2017-37 (3657)

Üks roll

Valdur Talts oli õigustatult tänavuse laulu- ja tantsupeo ebaametlik maskott, sest ta hoidis rongkäigu tempo hästi ornungis ning vastutas kogu peo transpordikorralduse eest. Nagu laulu- ja tantsupeol hoitakse vormis rahvuskultuuri, nii püüab SEB Tallinna maraton inimestesse süstida tervisliku eluviisi pisikut. Ehkki alati on olnud neid, keda sport ei huvita või…
Iga kunstiteos ütleb midagi looduse kohta
Konrad Mägi. Norra maastik männiga. Õli, lõuend, 1908. EKM
Stanislav Stepaško

Iga kunstiteos ütleb midagi looduse kohta

Ökokriitika eesmärk on keskkonnaprobleemide teadvustamine ja loodusele kriitilises mõtlemises keskse koha andmine.

Ökokriitikal on tulevikku ka kunstiteaduses
Bart Pushaw: „Ökokriitika on ennekõike suurepärane moodus tähelepanu äratamiseks ja tundmatule teele juhtimiseks.“
Andrei Tšerkov

Ökokriitikal on tulevikku ka kunstiteaduses

Bart Pushaw: „Ökokriitilisest vaatepunktist esitatud küsimused tunduvad enesestmõistetavad, aga kui neid ei esitata, jäävadki need vastuseta.“

Taimest heeringani
Kadri Tüür julgustab kõiki Eesti teadlasi transdistsiplinaarsusse sukelduma.
Lauri Kulpsoo

Taimest heeringani

Kadri Tüür: „Distsiplinaarsus hakkab ennast ammendama: maailm on niivõrd mitmetahuline, et ühe teadusharu piires ei saa seda ammendavalt uurida.“

Siiruviiruline hariduspoliitika

Üleminek Mailis Repsi pakutud lävendisüsteemile tähendaks, et Eestis võetaks kasutusele universaalse mudeli vastand – rajapõhine (track-based) hariduskorraldus.

Haridusminister Reps suutis teha midagi, mida pole ammu tehtud: tõsta (kas või korraks) avaliku aruteluareeni keskmesse haridusteema, mis ei haakugi tavapäraste menukite ehk PISA uuringute või eliitkoolidega. Ministri mõte hakata…
Olen 16aastane
Eve Kiiler. Foto seeriast „Kohtumispaik – Mere puiestee 20“. 2009.

Olen 16aastane

Tänavuse valimiskampaania ajal näib Tallinnas vähem olevat nii plakateid ja lendlehti kui ka vene keelt nende peal.

Ennast leida, ennast kaotada

Reisikirjanduse aina kasvav hulk võib jätta üheülbalise mulje, kuid vaid paari tekstiga tutvumisel saab aimu, kui kirju on pilt tegelikult.

Kaks umbes ühevanust noort meest, mõlemal hiljaaegu ilmunud teine teos. Kaks reisiraamatut, mõlema kaanel autori portree: ühel foto, teisel pastakajoonistus. Raamatuisse sisse piilunud, ilmneb aga õige pea,…

Pealelend – Kaisa Ling, Tartu loodusmaja looduskirjanduse seminaride eestvedaja, tõlkija, kirjandusteadlane

Tartu loodusmajas on algamas teine looduskirjanduse seminaride hooaeg. Millised teemad see esile toob ja kes üles astuvad?
Sel aastal keskendume lindudele ja kaladele ilukirjanduses, sest nood tunduvad seal kuidagi eriliselt tihti püünele astuvat. Seejuures saab ilukirjanduslikku teksti kasutada väga mitmel viisil, näiteks loodusteaduslikuks analüüsikski. Plaanimegi tekste põhjalikult uurida, leida uudseid lugemisviise,…

Mitte julm, aga küllaltki sihikindel

Filipp Loss: „Kunstilisel juhil tuleb lähtuda ennekõike teatri huvidest ning panna kokku repertuaar, mida teater parajasti vajab – isiklik lavastajatöö saab olla üksnes osa sellest.“

Tallinna Vene teatri uue kunstilise juhina asus eelmisel nädalal tööle Moskva lavastaja ja teatrijuht Filipp Loss. Rohkem kui 20 aastat töötas Loss Moskva teatris…

Kunst kui poliitika ja filosoofia terviklikem vorm

Teemu Mäki: „Hierarhilise lähenemise asemel on mõistlikum tunnistada, et me kõik kuulume mõnda gruppi ning grupi suurus ei ole poliitilises või eetilises mõttes oluline.“

25. ja 26. septembril etendub Tallinnas Vabal Laval ning 28. septembril Tartus ERMi teatrisaalis soome kunstniku, kirjaniku ja lavastaja…

Tõeline suhhumilane

Guram Odišaria: „Sõja pale on hirmsam seal, kus elavad oma ilusat elu erksa naljasoonega inimesed.“

Gruusia kirjanik ja ühiskonnategelane Guram Odišaria (sünd 1951) on pärit Abhaasiast, kuid pidi sealt lahkuma pärast Gruusia-Abhaasia 1992.–1993. aasta sõda. Üle 30 proosa- ja luuleraamatu avaldanud kirjanik elab Thbilisis, kus püüab kaasa aidata grusiine…

Tehtav kuulamisülesanne

ERSO lastekontserdi puhul ei pea ennast vaevama küsimusega, millal on õige aeg viia laps esimest korda klassikalise muusika kontserdile.

Lastekontsert „Kasvan koos muusikaga“ muusika-aasta lastele 6. IX Estonia kontserdisaalis. Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, solistid Jana Peäske (klaver), Eerika Eensalu, Silver Laas ja Ott Kask (vokaal), dirigent Andres Kaljuste, Tallinna ülikooli…

Maailma kõikides keeltes …

Guram Odišaria raamatut ei saa soovitada neile, kes väga teadlikult toituvad või loomade õiguste eest võitlevad, küll aga metsakaitsjatele.

Tõtt-öelda on olemas selliseid raamatuid, mida arvustada ei saagi. Ei saa eritleda seda, kuidas nad on tehtud, on nad head või halvad, kuhu nad ülepea paigutuvad.…
Uusberg laulis Pärdi päevadel oma laulu
„Armastuse ülemlaulu“ õrnad read on leidnud koha uusberglikult heakõlalises uudisteoses, kus ei puudu emotsionaalsed kõrgpunktid.
Andres Reinart

Uusberg laulis Pärdi päevadel oma laulu

Juba harjumuspäraselt täitub Tallinna Vabaduse väljak enne Jaani kiriku Pärdi päevade kontserte tema muusika ootusärevate austajatega.

Transuuringute pöörised

Susan Stryker: „Selles osas, kuidas hilismodernne ühiskond soolisust mõistab, on midagi väga fundamentaalset muutumas.“

Kui Susan Stryker 2011. aastal Arizona ülikooli soo- ja naisuuringute professori ning LGBT instituudi direktori kohale tööle asus, otsustas ta keskenduda akronüümi siiani kõige kahvatumale tähele „T“, mis viitab transsoolisusele. Tänaseks on Strykeri töö…

Uus hoone tõstab konkurentsi

Timo Steiner: „Kui teoreetiliselt TMKK vaatekohast mõelda, siis uue hoone projektiga liitumisest loobumine seaks pikemas perspektiivis Eesti klassikalise muusika arengu ohtu.“

Alates juunikuust, mil kaunite kunstide kooli projektile uuesti hoog sisse anti ja selgus, et samale krundile Pärnu mnt 59 tuleb ka riigigümnaasium, on Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli,…
Helsingis on tulevik juba kohal
Douglas Gordon peab ruumilist planeerimist vahendiks, mis aitab linna arengut suunata ning õigesti investeerida.
Martin Siplane

Helsingis on tulevik juba kohal

Douglas Gordon: „Helsingi, Tallinna ja Peterburi piirkonna lähendamisega ühendataks ligi kümme miljonit inimest. Tallinna poliitikud peaksid selle nimel vaeva nägema.“

Filmid, tehnoloogia ja afekt

Tõnis Kahu: „Ühel hetkel oleme oma arenguga jõudnud uude olukorda, kus tehnoloogia ei ole enam ese, vaid pigem ikkagi ruum; miski, milles me kogu aeg viibime. “

Septembrist alates hakkab Sõpruse kinos kureerima filmiseeriat „Filmikool“ pigem muusikakriitikuna tuntud Tõnis Kahu. Üheksale kavas olevale filmile eelneb tema kultuuriteoreetiline kommentaar. Istusime…

Millest ei saa vaikida …

Püüd mõista Norra kirjaniku Karl Ove Knausgårdi fenomeni

Karl Ove Knausgårdist kõneldes kasutatakse harilikust sagedamini sõnu fenomen ja sensatsioon – just pompoosse „Minu võitluse“ („Min kamp“) kontekstis. See osutab selgesti ja küllap õigusega teose erakordsusele ning uuenduslikkusele. Ühelt poolt on muljetavaldav juba selle maht: norrakeelses originaalis on kuueköiteline…

Sugu ja soolisus

Ürgtunge ümber ei programmeeri, aga soorolle on võimalik suunata ja vormida.

Kolm asjaolu on vaieldamatult tõesed: mehed ja naised on anatoomiliselt ja füsioloogiliselt erinevad, need erinevused on geneetilised ja koos kultuurilise ning sotsiaalse enesepildiga on neil suur mõju sellele, kuidas meie identiteet üksikisikutena kujuneb.
Siddhartha Mukherjee1
Soolisus näib olevat meie aja…

Valged linnad

Mare Vindi valged linnad võtavad jälle kord kokku eestlase ärapääsemise igatsuse, kauguste ja võõraste maade ihaluse.

Klikimeedia ei väsi toonitamast, kui oluline on kunstniku, kirjaniku või helilooja teoste juures autori isik, tema eraelu ja kõik, mis sellega seotud, sest kunstniku eraelu põhjalik tundmine aitavat paremini mõista…
Vaevu nina vee peal
Guillermo del Toro võidufilmis „Vee kuju“ armub Elisa (Sally Hawkins) müstilisse koletisse.
Kaader filmist

Vaevu nina vee peal

Veneetsia filmifestival heitleb uueneva filmimaastiku ja muutlike tuultega.

Vastukaja – Eluvalikud valu ei tunne ehk Mihkel Kunnuse õlgmehikesest

Ülemöödunud nädalal arvustas Mihkel Kunnus Sirbi (1. IX 2017) veergudel artiklis „Elusus on kujunemislugu“ Karl Ernst von Baeri autobiograafiat. Arvustusi arvustada pole üldiselt kombeks, eriti veel neil, keda see asi mitte mingit pidi otseselt ei puuduta. Ja ega mul polegi selle raamatu ega ka Kunnuse poolt selle kohta kirjutatu suhtes…

Vau-faktorit Vanasadama arhitektuurivõistlusel ei hinnatud

Zaha Hadid Architectsi plaan on elluviidav ka siis, kui naaberkinnistu omanikele pakutud lahendus mingil põhjusel ei sobi. See on selle töö tugevus.

Et kõik ausalt ära rääkida tuleb alustada algusest. Tallinna Sadam koos arhitektide liidu ja Tallinna linnaga kuulutasid 2016. aasta talvel välja rahvusvahelise kolmeetapilise sadama-ala struktuurplaani võistluse. Esimene…
Mare Vindi ideaalmaastikud
Mare Vint. Rõdu. Tušš, paber, 1973. EKM

Mare Vindi ideaalmaastikud

Mare Vindi tööd vahendavad eksistentsiaalseid hetki ning kinnitavad: maailmas on piisavalt ilu ja headust, et seista vastu kõigele negatiivsele.

Sirp