2016-21 (3591)

Nui neljaks

Millal saab riigi süüdimatuks kuulutada? Eelmise valitsuse tegevus Estonian Airi finantseerimisel sai teisipäeval Riigikontrolli avaldatud auditis hävitava hinnangu: valitsus võttis otsused vastu seisukohalt, et Eestile on tingimata Tallinnas baseeruvat lennufirmat vaja ega kaalunud lennuühenduste tagamise muid võimalusi või „nõudnud sõltumatu eksperdi poolt realistlikuks tunnistatud terviklikku ASi Estonian Air äriplaani“. Teisisõnu…

Valdur Mikita ulguvad rehad

Valdur Mikita, Metsik lingvistika. Sosinaid kartulikummardajate külast. Kujundanud Maite Kotta. Grenader, 2008. 128 lk.
Valdur Mikita, Lingvistiline mets. Tsibihärblase paradigma. Teadvuse kiirendi. Kujundanud Maite Kotta. Grenader, 2013. 240 lk.
Valdur Mikita, Lindvistika ehk Metsa see lingvistika. Kujundanud Maite Kotta. Välgi metsad, 2015. 240 lk.
Rehadel vist on ükspuha, kas nad uluvad Mikiga või…
Võitlus tõemonopoli pärast
Paul Verhoeven juhendamas Isabelle Huppert’i terava ja musta seksikomöödia „Elle“ võtteplatsil.
Pressifoto

Võitlus tõemonopoli pärast

Tänavuse Cannes’i filmifestivali žürii otsused ei ole kunagi lahknenud sellisel määral kriitikute prognoosidest ja avalikust arvamusest.

Kõige tähtsam on päästepaat!

See oli paar päeva tagasi, kui vaatasin Kirjanike Maja nurgaaknast Harju tänavale ja nägin seal noort naist maas lamamas, käed-jalad laiali. Miski tema olekus-asendis reetis siiski, et ta ei leba seal sellepärast, et midagi oleks juhtunud, et tal oleks abi vaja. Aimasin, et see on mingi lavastus või katse. Peen…
Tehisteadvusest ühisteadvusse
Prateep Suthathongthai. Hiigelahv. Diapositiiv valguskastil, 2004.

Tehisteadvusest ühisteadvusse

Ühisteadvuse teke on evolutsiooniline hüpe, võrreldav pigem keele tekkimise kui Gutenbergi trükipressiga.

Ööliblika ört

Katja Kettu on ääretult osav kummaliste inimsaatuste kujutaja. Lapimaalt Rovaniemelt pärit kirjanik on õppinud soome kirjandust Tamperes ja lõpetanud joonisfilmi režissööri eriala Turu kunstiakadeemias, kus tema kõige olulisem õppejõud oli Priit Pärn. Lühifilme ja animafilme on Kettu teinud 1997. aastast saadik ning lisaks kirjutamisele ja filmitegemisele laulab ta punkbändis.
Kettu debüteeris…
Tiimiis nääb monda ehk

Tiimiis nääb monda ehk

Tiikävijäl on ütesa tiid

Erik Satie intrigeeriv kontsertmaraton

Ansambel U: kontserdisarjas „URR“: Erik Satie „Vexations“ 18.–19. V Kultuurikatlas.
Kui sain teada, et ansambel U: kavatseb esitada Erik Satie 18–20 tundi kestva maratonteose „Vexations“ (tõlkes „alandused“, „ärritused“), siis mõistsin, et muusiku elukutse võib oma ohtlikkuselt olla võrreldav astronaudi või alpinisti omaga. Et musitseerida peaaegu ööpäev järjest, peab olema valmis milleks iganes.…

Teaduses ei toimu midagi üleöö, kuid kaotada saab järsult

Akadeemik Eero Vasar: „Ajule tuleb aega anda, sest ta leiab ise lahenduse.“

Tänavu otsustas Eesti Teaduste Akadeemia juhatus autasustada Karl Schlossmani nimelise medaliga Tartu ülikooli arstiteaduskonna bio- ja siirdemeditsiini instituudi füsioloogia professorit akadeemik Eero Vasarat. Sarnaselt medali nimikangelase Karl Schlossmanniga, kelle juhtimisel koostati omal ajal tuberkuloosi vastu võitlemise kava, on…

Klähvib, ei pure – Õige festival on nagu külapidu kiigemäel.

Oo, suvi – festivalide hooaeg! Neid jätkub enam-vähem igasse nädalavahetusse, mõnda mitugi. Lihtsalt vali üks välja ja sõida mõnda looduskaunisse kohta sääski söötma. Toetad eesti kultuuri ja puha. Või peaks ütlema, et tere tulemast loomemajanduse vabaõhu­orgiale?
Nurisesin kord ühismeedias, et kui kultuurikriitikute konsiilium on tunnistanud mõne bändi latialuseks, võiks meelelahutusmeedia sellest…

Ise tehtud, hästi tehtud ehk

Uuemaid tuletisi ja liitsõnu eesti keeles

Keele sõnavara muutub ja täieneb nii spontaanselt, et keegi ei jõua tekkivaid uusi sõnu kokku koguda ega sõnaraamatutes talletada. Vähem kui kümnendik eesti sõnadest on lihtsõnad, üle 90% on liitsõnad ja tuletised. Uusi lihtsõnu tuleb juurde põhiliselt laenudena, seevastu tuletisi ja liitsõnu moodustatakse…

Abstraktne elukriitika

„Skaala surm“ on kaootiline, sketšilik ja karikatuurne segu vaataja ette paisatud sotsiaalsetest stereotüüpidest.

„Skaala surm“, idee autorid ja lavastajad Riina Maidre ja Nero Urke, helikunstnik Tanel V. Kulla, valguskujundaja Revo Kolpus, tantsuõpetaja Mari Piksar. Mängivad Riina Maidre, Nero Urke, Evelin Jõgiste ja Veronika Vallimäe. Esietendus 21. IV Kanuti…

Lavaproovid valijaile

Varem on ennustamine lihtsam olnud: ikka on olnud selgelt üks kunstnik, kes on teistest täpsemini EKKMi ruumi oma teostele allutanud ja vunki juurde andnud, tänavu mitte.

Köler Prize’i nominentide Art Allmäe, Raul Kelleri, Kristi Kongi, Krista Möldri ja Laura Põllu näitus EKKMis kuni 5. VI. Täna kell 22.30…

Kõik sõltub kaastundest

Dave Johns: „Ken Loachi poliitilised vaated ei pruugi meeldida, aga pole alust kahelda ta kavatsustes.“

Kriitikute arvamust kõrvale heites ja täiesti ausalt öeldes: Ken Loachi „Mina, Daniel Blake“ ei ole halb film. Kas see nüüd vääris Kuldset Palmioksa „Toni Erdmanni“ (Maren Ade, 2016), „Elle’i“ (Paul Verhoeven, 2016) ja „Ihušoppaja“ (Oliver…

Teadlikud ja teadvustamata arhitektuursed võimuaktid

Näitus „Face-to-face: Balti börsihoone lugu“ arhitektuurimuuseumis kuni 5. VI. Autorid Maarja Kask ja Ralf Lõoke (arhitektuuribüroo Salto), Neeme Külm. Näituse on teostanud Kaarel Eelma, Villem Säre, Dénes Farkas, Tõnu Narro, Margus Passer, Mihkel Säre ja Raivo Väliste.
Veidi aja eest jälgisin ühismeedias elavat diskussiooni teemal, kas Eesti arhitektuuris saab diagnoosida seisakut.…

Eesti muusikud maailmas, mai

29. IV–1. V osaleb lastekoor Ellerhein Belgias Neerpeltis koorifestivalil European Music Festival for Young People, võisteldes lastekooride ja vabastiili kategoorias. Koor saavutab mõlemas esikoha cum laude, juhatavad Anneli Mäeots ja Gerli Aet Arras, kontsertmeister Reinut Tepp. Konkursil osaleb 76 koori 22 riigist, suure žürii töös osaleb ka Aarne Saluveer.
30. IV–4.…

Eesti heliloojad Berliinis: Rudolf Tobias, Arvo Pärt, Jüri Reinvere

„Eesti heliloojad Berliinis“: Tobiase nimeline keelpillikvartett koosseisus Maano Männi, Terje Männi, Toomas Nestor ja Aare Tammesalu 15. V Berliini kontserdimaja Väikeses saalis.
Berliini kontserdimaja Väikses saalis toimus nelipühade esimesel päeval ülimalt huvitav kontsert. Selle idee ja algatus pärinevad Harry Liivrannalt, kes on olnud Berliinis viis aastat Eesti saatkonna kultuurinõunik. Armastusavaldusena…

Kohtumine iseendaga osalusteatri piirimail

Taavet Jansen on „Aja materjali“ seltskonnaga võtnud ette mõnusa harjutuste jada liikumise dekonstrueerimiseks.

Cabaret Rhizome’i „Aja materjal“, lavastaja Taavet Jansen, koreograaf Liis Vares, helikunstnik Kalle Tikas. Mängivad Liis Vares, Liisa Linhein, Joonas Parve, Ajjar Ausma, Päär Pärenson ja Kalle Tikas. Esietendus 10. V Erinevate Tubade Klubis.
Jah, kas pole…

Mustus ja kord

Kujutelmad roojasusest võivad olla vägagi sümboolsed: kas või piinlikud repliigid, kuidas mustanahaline haiseb, moslem lärmab või sisserändaja poeg ei suuda hoida korda.

Briti antropoloogi Mary Douglase kõige loetuma ja tsiteerituma teose ilmumisest on möödunud 50 aastat. Kuigi vahetult pärast raamatu kirjastamist raputas hipiliikumine…

Paindlike linnade ajastu

Marco Steinberg: „Arhitektuur pole hooned, vaid ühiskonna murekohtade lahendamine. Kavandame hoopiski eeldusi, et hooneid saaks mitmekülgsemalt kasutada.“

Aeg annab meile ülesandeid, mille lahendamiseks peame loobuma tavapärastest lahendusviisidest. Kliimamuutused, tervishoiusüsteemi ülalpidamine vananevas ühiskonnas ja suur rahvasteränd on vaid mõned neist proovikividest. Milliseid vahendeid on arhitektuuril vastuste pakkumiseks?
Marco Steinberg on õppinud…

Kunstlikud mängud tehisreaalsusega

Mängufilm „Loominguline kontroll“ („Creative Control“, USA 2015, 97 min), režissöör Benjamin Dickinson, stsenaristid Micah Bloomberg ja Benjamin Dickinson, operaator Adam Newport-Berra. Osades Benjamin Dickinson, Nora Zehetner, Reggie Watts, Dan Gill jt.
2015. aasta märtsis käisin Texases Oculus VR virtuaalreaalsusefirma asutaja ja Oculus Rifti leiutaja Palmer Luckey konverentsil, kus toona 22aastane imelaps…

Lehmadele salavimmast

Elu survestab meid üha umbisikulisemaks ja kaasajooksvamaks. Seda enam on väärtust tekstil, mis tuletab meelde iseärase, ennastjaatava vastupanu olulisust.

1887. aasta suvel, poolteist aastat enne hulluksminekut, viibis 42aastane endine klassikalise filoloogia ja filosoofia õppejõud Friedrich Nietzsche Šveitsis imeilusa loodusega Sils Maria linnakeses, tegi pikki jalutuskäike, vahel lõbustas end…

Piiride ületamise piirid

1.
Kohtunik ei mõista kunstnikku: „Miks nad raiskavad oma elu ära piiride ületamisele?“ Õnneks ei ole see siiski trafaretses mõistes keskaja ilming. Kohtunikuinstitutsioon on keskendunud piiride fikseeritud status quo’le, kunstnikuinstitutsioon piiride avamisele. Konflikt nende vahel on sügavalt olemuslik ehk suisa ontoloogiline, mitte moraalne ega ideoloogiline.
2.
Leo Lapini omaaegne paberkandjal pildiline metafoor „Lööklaine…
Uus filharmoonia ei ole mingi muuseum!
Häppeningi kulminatsiooniks oli Tiit Kikase soolo pimendatud saali rohelisi kiiri paiskaval laserharfil.
2 x Sven Tupits / Tallinna Filharmoonia

Uus filharmoonia ei ole mingi muuseum!

„Mozartfest“ 5. ja 7. mail Mustpeade majas ja Vabal Laval.
Tallinna Filharmoonia tänavust hooaega jääb paratamatult märgistama selle kunstilise juhi, maestro Eri Klasi lahkumine. Ent kus sulgub üks uks, avaneb teine – suvele vastu astutakse Mustpeade majas taas reipas meeleolus. Filharmoonia nägu hakkab edaspidi kunstilise juhina kujundama Risto Joost, Tallinna Kammerorkestri…

Kandev klaver kahes kammerkavas

Emadepäeva kammerkontsert: Lea Leiten ja keelpillikvartett Ardor 8. V ning „Eliitkontsert“: trio koosseisus Sigrid Kuulmann, Aare Tammesalu ja Marko Martin 10. V Estonia kontserdisaalis.
Emadepäeva võib tähistada mitmeti, siiski oli mõte märkida seda klassikalise kammermuusika kontserdiga mõneti üllatav. Kuid kontserdile tuli omajagu rahvast, ka koos lastega, kes rõõmsalt iga osa vahel…
Kuidas ületada maali piire?
Alar Tuul. Instruktsioon. Õli, lõuend, 2016. Alar Tuule maalitegelaste kokkusulamine kiire pildirütmi struktuuridega vabastab ilmekuse piiravaist tõkkeist.
Kaire Nurk

Kuidas ületada maali piire?

Tartus eksponeeritavate maalinäituste põhjal ei ole maalile kui vaimsele väljendusvahendile taas midagi ette heita.

Kergus Oleva kontuuride vahel

Salurand ja Kaljujärv paistavad loovat seda, mida nad näevad, muret tundmata selle pärast, et mis küll saab, kui Olematu ei avane, Teine ei tule.

Sõltumatu Tantsu Lava „All tomorrow’s parties“, autor ja esitaja Inga Salurand, autor ja muusikaline kujundaja Hendrik Kaljujärv, lava- ja valguskujundaja Oliver Kulpsoo,…
Rostrum usub eesti nüüdismuusikasse
Rostrumi võitjaks tulnud Itaalia päritolu Oscar Bianchi on juba tuntud helilooja, kes pälvinud tunnustust ja rahvusvahelisi auhindu.
Pressifoto

Rostrum usub eesti nüüdismuusikasse

16.–21. maini kestis Euroopa kultuuripealinnas Wrocławis maailma üks olulisemaid nüüdismuusika foorumeid – 63. rahvusvaheline heliloojate rostrum. 55 kuulamisele tulnud teosest valiti noortekategoorias parimaks Maria Kõrvitsa orkestriteos „Langedes ülespoole, taeva kaarjasse kaussi“, mis pääses ka üldarvestuses ainsa noore autori tööna kümne väljavalitu hulka. Põhikategooria teise koha saavutas Ülo Kriguli segakoorile ja…

Ülo Emmus 31. XII 1947 – 16. V 2016

On lahkunud vabagraafik, plakatist ja raamatukujundaja Ülo Emmus.
Ülo Emmuse jõudmine kunstiteele oli mõnevõrra erandlik selles mõttes, et kunstniku ametinimetuse sai ta õppimata, kui oli läinud pärast sõjaväes teenimist 1969. aastal tööle toonasesse filmilaenutuse ja reklaami valitsusse kujunduskunstnikuks. Emmuse õpingud ERKIs (Eesti Kunstiakadeemias) graafika erialal jäid lühikeseks, piirdudes aastatega 1972 –…
1990ndate sõnumitooja 1660ndatest
Lauli Otsari kehastuses toob Célimène esile oma salapärasema, mõneti justkui eksootilise ning intellektuaalselt läbinägeliku pooluse.
Mats Õun

1990ndate sõnumitooja 1660ndatest

Heites ühiskonnale ette valskusemaskide kandmist, eelistab Alceste ise jääda n-ö ujumisinstruktoriks, kes pole kordagi jalgu põhjast lahti lasknud, ja seetõttu riskib iga tema teele sattuv inimene uppumissurmaga.

Metsa poole ehk Introverdiks sündinud, aga prohvetiks kasvanud

Mõtisklus Valdur Mikita raamatu „Lindvistika ehk Metsa see lingvistika“ teemadel

Valdur Mikita on tegelenud oma nüüd lõpule viidud triloogias („Metsik lingvistika“, „Lingvistiline mets“, „Lindvistika“) lingvistika ja metsandusega, aga eelkõige iseendaga. Subjektiivselt. Ta on pannud iseendale ka diagnoosi: sündida introverdina tähendab otsekui rasket elukestvat puuet („Lindvistika“, lk 53).
Niisiis on Mikita…

Mahlane maal

Marta Stratskase maalides puudub pingutatud probleemipüstitus, kontseptsioon on filosoofiline ja laia tõlgendusruumiga.

Marta Stratskase maalinäitus „Possible“ ehk „Võimalik“ Vaalas kuni 11. VI.
Marta Stratskas (1986) on oma noore ea kohta jõudnud teha tähelepanuväärselt palju. Ometi on „Possible“ märgilise tähendusega eriline ettevõtmine – sellega kaitseb EKAs maalikunsti õppiv Stratskas…
Sirp