2017-47 (3667)

Üks roll

„Nuta mulle jõgi,“ laulis nooruke Justin Timberlake oma esimesel sooloalbumil „Justified“ ehk „Õigustatud“ (2002). Laulu turustamisvankri ette rakendati laulja ohtralt meediakajastust leidnud suhte purunemine popp-printsessi Britney Spearsiga ja nii jalutabki Timberlake laulu videos nagu tõeline jälitaja oma ekstüdruksõbra tühjas majas, aeledes seal nimetu brünetiga ning laulab: „You were my sun,…
Külma sõja lapsed
Tanja Muravskaja: „Kodutütre ja noorkotka puhulgi kerkib küsimus, mis on viinud ta selleni, et ta paneb vormirõiva selga ja on nõus võidupüha paraadi ajal mitu tundi külma käes seisma.“ Foto Tanja Muravskaja näituselt „Kangelane“.

Külma sõja lapsed

Tanja Muravskaja: „Uudistes esitatakse päevakajalisi teemasid konjunktuurselt. Mina ei saa vaatajat pommitada, vaid pean valima visuaalsed lahendused, mis ei ole agressiivsed.“

Lahendav kunst
Võimu ja kunsti representatsioon – lõpp paistab.
Andres Lõo

Lahendav kunst

Fantoomplatvorm 2.0. Hariduse toel ja võimalikult autonoomsetes kunsti- ja teaduskeskustes tegutsedes saavad teadlased ja kunstnikud säästa ning arendada maailma – selle päästa.

Kuidas mõõta humanitaarteaduste ühiskondlikku mõju?

Humanitaaria mõjukust tuleks mõista laiemalt, kui seda võimaldab loodusteaduste mudelist tulenev polariseerv käsitus.

7. septembril võeti Tallinna ülikoolis kokku Eesti teadus- ja arendusasutuste korralise hindamise tulemused. Selgitusi ja nõuandeid teaduse jätkusuutlikkuse tagamiseks ning teadustöö teadusliku ja ühiskondliku mõjukuse edendamiseks jagasid eri valdkondade eksperdikomisjonide juhid väljastpoolt Eestit.
Prof…

Jalutuskäik galeriides – Pime ja külm sügis pealinna galeriides

Koolinoorte kaasaegse kunsti triennaali „Eksperimenta. Kunst ja majandus“ alanäitus „IMAL“ EKA galeriis kuni 3. XII; Eesti maalikunstnike liidu aastanäitus „Inspireerituna maalikunsti ajaloost“ Hausi galeriis kuni 6. XII; Mall Parise näitus „Lift“ Draakonis galeriis 30. X – 18. XI, Füürer Praissi kandidaatide duell ehk Jüri Ojaveri ja Mari Kartau ühisnäitus Metropoli…

Karl Siilivask 20. I 1927 – 18. XI 2017

Eesti Teaduste Akadeemia teatab kurbusega, et üks akadeemia kauaaegsemaid liikmeid, ajaloolane Karl Siilivask lahkus meie seast oma 91. eluaastal 18. novembril 2017.
Karl Siilivask sündis 20. jaanuaril 1927 Võrumaal õpetajate peres. Sõjasündmuste tõttu oli ta koolitee keerukas ja katkendlik ning lõputunnistuse sai ta 1945. a Tallinna 9. keskkoolist.
Juba esimestel ülikooliaastatel sidus…

Elu 3.0 – visioon inimkonnast tehisintellekti kõrval

Superintellektiga kaasnevad probleemid avalduvad ehk alles ettenägematus tulevikus, kuid meie kõigi kohta andmete ulatuslik kogumine, tehnoloogiast tingitud muutused tööturul jms on olulised teemad juba praegu.

Max Tegmarki raamat „Elu 3.0. Inimene tehisintellekti ajastul“ algab looga, mis leiab aset väljamõeldud ettevõttes nimega Omega. See meenutab kahtlaselt Google’i poolt…

Kuidas avada silmi uuele valgusele

Laibachiga kokkupuutel on ikka jäänud esmaseks emotsiooniks teatud äraspidise huumori ja mängulisuse vari.

Laibachi albumiesitluskontsert „Also sprach Zarathustra“ ehk „Nõnda kõneles Zarathustra“ 15. XI Vene teatri saalis.
Tihti rõhutatakse millessegi suhtumise kujundamisel esmamulje tähtsust. Minu esimene kokkupuude Laibachiga pärineb Nõukogude ajast ja põhikooli lõpuaastatest. Sel ajal lõi laineid Opuse…

Uno Uiga 21. XI 1925 – 17. XI 2017

Mitte ainult näitleja ei ole ajastu lühikroonika. Ka õpetaja on. Selles, et 19. XI 1925 Tartumaal Tammistus sündinud Uno Uiga teenis Saksa armees, oli Karjalas sõjavangis ja nelikümmend aastat hiljem pidi dirigeerima Suure Isamaasõja võidule pühendatud David Tuhmanovi „Võidupüha“, ei ole tema aastakäigu mehe puhul midagi erilist. Kahe maailma vahel…

Soome nädalalõpp Tallinnas

Pühendunud filmihull saaks kõik soome täispikad filmid läbi vaadata kahe aasta jooksul, PÖFFil võib vaadata ära 23 Soome filmi kahe päevaga.

Pimedate Ööde filmifestivali eriprogramm „Soome 100: soome kultusfilmide eri – 48 tundi“. Tallinna Kinomajas 24. – 26. novembrini.
6. detsembril saab Soome iseseisvus saja-aastaseks.…

Ühel käel topeltpööre

IX Põhjamaade nüüdistsirkuse esitlusfestival „Subcase“ 14. – 17. XI Stockholmis.
Mida ma õieti otsin nüüdistsirkuse festivalilt? Lavastusi – nagu ka muudelt etenduskunstide festivalidelt. Muidugi võtab kõhus õõnsaks, kui etendaja lennutab end lae alt maa poole või teeb ühel käel seistes topeltpöörde ümber oma telje või žongleerib viie kurikaga, kaaslavalolija vööna ümber torso jne –…
Nii nagu on, on nagunii
Hispaanlanna Ana Juani salapärased monokroonsed pildid pälvisid ühe diplomitest. Juani illustratsioon Joseph Sheridan Le Fanu raamatule „Carmilla“.
Pressifoto

Nii nagu on, on nagunii

Näitusel domineerib professionaalne töömahukus ja raske on hinnata, kas see on praegune Euroopa suundumus või kajastub selles pigem kuraatori maitse.

Võhma justkui on!

Debütantide proosal on head ajad ja ilmselt ainult paremaks läheb, luules on prognoosimatust ja rohkem ruumi üllatustele.

1990. aastast annab Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond 23. novembril, mis on Betti Alveri sünniaastapäev, välja kirjandusauhinda tunnustamaks esileküündivaimat aasta jooksul ilmunud debüütteoste seast. Auhinna statuudi järgi ei võeta kaalumisele laste- ja…

Värvikas mosaiik

Nii Tartus kui ka Narvas oli kaks esimest „Ideejazzi“ päeva sisustatud instrumentaalmuusikaga ning kaks viimast jäetud vokalistidele.

VII rahvusvaheline džäss- ja rütmimuusikafestival „Ideejazz“ 8. – 11. XI Tartus ja Narvas. Kunstiline juht Oleg Pissarenko. Esinejad Aubrey Logan (USA), Oum (Maroko), Anna Maria Jopek Trio (Poola), Jakob Bro (Taani), Sebastian Studnitzky kvartett…

Metsod, glamuur ja tõelus

Tuleb anda endast parim, et iga sõna mõte jõuaks kõigepealt laulja endani ja siis ka kuulajani.

Noorte metsosopranite ühenduse galakontsert „Metsikud mezzo’d“ 17. XI Tallinna Õpetajate Majas. Laval metsosopranid Grete Teearu, Karis Trass, Iris Roost, Johanna Maria Juhandi, Getter Unt, Anna Dõtõna, Kadi Jürgens, Merje Uppin, Aule…

Flaami vaim kümnes linaloos

TRISTAN PRIIMÄGI

Küsimus, miks korraldada Eestis Flandria filmide eriprogramm, leiab parima vastuse ilmselt siis, kui pikksilm tagurpidi keerata ja küsida sama Eesti filmide näitamise vajalikkuse kohta Belgias. Flandria ja Eesti igapäevased identiteediprobleemid on mõneti üsna sarnased: kui palju kordi olen ma pidanud festivalidel parandama arvamust, et Eesti pealinn, vahel…

Sigimissunduse keerises

Lapsesaamise paine, mis iseloomustab 1930ndate Prantsusmaa ühiskonda Hélène Grémilloni teoses, on praegu Eestis sama suur.

„Ühel päeval sain kirja, pika, saatja aadressita kirja. See oli omaette sündmus, sest ma pole oma elu jooksul saanud just palju kirju“ (lk 11). Noore naise Camille’ postkasti sellise ootamatu ja salapärase saadetise…

Ain Jürisson 11. X 1931 – 14. XI 2017

Kui Ain Jürissoni ligi 50aastane tööpäev Eesti Draamateatris lõppema hakkas, pani ta oma mälestused kirja „Draamateatri raamatusse“. Teatrist ja teatriperest aegade voolus – just nii ta oma kolleegidest rääkis ja nii mõtles ka teatripere. Pool sajandit jagas ta heldelt seda peretunnet, ta oli teatris oma, kolleegi tööpostist ja põlvkonnast sõltumata.…

Kõnelevad kehad

Kui klassikaline ballett oli suunatud publikule, siis nüüdisballett lubab vaatajal piiluda, mis toimub laval tegutsevate tantsijate suhetes.

Estonia „Tramm nimega Iha“, lavastaja Nancy Meckler, koreograaf Annabelle Lopez Ochoa, libreto autorid Nancy Meckler ja Annabelle Lopez Ochoa, helilooja Peter Salem, dirigendid Kaspar Mänd ja Lauri Sirp, kunstnik Niki Turner, valguskunstnik…

Ääremärkmeid haldusreformi paberitelt

Umbes kuu aega on Eesti kaart kehtinud uuel kujul: nüüd on meil 64 valda ja 15 linna, muutunud on 50 küla nimi, 9 küla kadus (liideti teise külaga). Eestimaal ringi sõites sellest veel aimu ei saa. Kuna endised vallavalitsused tegutsevad aasta lõpuni ning tegemist on niigi palju, ei ole uusi…
Õpetaja loomingulisus
Kaader Kai Kaljo videost „Isegi nimi on mõnikord sama“ (2017)

Õpetaja loomingulisus

Selge on, et õpetaja peab olema oma ala spetsialist, ent kasvava komplekssuse valguses sellest võib-olla enam ei piisa.

Ülo Lumiste 30. VI 1929 – 20. XI 2017

20. novembril 2017 suri pärast pikka võitlust raske haigusega akadeemik Ülo Lumiste, Eesti matemaatika suurkuju, kelle loengud, õpikud ja muud kirjutised ning isiklik eeskuju on kujundanud mitme põlvkonna eesti matemaatikute suhtumist ja toonud täppisteaduste juurde hulgaliselt sädelevaid noori inimesi. Tema endiste õpilaste seas on ka praegune teaduste akadeemia president.
Akadeemik Ülo…

Tuletorni luuleraamatukogu

India luuletaja Sudeep Sen väldib muljeplahvatusi ja laseb luulel lihtsalt voolata.

Tahaks omada maailmaluuleraamatu­kogu, kus leiduks teoseid Bahamast Kuriilideni. See raamatukogu võiks olla vanas mahajäetud tuletornis, Norra fjordides, vaatega ookeanile. Ma ei astuks vist oma luuleraamatukogust iialgi välja. Aina saadetakse uusi eksemplare. See oleks nauding. Vahel käiks võib-olla mägesid…

Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna kandidaadid

Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna žürii koosseisus Hanna Linda Korp, Pille-Riin Larm, Brita Melts, Indrek Mesikepp ja Kajar Pruul valis auhinnale kandideerima järgmised arvustused.
Alvar Loog, „Vari on huvitavam kui valgus“ (Rein Raua luulekogu „Unelindude rasked saapad“, Looming 2017, nr 2),
Ulrike Plath, „Klaasveranda ilma klaasita. Kolm võimalust mõista mõisakultuuri 21. sajandil“ (Tõnu…
Sirp