2009-26 (3259)

Ungaris, Sándor Petőfi tõlkijate skulptuuripargis avatakse Ellen Niidu büst

Reedel, 31. juulil avatakse Sándor Petőfi tõlkijate skulptuuripargis Kiskőrösi linnakeses Ungaris Ellen Niidu büst. Ellen Niit on silmapaistvaim Petőfi loomingu eestindaja – ta on kuulsalt ungari poeedilt tõlkinud rohkem kui 120 luuletust ning poeemi “Sangar János”.

Rahvusvaheline kunstifestival “Seanahk” 31. juulil Haapsalus

Vaid üheks õhtuks avanevad Haapsalus kunagise ülipopulaarse Lääne Kaluri varieteehoone uksed! Aastakümneid hiljem on pseudoglamuuri butafoorsed paabulinnusuled ja õhku pillutavad raseeritud sääred asendunud kaasaegse kunsti piiramatute võimalustega nihestada laitmatuna säilinud unikaalset keskkonda. Performance’i-, video- ja installatsioonikunstnikud hõivavad varieteehoone, ajades haarmeid ka ümbritsevale tööstusmaastikule ja linnaruumi.

Konkurss muusikanõuniku ametikohale

Kultuuriministeerium kuulutab välja konkursi muusikanõuniku ametikohale, avalduste esitamise tähtaeg on 19. august.

Homne Sirp

Sirp rändab mööda suviseid muusikafestivale: Hiiumaa, Tallinn, Tartu, Saaremaa.
Tarvelist ja Tarveliga. Intervjuu Enn Tarveliga, kelle auks ilmus Argo kirjastuses äsja pühendusteos, mida omakorda arvustab Enn Soosaar.
Eelnõu ja seadus. Järgmise aasta kultuurieelarvest ja jaanipäva eel riigikogu läbinud loovisiku ja loomeliitude seaduse muudatustest.
Käsu Hans Viinistus ja Mrożek Võru viinavabrikus.
6+3 luuletajat: Jürgen Rooste…

Luuletajad Contra, Wimberg ja Jaan Pehk astuvad üles Eesti Hip-Hopi Festivalil

Juba kolmandat korda toimuval Eesti Hip-Hopi Festivalil (EHHF), mis leiab sellel aastal aset Elvas, astuvad üles ka tuntud luuletajad Contra, Wimberg ja Jaan Pehk (tuntud ka kui Orelipoiss). Samad mehed on jaganud räpparitega lava varemgi ning esitanud oma loomingut luuleüritusel „Oi´Poeeti!“ Tartus.

30. juulil avab Ado Lill Vaalas näituse “Anonymus”

30. juulil kl 17 avab Ado Lill Vaal galeriis tänavu valminud aktimaalide ja joonistuste näituse, millest võiks kujuneda suviselt ülesköetud vaatamiselamus. Lille maalitud leekivad naisekehad sulanduvad lämmatavasse suvetundesse, mille järele meie oma laiuskraadil alati puudust tunneme. Iharad suvekuumuse ootused võivad kunstniku aktimaalides elada täisverelist elu ega pea kannatama aastaaegade vahetumise…

Saaremaa Ooperipäevad kogusid 10240 külastajat!

Eile (26.juuli) õhtul lõppenud Saaremaa Ooperipäevad osutusid loodetust veelgi edukamaks. Nädala jooksul Kuressaare lossi ooperimajas ning mujal Saaremaal toimunud etndusi ja kontserte külastas ühtekokku 10240 ooperisõpra. 

Heikki Ylönen TAM galeriis

“SUNDANCE AWAKENIGS” − kolmapäeval, 5. augustil kell 19.00 avab TAM galeriis terava ning otsekohese sõnumiga isikunäituse Heikki Ylönen. Seekordne näitus kätkeb endas sügavat spirituaalset mõtet − kes omab loodust ning selle kõige lahutamatut osa Hinge?

Tiit Jaansoni ja Illimar Pauli ühisnäitus

Teisipäeval, 28. juulil kell 17.00 avavad maalikunstnik Tiit Jaanson ja graafik Illmar Paul Haus Galeriis oma ühisnäituse „Rähni tänav“. Näitusel eksponeerivad mõlemad autorid oma kõige värskemaid töid – Illimar Paul esitleb vastvalminud värviliste linoollõigete sarja „Variandid“ ning Tiit Jaanson oma uusi segatehnikas õlimaale.

Kümme vastuolulist friigifilmi

Suurbritannia ajalehest Telegraph leiab nimekirja kümne skandaalse kinofilmi kohta, mis olevat neljal viimasel aastakümnel kinokülastajates (nende seas ka kirikutegelastes) kõige rohkem vastakaid arvamusi põhjustanud.

Brittidel uus filmiajakiri

Juunikuus alustas ilmumist Suurbritannia verivärske filmiajakiri Filmstar Magazine. Erinevalt teistest juba pikemat aega ajakirjandusturul levivatest samas laadis trükiväljaannetest (Sight & Sound, Empire, Total Film, Film Review) ei kirjasta uut ajakirja British Film Institute, Emap Consumer Media, The Future Network ega Visual Imagination.

Rahvusvahelise Artur Kapi Ühingu aastakoosolek

Rahvusvaheline Artur Kapi Ühing on asutatud 2001. aastal Suure-J aanis. Ühingul on koos toetajaliikmetega 60 liiget, juhatusse kuuluvad Andres Kapp, Riina Mankin, Aavo Ots, Mati Palm, Alo Põldmäe, Aare Tammesalu, Aave Toomsalu, Priit Toobal (esimees) ja Andres Uibo.   

Uusooperite esiettekandeid

Kris Defoort, „House of the Sleeping Beauties” (Yasunari Kawabata sn lühijutu j) Brüsseli La Monnaie’s 8. V, dir Patrick Davin, sol Barbara Hannigan, Omar Ebrahim. Reinhard Febel, „Triptychon” (Frida Kahlo, Edward Hopperi ja Diego Velázqueze maalide j) Kieli teatris 16. V, dir Simon Rekers. Matteo D’Amico, „Patto di Sangue” ja…

40. Kuhmo kammerfestival

Väikelinna suurest klassiruumist alanud, nüüd Põhja-Euroopa kuulsamaid kammerfestivale on endistviisi sisukas: kavas (12. juulist homseni) 71 kontserti, nende kõrval tantsu- ja luuleprogramme, meistriklasse, loenguid jm. Kuhmos teeb kaasa umbes 150 kunstnikku, neist tuntumad viiuldaja Pavel Vernikov ja tšellist Natalia Gutman.

Eesti muusikuid maailmalavadelt

Tipphetked. Esimese Eesti lauljana teeb oma debüüdi Bayreuthi Wagneri festivalil Ain Anger Fafneri osas 27. VII „Reini kullas” ja 30. VII ka „Siegfriedis”. Ta partnerite hulgas on Albert Dohmen, Kwangchul Youn, Andrew Shore, Wolfgang Schmidt, Linda Watson, Tankred Dorsti lavastuste dirigent on Christian Thielemann.

Väike arve suure …teo eest

Eks aega ole juba läinud ja paljud suu puhtaks rääkinud, kuid oleks siiski imelik, kui Sirbis lausa põhiseaduse vaimu puudutav küsimus üldse käsitlemata jääks. Jutt on laulupeo pühapäevase kontserdi programmivälisest etteastest, mille sooritas kultuuriminister. Vaevalt tahaks keegi Tartus ülikooli õppeaasta avaaktusel kõnemeheks trügimas näha kaitseminister Jaak Aaviksood, kes põhjendaks oma…

Ühes hingamine või koos kuulamine

Nädal pärast XXV laulupidu näitas ETV oma „Suveklassikas” Berliini Filharmoonikute ja Simon Rattle’i esinemist Berliinis Waldbühne vabaõhulaval, kuuldavasti Euroopa ühes kauneimas, enam kui 20 000 kuulajat mahutavas amfiteatris. Pisut kergem, ent stiilne kava (valik sümfoonilisi rapsoodiaid), esitajaid vääriv teostus, hea kuuldavus ja nähtavus ning tänulik publik – igasuvine oodatud ja…

Kümme aastat eesti suveteatri radadel

Meelelahutus, laiatarbekaup ja kunst …Igal suvisel teatrihooajal saab ajakirjanduse vahendusel lugeda põgusaid ülevaateid suvistest teatriprojektidest, nende õnnestumistest või ebaõnnestumistest – parimal juhul leiab lõppenud suvise teatrihooaja kohta mõne kokkuvõtlikuma artikli. Nüüdseks on suveteater (kui teatrivorm, mis leiab üldjuhul aset väljaspool statsionaarse koduteatri ruume nn leitud kohas, sh nii vabas looduses…

Kurb lugu iiri imearstist, tema kaunist naisest ja truust mänedžerist. Ilma õnneliku lõputa

„Imearst” on hea ravim intensiivsete elamuste otsijaile.     
Brian Friel, „Imearst”. Mängivad Riho Kütsar, Merle Jääger ja Aivar Tommingas.  Vanemuise esietendus 16. VI Tammistu küünkontserdisaalis. 
Tartu lähedal Tammistu küünis mängib Vanemuine Priit Pedajase lavastatud Brian Frieli „Imearsti”. Kokku on pandud kaks näitlejate ansamblit, mina satun vaatama Riho Kütsari,  Merle Jäägri ja…

Kolm üksindust elu ja kunsti õhukesel piiril

Võib-olla polegi mäletamine ja unustamine lõks, vaid tervendav enesekaitse?Brian Friel, „Imearst”. Tõlkinud Krista Kaer. Lavastaja Priit Pedajas. Kunstnik Riina Degtjarenko. Valguskunstnik Andres Sarv. Mängivad Peeter Volkonski, Külliki Saldre, Hannes Kaljujärv. Vanemuise esietendus 12. VI Tammistu küün-kontserdisaalis .    
Kui asuksin tõemeeli võrdlema lavastaja Priit Pedajase kaht „Imearsti” lavastust (Noorsooteatris 1992. ja…

LEMBIT EELMÄE 26. IX 1927 – 2. VII 2009

Juulikuu teine päev tõi kurva sõnumi: meie hulgast lahkus Eesti vanimaid tegevnäitlejaid Lembit Eelmäe, rohkem kui pool sajandit Vanemuise laval teatrilukku kinnistunud suurrolle teinud teatrimees.

Erudeeritud dialoog maailmade pöörises

Enn Kasak arendab oma debüütromaanis kindlat tunnetusteoreetilist ideed: teaduslik maailmapilt on liiga kitsas, tegelikkus on imeline ja mitmepalgeline.Mõne aja eest lugesin intervjuud ühe romaanivõistluse žürii liikmega, kes kurtis, et üldine keelelise intelligentsuse allakäik on vajutanud valusa pitseri ka algajate romaanikirjanike katsetustele. Enn Kasak on kõrgelt haritud ja palju kirjutanud mees,…

Kaastunde autentsus

1.
Raamatuid ilmub praegu sedavõrd palju – ja ka loetavaid raamatuid nende hulgas –, et tihtipeale jõuab huvitava teose lugemiseni kas peaaegu juhuslikult või tugeva ajalise nihkega. Viimane variant juhtus allakirjutanul just nimelt Cormac McCarthy romaaniga „Tee”. Tõlkekirjanduslikud teosed satuvad praeguses situatsioonis rambivalgusse veelgi juhuslikumalt kui kodumaine uudiskirjandus – isegi…

Niivõrd nüüd. Suvelektüüriks minakirjutusest

Autobiograafilisuse juures ei pruugi narratiivsus olla see põhiline muster, millele endast-kirjutamine püüdleks või milles „mina” nii-öelda selgub või tabatakse.  1
2005. aastal kirjutasin artikli „Tekst kohandamiste vahel”, kus vaatlen Tõnu Õnnepalu, Peeter Mudisti ja Jaan Kaplinski autobiograafilisi tekste, ning seal olen kirjutanud ühes  joonealuses märkuses: „Kasutan siin autobiograafia mõistet mõnevõrra vabamalt, kui…

Hävitajad ja lunastajad

Kahtlemata on „Lunastus” palju huvitavam kui kõik varasemad „Terminaatorid” kokku.     
Ulmemärulifilm „Terminaator: lunastus” („Terminator Salvation”, USA-S aksamaaSuurbritannia 2009, 116 min), režissöör  McG. Osades Christian Bale, Sam Worthington, Helena Bonham Carter, Bryce Dallas Howard jt. Linastub Tallinna kobarkinos. 
Tell it like it is, ‘til there’s no misunderstanding: man feed machine, machine…

Brüno – see on Lenin täna

Isegi kui sa oled lilla nagu leeklamp, ei takista see sind ju samal ajal olemast punane nagu töörahva võitluslipp.       
Komöödiafilm „Brüno” (USA 2009, 82 min), režissöör Larry Charles, peaosaline ja kaasprodutsent Sacha Baron Cohen, kaasstsenarist Anthony Hines. Koostööprodutsendid Jay Roach, Dan Mazer, Monica Levinson. Linastub Tallinna kobarkinos ja Tartus Cinamonis. …

Voolavad maastikud

ANDRES KOORTI näitus „Koguaeg” Draakoni galeriis kuni 1. VIII .
Maastik on inimese taju produkt. See moodustub objektidest ja nähtustest, mida tajutakse füüsiliselt või meditatiivselt ja mille suhtes ollakse tähelepanelik. Selles mõttes on maastikukäsitlus alati subjektiivne ning sõltub eelkõige vaatlejast, tema kultuurilisest taustast ja emotsionaalsest seisundist. Nii võib öelda, et  kujutatud…

Kingitus üldrahvalikule üritusele

NORA RABA näitus „Situatsioon” Vabaduse galeriis 26. VI – 15. VII .
Nora Raba (1938) on üks mulluse Kristjan Raua preemia laureaate. Tema roostevabast terasest poleeritud ja värvitud metallobjektid on alati olnud vaimukad ja elegantsed, ent, nagu enamasti, vahendavad selgi näitusel midagi autori ühiskonnatunnetusest. Nora Raba ei  varjagi, et leiab…

Mõtlik südasuvi

RETI SAKSA näitus Põlendruumis; MAARJA UNDUSK ja PILLE KIVIHALL Hopi galeriis 25. VI – 14. VII ; JAAN ELKENI näitus „Tagasi reaalsusesse” Draakoni galeriis 15.VI – 4.VII ; SVEN SAAGI ja ANDRES KOORTI näitus „Kogu aeg” Tallinna Kunstihoone galeriis 27. VI – 12. VII .
Üldist meeleolu Tallinna südasuvistel näitustel…

sirpsuvelpuhkab.blogspot.com

INTER FENSTERI „Top 5” Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis 23. – 31. V, HURRAA BERLINI , CARMEN LANSBERGI, URMAS MURU ja KAIDO OLE ühisnäitus „Comechacha” Hobusepea galeriis 27. V – 8. VI , LAURENTSIUSE näitus „Mapplethorpe’i kallad” Draakoni galeriis 1. – 13. VI , MAIDO JUSSI ja HELEN MELESKI ühisnäitus „Track01/Track02”…

Kadrioru arhitekt Niccola Michetti. Rooma-Tallinn-Peterburi

Konverents „Kadrioru arhitekt Niccolò Michetti. Rooma-T allinn-P eterburi” Kadrioru lossis 4. ja 5. juunil. 
„Itaallane Niccolò Michetti oli alles 3. aprillil (1718) Peeter I teenistusse palgatud. Veel sama aasta algul oli ta paavsti arhitektina seotud tähtsate ülesannete täitmisega Roomas, kuid nii sellest kui ka ta varasemast tegevusest teatakse vähe (…).”
See…

Reinvere „Requiem” Helsingis ja Münsteris

Reinvere „Requiem” liigutab tugevasti raame, mis oleksid mõnel teisel sama pealkirjaga teosel. Sellel muusikal on mingi omanäoline ajatu kvaliteet… Richard Craig, esmaesitaja Sajanditepikkuse traditsiooniga muusikavorme on heliloojad vähemalt viimasel poolsajandil ellu äratanud hoopis uuel kujul, mida võib kindlasti väita ka Jüri Reinvere sel kevadel valminud „Requiem’i” kohta. Teos tuli maailmaesiettekandele…

Minituur Bachi motettidega

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Corelli Barokkorkester (kunstiline juht Mail Sildos), dirigent Daniel Reuss, kavas Johann Sebastian Bachi motetid, 16. VII Jaani kirikus.     
Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Corelli Barokkorkestri nelja kontserdiga tuur sündis koostöös Eesti Kontserdiga ja paigutus kahe muusikafestivali – „7 linna muusika” (10. – 18. VII Ida-Virumaal) ja Rapla…

ERSO „puhkusereisid”

Puhkusereisist polekski paha unistada, kui ei peaks pärast suurepärase hooaja lõppu kuulajatele veel suviseid kontserte andma. Seda laadi sissejuhatusest võib aru saada, et jutuks tulevaid etteasteid sooritati justkui vastutahtsi või teostati lohakalt või esitati eikellelegi.

Haapsalu vanamuusikafestivali fenomen

XVI Haapsalu vanamuusikafestivali kontserte sai kuulda ajaloolise piiskopilinnuse kirikus 8. – 12. juulini. Et kontserdifestivali keskmes oli religioosne ajalooline muusika XVI–XVIII sajandini, teadvustub ka sajanditevanune SaareLääne katoliikliku piiskopkonna ajalugu, Haapsalu toomkiriku ehitamine XIII sajandi keskel ja selle tegevus Püha Johannese luterliku koguduse kirikuna tänapäeval, ligi kaheksa sajandit hiljem (vt voldikut…

Antiühishingamine

Poliitilisel filosoofial ei ole poliitikute pragmaatilise künismi osas illusioone. Ometi kannustab poliitikast mõtlejaid ikka idealism, mille nimel käiakse teinekord välja ka pööraseid ratsionaalseid sepistusi. Idealism kumab Weberi legendaarse eristuse taga, mis osutab, et poliitikast elatumise asemel on võimalik ka poliitikale elada. Idealism elab edasi ka uuemas poliitilises mõttes. Näiteks Michael…

Arusaamadest

Kõik Eesti „tegijad” erakonnad tunnevad ja teavad oma valijat.
Sotsiaalse õigluse arusaamad Eesti ühiskonnas. Toimetanud ja koostanud Heigo Plotnik. Tallinna Ülikooli Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituut, 2008. 334 lk.       
Sirbi toimetusest tulnud ettepanekuga avaldada arvamust kogumiku „Sotsiaalse õigluse arusaamad Eesti ühiskonnas” kohta kaasnes ka soov valgustada erakondade köögipoolt. Ehk siis seda, kas…

Arend Lijphart ja demokraatia mustrid

Väga hea ülevaade sellest, millistest institutsioonidest demokraatlikud riigid koosnevad.  
Arend  Lijphart,  Demokraatia mustrid.  Valitsemisvormid ja nende toimimine 36 riigis. Riigikogu Kantselei ja Eesti Rahvusraamatukogu, 2009. 334 lk.     
On ilmne, et demokraatlikud riigid ei ole kõik oma institutsionaalselt ülesehituselt sarnased,kuid see, kuivõrd need võivad erineda, jääb tavaliselt arvatavasti märkamata, kuna tuttav…

Saatus, juhus ja mina

Klassivend ja ammune sõber hukkus liiklusõnnetuses. Surnuaial küsis järsku üks klassiõde: „Kas sa usud saatusesse? Et just nii pidi minema?” Ei, vastasin mina. Kas inimese elu juhib saatus või juhus? Juhus on juhus. Saatus on aegade jooksul kandnud mitmeid nimesid. Aga ikka on nende kõrval olnud kolmas võimalus, inimese vaba…

Iraagi sõda ja selle õppetunnid

Michael Gordon ja Bernard Trainor, Cobra II . Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2008. 725 lk.       
Michael Gordoni ja Bernard Trainori „Cobra II” on tõenäoliselt parim raamat, mis Iraagi sõjast, täpsemalt selle sõjalisest planeerimisest ja lahingute kulgemisest kuni Bagdadi langemiseni seni kirjutatud. Merejalaväe erukindrali ja sõda selle maaosaväe staabist jälginud professionaalse ajakirjaniku koostöö…

Kultuurkapitali uus tulemine

Tänavu möödub 15 aastat Eesti Kultuurkapitali taasloomisest. Analoogselt esimese, 1925. aastal vastu võetud seadusega tuli ka uue seaduse vastuvõtmiseks läbida pikk ja keeruline tee. Eestis arutati kultuuri riikliku toetamise üle juba 1919. aastal ning siis koostati ka kirjanike, kunstnike ja teadlaste toetamisseaduse eelnõu. 1921. aastal töötati tollases haridusministeeriumis välja Eesti…
Kultuurkapital – 15 ja 85 aastat vana

Kultuurkapital – 15 ja 85 aastat vana

Kultuurkapitali seaduse kehtimisaja jooksul  1924–1940 muudeti seda seitsmel korral. Ülevaateloos (lk 2) Eesti Kultuurkapitali sünniaastapäeva puhul kirjutab Jüri Uljas, et kultuurkapitali (ja selle loonud seaduse) tugevus peitub pidevas muutumises. Kultuurkapitali seadus (taas)kehtestati 1994. aastal ja 15 aastaga on seda sisuliselt arvestataval määral muudetud kaks korda. Esiteks siis, kui oli vaja…
Sirp