2017-28 (3648)

Teater elust enesest
Suuremale osale publikust tähendab „Murru 422/2“ uudishimu rahuldamist vangalaelu igapäeva kohta, sest nende müüride taha pole meist enamik saanud piiluda.
Siim Vahur

Teater elust enesest

Vaataja kõnnib valvurite käskluste saatel vahialusena mööda endist Murru vanglat, kuulates kõrvaklappidest lugusid tollel territooriumil aset leidnust.

Kes me oleme, et kellelegi midagi õpetada?

Koguteose ühiskondlik mõõde jääb domineerima, kuigi heliloojad ei lähtunud otseselt Hiroshima-Nagasaki teemast.

Teose „Hiroshima-Nagasaki“ (muusika, video) esiettekanne 10. VII Tartu Jaani kirikus festivalil „Klaas­pärlimäng“. Heliloojad Toivo Tulev, Helena Tulve, Liisa Hirsch, Eugene Birman, Tatjana Kozlova-Johannes ja Malle Maltis, tekstide autor Doris Kareva. Klaaspärlimäng Sinfonietta, hääleefektid Iris Oja…

Ka vaimset vägivalda saab märgata

Lähisuhtes ei pea elama nagu sõjaolukorras, alati lahingu- ja kaitsevalmis.

Oleme harjunud ütlusega, et vägivald on vägivald ja et sellele puudub iga­sugune õigustus. Olen sellega nõus, kuid niisamuti arvan, et sellest hoolimata või just seepärast on vaja vägivallast veelgi rohkem ja veelgi nüansirohkemalt rääkida, et mõista. On vaja…

Filmide kaja Tšehhi Woodstockis

Karel Och: „Põnev on avastada midagi uut, mis sunnib riskima– aeg-ajalt see õigustab end.“

Karel Och on rahu ise, aga see pole mitte selline rahu, mis paneb kahtlema ta ärkvelolekus või kangutama välja iga ta sõna – see oleks küll suur õnnetus, kuna ta on ameti poolest juuli alguses toimuva…
Kus algab kunst?
Aktsioon „Taasesitus“ (1981) Andrei Monastõrski omand.
Erakogu

Kus algab kunst?

Moskva kontseptualistid on rahvusvahelise kontseptualistliku kunsti osa. Kas nad on just leidnud tarkade kivi, mille abil muuta kunstiks ükskõik mida, kuid nende kogemus on muutnud kunsti teooriat ja praktikat.

Lood kuningas Karli vannitoast

Karlovy Vary filmifestivalil jäid hindajatele ennekõike silma ida pool tehtud filmid.

Kui Böömimaa kuningas Karl IV omal ajal tema järgi nime saanud Karlovy Varyle ehk Karlsbadile linnaõigused andis, ei osanud ta ilmselt arvata, et hoolimata tema edukast tegevusest kuningana idapiiri kindlustamisel sealpoolsete rahvaste eest saab just Karlovy Varyst…

Kombineerides vastandeid

Väikese ja piiratud majanduslike võimalustega riigi puhul peab teadlaskarjääri süsteem olema piisavalt paindlik, et võimaldada operatiivsete konkurentsivõimeliste pakkumiste tegemist tippteadlastele.

Kuidas saaksime teaduse majandust vedama? Kuidas maksimaalselt realiseerida teadlaste potentsiaal kogu riigi hüvanguks? Millised reeglid tuleb selleks luua, mida muuta ja millistest eelarvamustest loobuda?…

Kuhu viib teadlaste karjääriredel?

Eesti teadlaste karjääriredeli teeb kummaliseks see, et keeruline ei ole niivõrd süsteemi sisenemine, vaid selle süsteemi sees eluspüsimine.

7. aprillil 2014 moodustati teaduste akadeemia süvauuringute instituudi teadlaskarjääri kontseptsiooni väljatöötamise töörühm. Käesoleva aasta 8. juunil toimus teaduste akadeemias teaduspärastlõuna teemal „Jätkusuutlikud teadlaskarjäärimudelid Eesti kontekstis“. Seega on…

Eesti Euroopa Liidu teaduse eestkõnelejana

Arutelu käib selle üle, kui palju ja kuidas rahastatakse teadust Euroopa Liidus pärast 2020. aastat.

Küsimuse, kas enne oli muna või kana, on teadus lahendanud (muna!),1 ent imerohtu teadusinvesteeringute kasvu tagamiseks ei ole teadlased suutnud leiutada. Mõneti on seegi muna ja kana küsimus. Ühelt poolt tuleb teaduse ühiskondliku mõju…

Meie lähivälismaa Rootsi

Kahtlemata ilmus see raamat eesti keeles õigeaegselt. Alates pagulaskriisi algusest on Eesti avalikkuse huvi Rootsi olude vastu otse plahvatuslikult suurenenud, kuid usaldusväärset infot selle kohta, mis sealsetes „kurjakuulutavates linnaosades“* tegelikult toimub, leidub napilt. Soomerootsi kultuurikorüfee ja poliitiku Jörn Donneri reportaaž värsketest, 2014. ja 2015. aasta sündmustest ja meeleoludest Rootsis võiks…
Lühike ülevaade Eestist kui apartheidiriigist
Sa tahad seda head tunnet, mida pakub eestlus.
Raigo Pajula

Lühike ülevaade Eestist kui apartheidiriigist

Laulupidu on saanud vabaduse nõrkuseks, autoritaarse mõttemaailma tööriistaks, et panna eestlased valima eestimeelsuse kasuks.

Sina, mehaaniline inimene!

Eesti kujurite ühenduse aastanäitus Tartu Kunstimajas kuni 23. VII. Osalevad Mihhail Duhhomjonok,
Eike Eplik, Rao Heidmets, Aime Jürjo, Bruno Kadak, Tauno Kangro,
Edith Karlson, Mati Karmin,
Tiiu Kirsipuu, Ellen Kolk, Georg Kotter, Ilme Kuld, Riho Kuld, Leena Kuutma, Peeter Leinbock, Elo Liiv, Aleksander Litvinov, Airi Luik, Jaan Luik, Jaan Mass, Toomas…
Eesti kirjanduse sõbrad Ukrainas
Juri Kossenko, Olga Tõmtšõšõn ja Elle-Mari Talivee.
Erakogu

Eesti kirjanduse sõbrad Ukrainas

Kiievis asutati aasta algul Ukraina Friedebert Tuglase nimeline Kirjandusselts.

Ega keegi ilmasambaks jää
„Meestepoes“ astub külastaja ammusesse kauplusse installeeritud hauakivide energiavälja – need on pandud kunstniku meestuttavaile.
Karel Koplimets

Ega keegi ilmasambaks jää

Jüri Ojaveri näitus „Meestepood“ Tallinna Linnagaleriis kuni 30. VII.
Jüri Ojaver on produktiivne kunstnik. Jaanuaris avati Vabaduse galeriis Ojaveri näitus „Surev koer. Vol. 2“, eelmise aasta Haapsalu linnagalerii näituse „Surev koer“ jätk. Ajalikkus ja suhe olnuga on päevakorral ka „Meestepoes“, kus Ojaver on praeguse Linnagalerii ruumidesse toonud sammaldunud mälestusmärkidest ning lipsudest koosneva installatsiooni.…

Rahulik klotsidega mängija

Markus Robam: „Mind on köitnud igasugune visuaalne jutustus, millele saab muusika kaudu emotsionaalset mõju avaldada.“

Markus Robam on helilooja ja muusik, kelle looming kõlab kõige sagedamini teatrilavadel, filmides ja telesaadetes. Ehkki avalikkus mäletab teda võib-olla „Eesti laulu“ konkursil osalenud duost MID, on tema kunstilisem looming hoo sisse saanud…

Planeerimise kiirkursus

Tallinna arenguplaani ei oska sõnastada ei linnapea, linnaarhitekt, linnaplaneerijad ega arendajad, veel vähem on oskusi selles mõõtkavas mõelda linnaelanikel.

Uurimisprojekti „Lõpetamata linn“ avasemestril üritasime uurimuse ja töötoa abil mõista, kuidas linna planeeritakse ja milliseid vahendeid otsuste langetamiseks Tallinnas kasutatakse1. Selline ülesanne ise on juba piisavalt kompleksne,…

Üks roll

Lubatagu alustada autotsitaadiga (visaku esimene kivi see, kes pole kunagi oma nime guugeldanud): „[A]eglust, pealtnäha tühjust naudin ma ka kunstis. Tugitoolisportlasena eelistan ma suusatamises viitstarti ühisstardile, olen ikka olnud andunud vormel 1 sarja vaataja ning viimased kaks nädalat aina pahandanud, et ETV alustab Tour de France’i ülekandeid, kui kolmandik distantsist…
Sirp