2016-28 (3598)

Veneetsia arhitektuuribiennaal kutsub üles  teostama võimatut
Ecuadori arhitektide Al Borde Arquitectos ekspositsioon kuraatornäitusel küsib, kas rohkem raha tähendab paremat arhitektuuri.
Al Borde Arquitectos

Veneetsia arhitektuuribiennaal kutsub üles teostama võimatut

Veneetsia XV arhitektuuribiennaali „Sõnumeid rindejoonelt“ kuraatorinäitus Giardini aias ja Arsenales kuni 27. novembrini. Peakuraator Alejandro Aravena.
„Arhitektuuris domineerib poliitiline korrektsus,“ kaebleb Patrik Schumacher Facebooki vahendusel. „Pritzkeri arhitektuuriauhinnast on saanud humanitaar­abi auhind.“ 13. jaanuaril anti arhitektuurimaailma kõrgeim tunnustus, Pritzkeri auhind 49aastasele Tšiili arhitektile Alejandro Aravenale. Parameetrilise disaini maestro ja hiljuti lahkunud…

Politseisõda

Eestlastel on vedanud, et meil pole ühtki nii mõjuvõimsat lobigruppi, kui seda on NRA (Ameerika Rahvuslik Relvaassotsiatsioon) USAs. Neid poliitikuid, kes püüdnud Ameerika relvaseadusi muuta, on ikka olnud, ja sama ootuspäraselt on nad ka alati taanduma sunnitud. Õigus relva hoida ja kanda on põhiõigus, mis vormistati Ühendriikide põhiseaduse teise lisana…

Venemaast, lõbusalt

Artemi Troitski arvates peab Putin Ukrainat lihtsalt tänavatüdrukuks, prostituudiks: maksa ja tee temaga mis tahad – see on äärmiselt alandav igale uhkele rahvale.

Mu poeg nägi Artemi Troitski pilti tema raamatu kaanel ning küsis, kas see olen mina. Küllap tunduvad lastele kõik habetunud, kõhnemad ja prillidega mehed üsna ühte nägu.…

Presidendi biograafiast ja bareljeefist

Kuidas on võimalik, et 1991. ja 1993. aastal otsustavalt KGB vastu pööranud Jeltsin andis võimu üle KGB ohvitserile Putinile, teades, et augustis 1991 oli KGB planeerinud ta arreteerida ja hukata?

Timothy J. Colton on tunnustatud Venemaa-uurija, kes kuulub sellesse Ameerika Ühendriikide sovetoloogiajärgsesse 1990. aastate teadlaste põlvkonda, kelle silmis liikus Venemaa tollal…
Nadežda Savtšenko, majandus ja  Brexitit tervitav Aleksandr Zahhartšenko
Piia Ruber

Nadežda Savtšenko, majandus ja Brexitit tervitav Aleksandr Zahhartšenko

Mida on Ukraina kohta tänavu kirjutanud Vene meedia

Eesti suurel malelaual
Piia Ruber

Eesti suurel malelaual

Läänel ei paista olevat selgust, mida tahetakse: kas lihtsalt Venemaa vaoshoidmist, täielikku võitu uues külmas sõjas, piiratud sõjalist konflikti, Venemaa lagunemist või mõjusfääride ümbermängimist Euraasias.

Impeeriumi lõpu kaja
Odessa linnavalitsuse esine suvel 2016.
2 × Piia Ruber

Impeeriumi lõpu kaja

Gorbatšovi korduv hoiatus, et endises NSV Liidus puhkeb midagi Jugoslaavia kodusõja sarnast, ei saanud teoks kohe. Ometi on see nüüd käes.

Noore egoisti kannatused

Kui tuleb juttu vene kirjaniku Mark Levi (varjunimega M. Agejev) 1934. aastal Pariisis ilmunud ainsast teosest „Romaan kokaiiniga“, võrreldakse seda tihtipeale Mihhail Bulgakovi „Morfiumi“ (1927, e.k 2003 ja 2010) või Thomas De Quincey „Inglise oopiumisööja pihtimustega“ (1821, e.k 2004). Need kolm teost on sarnased nii temaatika kui ka oma struktuuri poolest: tegemist on minavormis lugudega, mille on…

„Schilling“ = ilusa muusika institutsioon

Kõikvõimalikest tänavu olnud ja tulevatest alternatiivmuusika festivalidest on „Schilling“ Eesti vanim. Selle esimesel aastal oli just indie oma populaarsuses tõusuteel ja nn indie-simmanina alustanud üritus osutus alternatiivmuusika huvilisi eriti kõnetavaks. Seega on 2006. aastast peale Kilingi-Nõmme olnud igal aastal (vaid 2009ndal jäi festival ära) hipsteritele ja muudele karvastele-sulelistele Eesti kaardil…

Odessa piltides

Unenäoline olme
Lavastust iseloomustab küllus: kõikjal suled, sarved, litrid, kleidid, valgus, värvid. Pildil Maarja Tõnisson.
Riina Varol

Unenäoline olme

„Olmeulmad“ on vormi ja atmosfääri poolest üks põnevamaid tantsulavastusi, kus balansseeritakse unenäolise ja argise piiril.

Ummiktee vajub unustusse

Aeg näitab, kas Ühendkuningriigi euroreferendumist saab pöördepunkt vabade ühiskondade võimukorralduses ja kakskümmend aastat võiduteed marssinud poliitiline klass ehk nn kutselised poliitikud taanduvad oma õiguspärasele kohale juhtimissüsteemis, teisisõnu kaovad pildi esiplaanilt. Esimesed rahva­hääletusjärgsed märgid näitavad, et vastutusest on end distantseerinud peaaegu kogu poliitiline eliit. See on poliittehnoloogilistele mängudele spetsialiseerunud seltskonna puhul ka…

Tallinn, mul kallim!

Endrik Mänd: „Ma usun, et praegu luuakse linlikku elukeskkonda mõtestatumalt kui kümme aastat tagasi.“

Endrik Mänd on Tallinna linna­valitsuses töötanud kaheksateist aastat, sellest üheksa aastat peaarhitektina. Kuigi linna arendamise plaane on tehtud pidevalt, tundub, et just praegu oleme jõudnud soodsasse majanduslikku olukorda, kus paljud kavad teostuma hakkavad:…

Siiditee saadikud Loode-Hiinast

Kesk-Aasia, laiemalt ka idamaade muusika ja kultuuri vastu sümpaatiat tundvad huvilised ehk mäletavad veel usbeki ansambli Oxus talviseid üles­astumisi. Kontserdisari „Siiditee saadikud“ on nüüd, pool aastat hiljem, taas Eestis, seekord uiguuri lauljatari Gulmira Ablizi ja tema ansambliga koos­seisus Yakefu Xieerna (g’ijjak ehk gidžakk), Amuti Wumaierjiang (dotār ehk dutaar ja nei) ja Saiyiding Yimingjiang (rubaab). Hiinast saabunud…

Traditsiooniline neitsilikkus

Suvise aja teatri üks võlu ongi see, et vaatajad ja ka tegijad kogevad rikastavaid kooslusi. „Vannutatud neitsite“ puhul see nii just ongi: trupp on reljeefne, aga ühtlaselt tugev.

R.A.A.A.Mi „Vannutatud neitsid“, autor Oleg Mihhailov, tõlkija Tiit Alte, lavastaja Madis Kalmet, kunstnik Jaanus Laagriküll, muusikaline kujundaja Peeter Konovalov, valguskujundaja Priidu Adlas. Mängivad Ülle Kaljuste, Kaie Mihkelson, Riina Maidre, Lii Tedre,…

Valus kukkumine reaalsusse

Brittide rahvahääletus ELi liikmesuse küsimuses päädis üllatava ja napi tulemusega. Kõige suuremaks ehmatuseks on aga nii briti valijatele kui ülejäänud ELi liikmetele referendumijärgsetel päevadel ilmsiks tulnud peataolek: Brexiti pooldajatel puudub nii plaan eelseisvateks lahkumisläbirääkimisteks kui ka tahe neid juhtima asuda. Referendumil ei valitud kahe tulevikuplaani vahel, vaid otsustavaks said lahkumise…

Kas kevadel on mõte?

ehk Miks teha kunsti ja kuidas seda mõista?

Vt Ruuda Liisa Malini artikkel „Kuhu on kadunud kunsti oponeerimisvõime?“ 3. VI Sirbis.
Kumb on haigem ja/või loomuvastasem, kas suhelda üsna sageli kohatava inimesega interneti vahendusel või meedia kaudu? Ei tea, aga natuke veider tunne on siiski õetütrele ajalehes vastata. Tõenäoliselt taanduvad mõningased…
Uue põlvkonna ettevõtja misjonärlik algatus
Cai Guo-Qiangi projekt „1040 meetrit underground’i“ oli Izolyatsia üks esimesi rahvusvahelisi projekte. Donetskilased tulid sellega hästi kaasa.
Pressifoto

Uue põlvkonna ettevõtja misjonärlik algatus

Oleksandr Vynogradov: „Oleme jäänud truuks postindustriaalsele esteetikale ja tõsistele teemadel nagu sõda, piirid ja mälu. Kaasaegse kunsti platvormi Izolyatsia ja loomemajandusliku Izone’i vahel on kindel piir.“

Festivalid festivalis

Festivali „Klaaspärlimäng“ maratonkontserdid 8. ja 9. VII Tartu Jaani kirikus.
Tänavuse „Klaaspärlimängu“ raames oli järjestikustel õhtutel kaks omalaadset minifestivali, mis olid oma nime ja võib-olla ka idee leidnud spordimaailmast. Klaverimaratoni starti astusid pianistid Sten Lassmann, Age Juurikas ja Rein Rannap, keelpillimaratoni stardijoonele rivistusid USAs tegutsev bulgaaria päritolu viiuldaja Elmira Darvarova, saksa kitarrist Peter Finger ja eesti elektriviiuldaja…
Euroopa Liit oma praegusel kujul vääriski vastulööki
Bluri laulja Damon Albarn väljendas referendumi järel Glastonbury festivalil oma nördimust: „Demokraatia on meid alt vedanud.“
Matt Crossick / Empics Entertainment / Scanpix

Euroopa Liit oma praegusel kujul vääriski vastulööki

Sotsiaalse mõõtme marginaalne roll praeguses liidus on kaasa toonud olukorra, kus usk paremasse Euroopasse võib väljenduda hoopis ELi-vastasuses.

Põlvkondlik ja individuaalne

Tiiu Pallo rahutu natuur pole lasknud tal arendada välja oma laadi, aga viimaste aastakümnete abstraktses maalis on ta tugev tegija.

Tiiu Pallo näitus „Vaikelu“ Vaalas kuni 15. VII.
Kunstnikuga kohtumine 21. juunil Vaalas kujunes kuuekümnendate põlvkonna noorusaastate meenutamiseks: Tiiu Pallole sekundeerisid Enn Tegova ja Kristiina Kaasik.
Tiiu Pallo on pärit Tapalt. Oma isikunäituse…

Argitraagika – Infiltratsioon

Hoidku pime õnn ja kaine mõistus teid positiivse mõtlemise eest! Positiivne mõtlemine toob kaela suure häda. Mis oleks saanud Hansust ja Gretest, eriti Hansust, kui Grete oleks mõelnud positiivselt? „Vaat kui tore, siin vedeleb üks pealuu! Inimesed on nii vahvad, koguvad imelikke asju. [—] Äkki saaksime siia jääda?! Oh, see oleks…

Püha tõde – Impeeriumi rünnak ja kloonide vastulöök

Parimad ulmekad kipuvad täide minema. Lendavate sõidukite ja teleporteerimisega on küll kehvasti, kuid paljud ühiskondlikud protsessid, mida kirjeldas näiteks Orwell, on tõeks saanud. Tundub, et nüüd on järg tähesõdade käes.
Käib heade ja pahade võitlus. Võitlus on haaranud kogu universumi. Intellektuaalid ja kultuuriinimesed, kes varem arutlesid aktuaalsetel teemadel, vaagisid probleeme iga…

Auhind

Pärnu muusikafestivalil anti eile üle esimene Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Heliloojate Liidu algatatud Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia, mille laureaat on helilooja Toivo Tulev.
Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemiaga tõstetakse esile autoristiili selge arengukaar, muusikalise mõtlemise mastaapsus ja kunstiline sügavus ühe helilooja loomingus. Nii auhinna kandidaadid kui ka saaja otsustas žürii koosseisus…

Lõbulaevaga elumere lainetele

Inimestele kõige südamelähedasemaid ja arvukamaid laevu on ikka nimetatud lõbusõidulaevadeks, eeskujuks ilmselt ingliskeelne pleasure craft. Ehk on sõnavalikul oma mõju olnud ka ahtripingi pikkusel, millest oleneb, mitu sõpra mahub kaassõitjaiks – mida rohkem, seda lõbusam. Kui aga jõuti „lõbusõidulaevade sadamani“, siis kartuses, et see võib lüheneda „lõbusadamaks“, pakkus merekeele nõukoda välja sõna…
Sirp