2008-44 (3229)

Eesti Teatriliidu peakoosoleku otsus

24. novembril 2008 toimus Tallinnas, teatris NO99 Eesti Teatriliidu peakoosolek. Kuulati ära liidu senise esimehe Rein Oja aruandekõne ja teatripoliitiliselt olulisi küsimusi käsitlevad kaasettekanded. Teatriliidu uueks esimeheks valiti Ain Lutsepp.
Eesti Teatriliidu peakoosoleku otsus.
Vastu võetud 24. novembril 2008. aastal
 Eesti Teatriliidu  peakoosolek:
 I
*  juhib Vabariigi Valitsuse tähelepanu sellele, et tema tegevus on läinud otsesesse…

„Mismoodi tähtede pealt maha kirjutada?”

Vestlussarjas „Helilooja, kes sa oled?” URMAS SISASK, intervjueerija Ülo Krigul, klubis Seitse C 28. X.
Nõukogude piirivalvurite osast Sisaski heliloojaks kujunemisel
Ilmselt on Urmas Sisaski loometee puhul sümptomaatiline seik noorpõlvest: kasuisa papa Peterson olla soovitanud Urmasel valida kas täheteadus või muusika ja kinnitas seda kujundlikult valikuga kahe külavahetee näol, millest kumbki viis…

“Nii on meil moes” — näitlejad omas elemendis

Kas Cole Porter ja meie tipptegijad pääsevad määratlusse „kõrgkultuur”?
Enne kui hakkan lugejaga jagama 14. XI linnahallis nähtud Cole Porteri muusikali „Nii on meil moes” etenduse muljeid, soovin avaldada mõningaid mõtteid seoses alapealkirjaga. Kui kultuuritöötajad tegid väga kaalukalt põhjendatud avalduse riigikogule seoses käibemaksu lisamisega teatripiletitele, said nad väga külmaverelise vastuse: kahjuks…

Tsirkust kogu raha eest

Jukebox — seitsmekümnendad — Kiss
Kui Chaim Witz, Stanley Eisen ja George Criscuola 1972. aasta lõpul oma mürtsuorkestri jaoks neljandat kätt otsima hakkasid, oli neil kõigil juba hea mitu aastat tegusat musitseerimist seljataga ning üsna selgeks saanud, et seni viimane projekt pealkirjaga Wicked Lester ei toimi teps mitte. Ei muusikute endi, publiku…

Hingelt hingele…

 
Kontsert „Hingelt hingele…”, SOFIA GUBAIDULINA „Nacht in Memphis” ning ROXANNA PANUFNIKU „Westminsteri missa” esiettekanne Eestis: ÜLE-EESTILINE NOORTE SÜMFOONIAORKESTER, Estonia Seltsi Segakoor jt ERKI PEHKI dirigeerimisel Tallinna Jaani kirikus 2. XI.
Kontserdisari „Viva oratorio!” algas Tallinna Filharmoonia ning Tallinna Jaani kiriku õpetaja Jaan Tammsalu eestvedamisel sel sügisel ehk ühes hooaja algusega.…

Laiba väljakaevamine

Mis sest, et ümberringi on nõukogude võim, teleekraanil on vähemalt pooleks minutiks Lääs!
Lõunaeestlasena olen inimene, kes vaatas nõukogude ajal haruharva televiisorit. Kord, kui nägin teleekraanil reklaame, ei uskunud ma oma silmi. Kuidas seesugune totaalabsurdsus on võimalik? On ju lihtne aabitsatõde, et reklaam kuulub arenenud turumajandusega ühiskonna, kaupade külluse ja ületootmise…

Prohvet Joona raamat

Joona ja Joonas
Indrek Hirv ja Vello Salo on saanud valmis vana testamendi Joona raamatu uue tõlke. Joona raamat on ajast aega olnud poliitiliselt aktuaalne, on seda praegugi, nii et maakeelses tõlkes peaks lausa Niineve Moskvaks tõlkima. Rudolf Tobiase kirjutatud esimese eesti oratooriumi, „Joonase lähetamisega” on vanal piibliraamatul pistmist pisut,…

Filmiarhiivid karjuvad, aga seda kuulevad vähesed

Sirbi filmitoimetus kutsus kokku vestlusringi, mille teemadeks oli filmide digiteerimine, restaureerimine, arhiveerimine, säilitamine ja demonstreerimine. Jutuajamises osalesid Eesti Filmiarhiivi direktor Ivi Tomingas, Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) filmiarhiivi vastutav toimetaja Kadri Kanter, „Eesti film 100” projektijuht Annika Koppel, ERRi arendusjuht Heiki Männik,  Balti Filmi- ja Meediakooli (BFM) arendusjuht Martin Aadamsoo, filmimees Enn…

Poliitikutega pole dialoog võimalik

Miks kirjutasite alla riigikogu liikmetele saadetud avalikule pöördumisele? KAAREL OJA, NO99 tegevjuht: Teater NO99 ühines avaliku pöördumisega ainult selle pärast, et oleme nõus ja usume sellesse, mis kirjas. Käibemaksumäära tõstmine tõepoolest suurendab juba niigi kõrgeid piletihindu, kultuuriürituste arv kindlasti väheneb ja käibemaksu laekumine kokkuvõttes samuti. Ühesõnaga – süda tõesti  valutab…

Kiri 101-le riigikogu liikmele

Lugupeetud riigikogu liige,
käesolevaga pöördume teie poole lootuses, et toetate meie kultuuripoliitilisi ettepanekuid riigieelarve menetlusprotsessis. Leiame, et Eesti-taolise väikeriigi enesemääramisõiguse säilimise ja rahvusvahelise konkurentsivõime huvides on äärmiselt oluline luua kodanikele soodsad tingimused  kultuurilisteks eraalgatusteks. Praeguses majandussituatsioonis kultuuriürituste käibemaksu tõstes leevendab valitsus eelarvedefitsiiti lühiajaliselt üsna väikesel määral, kuid pikaajaliselt on sel otsusel…

Jürgen Ligi: Ma ei vaja selliseid küsitlusi ega kirju

Usina raadiokuulajana juhtusin 13. novembril kuulama Kuku raadiost saadet, kus ajakirjanikega vestlesid riigikogu kultuurikomisjoni esimees, sotsiaaldemokraat Peeter Kreitzberg ja rahanduskomisjoni esimees, reformierakondlane Jürgen Ligi. Teemaks oli Eesti teatritegelaste ja festivalikorraldajate avalik pöördumine, kus paluti mitte tõsta kultuuriürituste käibemaksu viielt protsendilt 18 protsendile. Lugupeetud poliitikute jutt stuudios kiskus juba nii jaburaks,…

Igavikulubadus täitub sealpool ust

Paul Claudel, „Maarja kuulutamine”, tõlkinud Tõnu Õnnepalu. Lavastaja Lembit Peterson, lavakujundus Andres Koort, kostüümid Pille Jänes, valguskujundus Martin Makarevitš, helikujundus Marius Peterson. Mängivad Lembit Peterson, Mare Peterson, Maria Peterson, Laura Peterson, Rain Simmul, Andri Luup, Helvin Kaljula, Tarmo Song, Kaido Rannik, Rainar Aasrand, Tõnis Jürgens, Helena Pruuli, Ann Mirjam Vaikla, …

Ehini hambuline toit

Andres Ehin, Udusulistaja. Varrak, 2008. 230 lk.
Andres Ehini luuletused tunduvad justkui initsiatsioonidena, kus keegi on pidevalt saamas kellekski teiseks, ohtlike üleminekuhetkedena, kus vilksatab igavene laps, mõlemate sootunnustega olend tähtsate muutuste sees.

Räägib nendest, kellest ta ei räägi

Kui Maarja Kangro esimene luulekogu lõi üsna klaari ettekujutuse ta tekstiloomevõtetest ja kujundipagasist ning mullune raamat oli lausa poeemina terviklik, siis „Heureka’st” on märksa raskem tervikpilti saada.
1.
Neil, kes juba turvaliselt „kirjanduses sees”, on hõlpus pilgata „väljas” olijaid, kellest nii mõnigi arendab konspiratsiooniteooriaid kirjarahva ringkaitsest ja parnassile pääsemise sõltumisest…

“Teisipäeviti” ja nagu iga teine päev

 
MARA KOPPEL-LJUTJUKI näitus „Teisipäeviti” Y-galeriis kuni 23. XI.
Näituse avakõnes mainis Mara Koppel-Ljutjuk, et antud maalid on loodud spetsiaalselt Y-galeriisse selle ruumi silmas pidades. XIX sajandi aadlimaja madalate võlvlagedega sopiline keldripind on galeriina maalikunstnikule keeruline ülesanne. Need võlvlaed on pretensioonikad, neis on peidus minevik, akendest vaatab kõige toimuva üle meie…

Hetk ärkamise ja sotsiaalse maski vahel, üksinda

 
JAANA JÜRISE näitus „The moment I wake up. Before I put on my makeup” Draakoni galeriis kuni 22. XI.
Poolikult üles tehtud voodi, ajakirjad laiali vaibal, peegel ja tualettlaud kõige tarvilikuga kohtades, kuhu meikija käsi need peale kasutamist jättis (poolikud parfüümid ja küünelakipudelid, meigieemaldaja, juukserullinõelad), irvakil sahtliga pesukummut, lahti tõmmatud…

Kunst ja kirik

2006. aastal peeti Eesti kunstiakadeemia ja Tallinna ülikooli ajalooinstituudi egiidi all Sten Karlingi 100. sünniaastapäevale pühendatud rahvusvaheline konverents „Kunst ja kirik. Sakraalarhitektuur ja -kunst Läänemere regioonis13. – 18. sajandil”. Äsja saabus trükist konverentsi inglise-saksakeelsete ettekannete põhjal koostatud artiklikogumik. Nii konverentsi kui kogumiku „Kunst ja kirik” taga seisab peaasjalikult professor Krista…

Üleskutse arvamuskirjutajale

Ma lugesin Eesti Ajalehtede Liidu kommentaaride hea tava lepet, mis paneb paigale võrgulehtede kommentaaride käsitlemise põhimõtted. Ma ei hakka seda ümber jutustama, igaüks võib neid lugeda liidu koduküljelt. Ma tahan seda kommenteerida.
Selle otsuse kõige tähtsam ja põhimõttelisem lause on preambulis. See kõlab sõna-sõnalt nii: „Ajalehtede veebiväljaannete juurde loodud kommenteerimisvõimalust ei…

Dialoogid Lukácsiga

Lähendusi kultuuri fetišeerimise probleemile
Pärast Teise maailmasõja lõppu pöördusid Stalini riigis pagulastena sõjaaja ning sellega kaasnenud arestid üle elanud Euroopa vasakpoolsuse liidrid, keda oli revolutsioneerinud juba Esimene maailmasõda, tagasi koju. Nad olid läinud pakku Hitleri võimupoliitika tingimustes, kui polnud suurt valida. Uued stalinlikud repressioonid aga ootasid ees mahajäänuid. Vene ja…

Toksiline rahandus

Võib tõesti öelda, et rahandus on ära mürgitatud. Rahalise kapitali abil on toodetud toksilisi kaupu ja sellega mõjutatud nii loodust kui inimest. Aga mitte see pole peamine. Seadused, reeglid ja kokkulepped on loomult ebatäiuslikud ja iga ebatäiuslikku asja saab üsna lihtsalt kõigutada ja häirida. See ebatäiuslikkus ei tulene mitte inimesest,…

Seadusevastasel teel

Nädala nali oli Keskerakonna leiutatud imemasin, millega saavat ära kaaluda Tallinnas tegutsevate kultuuritegijate tegeliku väärtuse (protsentides). Kui see poleks oma jaburuses naljakas, oleks katse suurejooneliselt demokraatia protseduure pilastada muidugi tõsine. Paljud ja palju on selle kohta juba jõudnud öelda. On ironiseeritud, pilgatud ja kaevatud. Oma usus vankumatut Keskerakonna peakogudust Lasnamäel…

Ülemiste vanakese pöördumine tallinlaste poole

Kulla linnarahvas!
Praegu peate teie, head tallinlased, Keskerakonna tahtel otsustama, kas Kultuurikatel või Linnateater. On ju Tallinn aastal 2011 kultuuripealinn. Sellega täiuslikus kooskõlas peate teie otsustama, millisele kultuuritemplile –  kui lubate mulle omast sõnastust – vesi peale tõmmatakse.

Kas surm poomise või mahalaskmise läbi…

(Kommentaar)
… sellise küsimuse on Edgar Savisaar Keskerakonna ja Tallinna Linnavalitsuse poolt ühiselt korraldatavas interneti-hääletusel kultuurirahvale esitanud. Pole midagi öelda, plaan on kaval. Sundides avalikkust valima Tallinna Linnateatri ning Kultuurikatla vahel õnnestub ühelt poolt edendada  „jaga ja valitse” poliitikat, kultuurirahvas põhjalikult omavahel tülli ajada ning ise puhtalt asjast välja tulla, kokkuvõttes…
Sirp