2018-37 (3708)

Üks roll

Nad on väga suure tõenäosusega naised, kes räägivad kodus eesti keelt. Paljud neist on (üli)õpilased või on neil juba kõrgharidus.
Nemadki on enamjaolt kõrgharidusega eestikeelsed naised vanuses 15–44. Suure tõenäosusega elavad nad Tallinna ja Tartu piirkonnas ning neil on keskmisest kõrgem sissetulek.
Selline on vastavalt raamatu­kogude ja muuseumikülastajate portree sel nädalal kultuuriministeeriumis…
Tarbimine tappis su kultuuri
Sel laupäeval, 15. septembril, toimub ülemaailmne koristuspäev, mille käigus astutakse ühiselt globaalse prügiprobleemi vastu enamikes riikides üle maailma. Pilt Lätist.
Pressifoto

Tarbimine tappis su kultuuri

Eestist alguse saanud maailmakoristuspäevaga on ebakõla valitsuse toetatud ülemaailmse initsiatiivi ning kodus toimuva vahel rabav.

Ka kõige halvem rahu on parem kui sõda
Venemaa relvajõud Aleppo rusude vahel 2016. aasta detsembris.
Wikimedia Commons

Ka kõige halvem rahu on parem kui sõda

Ahto Lobjakas ja Andrei Hvostov: Süürias läheb kahtlemata elu edasi, nii nagu mis tahes oludes – kummalisel kombel elavad inimesed kuidagimoodi ka Somaalias, Lõuna-Sudaanis ja Liibüas.

Suurnäituse väljakutse
Michel Sittow. Ristikandmine. Õli, puit, 1518 – 1525, 37, 5 x 28, 3 cm. Puškini-nimeline Riiklik Kunstimuuseum
Pressifoto

Suurnäituse väljakutse

Greta Koppel: „Oli viimane aeg Michel Sittowi näituse korraldamiseks, viimase kümnendi jooksul on tema kui silmapaistva portretisti või rändava kunstniku vastu huvi kasvanud.“

Sildistades sildistamist
Üksteisest võõrandunud paar Erik (Reimo Sagor) ja Moonika (Liis Lass).
Aron Urb

Sildistades sildistamist

Filmis esitatakse küll ideoloogilises plaanis teravaid küsimusi, kuid lugu, mille kaudu seda tehakse, ei paku üllatusi ega mugavustsoonist välja juhatavaid provokatsioone.

Ekraanita enam läbi ei saa
David Claerbout’i video „Kuningas. Alfred Wertheimeri 1956. aasta foto järgi noorest mehest nimega Elvis Presley“, 2015-2016. Videokaader.
Pressifoto

Ekraanita enam läbi ei saa

„Ekraani arheoloogia“ on oluline kõigile neile, keda huvitavad rahvusvaheline koostöö, audiovisuaalse kunsti eksport ja põlvkondade kultuurimälu sidusus.

Elu paradokse

Looduse krooni paradoks: inimese suhe keskkonnaga on viinud ökoloogilise katastroofi lävele. Kroon, mis kiiskab keset prügimäge.

Eksistentsi paradoks: inimene asub ühtaegu maailma sees ja selle kõrval, ühtaegu elab maailmas ja vaatleb seda, s.t talle ei piisa ainult maailmas viibimisest, vaid ta peab mõtlema, miks ja kuidas ta…

Iljo Toming 27. III 1967 – 7. IX 2018

Lõppes džässmuusiku ja pedagoogi Iljo Tominga tegevus selles inkarnatsioonis. Reinkarnatsiooni mõiste käis tema jutust läbi tihti ja võib-olla hoidis teadmine, et pärast üht etappi ootab ees järgmine, teda rahuliku ning sihikindlana. Tõenäoliselt mõtiskles ta nendel teemadel teda saatnud haiguse tõttu rohkem kui teised, kuid meie veerandsajandipikkuse sõpruse jooksul ei kurtnud…
Armeenlane nutab, Jumal naerab
Talupojad 1911. aastal Nareki kloostri juures maad kündmas. X sajandil tänapäeva Türgi alale rajatud klooster on nüüdseks hävitatud.
Eruand Lalayean / Wikimedia Commons

Armeenlane nutab, Jumal naerab

„Nutulaulude raamat“ ei ole ainult hardalt usklike armeenlaste raamat, see on kogu armeenia kultuuri tüvitekst, milletaolist teist ei ole.

Karen Jagodin

Karen Jagodin
on arhitektuuriteadlane, mitme arhitektuuriraamatu autor ja toimetaja ning näituste kuraator, kes teeb igapäevatööd meremuuseumis Lennusadama näituste ja Paksu Margareeta püsiekspositsiooni projektijuhina.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine? 
Suuremahuline kõikehõlmav kultuuripoliitika või strateegiad tekitavad alati kõigepealt küsimuse, kellele need on mõeldud. Kelle tööriistaks need saavad ja kelleni peab tulemus…

Esimene Poeetiline punane raamat

Laupäeval, 15. septembril 2018. a esitlevad Tallinna Ukraina Kultuurikeskus (ukk.ee) ja selle Labora töötoad (labora.ee) oma uut Poeetilise punase raamatu väljaannet, et tähistada Eesti 100. Aastapäeva. Sel puhul avab Ukraina Kultuurikeskus Tallinna vanalinnas oma uksed aadressil Laboratooriumi 22.
Lisaks raamatu väljaandmisele ja luule lugemisele, sisaldab programm, mis algab kell 15:30 ja…

Süümemõnu – Mis meelel, see keelel. Mis keelel, see veebis

Tean hästi, millised eestikeelsed veebipäevikud on praegu kõige populaarsemad. Leidub blogisid, mille juurde pöördun süüdlasliku ilmega üha tagasi.

Kes on jälginud BBC hiljutist telesarja „Sherlock“, Arthur Conan Doyle’i klassikaliste detektiivilugude nüüdisajastatud versiooni, küllap mäletab, millisel väga moodsal moel täidab nimitegelase kohuse­tundlik kaaslane doktor Watson oma…
Hajamärkmeid „Pimedast öökullist“
Sadeq Hedayat 1920. aastate lõpus Pariisis.
Wikimedia Commons

Hajamärkmeid „Pimedast öökullist“

Tänapäeva pärsia kirjandusklassikasse kuuluva sünge jutustuse esteetilisuse tagab morbiidne kõrgstiil.

Milles seisneb lihtsa inimese õnn?

Taarka pärimusteatri „Vanahunt“ tõestab, et vana head situatsioonikomöödiat on võimalik väheste vahenditega värskelt ja üllatuslikult huvitavaks mängida.

Taarka pärimusteatri „Vanahunt“, autor Feodor Vanahunt, lavastaja Helena Kesonen, dramaturg Ott Kilusk, kunstnik Mailiis Laur, valguskunstnik Elerin Tammel, helikunstnik Liisa Koemets. Mängivad Artur Linnus, Agur Seim,…

Eestlane, venelane ja saksad lähevad kloostrisse …

Priit Pius vajab ja väärib lähiajal rolli, mis oleks paras pähkel pureda, sest on esimese armastaja või humoorika kõrvaltegelase ampluaast välja kasvanud.

Tallinna Linnateatri „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad“, autor Eduard Bornhöhe, lavastaja ja dramatiseerija Diana Leesalu, kunstnik Jaagup Roomet, kostüümikunstnikud Triinu…
Üks pilt
Kris Moor

Üks pilt

8. septembril teist korda toimunud Kirjandustänava festival tõi Kadriorus kokku kirjanikud, lugejad ja kirjastused.

Sirp