2018-48 (3719)

Üks roll

„„Paugu lahti saamise“ soovi pole avaldanud. See väide ei leidnud kinnitust ka TVK (töövaidluskomisjoni) menetluses.“ Nii kõlab punkt kümme advokaadibüroo vahendusel Tartu ülikooli raamatukogu endise juhi Martin Halliku ajakirjandusele saadetud vastuväidetest.Lugu sai teatavaks augustis, mil ülikool Martin Halliku raamatukogu juhi kohalt vallandas, viidates usalduse kaotusele ja ebaväärikale käitumisele. Toona kirjutasid…
Lasnamäe noored ja ruumiharidus
Tubasest tegevusest paremini on Raadikul käima läinud õueüritused. Linnaaianduse ja õuemööbli töötoas tehakse koos lastega peenraid ning ehitatakse euroalustest pinke ja laudu.
Linnalabor

Lasnamäe noored ja ruumiharidus

Kui elukohaga seotud hoiakud on pigem negatiivsed, on abi ruumiharidusest, see on töötubadest, kus õpetatakse oma elukeskkonda hoidma ja hindama.

Kes aias, kes väljas
Kumu noorteklubi raames on toimunud veganpiknikke Kumu sisehoovis, avaliku ruumi arutelusid, tehnoloogiapäevi, häälekoolitusi, tantsu-performance’eid, helitöötubasid jpm.
Karel Koplimets

Kes aias, kes väljas

Mary-Ann Talvistu: „Koordineeritud ja rahastatud tegevusel on laiem kandepind, Eestis on noortega tegutsemine killustatud või siis tegelikust elust liiga lahus.“

Lapsik klassika
Miki-Hiir on aja jooksul arenenud kiitsakast ja nurgelisest loomakesest järjest ümaramaks ja pehmemaks, imikusarnaseks kaisuloomaks – ostjaskonna selekteerival tellimusel.
Jonathan McIntosh / Wikimedia Commons

Lapsik klassika

Kõigile on selge, et visuaalkultuur ja virtuaalsuhtlus murendavad aktiivselt lugemiskultuuri, aga ühtlasi toodab see lapsikut suhtumist nii kirjandusse kui ka kõigesse muusse.

Nutivaesus ja -vaegus praktiku silme läbi

Nutivaesus ja -vaegus praktiku silme läbi

Lastel on küll kogu inimkonna tarkus taskus või peopesal, kuid nad ei oska selleni jõuda, kui lapsevanemad ja kool ei õpeta nutiseadmeid kasutama.

Miks vaikus mõnikord karjub?
Turi esinemas 2016. aasta muusikapäeval Kalma saunas.
Teet Malsroos / Õhtuleht / Scanpix

Miks vaikus mõnikord karjub?

Mõni muusika nõuab vaikset karjumist: hing röögib, süda on lõhkemas, helide keeles väljendutakse aga hoopis kõige pehmemate ning vaiksemate nootide abil.

Kustunud on ere täht Eesti pedagoogika- ja kirjandustaevas

In memoriam PhD Priit Kruus (3. XII 1981 – 25. XI 2018)

„Ma ei tulnud siia rääkima täna, kui, siis ainult emakeelest. Sina ka!“ kõlasid ühel septembripäeval räppar Nublult* laenatud värsiread üle Priidu huulte, kui ta meie kabinetti astus. Ise ta veel lõkerdas oma vaimukuspuhangu üle. Naersin vastu ja jätkasin endastmõistetavalt: „Ja mina ka. Ja…
Alverlikkus ja muud -likkused
Betti Alveri debüüdiauhinna võitjad Raul Oreškin ja Triin Paja.
Pille-Riin Larm

Alverlikkus ja muud -likkused

Proosaautoreid huvitavad jätkuvalt kaasaja ühiskondlikud probleemid, seevastu kui luule on naasmas traditsioonilisema lüürilise luulekeele juurde.

Kui paberi asemel hakati säilitama bitte
Eestis tootis perfokaarte eksperimentaalkombinaat Bit. Pildil valik eksperimentaalkombinaadi reklaamtrükiseid.

Kui paberi asemel hakati säilitama bitte

Läbi ajaloo võib täheldada korduva järjekindlusega ilmuvat tõsiasja: info loomisel ei mõelda selle säilitamisele.

Tehasest sirguski teatrimaja
Vaba Lava on renoveerinud endise Baltijetsi tehase ühe tiiva.
Tambet Kaugema

Tehasest sirguski teatrimaja

Narva endises Baltijetsi tehases avatakse kolme mitmeotstarbelise saaliga Vaba Lava teatrikeskus.

Roostes õuntelt peegeldub tolmune meri

Roostes õuntelt peegeldub tolmune meri

Triin Paja luulekogu „Nõges“ on hästi toimetatud tugev debüüt. Raamatu ühtaegu nii tugevus kui ka nõrkus on kujundite kordumine.

Kaur Riismaa
Kaur Riismaa

Kaur Riismaa

Kaur Riismaa
on eesti kirjanik. Ta on üks Numu ehk nutimuuseumi idee autoritest ja peamine loominguline arendaja.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim ebaõnnestumine või läbikukkumine?
Suurim ja olulisim saab olla ainult üks. Sõnastades küsimuse ümber „milline on Eesti kultuuripoliitika ainus õnnestumine või läbikukkumine?“, jään hätta, kuna ma tõesti ei tea, mis meil kultuuri(poliitika)s…

Film kui revolutsiooni akt

Filmikunst jaguneb kaheks: filmid, mis on tehtud enne või pärast Jean-Luc Godardi debüüti „Viimsel hingetõmbel“.

Filmiajakirja Sight & Sound mõjuvõimsas, iga aastakümne järel tehtavas kõigi aegade parimate filmide edetabelis viimases, 2012. aasta edetabelis on ainsa režissöörina 50 parima hulgas tervelt nelja tööga esindatud Jean-Luc Godard: 13.…
Õhulossist rõhulossi ja ehk tagasigi
„Rõhulossi“ näitus on ehitatud üles suurele hõbedasele tunnelile, mille ringikujulised avaused on täidetud pehmelt hõõguva, väljapoole tungiva valgusega, igas avauses on kunstiteos.
Villu Plink

Õhulossist rõhulossi ja ehk tagasigi

õhuLossi kunstnikud on kahekümne aasta jooksul loonud oma esteetilise utoopia, mütoloogilise paiga. Nüüd on nad jõudnud tundmatusse vahetsooni.

Hämaruse rahvad – Kerekkide etteaste

Venemaa allutas kerekid XVIII sajandi lõpuks, ent ametnike haldussuutmatuse tõttu ei seganud see asjaolu kerekkide elu veel pikka aega.

Kerekid elavad Beringi mere ääres Tšuktši poolsaarel. Varasemad andmed kerekkide arvukuse kohta põhinevad teadlaste hinnangutel, mis omakorda lähtuvad Venemaa 1897. aasta rahvaloendusest, kui kerekina pandi kirja 102 inimest. Tollased…

Lilian Kirepe 25. XII 1927 – 20. XI 2018

Lahkunud on teenekas teatriloolane Lilian Kirepe, kes sai aasta tagasi tähistada oma 90. sünnipäeva.
Lavakunsti ajalikkusele vaatamata on alati inimesi, kes püüavad jäädvustada kaduvat ja jäädvustamatut. Lilian Kirepe oli teatri- ja muusikamuuseumis teadusliku töötajana ametis 1952. aastast peale ning aastatel 1969–1994 sealsamas teatriosakonna juhataja.
Tema koostatud ja kommenteeritud on kogumik „Kui päikest…

Suri Helena Anhava

Lahkunud on Soome suurimaid nüüdisluuletajaid Helena Anhava (24. X 1925 – 24. XI 2018).
Helena Anhava liikus traditsioonilise luule ja modernismi vahemaadel. Ta kirjutas ka novelle, näidendeid, miniatuure. Mitmeid aastaid töötas ta kirjastuses WSOY toimetajana. Helena Anhava on tõlkinud peamiselt rootsi keelest nii proosat kui ka luulet, näiteks Bo Carpelani, Solveig…

Testosterooni ilutulestik

EMLSi mees- ja noormeestekooride konkursiga kaardistati üsna üheselt praegune meeskoorimuusika seis kõigi selle võlude ja hädadega.

Eesti Meestelaulu Seltsi (EMLS) 30. aastapäevale ja Gustav Ernesaksa 110. sünniaastapäevale pühendatud mees- ja noormeestekooride konkurss 24. XI Tallinna ülikooli aulas. Neljas kategoorias osales 17 mees- ja noormeestekoori. Kohustuslik laul oli Riho…

Gerard Unger 22. I 1942 – 23. XI 2018

23. novembril suri ootamatult professor Gerard Unger, tuntud Hollandi tüpograaf ja graafiline disainer, Eesti Kunstiakadeemia audoktor.
Gerard Unger on oluline persoon tüpograafia arenguloos just praegusaegse digitüpograafia väljakujundajana. Unger oli üks esimesi maailmas, kes läks üle kirjatüüpide loomisele arvutis. Tema varaseim digitaalne kiri Demos valmis juba 1976. aastal. Oma tegevusega näitas ta…
Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna kandidaadid

Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna kandidaadid

Doris Kareva, „Surmatuules sünnid uueks“ (Hannes Varblase luulekogu „Teise üksinduse aegu“, Looming 2018, nr 6)
Piret Karro, „Laku v…u, Nihilist“ (kogumik „Nihilist.FM. Final Cut“, Vikerkaar 2018, nr 1-2)
Maarja Helena Meriste, „Üks maailmalõpp, palun! Seni kirjutan, kaevan kraavi“ (Tõnu Õnnepalu „Valede kataloog. Inglise aed“, Värske Rõhk, nr 53 / kevad 2018)
Elle-Mari Talivee, „Serafima ja Hariton“ (Vahur…
Made in China ehk Märkmeid Hiinamaalt
Pekingi moetehnoloogia instituudis (Beijing Institute of Fashion Technology) õpetavad peamiselt Lääne õppejõud, nad toovad kaasa lääne meetodid ja eesmärgid, mis ei tundu täielikult sealsesse kultuurikonteksti sobituvat.
Urmas Lüüs

Made in China ehk Märkmeid Hiinamaalt

Kui seni on Aasia praegune tarbekunst Euroopa kollektsionääridele olnud eksootiline ja põnev, siis nüüd võetakse seal meeleldi vabatahtlikult omaks lääne kunsti kaanonid ja stambid.

Martüürium Endlas
Peategelast Benjamini kehastav Sander Rebane mängib oma orgaanika ja positiivse sarmiga kütkestavaks mis tahes tegelaskuju.
Mats Õun

Martüürium Endlas

Poole võitu, mis pidavat lavastamisel seisnema õiges osade jaotamises, on Ervin Õunapuu osanud tasku panna.

Sirp