Eesti Kultuurkapitali elutööpreemiad

Ene Üleoja

Ene Üleoja – helikunsti sihtkapitali elutööpreemia – pikaajalise väljapaistva loomingulise ja pedagoogilise tegevuse eest  

Ene on koolitanud hulga muusikaõpetajaid ja koorijuhte, osalenud paljudes žüriides ja andnud nõu kõigile, kes tema poole mure või küsimusega pöördunud. On hea teada, et Ene Üleoja terav kõrv kuulab senini tulevaste muusikaõpetajate esinemisi eksamitel.  

Jubilate! Ene Üleoja 85. – Õpetajate Leht 26. VIII 2022.

Tiit Härm

Tiit Härm – näitekunsti valdkonna elutööpreemia – karismaatilisele ning järjekindlalt pühendunud balletikorüfeele ja legendile, kes põleb ereda leegiga juba pool sajandit. Tantsija, pedagoog ja ballettmeister! 2022. aastal maailmaesietendunud ballett „Õhtused majad“ kannab looja kompromissitud ideaalid uute põlvkondadeni. 

Heili Einasto, Igatsus igavese ilu järele. – Sirp 27. V 2022.

Vahur Luhtsalu, Armastus ja kirg süütasid rahvusooperi. – Sirp 26. XI 2004. 

Anu Ruusmaa, Heili Vaus-Tamm, „ Romeo ja Julia “ kui lüüriline muinasjutt. – Sirp 14. XI 2003.

Heili Einasto, „ Luikede järv “ – romantiline nägemus või paraadballett. – Sirp 6. XII 2002. 

Peeter Torop

Peeter Torop – kirjanduse sihtkapitali elutööpreemia – Tartu Ülikooli kultuurisemiootika professor ja kauaaegne semiootika osakonna ning filosoofia ja semiootika instituudi juhataja, rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud semiootik, kultuuriteoreetik ja kirjandusteadlane, kirjanduse, tõlkimise ja tõlketeooria mõtestaja, ühtlasi tõlkija ja toimetaja. Õppejõud, kes kogu oma isiku, teadmiste ja tegevusega on olnud väga paljude üliõpilaste ja kolleegide sügavalt haritud ning eetiliseks innustajaks ja toetajaks. 

Peeter Torop, Ümberpaiknemised intersemiootilises ruumis. – Sirp 1. X 2004 

Peeter Torop, Kultuurinõukogu ja teaduskultuur. – Sirp 10. XI 2011 

Aare Pilv, Mõistmise teooria. – Sirp 16. VIII 2012 

Vestlusring „Eesti kultuuri süvamehhanismid“. – Sirp 24. X 2014 

Tamara Luuk

Tamara Luuk – kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali elutööpreemia – pikaajalise särava panuse eest kunstielu haaravamaks ja mitmekesisemaks muutmisel. Tema roll Eesti kultuuri esindajana Euroopa Liidu juures, kunstist kirjutaja ja selle mõtestajana on saanud vaimustava jätku Tallinna Kunstihoone kuraatorina. Tuues näitustele kokku erineva põlvkonna ning lähenemisviisidega kunstnikke, nähes seoseid, haakumisi ja viljakaid põrkumisi seal, kus need esmapilgul kätte ei paista, on suur oskus, mis eeldab tundlikku vaatamis- ja vaatlemisoskust. Olles kunstnikele dialoogipartneriks palju laiemalt kui käesoleva näituse produtseerimine, olles kunsti- ja maailmavaateliselt ideede peegeldajaks ja kaasamõtlejaks, on tema mõju olnud peenekoeline ja järjepidev. 

Jaan Elken. Koidikud on siin vaiksed – Sirp 16. XII 2022.  

Kulla Laas. Tähelepaneliku empaatiaga – Sirp 30. IX 2022 

Ketlin Käpp. Kutse inimesena kasvada – Sirp 13. V 2022 

Heie Marie Treier. Tunneta ja vaata! – Sirp 21. I 2022 

Maie Orav – rahvakultuuri sihtkapitali elutööpreemia teenekale rahvatantsujuhile ja tantsupedagoogile, tantsupeo üldjuhile ning meeste tantsupeo mõtte algatajale

Kersti Lootus

Kersti Lootus – arhitektuuri sihtkapitali elutööpreemia – jätkuvalt aktiivselt ruumi ja keskkonnaga tegelevale maastikuarhitektile, kelle looming on läbi aja olnud tundlikult kohaspetsiifiline, sekkumised läbimõeldud ja julged. Loe intervjuud Kersti Lootusega käesolevast Sirbist. 

Ly Pulk – audiovisuaalse kunsti sihtkapitali elutööpreemia hindamatu panuse eest Eesti filmimaastikul

  Margit Mutso / Eesti Kultuurkapital

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht