2016-09 (3579)

Kokkuleppekapitalism

Jagamismajandus on kõigi huulil: meedia analüüsib seda, ettevõtjad murravad selle üle piike ja riigikogu arutab selle tuules ühistranspordiseaduse muutmise eelnõu. Uber, Taxify, Airbnb, Barking …
Iseenesest pole ju mitte midagi uut või ootamatut selles, et ettevõtja peab kasumi säilitamiseks turu ootustele reageerima ja vajadusel oma ärimudelit muutma. Takso- ja kokkuleppeveo ning majutusturul…
Kas Kalamaja lummus, võlu ja väärtused jäävad püsima?
Kogukonnas Kalamäeks ristitud uusarendused mõjuvad XX sajandi alguse tööliselamute kõrval hiiglastena.
Piia Ruber

Kas Kalamaja lummus, võlu ja väärtused jäävad püsima?

Veel kümme aastat tagasi oli kuvand Kalamajast ja kogu Põhja-Tallinnast kui räämas vaesest agulist, mille lobudikke ootab kohe-kohe lammutamine. Korraga avastasid Kalamaja kesklinnalähedase mõnusa elukohana ühiskondlikult aktiivsed loomingulised noored ning Kalamaja muutus koos Uue Maailmaga uue linnalise eluviisi katselavaks. 2014. aastal valis veebileht Skyscanner Kalamaja maailma hipsterilinnakute paremikku. Kesklinnalähedane puitasum…
Progressimüüt: reformi ja raudtee retoorika
Kaisa Puustak. Hommikused teed. Pehmelakk, akvatinta, paber, 1975.
Eesti Kunstimuuseum

Progressimüüt: reformi ja raudtee retoorika

Rail Baltic on kavandatav moodne ja keskkonnasõbralik kiirraudtee, mis ühendab Eesti Euroopaga ning naaberriikide Läti ja Leeduga. Uus rahvusvaheline raudteeühendus on suur samm edasi meie transpordivõimaluste edendamisel.1
Reformierakond on Eestis liberaalse maailmavaate eestvedaja ja Eesti eduloo kandja. Reformierakond seisab vaba ja võimalusterohke keskkonna eest, kus saavad sündida meie kõigi elu edasi…

Natuke kära – ei millestki?

Andrei Ivanovi on võrreldud täiusliku tormiga.1 Mõeldud on seda, et Ivanov vabaneb kultuurist ja murrab traditsioone, aga metafoori võib tõlgendada ka teisiti. Viimasel ajal on nimelt nii, et igal varakevadel, kui määratakse Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindu, räägitakse enim just Ivanovi teostest, just temaga seoses polemiseeritakse ikka ja jälle auhinnastatuutide…

Paks mamma ja ajaloo siksakid

Kõik muutub. Kardetavasti ei muutu miski. Ei, loodetavasti ei muutu miski. Kõik kordub. Kordumise kaardile on turvaline panustada, see on garanteeritult läbinägelik. Hardo Pajula on oma „Majanduslikule inimese ja poliitilisele looma“ motoks valinud Mika Waltari laused „Mikael Hakimist“: “… Ja kõik kordub alati sama asjatult, sest inimesed ja rahvad ei…
Ainus ja igavene Eri Klas
Ro Estonia

Ainus ja igavene Eri Klas

Mitte miski ei asenda kaotatud kaaslast. Vanu seltsimehi ei saa endale luua. Midagi pole kallimat, kui rohked ühised mälestused, paljud koos läbielatud rasked tunnid, tülid ja leppimised, südamepuistamised. Nii kulgeb elu. Algul me muutume rikkamaks, aastate vältel istutame, aga siis tulevad aastad, kus torm hävitab meie töö ja laastab metsa.…

Alo Hoidrest – subjektiivselt ja objektiivselt

On aeg korraldada Hoidre retrospektiivnäitus, et avada kogu tema panus meie kunstikultuuri.

Alo Hoidre 100. sünniaastapäeva näitus „Mees, kes koosnes stiilist“ Eesti rahvusraamatukogu peanäitusesaalis kuni 5. III.
Alo Hoidre (26. I 1916 – 2. X 1993) oli silmapaistev kunstnik, eriline kunstipedagoog ning meeldejääv kolleeg. Temast kui mitmekülgsest ja imponeerivast isiksusest on meie kunsti…

Muusika ja aju

Konverents „Muusika ja inimeseks olemine“ 5. ja 6. veebruaril Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis.
Konverentsil „Muusika ja inimeseks olemine“ oli väga põnev ettekannete sektsioon muusika ja aju-uuringute seoste teemadel. Tõepoolest, muusika­õpingute puhul oleme ju õppinud looma ja analüüsima kõike muusikalist, mis asub meist väljaspool. Aga meie tegevuse olulise tööriista ehk aju…

Paber sisse, raamat välja

Digitehnoloogia pakub raamatute trükkimisel järjest avaramaid võimalusi.

Trükifirmade hulgas on läinud viimasel ajal moodi reklaamida end POD-trükikojana. POD on inglise keelest tulnud mõiste Print on Demand lühend, mille tähendus maakeeli on „nõudetrükkimine“. Mõiste tuli kasutusele kümmekond aastat tagasi, kui turule jõudsid arvestatava efektiivsusega digitrükiseadmed. Tol ajal oli…

Tarkus pole ainult tehnoloogiline

Targa maja kompetentsikeskus Rakveres. Autorid arhitektid Oliver Alver, Andres Alver, Indrek Rünkla, Tarmo Laht, Ott Alver, Sven Koppel (Alver Arhitektid). Kutsutud osalejatega arhitektuurivõistlus toimus 2011. aastal. Esimese ringiga valiti välja kolm projekti: „MÕV“ (Martin Aunin, Marti Kahu ja Martin Melioranski), „Kivi“ (3+1 arhitektid) ja „Protees“ (Alver Arhitektid), mille hulgast valiti…

Kunstnikud eneseesitlusest

„Première’i“ seekordsed lavastused on küll täiesti eriilmelised, kuid hakkavad omal kombel suhtlema.

„Débutante“ („Debütant“), autor ja esitaja Joanna Kalm, dramaturg Johannes Veski, valguskujundaja Oliver Kulpsoo, lavakujundaja Maria Kalm. Esietendus 10. II Sõltumatu Tantsu Laval.
„Star“ („Täht“), autor, lavastaja ja esitaja Sylvia Köster, videokunstnik Aap Kaur Suvi, helikunstnik Kenn-Eerik…

Lady võib ka riot-grrrl olla

„Ladyfesti“ korraldajad ei mõtle asja valmis kontorilaua taga, vaid on valmis minema tänavale või Vao keskusesse.

Feministlik festival „Ladyfest 2016“ toimub 8. – 12. III juba kuuendat korda ja seekord on fookuses pagulased. Festival algab 8. III näituse avamisega Rundumis. Viiel päeval toimuvad töötoad, filmiõhtud, loetakse manifeste,…

Eri Klas 7. VI 1939 – 26. II 2016

Eesti on kaotanud ühe oma suurtest poegadest, eesti kultuuri suursaadiku, maailmanimega dirigendi, paljude muusikateatrite kunstilise juhi, üldlaulupidude käilakuju, lugematute ettevõtmiste patrooni, Eesti Rahvuskultuuri Fondi asutaja ja selle nõukogu esimehe. Kuid kõige selle üle kõrgub Estonia teater, Eri Klasi teine kodu, teatrile aga terve peatükk ajaloost, mille kujundas Klas peadirigendi, kunstilise juhi…

Latte-vanemad ja lapse õnn

Eelarvamuste põrkumisest sotsiaalses ruumis

Kristi Grišakov tutvustab 5. veebruari Sirbis1 Põhjamaade perede trendi valida väikestele lastele elupaigaks kesklinn ja arutleb, kuidas linnaplaneerimine neid aidata võiks. „Pika vanemapuhkuse puhul kardavad emad ja eriti isad eelkõige eraldatust, kesklinna jäämine tundub aga olevat võimalus säilitada vaimne tervis ja kontakt eelmise eluga,“ kirjutab…

Friedebert Tuglase novelliauhinna 45. laureaadid

2. märtsil tähistati Underi ja Tuglase kirjanduskeskuses Friedebert Tuglase 130. sünniaastapäeva ja kuulutati 45. korda välja Tuglase novelliauhinna võitjad. Tähtpäeva puhul kõneles Janika Kronberg Tuglase ja Karl Ast Rumori, kelle sünnist möödus veebruaris samuti 130 aastat, sarnasustest ja erinevustest.
Novelliauhind antakse 1971. aastast välja igal aastal kahele autorile. Žürii koosseisus Kai Aareleid, Piret Bristol,…

Eduunelma reaalsuskontroll

Oscarid pakkusid pinget, aga mitte tulemuste osas.

Tänavusi Oscareid jäädakse meenutama mitme asja järgi. Esiteks loodi pretsedent: avaliku arvamuse ning meedia jõul ja toel pressiti filmiakadeemialt välja Oscar Leonardo DiCapriole. Saab näha, kuidas PR-firmad tulevikus meemivabriku juba varakult huugama panevad. Näidati, et Oscar võib olla ka töövõit, mille puhul on…

Kes see laulab köögis?

Konkurentsi on kiidetud palju ja kõlavate sõnadega: see torgib laiska tagant, viib edasi ja vahel annab koguni tiivad. Kui uskuda konkurentsi imet­tegevasse jõusse, siis peaks eesti sõnateatris olema tiivulisi rohkem kui Tallinna loomaaia linnutiigi kallastel. Võimalik, et ka on, sest läinud aasta ligikaudu kahesajast uuslavastusest olid laia laastuga lüües kolm…
Usbekimaa emiiride muusika Alatskivi lossis
Reet Kruup

Usbekimaa emiiride muusika Alatskivi lossis

„Muuilmamuusika“: Usbekistani ansambel Oxus 14. II Alatskivi lossis.
Ei juhtu just sageli, et Eestisse jõuab esinema mõni Kesk-Aasia muusikaline kollektiiv. Veelgi harvemad on juhud, kui eksootilise päritoluga virtuoosid rõõmustavad Maarjamaa väikelinnade ja alevike muusikasõpru. Usbekistani klassikalist muusikat, mumtoz’i esitav ansambel Oxus oli aga võtnud lumistel veebruaripäevadel tuuriplaani ka Alatskivi lossi.
Armastusluule muusika
Mööda kõrvalteed…

Väike tark tüdruk taskus

Silvia Urgase debüütluulekogu on üks neist kahest, mida olen oodanud. Teine on Berit Kaschani oma. „Siht/koha“ tutvustuses on öeldud, et seda võib võtta kui Urgase „The Greatest Hits’i“, kuid lugedes jõuab kiiresti tõdemusele, et just nimelt hitte Urgas ei kirjuta. See luule pole tormi vägev huilg, pigem tasakaalukas ning melanhool-mõtlik…

„Percussion Plus“ – kes võtaks snitti?

17. kuni 21. veebruarini oli EMTA löök­pillimuusikast lõhkemas: võõrustati kontsertidest ja töötubadest koosnevat rahvusvahelist festivali „Percussion Plus“. Rahvusvaheline koostööfestival peeti tänavu Eestis esimest korda ja seega pole siin sellises ulatuses löökpillidele mõeldud nüüdis- ja XX sajandi heliloojate muusikat siin varem kuuldud. Millekski sellesarnaseks võis pidada 2000. aasta festivali „Pauken“, mis…

Teaduse kohast tulevikus

Veerand sajandit käesolevast hetkest tuleviku poole

Üleüldised arutlused mulle ei meeldi, sest lihtsureliku aegruum on lõplik ja ühtlasi väga konkreetne. Keegi meiesugustest ei arva, et inimene saaks tegutseda, olles ise vaakuumis. Vastupidi. Maailm meie ümber on täis igasugust kila-kola, mille nurkade vastu on end väga lihtne ära lüüa. Kui…

Kultuurilooline leid

Pealkirja all „Salzburgist Revalini“ ilmus hiljaaegu helikandja, millel musitseerib pianist Andre Hinn, kelle esituses kõlavad plaadil Mozarti, Ester Mägi ja Christoph August Gableri (1767–1839) teosed. Erinevalt kahest esimesena mainitud heliloojast on Saksamaal Mühltroffis sündinud Gabler niihästi Eesti kui ka arvatavasti kogu maailma muusikahuvilistele täiesti tundmatu tegelane, kuigi teda võib pidada…

Varraku kübaratrikk

Eestis on praegu ligi 900 kirjastust või raamatuid välja andvat organisatsiooni.

Nüüd, mil Varrakul, ühel taas iseseisva Eesti vanematest ja suurematest kirjastustest, on täitunud 25 tegevusaastat, on paras aeg jutuks võtta kirjastamise üldpilt Eestis.
Varrak alustas umbes samal ajal ja samalt lähtepositsioonilt kui näiteks Kupar. Toda tuleks noorematele lugejatele ilmselt…
Semiootikast ja metsast, Ecoga
Sellel 2009. aasta maikuus tehtud ülesvõttel seisab Tartu semiootikute keskel enesekindla enesestmõistetavusega Umberto Eco.
TÜ semiootika osakonna arhiiv

Semiootikast ja metsast, Ecoga

Maailmakuulsale kirjanikule ja õpetlasele Tartu ülikooli audoktori tiitli andmine peegeldas sisulist akadeemilist suhet.

Teaduse diskreetne düstoopia

Hiljuti on hakatud meedias arutama rämpsteadusajakirjade probleemi. Järjest ilmub artikleid, kus kirjeldatakse teadlaste kaalutlusi, miks sellistes ajakirjades avaldada ja et ülikoolide juhtkonnad eiravad muret. Olen nõus hinnanguga, et see pseudoajakirjades avaldamine on mõttetu probleem. Keegi ei saa oma akadeemilist karjääri rajada nendele ajakirjadele, keegi ei saa selliste publikatsioonide abil teadusgranti.…

Täpsustus

Vabandus
29.01.2016.a Sirbis ilmus vestlusring „Kultuuri ei saa uurida vaakumis“, milles Sirbi toimetaja Valle-Sten Maiste väitis: „Pikalt riiki, eriti hariduselu ja ülikoole juhtinud Jaak Aaviksoo seisukoht on, et teiste rahvaste kultuuri hea tundmine pole eriline akadeemiline väärtus, ise tuleb katseid teha ja vaid see väärib õpetamist.“
Ülaltoodud väide ei vasta tõele. Jaak…

Coenite igapäevased kangelased

Mängufilm „Ole tervitatud, Caesar!“ („Hail, Caesar!“, USA 2016, 106 min), režissöörid-stsenaristid Ethan ja Joel Coen, operaator Roger Deakins, helilooja Carter Burwell. Osades Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Tilda Swinton, Scarlett Johansson, Frances McDormand, Channing Tatum, Jonah Hill jt.
Vendade Coenite filme on mõnigi kord keeruline žanriliselt määratleda. „Ole tervitatud, Caesar!“ on kindlasti ajastufilm, aga…

Jaak Kuriks 27. VII 1944 – 17. II 2016

Jaak Kuriks sündis 27. VII 1944. aastal Koerus talupoja perekonnas. 1949. aastal küüditati perekond Siberisse Krasnojarski kraisse, seal alustas Jaak Kuriks ka kooliteed. 1958. aastal võisid nad Eestisse tagasi tulla.
1960. aastal sooritas Kuriks edukalt sisseastumiseksamid Tartu kunstikooli, kus omandas kunstnik-dekoraatori kutse. Pärast kunstikooli lõpetamist töötas ta mitmel pool kunstnik-kujundajana,
Jaak Kuriksist kujunes…
Sirp