2018-15 (3686)

Üks roll

Thomas Edison avab esimese elektri­lampide tehase (1880), Nõukogude Liit esitleb esimest viisaastaku plaani (1928), lõpeb Nürnbergi protsessi otsuse ettelugemine (1946), Jaapanis alustavad tööd esimesed shinkansen’id ehk kiirrongid (1964), tehakse esimene kompuutertomograafiga aju-uuring (1971), toimub Kataloonia iseseisvusreferendum (2017). Mis ühendab eelnimetatud sündmusi? Vihjeks niipalju, et samal kuupäeval tähistatakse 1990. aastast rahvusvahelist…
Võidujooksu asemel võimalused
Allikas: Eesti Teadusagentuur

Võidujooksu asemel võimalused

Valitseva pragmatismi tuules, tiivustatuna SKT kasvust, küsitakse ikka ja jälle: mida saab teadusele antud raha eest?

Kohtuvõimu piiridest ja seadusandlikust lobisemisvajadusest

Omaaegset kuulsat hüüdlauset – partei ja valitsus on üks – parafraseerides võib praegust olukorda demokraatlikes riikides iseloomustada kui situatsiooni, kus parlament ja valitsus on üks.

Oleks keegi paarikümne aasta eest ennustanud, et XXI sajandi Euroopas tuleb taas tribüünile tõusta kohtuvõimu sõltumatuse kaitseks, oleks teda tõenäoliselt peetud kui mitte hullumeelseks, siis…
Tants vajub madalseisu, kui puuduvad mõte ja sisu
Eesti Rahvusballeti „Katariina I“: Marta-Katariina (Alena Škatula) leevendab käepäraste vahenditega Peeter I (Anatoli Arhangelski) peavalu.
Rünno Lahesoo

Tants vajub madalseisu, kui puuduvad mõte ja sisu

Nii Eesti Rahvusballeti „Katariina I“ kui ka San Francisco Balleti „Frankensteini“ puhul jääb arusaamatuks, mis on nende lavastuste idee, milles seisneb loojate tung ja tahe.

Osakem hoida ja hinnata seda, mis meil on

Robert Jürjendal: „Kui juhuslik heli on tekitatud veenvalt, nii et juhust kontrollitakse, siis see paradoksaalsel kombel ei olegi juhuslik.“

Aasta muusiku tiitliaasta on Robert Jürjendalil seljataga, kuid ega tööd-tegemised sellest hooli. Eesti muusika päevadel toob Yxus Ensemble esiettekandele Jürjendali seisundispetsiifilise topeltkvinteti „Raba“, mis helilooja sõnul on inspireeritud tema kui…
Põrgutee on sillutatud heade kabistustega
„Emmanuelle’i jälgedes“ (fotol Peeter Rästas ja Maarja Jakobson) võib mõnel õhtul panna saali rõkkama, teinekord räägivad näitlejad vastu tülpinud seina.
Gabriela Liivamägi

Põrgutee on sillutatud heade kabistustega

Ehkki Urmas Vadi tipib vahepeal ohtlikult õhukesel jääl, pole tema lavastus õhkamine vana hea aja järele, kui karvane käsi võis karistamatult muljuda sekretäri kannikat.

Kriitika kui kodanikualgatus

Vaheetapp, mil ei olda enam punkar, kuid veel mitte ka professor, võib ajuti toota korralikku, kuid igavat kirjutust. Lõpuni ei suuda Mudlum ometi pea kunagi jorutada – anne takistab.

Kui on kokku korjatud ja ühtede kaante vahel avaldatud kellegi ajakirjanduses ilmunud arvustused ja esseed, hakatakse vastuvõtus autorit sageli kirjeldama…

Noorte teadlaste hääl

Els Heinsalu: „Toimub teaduse ja hariduse, seeläbi kogu ühiskonna ja riigi kahjustamine ja hävitamine.“

Viimasel aastal on üha sagedamini kõlanud noorte teadlaste hääl, juhtides tähelepanu teadus- ja kõrgharidus poliitilistele valupunktidele. Eelmisel nädalal avaldas Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) pöördumise valitsuse ja riigikogu poole, milles kutsub lubadust täitma ja…

Kommentaar – Ütle, mis värk on!

Rael Artel kutsus 23. II Sirbis artiklis „Mis värk on?“ arutlema kunstielu arengu üle, samalaadseid diskussioone peetakse ka rahvusvahelises kunstimeedias.1 Kuigi artikkel on olnud ühismeedias üpris menukas, pole seda eriti kommenteeritud. Kas siis polegi millegi üle arutada, sest kõik teavad niigi oma kohta, nagu öeldakse Sveta Grigorjeva lavastuses „Mässava keha…
Juhtimise võlu ja valu
Wang Zi Won. Mehaaniline avalokitešvara. Uretaan, metall, masinaosad ja elektroonika, 2011. Huue galerii.

Juhtimise võlu ja valu

Kindel finantsplaan ja ärimudel ei taga edu, jätkusuutlikud organisatsioonid peavad keskenduma ka pehmetele väärtustele, looma inimese füüsilist ja vaimset tervist toetava töökeskkonna.

Sõjast, ebakorrektselt
„Fokstroti“ erakordne jõud peitub eelkõige selle järjekindluses eelistada visuaalseid lahendusi tekstilistele.
Kaader filmist

Sõjast, ebakorrektselt

Mängufilm „Fokstrott“ („Foxtrot“, Iisrael 2017, 108 min), režissöör-stsenarist Samuel Maoz, operaator Giora Bejach. Osades Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Yonaton Shiray jt.
Nüüd, kui Oscarite hooaeg on möödas ja tunnustatumad filmid Eesti kinolevis nähtud, jõuab lõpuks kinno (olnud eelnevalt linastunud PÖFFil) eelmise aasta tõeline tippteos, mis jäi auhindade jagamistel üllatavalt tagaplaanile. Iisraeli…
Hruštšovkade sula
Kiviõli Pargi tänava viimane kortermaja. Linnaelanike arv on kahanenud poole võrra, ligikaudu 5200 inimeseni.
Eve Komp

Hruštšovkade sula

Millega tegeleb Ruumiringluse algatus? Mida teha kahanevates linnades tühjalt seisvate hoonetega?

Lõpetamata arhitektuur ja kohandatud kasutus

Linnaruumi pooleliolevad hüljatud ehitised on hea võimalus luua teistsugune avalik ruum.

Rahvusvaheliselt tunnustatud Sloveenia arhitekt Boštjan Vuga arhitektuuribüroost Sadar+Vuga pidas 22. märtsil Eesti kunstiakadeemia arhitektuuriosakonna avatud loengute sarjas loengu pooleli jäänud ehitiste taaselustamisest. Lõpetamatus ja arhitektuur kui pidev protsess on Vuga huviorbiidis pärast 2008. aasta majanduskriisi. Kas Eestiga,…

Arhitekt, kes päästab maailma

Balkrishna Doshi on esimene Indiast pärit arhitekt, kes pärjati selle aasta Pritzkeri auhinnaga, kuigi ta ise ei pea ennast arhitektiks, vaid uurijaks, harmoonia kujundajaks.

Arhitektide kõrgeima autasu saanud 90aastane suurmeister on pälvinud oma tööde eest teisigi tunnustusi üle maailma. Balkrishna Doshi on arhitekti, akadeemiku ja linnaplaneerijana loonud hoonekomplekse…
Pöörane ballaad
Küps debütant Hanneleele Kaldmaa
Dmitri Kotjuh / www.kotjuh.com

Pöörane ballaad

Tundub, et keegi on ühe suure tantsuhüppega karanud saja aasta taguste romantilisi ballaade kirjutanud eesti naisluuletajate kõrvale.

Kuidas panna muuseumikogu elama?

Kiasmas puudub küll püsiekspositsioon, kuid muuseumikogust korraldatud kuraatoriprojektid toovad teosed vaatajale märksa lähemale.

Kiasma näitustest kirjutatakse meil tavaliselt siis, kui tegemist on suurejoonelise rahvusvahelise näituse, nagu muuseumi enda korraldatud „Ars“, või staarkunstnike isikuväljapaneku, nagu Bruce Naumani, Alfredo Jaari või Robert Mapplethrope’i oma, või kui kuraatoriprojekti on…

Imelind, ehk küsid veel üks kord …

Marie Underi eluajal teda Rootsis ei tuntud ega tunnustatud, kuid näib, et nüüd ollakse valmis teda omade sekka võtma.

Eesti ühe kõige tuntuma luuletaja Marie Underi sünnist möödus 27. märtsil 135 aastat. Rootsi eesti pagulaskonnale on Under, kelle nimi tähendab rootsi keeles imet, ka ise otsekui ime.…
Mart Noorkõiv
Mart Noorkõiv

Mart Noorkõiv

MART NOORKÕIV
on vabakutseline filmivaatleja ja tõlkija, lõpetanud Tartu ülikooli klassikalise filoloogia eriala.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
EV 100 puhul on põhjust tunda heameelt filmiprogrammi õnnestunud avangu üle. Moonika Siimetsa „Seltsimees laps“ on sedavõrd terviklik õnnestumine, et paneb unustama mängufilmi viimaste aastate suhteliselt kesise saagi.
Kui seni võis rõõmustada…

Kunstiõhk ja mõnda, mis seal ripub

Margot Sameli näitus ei ole hooajaline kunstiprojekt, vaid aastatepikkuse kunstikogemuse settimise tulemus.

Margot Sameli kuraatoriprojekt „Kõik hõljuvad kehad püsivad õhus, kuni nad on oma olukorrast teadlikud“ („Any body suspended in space will remain in space until made aware of its situation“) Temnikova ja Kasela galeriis kuni 14. IV. Kunstnikud Rhys…

Lastesürrealist Marko Kompus

Marko Kompuse luule on isegi sürrealismi kohta liiga sürrealistlik, väljudes ette antud reeglitest, mis omakorda mõjub ärritavalt.

Pean tunnistama, et Marko Kompuse luule oli mulle aastaid täiesti arusaamatu. Ma ei mõistnud, kuidas seda on võimalik lugeda – tundsin füüsilist ebamugavust ja mind tabas äng. Üle ühe…

Suure Stalini mõõtmatu tsirkus

Teekond kõige naljakamast kõige kurvemani on lavastuses „Cabaret Siberia“ kabareelikult lühike ja ootamatute pööretega.

Teatri Piip ja Tuut „Cabaret Siberia“, autor ja lavastaja Lauris Gundars, kunstnik Jaanus Laagriküll, kostüümikunstnik Rūta Kuplā, koreograaf Marge Ehrenbusch, muusika autor Siim Aimla. Mängivad Haide Männamäe ja Toomas Tross. Esietendus 6. III…

Süümemõnu – Seksikas ja elitaarne

See pidi olema millalgi 2008. aastal, mil astusin üle Eesti Ekspressi toimetuse Areeni toa läve, et võtta kirjandustoimetaja Kalev Keskülalt arvustamiseks mõned raamatud. Oli vist suvine aeg. On nagu meeles päike ja palavus – atmosfäär ja meeleolu, millega ei tahtnud kuidagi haakuda paks, läikivmustade kaantega teosetellis, mille Kalev mulle ulatas,…
Kes kardab Jordan Petersoni?
Jordan Peterson. Kuidas sai obskuursest Kanada psühholoogist paremtiiva täht.
Wikimedia Commons

Kes kardab Jordan Petersoni?

Arsti, eriti psühholoogi, peab inimene usaldama, mitte kaaluma iga sõna nagu teadusartikli retsensent. Peterson on ajastu ja põlvkonna hingetohter, keda usaldatakse.

Merevaigukebab

Saara Hacklin: „„Sinna ja tagasi“ on naasmine muuseumi algusaegade juurde. Maailm on muutunud ja muutunud on ka kunstiväli.“

Näitus „Sinna ja tagasi. Nüüdiskunst Läänemere maadelt“ („Meno-paluu – nykytaidetta Itämeren alueelta / „There and Back Again – Contemporary Art from the Baltic Sea Region“) Kiasmas kuni 24. III 2019. Kuraatorid…
Sirp