2023-32 (3955)

Painav rahvusküsimus

„Liberaalse bloki“ juhitud Eesti on liikumas jõudsalt Siim Kallase kodanike, õigemini kodanluse riigi suunas. Nagu Gustav Kalm viimases Vikerkaares välja tõi, maksustab Eesti aina enam tarbimist ja vähem suuremat tulu teenivaid inimesi. Taasiseseisvunud Eesti alustas 26% tulumaksu ja 18% käibemaksuga, uuest aastat on need maksumäärad võrdselt 22%. Viimased kaheksa aastat…

Suurim julgus on rääkida

#MeToo liikumine sai alguse
2017. aastal, kuid kahjuks tuleb nentida, et ahistamisjuhtumid ja üldse võimu kuritarvitamine on endiselt tõsine nii kõrghariduses kui ka muusika- ja kultuurivaldkonnas. Iga naine võib mõne tõsiloo jutustada.
Berliinis tegi džässmuusik Friede Merz hiljuti avalduse, millest on Saksamaal kujunenud taas üks #MeToo laine (vt https://www.musicmetoo.de/). Ta kirjeldab üksikasjalikult…

Astraalprojektsioonid kinolinal

Barbie, Oppenheimeri ja Ethan Hunti kõrval üritavad väiksemad vennad otsida filmiloomes abi vaimude maailmast.

Hollywoodis on värskema moe­kontsepti „Multiversum“ kõrval järjest enam kanda kinnitanud ka „Astraalprojektsioon“. Tegelikult on need ju ühe ja sama fantaasiapuu kaks eri oksa. Multiversumi­teooria väidab, et koos meiega eksisteerib lõputu arv maailmu, kus korduvad…
Riikide elu ja surm Austria-Ungaris

Riikide elu ja surm Austria-Ungaris

Just Austria-Ungari impeeriumi maadest võrsunud juristid leiutasid teooria riigi juriidilisest surematusest teatud asjaolude esinemise korral.

Force majeure Eesti teatrit ei murra
Joonis 1. Eesti etendusasutuste külastuste ja etenduste arv aastatel 2019–2022.
Allikas: Eesti Teatri Agentuur, tabel „Statistikas osalevad teatrid“.

Force majeure Eesti teatrit ei murra

COVID-19 kriis ning selle ajal kehtestatud ajutised piirangud, kitsendused ja katkestused ei ole loonud Eesti teatrimaastikul püsivat märkimisväärset muutust.

Minu mõõk, minu keep, lava ootab mind!
Daniel (Ian) Rose (esiplaanil) rapiiriga Viljandis lavavõitluse suvekooli ajal
Kaire Russ

Minu mõõk, minu keep, lava ootab mind!

USA lavavõitluse koreograaf ja lavastaja Daniel (Ian) Rose: „Lavavõitluses on mu lemmikrelv nuga, aga argielus pole ma õnneks noavõitluses osalenud. Sellises olukorras on targem minema joosta.“

Murakami Haruki – hea turvaline või lihtsalt tüütu?

Murakami Haruki – hea turvaline või lihtsalt tüütu?

Novellikogu „Ainsuse esimene isik“ autor on otsustanud lugeja kannatlikkuse kordustega proovile panna.

Püsivuse ideoloogia ja selle mõju linnadele
Nõukogude ajal alguse saanud magistraaltänavate idee püsib Tallinnas siiani. Pildil 2018. aastal avatud rekonstrueeritud Haabersti mitmetasandiline ringristmik.
Mihkel Maripuu / Eesti Meedia / Scanpix

Püsivuse ideoloogia ja selle mõju linnadele

Nõukogude ajal kavandati Tallinna küll suured magistraalid, kuid autostumine algas alles 1990. aastatel, kui mineviku planeerimispärandist oli püsima jäänud vaid autokultus.

Ääremärkusi teaduse vahelt. Arktiline toidusedel sisikonnasupist kaldamudast korjatud kirpvähkideni
Nõlvad on väga järsud ja rusukaldelised, nii et üks kõige tõhusamaid viise jääkaru eest sellel maastikul pakku saada on mööda rusukallet kiiresti üles ronida.
Kristiina Mark

Ääremärkusi teaduse vahelt. Arktiline toidusedel sisikonnasupist kaldamudast korjatud kirpvähkideni

Sissejuhatav kõrvalepõige Viini
Kevadel sattusin Viini Euroopa maa­teaduste ühingu konverentsile. See oli tohutu suur üritus, ligikaudu 15 000 loodusteadlast koos, isegi õhtuti turistidest pungil kesklinnas ringi lonkides hakkasid konveka A5-suurused rinnasildilatakad alailma silma. Oletatavasti sellepärast, et rinnasilt toimis ka tasuta metroopiletina ja kuigi keegi Lääne-Euroopa metroodes ammuilma pileteid enam ei kontrolli, siis teadlased…
Tartu Ülikooli botaanikaaed 220
Praeguses TÜ botaanikaaias on taimi kasvatatud vähemalt 215 aastat, kui võtta alguseks 1808. aasta, mil siia toodi esimesed taimed vanast aiast.
Sillerkiil / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Tartu Ülikooli botaanikaaed 220

XIX sajandil pakkus uurimisainest kogu taimemaailm ja selle kujunemislugu, seetõttu korraldati ekspeditsioone ja vahetati botaanikaaedade vahel taimi.

Disainistik. Funktsioon

Disain on sotsiaalne praktika, mis ei peaks tähistama pelgalt „tehtud asju“, vaid potentsiaali „asju teha“.

Eset, mis ühtegi funktsiooni ei kanna, ei ole olemas. Kui objekt – olgu looduslik või tehislik – ei pruugi oma esialgses olekus kanda üheselt määratletavat funktsiooni – olles seejuures määratletud näiteks kui materjal –,…
Lähenemine Ušbale 
Helmi Marie Langsepp
David Nadaraia

Lähenemine Ušbale 

 
Kohad avanevad liikumise kaudu. Minu kohad asuvad mägedes. Alpinismis muutub liikumine maastiku kehaliseks ja loominguliseks peegelduseks. Mägedes on aeg tajutav: tuhandete aastate jooksul on vormi võtnud geoloogilised protsessid, samal ajal kui tavapärased laviinid väljendavad kiireid kulminatsioone. Mägedes liikumine aitab dialoogi pidada aja ja ajastute ning valitud marsruut maastiku vormiga. 
Gruusias asuva…

Nora Raba

10. I 1938 – 3. VIII 2023

Lahkunud on metallikunstnik ja Eesti Kunstnike Liidu auliige Nora Raba.
Nora Raba sündis 10. jaanuaril 1938. Aastatel 1957–1963 õppis ta Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis metallikunsti eriala. Tema õpetajad olid Albert Hansen, Ede Kurrel ja Salme Raunam. Aastatel 1963–1992 töötas Raba kunstitoodete kombinaadis Ars metalliosakonna kunstnikuna. Nora Raba oli Eesti…
Koht eikusagil
Madis Mikkor kunstnike Tanel Saare ja Kilian Ochsi ruumiinstallatsiooni „Something I used to know“ taustal.
Sandra Jõgeva

Koht eikusagil

Päinurme koolimajas avati mastaapne pannoo, taastati kineetiline installatsioon „Kingdom of Heaven“ ja tegutseb Päinurme SPA. Kõige selle taga seisab Madis Mikkor.

Sirp