanduseta tehtud nüüdiskunsti näitused.

Näsnäruda räpp ja tõstament
Kustavit (Sander Rebane) tabab üks saatuselöök teise järel.
Gabriela Liivamägi

Näsnäruda räpp ja tõstament

Ingomar Vihmari lavastus on tekstitruu, mõjule pääseb Hugo Raudsepa 1932. aasta näidendi kummastav sõnakasutus, hüperboolne rahvapärasus, veidralt voolav musikaalsus.

Omamoodi revolutsiooniline hetk

Eesti Kunstnike Liidu XVIII aastanäitus „Juubelikevad 2018“ Tallinna Kunstihoones kuni 17. VI.
Ma ei oleks ealeski uskunud, et suudan vaimustuda Tauno Kangro loomingust – ja seda eriti kevadnäitusel, kust suure tõenäosusega võib leida kümneid või lausa sadu huvitavamaid ja kõnekamaid töid. Kui märkasin näituse peasaali tagaosas Tauno Kangro nimega silti viitega…
Mis saab, kui nõukogude jäänuk ristatakse  lääne kunstimessiga?
Kevadnäitusel domineerivad värvilised, dekoratiivsed teosed, kus on tahtmatult või tahtlikult arvestatud ka rahvusvahelise kunstimoega (sõltumata autorite vanusest).
Karel Koplimets

Mis saab, kui nõukogude jäänuk ristatakse lääne kunstimessiga?

Eesti Kunstnike Liidu XVIII aastanäitus „Juubelikevad 2018“ Tallinna Kunstihoones kuni 17. VI. Osalemistaotlusi oli 237, žürii (Vano Allsalu, Elin Kard, Tiit Pruuli, Peeter Talvistu, Tamara Luuk ja näituse kujundaja Kaarel Eelma) valis välja 107 kunstniku tööd.
Eesti kunstikollektsionäärid ja -toetajad Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain…

Palm all paremal nurgas

Kui „Metsa forte“ publik saali jõudis, oli palm juba laval, aga Mati enam ei tulnud.

Eesti Draamateatri ja Nargeni festivali „Metsa forte“, autor Mehis Pihla, lavastaja Hendrik Toompere jr, muusikajuht ja dirigent Tõnu Kaljuste, heliloojad ja muusikalised kujundajad Tõnu Kõrvits ja Tõnis Kõrvits, kunstnik Kristjan Suits. Mängivad Helgi Sallo,…
Tauno Vahter
Tauno Vahter

Tauno Vahter

Tauno Vahter
on tõlkija ja kirjastuse Tänapäev peatoimetaja.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbi­kukkumine?
Avaliku sektoriga kokku puutunud inimesed teavad, et üldsõnalistest dokumentidest rohkem loevad üksikasjalikud programmid ja tahe ning võimalused võtta vastu rahastamisotsus. Mäletan üht kunagist koosolekut „Kultuur 2020“ kohta, kus olulise punktina rõhutati, et valdkonda puudutav tekst peaks…

Aasta Eesti Noorte Teaduste Akadeemiat

ENTA soovib esindada kõikide (ka hingelt) noorte teadlaste muresid, nende eest seista ja nende hääle kuuldavaks teha.

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) 29 asutajaliiget mäletavad eelmise aasta maikuu lõppu hästi. Oli selline jahe hall päev, natuke isegi vihmane. Eesti Teaduste Akadeemia majas Toompeal toimus Eesti Noorte Teaduste Akadeemia…

Jüri Rent 1. V 1952 – 9. VI 2018

Jüri Rent oli mees, kellelt ei kuuldud kunagi sõnu „Ei jaksa!“, meenutab kolleeg Eesti muusika- ja teatriakadeemiast Ants Soots.
Läks nii, et sel kevadel Sinu dirigeerimisklassi lõpetavad üliõpilased ei saanudki ainult Sulle omase käepigistuse osaliseks. Selles käepigistuses kõneles hetkega nii lugupidamine, väärikus, julgustus kui ka hoolivus. Jääb üle imestada, kuidas mahtusid lühikestesse…

Tšehhid, Brno ja modernist Rebane

Kui Brno modernismi pärliks on Ludwig Mies van der Rohe luksusvilla Tugendhat, siis linna kujunemisel Kesk-Euroopa moodsa arhitektuuri tulipunktiks oli otsustav osa ehituskunsti suurkujul Bohuslav Fuchsil.

Näitus „Tšehhi moodne arhitektuur – Bohuslav Fuchs” Eesti Arhitektuurimuuseumis kuni 19. VIII.
1933. aastal ilmunud, kriitiku ja tõlkija Bernhard Linde toimetatud väikese reisijuhi „Tšehhoslovakkia”…

Süümemõnu – Kuidas märkmekleepsud minus (põhjendamatult) härra Monki tunnet tekitavad

Mul on üks armastus, mille puhul ma end muidugi kuigivõrd süüdi ei tunne. Kui üldse miski, siis närib minu hinge vaid ehk see, et ma oma armastuse õiget ja ilusat eestikeelset nime ei ole üles leidnud. Tema tegelik nimi on nimelt Post-it Note, aga selle käänamine tekitab segadust või mõjub…

Väike viik ja suur vastasseis

Haapsalu graafilise disaini festival on ennast sisse töötanud, kuid võiks kaaluda ka kõrvalekaldeid senisest praktikast ja esitada väljapanekuid temaatilisel printsiibil või isikuti.

XIV Haapsalu graafilise disaini festivali rahvusvaheline näitus „Isikupära“ ja ülevaatenäitus „Tänapäeva Läti plakat“ Haapsalu Linnagaleriis ja kultuurikeskuses kuni 1. VII, kuraator Marko Kekišev.
Haapsalu…
Fototehnika ja sõnakunst – kuidas foto vormib kirjandust
Ransom Riggsi 2011. aastal ilmunud teoses „Miss Peregrine’i kodu ebaharilikele lastele“ näidatakse lugejale muu hulgas fotot kahe peegeldusega tüdrukust surnuaias.
Repro

Fototehnika ja sõnakunst – kuidas foto vormib kirjandust

Franz Kafka, Don DeLillo ja Ransom Riggs kasutavad visuaalseid materjale erineval moel ning see, kuidas ja mil määral foto mõjutab ja vormib ilukirjandust, on iga teose puhul erinev.

Aken Põhja-Ameerikasse

Eesti muusika nädal Torontos oli kohanemine kohaliku kuulamiskultuuriga.

Estonian Music Week ehk Eesti muusika nädal 24. – 29. V Torontos.
1940ndate lõpus ja 1950ndate alguses pages Kanadasse umbes 17 000 eestlast. Praegu elab seal neid ligikaudu 24 000, mõningate allikate kohaselt isegi kuni 50 000 eestlast või eestlase järeltulijat. Suurima eesti kogukonnaga linnas…

Nädala džässitipp

Festivalil „Visioon“ oli tore näha, et džässiklassika pole midagi sellist, mida noored vaid kohustusliku koolilektüürina käsitleks.

XVI rahvusvaheline noorte rütmimuusikafestival „Visioon“ 6. – 9. VI Sauel ja Tallinnas.
Eelmise nädala tipphetkeks Eesti džässis oli kindlasti noorte rütmimuusikafestival „Visioon“, mis toimus juba XVI korda. See festival on alati…

Tõlke ontoloogia

Eesti tõlkeõitsenguga loodud semiootiline sügavus, keele ja kultuuri kokkutoomine omaenda eelsusega, sulaolekuga on midagi, mida on kerge mitte märgata, see saab märgatavaks siis, kui see on kaotsi läinud.

Kõigepealt väike tagasivaade. Eesti kultuuris on praegu enneolematu õitsenguaeg: kunst, kirjandus, muusika, kuhu ka ei vaataks,…
Sirp