2019-44 (3766)

Üks halb päev ja mitu lugu
Joaquin Phoenixi Jokkerit on hinnatud nii Oscari-vääriliseks kui tublisti ülemängitud osatäitmiseks.
Kaader filmist

Üks halb päev ja mitu lugu

Ei ole inimest ilma loota. Empaatiat on väärt needki, kelle lugusid me ei tea. Ometi ei ütle „Jokker“ selleski küsimuses midagi jahmatavalt uut.

Kas kirjandusauhinna võib anda poliitilisele idioodile?
Rootsi Akadeemia asub endises börsihoones.
Mastad / Wikimedia Commons

Kas kirjandusauhinna võib anda poliitilisele idioodile?

Poleemika Nobeli kirjandusauhinna laureaadi Peter Handke ümber ei näi Rootsis vaibuvat veel niipea.

Lauri Lagle ralliva väikebussi roolis

Pärast seda, kui leidsid kinnitust juba mõnda aega levinud kuuldused, et Ott Tänak liitub uuest hooajast Hyundai rallimeeskonnaga, tegi üks igapäevaelus samuti Hyundai roolis meedia­asjatundja ühismeedias lõbusa postituse, kus ta annab Tänakule väärt nõu, mida uue automargi puhul silmas pidada ja kust on häda oodata. Tal endal olla probleem parempoolse…

Üksi tangot ei tantsi

Täna tuleb trükikojast välja teos, mis algab nii: „Üks ingel lendas üle õhtuse Budapesti. Ühtviisi nii Budas kui ka Pestis olid juba kõik tuled süüdatud, lossid suisa särasid ning võimas tulede­rida kadus illumineeritud Széchenyi kettsilla juurest algavasse tunnelisse. Oli haruldaselt külm sügise kohta ja ei olnud võimatu, et kuskil kaugel Tisza…

Alternatiivse kunstihariduse rajaja Tõnis Vint

Tõnis Vindi õpetused olid infopaketid, mis aegamööda ja õigeaegselt avanesid, tuues nähtavale midagi, mida maailm vajab ning mis tema õpilasi edasi liikuma innustas.

Tõnis Vindi mõju eesti kunstile ja mõtteruumile on olnud väga suur, selle hulka kuulub ka õpetamistegevus ja oma koolkonna, Studio 22 loomine. Studio 22…
Luulesalv

Luulesalv

Sveta Grigorjeva on luuletaja, tantsija ja koreograaf. Need luuletused on õigupoolest kollektiivne looming, kirjutatud guugliluule žanris. Kui Google’i otsingumootorisse sisestada märksõna, kuvab Google teatavasti kõige populaarsemad märksõnaga seotud fraasid. Tulemust võib nimetada eestlaste alateadvuse üleskirjutuseks.
trükin google otsingumootorisse „miks ma“
miks ma elan
miks ma pean tulumaksu juurde maksma
miks ma sind armastan
miks ma…

Tänavamekk – Esimesed sammud kergliikleja eelistamisel

Tartu Vanemuise ja Ülikooli tänav näitavad, et euroopalik jala ja jalgrattaga liikumine on ka siinmail võimalik.

Tartu on hakkama saanud suure teoga. Tänavate rekonstrueerimisel on esimest korda ka tegelikult mõeldud jalakäijate ja ratturite vajadustele. Aastatel 2019–2020 tehakse korda Vanemuise (Roadplan, AB Artes Terrae ja Tinter-Projekt) ja Ülikooli…
Ikka hull ja rõõmus
Siim Lill: „Hullusega käib kaasas hetke võlu. Õigupoolest peab see aga olema väetis, mis seesmist impulssi jätkuvalt toidab.“
Dmitri Kotjuh / www.kotjuh.com

Ikka hull ja rõõmus

Festival „Hullunud Tartu“ on tänavu pühendatud konfliktile kui maailmakorda sisse kirjutatud loovale algele ja purustavale lõppsõnale.

Eestlase skisofreeniline minapilt

Sajandeid on tutvutud kaugete maadega peamiselt vahendatud allikate kaudu. Tänapäeval on piinlik, et teisi rahvaid on kujutatud eurooplastest olemuslikult erinevana.

Eestlane ja põlisameeriklane sõidavad koos bussis. Põlisameeriklane alustab eestlasega vestlust ja süüdistab teda kõigis kuritegudes, mis tema rahvuskaaslaste vastu on korda saadetud. Eestlasel on ebamugav seda kuulata ja…
Kaarel Tarand
Kaarel Tarand
Foto: Piia Ruber

Kaarel Tarand

Valetamine on surnud. Kui mingi sõna või mõiste jõuab poliitilisse käibesse, kaotab see pikaks ajaks, kui mitte igaveseks oma senise tähenduse. Seletava sõnaraamatu järgi on valetama endiselt sihilikult valet rääkima või rääkides teadlikult tõsiasju moonutama. Valetada saab ette, kokku ja välja. Poliitilises pruugis käib valetamine paaris vassimisega ja need sõnad…

Oktoobrikuu värvid ja detailid

Värvikirevas ja institutsiooniderohkes kontserdielus tõusid oktoobrikuus esile hõrk festival „Afekt“ ja Erkki-Sven Tüüri sünnipäeva tähistamine, eredate leidudega rõõmustasid kõrva väiketegijad.

Oktoobri kõlasündmustele kontserdisaalides tagasi vaadates on raske piirduda kalendrikuuga: pidev ja süvitsi kulgev muusikast mõtlemise protsess on endale uuristanud omaette…

Jah kunstile, ei õpiökonoomiale

Jan van Boeckel: „Kunst peaks olema reaalainete õpetamise lahutamatu osa, mitte vaid tordikaunistus, sest kunsti varal saab ebakindlast maailmast avarama ja täielikuma pildi.“

Jan van Boeckel on kunstnik, kunstiõpetaja ja haridusfilosoof, kes on aastaid töötanud kunsti, hariduse ja ökoloogia kokkupuutepunktide leidmise nimel. See kaasahaarav mõtleja on oma sotsiaalantropoloogia taustale…
Tapeet nimega Elu

Tapeet nimega Elu

Kivastiku romaani „Taevatrepp“ lugemine on nagu koos jutuka onuga fotoalbumi lehitsemine – tolmukihi alla mattunu ärkab vürtsikate detailide toel hetkeks ellu.

Sa ei kuku, ma püüan su kinni
Jyri Pitkänen. Viieaastane Zoe. Kreeka, Ateena.

Sa ei kuku, ma püüan su kinni

Delikaatsete, tundlike teemade avalikkuse ette toomisega kaasneb suur vastutus. Jyri Pitkänen ja Eveliina Talvitie on sellega väga hästi hakkama saanud.

Pragmaatiline planeerimine Eesti moodi

Loov, stsenaariumipõhine mõtlemine peab olema planeerimisõppe alus ja tagama ruumilise planeerimise elujõu.

Pragmatism on üks kummaline nähtus. Ühelt poolt on tegu filosoofiasuunaga, kus arusaamu ja teooriaid hinnatakse neile rajatud tulemuse alusel. Pelgalt teooriad ei ole aga väärtus iseeneses, oluline on nende rakendamine. Pragmaatilisuseks nimetatakse sageli ka…

Eili Neuhausi kindlameelne teekond

Eks armastus ja elu mõtte otsimine (või armastuses elu mõtte otsimine), millest Tšehhov kõigis oma näidendites kirjutab, ongi inimesele igavesed ja ajatud probleemid.

Rakvere teatri „Onu Vanja“, autor Anton Tšehhov, tõlkija Ernst Raudsepp, lavastaja Eili Neuhaus, kunstnik Irina Marjapuu, valguskujundaja Arne Maasi. Mängivad Toomas…

Üksildane rännak teatri rabamaastikul

Kinoteatri palgaline teatrivaataja Alissija nägi mullu ära 224 etendust ehk enam-vähem kõik uuslavastused, mida Eesti vohaval teatripildil oli pakkuda.

Dokumentaalfilm „Aasta täis draamat“ (Kinoteater, Eesti 2019, 106 min), idee autorid Henrik Kalmet, Paavo Piik ja Paul Piik, režissöör ja stsenarist Marta Pulk, operaator Aivo Rannik, heliloojad Hendrik Kaljujärv…
Kolm venda ja armastus
Jaak Jõerüüti näib olevat romaani kirjutama tõuganud vajadus ära ütelda kõik see, mis poliitiliste ja diplomaatiliste ametite pidamise ajal ütlemata jäänud.
Alar Madisson / Eesti Kirjandusmuuseum

Kolm venda ja armastus

Kui diplomaadil on tunded, siis ikka kõrgeimast lõhna-, maitse- ja stiiliklassist. Keskmine kodanik-maksumaksja ei mõista välissuhtluse parketikunsti ülevat peenust ning mõõdab seda kui poodnik vorsti.

Finlandia auhinna kandidaadid 2019

Soome Kirjandusfond on teinud teatavaks Soome suurima kirjandusauhinna Finlandia 2019. aasta kandidaadid.
Ilukirjandus
Ilukirjanduse Finlandia antakse parima soome- või rootsikeelse romaani eest.
Pajtim Statovci, „Bolla“ (Otava)
Monika Fagerholm, „Vem dödade bambi?“ ehk „Kes tappis bambi?“ (Förlaget M.)
Johanna Venho, „Ensimmäinen nainen“ ehk „Esimene leedi“ (WSOY)
Anna-Riikka Kuisma, „Kerrostalo“ ehk „Korrusmaja“ (Like)
Juha-Pekka Koskinen, „Tulisiipi“ ehk „Tulitiib“ (Like)
Mikko…

Viimane kangelane suurel ekraanil

Rašid Nugmanov: „Viktor Tsoi ütles, et ta ei oska ega taha filmis mängida. Mina kinnitasin, et ta ei pea näitlema, vaid olema tema ise.“

7. kuni 10. novembrini toimuvad Viktor Tsoi filmipäevad on pühendatud kultus­filmi „Nõel“1 linaletuleku 30. aasta­päevale. Vene rokkbändi Kino liider Tsoi mängib selles filmis…

Teatrit ja trenni, fotot ja mittefotot

Kontseptuaalne fotokunst on ka meil jõudnud päevakajaliste märksõnadeni, kuid nende sõnade taga peituv mõte väärib rohkem vaeva kui(heina)pallide veeretamine kõlava jutu kattevarjus.

Silvia Sosaare ja Hanno Soansi projekt „Akadeemia spordiklubi“ Hobusepea galeriis 17. X – 4. XI, EKA fototudengite näitus „Ma ei jõua…

Rokkar Woland ja koristaja Ješua

Paistab, et Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo tundsid end Viini Burgtheateris kammitsetuna, nende „Meister ja Margarita“ on hillitsetud ja liiga kinni romaani sündmustiku lavale panemises.

Viini Burgtheateri „Meister ja Margarita“, autor Mihhail Bulgakov, lavastajad, lava-, kostüümi- ja videokunstnikud Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, dramaturg Götz Leineweber, muusikaline kujundaja Jakob…
Sirp