2016-18 (3588)

Duell iseendaga

Kas te kujutate ette, et a. D. 2016 võiks meediasse jõuda järgmine uudis: „Alates käesolevast aastast alustab Eesti riik oma ametnikele töötasu maksmist“? Kõlaks ju üsna jaburalt.
Ometigi avalikustas Eesti Kunstnike Liit esmaspäeval just sellise rõõmusõnumi: liidu neli galeriid ehk Hobusepea, Draakoni, HOPi ja Vabaduse galerii maksavad tagasiulatuvalt praeguse kalendriaasta algusest kunstnikele…

Loomad ajaloos

Kus nad on?

Tallinna ülikooli keskaja keskus ja keskkonnaajaloo keskus (KAJAK) korraldasid 23. märtsil seminari „Loomad kesk- ja varauusaja Eesti- ja Liivimaal. Lugusid, allikaid, uurimisperspektiive“. Toimumiskohaks valiti väga inspireeriv keskkond – Tallinna loomaaed. Algselt naljaga pooleks välja hüütud tagasihoidlikust seminarist sai ootamatult konverentsi mõõtu sündmus ning keskkonnahariduskeskuse kõige suurem klassiruum…
Nüüdismuusika pole mingi subžanr
Märt-Matis Lill Tongyeongis tänavusel ISCMi aastakonverentsil Eestit põnevaks kiitmas.
Internet

Nüüdismuusika pole mingi subžanr

Umbes kuu aega tagasi libises teabekanaleist läbi info, et Rahvusvaheline Nüüdismuusika Ühing (ISCM) korraldab oma aastakonverentsi ja nüüdismuusikafestivali World Music Days ehk maailma muusika päevad 2019. aastal Eestis. Sõnum tuli Lõuna-Koreast Tongyeongist. Tänavusel ISCMi kogunemisel olid seekord kohal Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill ja helilooja Liisa Hirsch, kelle segakooriteos „a moment…
Omand kohustab
Vano Allsalu: „Tallinna Kunstihoone kunstikogu tuli omal ajal kunstnike liidult. Igatahes on võit-võit-olukorrad võimalikud ja see lisab optimismi.“
Kulla Laas

Omand kohustab

Vano Allsalu: „Varasemaga võrreldes on toimunud oluline nihe kunstnike liidu eneseteadvustamisel majandusorganisatsioonina.“

Milline park linlastele meeldib?
Pargis on olulised ka looduslikud ele­mendid ja see on seotud lapsepõlve­mälestuste, perekonna traditsioonide, identiteedi ja ühtekuuluvustundega.
Merle Karro-Kalberg

Milline park linlastele meeldib?

Linnas pakub rohelus silmailu, kosutab hinge, maandab stressi, puhastab õhku, hajutab müra ja tuuli, ühtlustab temperatuuri ning pakub elupaiku. Terve keskkond tähendab tervet inimest. Kuid kuidas on Eesti linnades rohelusega lood, kas see pakub inimestele piisavalt hüvesid, kas inimesed on pakutavaga rahul?
Parimaks rohealaks peetakse enamasti kodulähedast suhteliselt suurt ala, kus…

Broilerid kuningriiki hukutamas

Seesama rahvas, kes pidi eile Londonis valima kihlveokontorite ennustuste järgi endale ajaloos esmakordselt linnapeaks teise põlve immigrandi ja peale selle muslimi, tahab Euroopa Liidust välja astuda, kuna kardab selles koosluses ähvardavat immigratsiooni. Võib-olla tahab, sest see selgub alles mõne nädala pärast referendumil. Selles paradoksis pole nüüdisdemokraatias midagi enneolematut, sest rahva…

Päev Manhattani all-linnas

Röstsaia küpsemist saadab Gil Scott-Heroni lugu „I think I’ll call it morning“. India päritolu jõukas mees ilmub vastasmaja aknale ja rüüpab hommikukohvi. Ta asetab kruusi marmorreelingule ja sätib väljapeetult mansetinööpe. Meie pilgud kohtuvad sekundi murdosaks, kui tema hommikumantlis kaaslanna on talle selja tagant lähenenud, et kohendada mehe valget särgikraed. Pööran…

Ennustav kodeerimine pretendeerib kõikehõlmava ajuteooria tiitlile

Nagu visuaalne tajugi, tulenevad emotsioonid tajulisest kogemusest, aga sisendiks on omaenda sisemaailm.

Kõik teaduslikud uuringud toetuvad mingile teooriale. Nähtuse uurimiseks ja seletamiseks läheb vaja raamistikku, mis aitab keerulistele probleemidele läheneda kindla nurga alt. Teaduses on oluline, et teooria ei piirduks ainult nähtuse seletamisega. Hea teooria peab olema laia ulatusega ja…

Kunst ja eksistentsiaalne kriis

Sigrid Viiru isikunäitus „Hirmus ilus torukael“ Draakoni galeriis kuni 14. V; Johna Hanseni, Katrine Gram Slothi ja Laura Põllu ühisnäitus „Kohataju“ Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 8. V; Tarmo Salini ja Ekke Väli ühisnäitus „Mõttetu süsteem II“ Tallinna Linnagaleriis 1. IV – 1. V ja Marge Monko isikunäitus „Puusad ei valeta“…

Laps mängib seal, kus normid lubavad

Peas kummitavad laulusõnad: „Mäng on väikese inimese töö“. Miks on aga nii, et suurte inimeste töökeskkond muutub aasta-aastalt aina mängulisemaks, nagu näitavad ka viimased sisearhitektuuri auhinnaga pärjatud kontorid (näiteks Pipedrive ja Lenne), ent väikeste inimeste töökeskkond ehk mänguväljak kipub avalikus linnaruumis olema aina igavam ja üheülbalisem ning surub lapse mängu…
Kuidas tõlgendada  maastiku katkestusi?
Kas maastikku suudab mõtestada vaid inimene ning loomad, linnud, taimed jt vaid vormivad seda?

Kuidas tõlgendada maastiku katkestusi?

Vaatamata sellele et kõik meie ümber on õigupoolest maastik, mõeldakse seda sõna kasutades pigem loodusele kui avalikule linnaruumile. Eestis valmistutakse praegu olulise ruumistrateegia, Euroopa maastikukonventsiooni ratifitseerimiseks ja just seetõttu on oluline rääkida maastikest, nende püsimisest ja muutumisest. Tuleb kõnelda maastiku tähendustest ja tõlgendusvõimalustest, sellest, kuidas tajume maastike muutumist, miks ja…

Pealelend – Johannes Kreidler, helilooja ja tegevuskunstnik

Rahvusvaheline nüüdismuusika festival „Afekt“ (endine Eesti heliloojate festival) alustab samanimelist interdistsiplinaarset kontserdisarja sel pühapäeval kell 19 Vaba Lava restoranis Foody Allen. Esimesel kontserdil „Wittgensteinway B“ astub üles Johannes Kreidler Saksamaalt. Palusin tal end Eesti publikule tutvustada.
Palun teil öelda paar tutvustavat sõna oma tausta kohta. Millist tüüpi nüüdismuusika loojana te end…

Haiguste ravi

„Polaarpoisi“ režissöör Anu Aun: „Bipolaarse häirega inimesi ei tohiks üritada suruda normaalsuse piiridesse.“

Kevad on Eestis alati filmirohke hooaeg. Sel nädalal debüteerib Anu Aun täispika filmiga „Polaarpoiss“, kus käsitleb bi­polaarsuse temaatikat. Filmis puudutatakse ehk tänavustest linateostest seni kõige otsesemalt sotsiaalset probleemi, mis võib autori arvates kõnetada ka…

Kaduge siin

Liiasuste ja simulaakrumite ümber organiseeritud ühiskonnas on ainus mõeldav tee põgenemine.

Näitus „Kadumisest ja kadumiseks“ Tartu kunstimuuseumis kuni 29. V. Kuraator Sten Ojavee, kunstnikud Susanne Bürner, Kris Lemsalu, Mikk Madisson, Ivan Moudov, Rabih Mroué, Hito Steyerl, Laivi, Danila Tkatšenko ja Ivar Veermäe.
Need, kellel ei ole head peidupaika, ei ole…

Tundmatu ja paeluv nišijazz

Mõte kirjutada üle pika aja tundmatutest bändidest tekkis puht juhuslikult. Kuigi elan peaaegu täielikus isolatsioonis linna normaalsest seltskondlikust kultuurielust, õnnestus mul pääseda sõbra õhutusel Tartu genklubisse kuulama bändi Viktor’s Joy. See oli alguse saanud aasta talvekaamose tippmomendil – jaanuari alguses. Tegu on Berliinis redutava noore eestlase Kaarel Malkeni komboga, mis tuli, nägi…

Sõnade loomisaeg

Aado Lintropi artikli- ja folklooritekstide kogumik hõlmab 15 aasta jooksul kirjutatud artikleid nganassaanidest, mansidest, udmurtidest, komidest, eestlastest ja mongolitest, lisaks mõned kirjutised üldisematel teemadel. Kogumikku on koondatud uurimused šamanismist, ajaloost, rahvaluulest ja usundist. Raamatu juhatavad sisse teoreetilisemaid mõtisklusi sisaldavad kirjutised usundi ja suulise pärimuse suhetest ning pööriaegadel jutustamise ja mõistatamise…
Kirjanik kuldseis kammitsais
Raamatut kaunistavad Marge Nelgi rikkalikud ja meeleolukad illustratsioonid.

Kirjanik kuldseis kammitsais

Mehis Heinsaare proosakogumik „Unistuste tappev kasvamine“ sisaldab neljateist erineva pikkusega ja enamasti varem perioodikas ilmunud teksti ajavahemikust 2009–2015. Nende kujundiline ja ennekõike temaatiline ühtsus on seda silmas pidades mõnevõrra üllatuski, nagu oleks autor lood kohe suurema projekti osadena kavandanud. Oli, kuidas oli, jutukogu mõjub elamuslikumalt just nimelt tervikuna, otsekui oleks…

Õudusskeptiku seiklused kevadises Haapsalus

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival HÕFF 29. aprillist 1. maini

Mu filmiblogijast sõber Ralf Sauter sõnas ükskord, et ta supleks kaaviaris ja Dom Perignonis, kui saaks sendi igal korral, mil minu suust kõlab fraas „mulle ei meeldi õudusfilmid“. Seega jätan priiskamise vältimiseks selle siinkohal ütlemata. Festivali korraldaja Helmut Jänes on siiski…

Kerge elu mõru maitse

Eesti luules juhtub ikka nii, et sõber arvustab sõpra (ja vahel ka vaenlane vaenlase sõpra), nii et arvustustel on juba ette veidi kahtlane maik, aga mina võin küll südamerahuga öelda, et Kaarel B. Väljamäed ma ei tunne. Koos me esinenud ei ole. Kohtunud ma temaga ei ole, aga loen ikka…

Kiigates luulekööki …

Müstiline sufi luuletaja Rumi nimetab oma sõnu pärmsõnadeks, mida saab värskelt murda ja süüa. Süües luulesõnu, hakkavad need lugejat toitma kujundite kerkimisega. Niisuguste pärmsõnade loome on tõeline luule-kokakunst, mille annet pole paljudele antud. Möödunud aastal Igor Kotjuhi eestvedamisel ilmunud esseekogus „Kius olla julge II“ püütakse valgustada Eesti luuletajate loomeprotsessi köögipoolt,…
Teater, kevad, Tartu ja Must Kast
„Võõrana põhjala kõrbes“. Soos (teda kehastab Märt Koik) elab igasugust rahvast.
Ruudu Rahumaru

Teater, kevad, Tartu ja Must Kast

Mida elavam, mitmekesisem ja võimalusterohkem on kultuur ja sealhulgas teater, seda paremini peab see vastu aja tõmbetuultes.

Ma tean ise, kuidas olla ilus
Alissa Šnaider. Identiteedi intensiivistamine. Autoritehnika, 2016.
Vaal

Ma tean ise, kuidas olla ilus

Näitusega probleemide juurteni ei tungita, kuid diskussioonitausta loomisega muudetakse vähehaaval kinnistunud mõttemustreid.

Võimalike verandade õnnepaluke

Tõnu Õnnepalu mõned kuud tagasi ilmunud „Klaasveranda“, žanrimääratluselt lugemisdraama, pärineb aastast 2009, mil autor elas ja toimetas Järvamaal Esna mõisa mail. Raamatu lood on tõukunud soovist saada teada, „milline seal kunagi oli“. Kesksena jookseb läbi tuttav narratiiv baltisaksa kultuuri hääbumisest, 700 aastat hoitud ja XX sajandil kaotatud esiisade maast.
Süžee mõttes…

Kevadine Kivirehks lõunamaal

Riia „Kaka ja kevad“ on tavaline vaese teatri esteetikaga normaal-, pea- või keskvoolu lasteteater, nagu seda ikka nähtud.

Ennevanasti oli Sirbis rubriik „Estica“, kus kirbukirjas raporteeriti igast kodumaise kultuuri pudemest, mis oli Eesti NSV territooriumilt välja jõudnud. Oleks see rubriik tänaseni alles, küllap sobiks sinna ka selline sõnum: 19.…
Post-sõnastik XXXI  – avantpop

Post-sõnastik XXXI – avantpop

„Avantpop“ on XX sajandi lõpul Ameerika kirjaniku ja kriitiku Larry McCaffery laiemasse käibesse toodud sõna tähistamaks kõrgkultuuri ja meelelahutuse sünteesvormi, võimalikku uut hübriidset kunstipraktikat. Termini kujunemisloos mängib omamoodi märgilist rolli džässtrompetist Lester Bowie’ plaat „Avant-Pop“ (1986), kus kõlavad vanad lihtsakoelised popmeloodiad (nt „Crazy“, „Blueberry Hill“) on ümberseadistamisega muudetud põnevateks, keerulise ülesehitusega improvisatsioonideks. Mõned…

Kuus kontserti kuus + üks ooper

Läti Riiklik Sümfooniaorkester 9. IV, „Andres Uibo 60“ 16. IV,
Läänemere Filharmoonikud 18. IV,
konkursi „Klassikatähed 2016“ galakontsert 20. IV,
kõik Estonia kontserdisaalis, Pärnu Linnaorkester 21. IV Pärnu kontserdimajas,
„Kuldne klassika“ 30. IV Jõhvi kontserdimajas ning
Britteni „Kruvipööre“ 29. IV Estonia kammersaalis.
Mulle meeldib selline pealkiri ja olen seda kasutanud 2014.…

Väljapeetud kohmakusest

Eesti kunsti iseloomustav kohmakus ei ole tingitud ei saamatusest ega vahendite nappusest, vaid on meie kunstivälja eripära.

Eva Mustoneni isikunäitus „Tiniseb võõras metsas“ Tartu kunstimuuseumi kunstikabinetis 31. III – 24. IV, kuraator Peeter Talvistu.
Tartu Kunstimuuseumi neljandat korda välja kuulutatud muuseumi valik ehk muuseumi hinnangul kõrgendatud tähelepanu vääriv noor…

Iga artist peab leiutama oma jalgratta

Jüri Nael: „Eesti näitleja on üldjuhul tööhobune, kes astub projektist projekti või on oma teatris kinni. Võimalusi end tööväliselt arendada eriti polegi.“

Tänavu sügisest avatakse Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakunstikoolis teatri ja pedagoogika õppekava raames füüsilise teatri suuna magistrikursus. Kaheaastase tsükliõppe jooksul keskendutakse…

Majandusstrateegia loob linnaruumi

Rotterdami arhitektuuribienaal tulevikulinnast

VII Rotterdami arhitektuuribiennal, IABR – 2016 – „The Next Economy“, Rotterdamis Katendrechti linnaosas endises kohvilaos Fenixloods II kuni 10. VII 2016. Peakuraator Maarten Hajer.
Majandus on linnade arengu põhimootor ja sellele on seitsmendal Rotterdami arhitektuuribiennaalil ka keskendutud. Mõnekümne aasta pärast elab 80% maailma rahvastikust linnades ning seetõttu tuleb…

Ingli jalajälg

X klavessiinifestival 16. – 23. IV Tallinnas: üheksal kontserdil esinesid Mahan Esfahani (Iraan), Patrick Ayrton (Suurbritannia), Elaine Funaro (USA), Jean Rondeau (Prantsusmaa), Maria Luisa Baldassari (Itaalia), Rebecca Pechefsky (USA), Anna Maria McElwain (Soome), Dóra Pétery (Ungari), Ene Nael, Julia Agejeva Hess ja Imbi Tarum (ka festivali kunstiline juht).
Tänavuse klavessiinifestivali järel võib tõdeda, et festivali…
Sirp