2005-31 (3078)

Festival – kaasaegne rituaal ja transs

5. – 10. IX kestab Tartus teatrifestival “Draama 2005”

Fausti Turban 19. IX 1914 – 17. VII 2005

Nagu tahtmata kedagi tülitada, lahkus päikselisel suvepäeval meie hulgast staa­žikamaid ja eakamaid näitlejannasid Fausti Turban. Põline virulane, kelle 90. sünnipäeva me mullu sügisel tähistasime. Võrsunud esimese vabariigi aegse Narva ettevõtliku ärimehe perekonnas, jäi tema loomeaeg sinna, kus igasuguste tunnistuste kõrval oli oluline ja määrav ka inimlik väärikus, intelligents, kutseausus, õiglus…

ALEKSANDER RJABOV 28. VIII 1928 – 27. VIII 2005

Lõikuskuu lõpp tõi kurva sõnumi paljudele muusikasõpradele: igaviku teele läks eesti muusika grand old man Aleksander Rjabov, hinnatud nii klarnetisolisti, jazz- ja kammermuusiku, dirigendi, arranžeerija kui ka pedagoogina. Lõpetanud 1956. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi, mängis ta paarkümmend aastat Eesti Raadio Sümfooniaorkestris, 1957. aastal asutas Rjabov Eesti Raadio kergemuusikaorkestri. Mängis ansamblites…

Jaan Kiivit 19. II 1940 – 31. VIII 2005

31. augustil  suri ootamatult Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop emeeritus Jaan Kiivit.
Jaan Kiivit sündis 19. veebruaril 1940. aastal Rakveres Viru-Jaagupi kirikuõpetaja ja hilisema EELK peapiiskopi Jaan Kiiviti peres. Ta lõpetas Tallinna 4. keskkooli ja asus edasi õppima EELK Usuteaduse Instituudis. 1966. aasta 2. veebruaril  ordineeris peapiiskop Jaan Kiivit seenior oma…

Raamatututvustus:

Ralph Waldo Emerson
INIMKONNA ESINDAJAD

Kausitäis kirbet putru

Vene Draamateatri suvelavastus ei üllatanud meeldivalt.
Jelena Skulskaja “Kuidas armastada keisrinnat”. Idee, lavastus ja muusikaline kujundus Eduard Toman. Lavakujundus Marianne Kuurme, liikumine Elita Erkina. Osades Jelena Tarassenko, Oleg Rogatšov, Ksenia Agarkova, Jelena Jakovleva, Herardo Kontreras, Oleg Štšigorets, Sergei Tšerkassov, Juri Žilin, Aleksandr Okunev jt. Esietendus Vene Draamateatris 16. augustil.

Ilus armastus ärauhutud sillal

Lavastuse ühisteemaks on mehe ja naise vahel värelev üksilduse ja läheduselootuse igikestev vastasseis ja koostoime.
“Kustutage kuuvalgus”. Jaan Kruusvalli lühinäidendite õhtu. Lavastaja Margus Kasterpalu, kunstnik Aime Unt, helindaja Toomas Lunge, valgustaja Kaarel Kansvein. Osades Kaie Mihkelson ja Aleksander Eelmaa. Esietendus 25. VIII Saueaugu teatritalus.

Isa ja poja nimel – laulatus

Poola teatrikriitik kirjeldab “Draama” festivalil esitatavat Nüganeni lavastust “Laulatus”.
Witold Gombrowiczi “Laulatus”, lavastaja Elmo Nüganen, kunstnik Anna Sekula.  Esietendus 8. X 2004 Wilam Horzyca nimelises Toruni teatris.

Uudised

KUNST

Sosnovõi Bor – elu tulemäe all

Leningradi aatomielektrijaamas on vananenud seadmed ja lokkab korralagedus.
Leningradi aatomielektrijaamast (LAEJ) Sosnovõi Boris ei räägita Eestis palju. Ometi on küllaga põhjust, miks peaksime LAEJ pärast muret tundma. Jaam jääb Eesti piirist vaid 70 kilomeetri kaugusele, Soome lahe kaldast lahutab jaama jäätmebasseine napp 90 meetrit. Tänaseks  on neisse kogunenud 4000 tonni…

Hirm ja ahnus

Investeerimise mõistet võib kasutada elu metafoorina.
Iga investorit juhib kaks kirge: soov võimalikult suurt kasu saada ning kartus sellest ilma jääda.

Kui USA-meelsed me oleme?

On üllatav, kuivõrd viljakale pinnasele langes USA kaitseministri Donald Rumsfeldi 2003. aastal öeldud mõttetera, et Euroopa on jagunenud “uueks” ja “vanaks”. Just eurooplased ise on Ameerika sõjapealiku fraasi õhinal kasutusele võtnud. Isegi teaduslikus diskussioonis tunneb see dihhotoomia end üha kindlamalt.
Uus ja vana Euroopa on paljudes sügavat rahulolu tekitav konstruktsioon. On…

Lühiühendus:

Lahkub pikkamööda suvi …

Kirjandusloo ja seksi radadel

Kuidas Jaan Kärner tungis lõpuks edukalt sisse pimedasse pehmeseinalisse õõnsusesse ja Karl Ristikivi näitas, et ta ei ole lilla.
Kõrgesse ikka jõudnud kirjanikud kalduvad üldiselt kirjanduslikult vaikima. Nad on elu jooksul vähem või rohkem paberit ridadega täitnud – ja on nüüd ennast tühjaks kirjutanud või puhkavad niisama. Oskar Kruus aga on…

Ulmekirjaniku pärandus

Lew R. Berg, Must kaardivägi. Varrak, 2005. 504 lk.
Ma tunnen kuidagi väga selgesti, et mina, naisinimene, ei ole üldse pädev seda raamatut arvustama. Lew R. Bergi suurejoonelises sõjardimaailmas on naistel ainult statistiroll (jah, see on üks neid lugusid, kus peategelase naist kirjeldatakse ühe lausega, aga peategelase relva kolmel leheküljel). Nii…

Happy end on oluline

Sass Henno, MERERÖÖVLIMÄNG. Troll, 2005. 102 lk.
 

Rahvajutu ja -jutustaja uurimisest

Richard Viidalepp, Eesti rahvajuttude laadist, funktsioonist ja jutustajatest. Sator 4. Tartu, Eesti Kirjandusmuuseumi rahvausundi töörühm, 2004. 164 lk.
Richard Viidalepa 1965. aastal kaitstud väitekirja olulise osa avaldamine paneb mõtlema tema kui eesti rahvajutu-uurimise alussamba tegevusele. Just R. Viidalepa valis Oskar Loorits oma kaastöötajaks rahvajutu valdkonnas 1930. aastatel, neil ilmus mitu ühist…

Tallinn vajab oma kultuuritehast

Kultuuritehase mõiste, tähenduse ja efektiivse toimimise üle Tallinnas vestlesid Tõnis Palts ja Jaano Martin Ots Tallinna linnavalitsusest, Virgo Hanni, Veronika Valk ja Maarin Ektermann kultuuritehasest, Anu Allas Eesti Kunstimuuseumist ja Reet Varblane Sirbist.
 

Viies “Postsovkhoz”

MoKS on oma tegevuses järginud Mooste aleviku arengut.
Niisiis jälle, viiendat aastat, sõitsid üle maailma kokku Põlvamaale laia haardega kunstiinimesed, et taas oma ideed ja projektid  Mooste aleviku peal proovile panna. Ühesõnaga, 5. – 15. VIII toimus järjekordne “Postsovkhoz”, vormiks mõtte- ja keskkonnakunsti talgud ning seekord koondununa teemaringi “Avalik/era” (“Public/Private”) ümber.…

“Eesti keraamika seis pole üldse halb”,

tõdevad Eesti Keraamikute Liidu endine esinaine Aigi Orav ja uus esinaine Kersti Laanmaa.
Kuni 4. IX on Rotermanni soolalao keldris vaadata keraamikute liidu näitus, mis võtab kokku Tohisoo mõisapargis toimunud rahvusvaheliste keraamikasümpoosionidel toimunu.  Alates 2000. aastast on Tohisoo mõisapargis meie keraamikute kasutada olnud anagama tüüpi ahi, mis nagu teie näituse…

Kirjutav kunstnik kahe tühjuse vahel

Leonhard Lapin. Dokument ja loovus. Artiklite kogumik 1997 – 2004. “Sirbi raamat”, 2005, nr 9.
Antud väikemahulises kogumikus on Lapin keskendunud kolmele kontsentrile: elule, arhitektuurile ja kunstile. Kuigi, ega sellisel lahterdamisel suurt mõtet ole, sest see, mida Lapin nii oma kirjutistes otsib, on loovus,  “muusa hingeõhk”, “ inimeste ja kunsti salaala”.

Mänguline ja suprealistlik Lapin

Hea kunstnik ollakse olemusliku tabamise ja manuaalsete oskuste korral
 

Teod

VARDO RUMESSEN,
pianist ja muusikateadlane

Akadeemiline – see on tõepärane

Sarjas “AKADEEMILINE KAMMERMUUSIKA”: Teele Jõks (metsosopran), Neeme Punder (flööt), Arvo Haasma (vioola), Pärt Tarvas (tšello) ja Tiit Peterson (kitarr) Kadrioru lossis 21. VIII.
 

Ühenduslüliks improvisatsioon

 
Muusikalised kohtumised: “Crossing Borders” Eesti muusikaakadeemias.

Suure kloostri dialoog lavakloostriga

Viltune rist – kas valgusekiir paremasse maailma või allakäigurada põrgusse?

Väärika festivali sünd

TALLINNA KAMMERMUUSIKA FESTIVAL.
 

Kui palju on meil veel aega?

Sõjas saadud trauma tõttu tunnistatakse mees (näitleja Adrien Brody) süüdimatuks vaimuhaigeks, kes saadetakse vangla asemel hullumajja, kus teda püütakse ravida äärmuslikul meetodil: hullusärki aheldatuna vangistatakse ta surnutele mõeldud kappi, mis peaks meenutama emaüska. KAADER FILMIST

Agorafoobne rokkarmastus

Isegi vahekorda näidati detailselt ja piire rikkuvalt kuni seemnepurskeni, kuid ikkagi pole see porno.
Mängufilm “9 laulu” (“9 songs”, Suurbritannia 2004). Režissöör Michael Winterbottom. Osades Kieran O’Brien, Margo Stilley. Linastub kinos Sõprus, alla 16aastastele keelatud!

Piltilus, kuigi kahvatu

Hukule määratud romanss on iseenesest imetore žanr, ent läbiv negativism ja positiivse perspektiivi puudumine lähevad üsna ruttu tüütuks.
 

Varamu

Harald Rajamets
UGRI-MUGRI APS
Sirp