2017-20 (3640)

Üks roll

Tõenäosus, et tegemist on mehega, on kolm korda suurem, kui et tegu on naisega. Tema eesnimi algab ilmselt j-tähega, nagu Jan, Jaanus, Jaan või Jalmar. Perenimi on aga telefoniraamatus kõige sagedamini t-tähe all (olgu siis selleks Tali, Tulve või Tootsen), kuigi enam kui korra on jagunud aupaistet ka k, e,…

Uus Prantsusmaa, uued tuuled

Hiljuti sai ametisse valitud uus Prantsusmaa president. Seekordsed valimised olid enneolematud: Prantsuse rahvas ja välismaised vaatlejad jälgisid kuude kaupa hinge kinni pidades ootamatuid pöördeid ja üllatusi pakkunud valimiskampaaniat. Pinge püsis kuni 7. maini, kui valimiste võitjaks kuulutati 39aastane Emmanuel Macron, kes pole kunagi olnud üheski valitud ametis ja kellel veel eelmise…
Tallinna peatused
Alvar Reisner. Lasnamäe II. Akrüül, õli lõuendil, 2016.
Alvar Reisner

Tallinna peatused

Püüdsin kirjutada oma kodulinnast. Seda saaks ju õigupoolest teha väga mitut moodi: teadlase moodi ja poeedi moodi, rääkida liiklussõlmedest või kanalisatsioonist (mis tundub mulle linnade juures üks müstilisemaid elemente – linn on ju alt kõik õõnes! Iga vähegi arvutimänge mänginud inimene teab, et sewers’id on täis muteerunud rotte, ebasurnuid, kaotatud sõrmuseid…
Linn kui looduse pelgupaik
Matthew Gandy: „Tallinn on väga põnev ebatavaliste marginaalsete kohtade ja nende kultuuriliste vormide tõttu.“
Londoni ülikooli kolledž

Linn kui looduse pelgupaik

Matthew Gandy: „Poliitikud pole just väga huvitatud linnalooduse huvitavusest või olulisusest, sest ka kõige huvitavamal linnaloodusel pole mingit rahalist väärtust.“

Alguses oli heli

Arvo Pärdi muusikat uurival konverentsil võeti luubi alla heli fenomen ja püüti mõtestada pühaduse kogemust.

Konverents „Arvo Pärt. Sounding the Sacred“ ehk „Arvo Pärt: Pühaduse kõla“ 1. – 4. V New Yorgi Fordhami ülikooli McNally auditooriumis.
Helilooja Sofia Gubaidulina on öelnud, et ühelgi teisel kunstivormil ei…

Kuidas jääda inimeseks tuleviku Õismäel

Steven Vihalem romaani järgi ei haaranud ma mitte seetõttu, et oleksin suur ulmekirjanduse austaja, vaid sellepärast, et kui teda lugemas kuulsin, avaldasid mulle muljet autori sorav jutustamisstiil, kiiresti liikuv narratiiv, lugeja ootustega mängimine ning põnevad tegelased. Pilt aeglaselt ülespoole roomavast liftist on mul siiamaani silme ees. Siiamaani mäletan uste avanemist,…

Tuntud ja tundmatu Undusk

Jaan Undusk näitab veenvalt, kui võimas on klassikalise filoloogia ja teoloogiliste teadmistega varustatud kirjandusteadus.

Jaan Unduski tekstide lugemine on õpetlik väga mitmes mõttes. Esimesena torkab silma teatud graviteetne tasakaalukus ehk põhimõte, et hea kirjandusteadlane avab kirjutajad ning kirjutatu võimalikult laia diapasooniga: religioossest või pühakirjaga seotud interpretatsioonist kuni moodsate…
Mida on siurulastel meile öelda?

Mida on siurulastel meile öelda?

17. mail täitus 100 aastat kirjandusrühmituse Siuru loomisest. Rühmituse revolutsioonilisus seisnes mitte ainult esteetilise lipu tõstmises, vaid ka poliitilises eesmärgis: üles poliitilise ja kultuurilise iseseisvuse poole!

Autokeele-kultuurist ehk Miks pole reka ikka väga hea sõna

Mis te nüüd, mis kultuuri sealt leida on, küsib snoob. Tean’d, väga kõrge ta ju just praegu pole – kas või merekeelega võrreldes, aga üht-teist huvitavat tuleb vahel ette.
Ühtede keeleistjatsite kuluaarides kergitati soome laenu reka sisu ja staatuse küsimus, ilmselt kaheldes ÕSis. Seal on kirjas, et argikeeles ’poolhaagisega veduk’. Pole just vale,…

Läbitungiv uurimusteater

Saksa dokumentaalteatri silmapaistvaima tegija Hans-Werner Kroesingeri „Komistuskivid“ tuuakse Tallinna.

25. mail saab festivali „Saksa kevad“ raames vaadata Vabal Laval nüüdisteatri ühe tipptegija, saksa dokumentaalteatri olulisima esindaja Hans-Werner Kroesingeri loomingut. Tema lavastus „Komistuskivid“ („Stolpersteine Staats­theater“) kutsuti mullu „Theatertreffeni“ festivalile, kuhu teatrikriitikutest žürii valib kogu saksakeelsest kultuuriruumist aasta kümme märkimisväärsemat lavastust, kusjuures…

Lähme!

hakkas tunduma, et
Prantsusmaa kah
tahab kedagi teist
et mina ei kõlba enam
eesti poiss
kuigi õppisin veinid
keele
kuigi leidsin sõbrad
aga
 
vanamees käras: Baltimaid pole meil vaja!
vanamoor lärmas: võõrad välja!
ja üks sõber hääletaski
vanamehe poolt
 
siiski üks noorem lipsuga
uskus
et Euroopa pingutatud kuue
maneeride
paksenenud bürokraatide
Exceli tabelite varju
on ununenud midagi ilusat
üks idee
vist on veel
alles
 
ta ütles lahti hädast ja kärast
kinnitas: on lootust
kui tahame
66%
 
Beethoveni…
Kuidas joonistada õigust ja maalida tõde?
Karel Korbi „Tõe ja õiguse“ I osa illustratsioonivõistluse tööd. (2016).

Kuidas joonistada õigust ja maalida tõde?

Näitusel „Tõe ja õiguse inimesed“ esitatud töödes puudub täielikult see mõõde, mille Maarja Vaino on oma suurepärases doktoritöös koondanud kosmilise helisemise mõistesse.

Laskumine hõberajale

Kui saja aasta pärast tahetakse saada täiuslikku pilti sellest, mis mõtteid mõtles ning mida tundis XXI sajandi alguse haritud ning iseseisev naine, tuleb lahti lüüa kõik Kärt Hellerma proosa-, luule- ja esseeraamatud, kõnelemata luulekogudest. Olgu öeldud, et iga uus raamat täiendab eelmist. Kirjanduses on prosaisti ja esseistina kanda kinnitanu pöörang luulesse…

Ivar Tõnurist 4. X 1937 – 13. V 2017

On lahkunud graafik ja akvarellist Ivar Tõnurist.
Ivar Tõnurist sündis Rakveres arsti perekonnas. Keskkooli lõpetas ta Paides 1956. aastal ja asus seejärel õppima Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, mille lõpetas graafikuna 1963. aastal. 1960. aastatel osales ta plakatižanri uuenemisprotsessis. 1966. aastal oli ta Raoul Koigi kõrval Ants Laikmaa nimelise kunstistuudio asutajaid Tallinna kultuuriülikooli…
Palimpsest  – Kirjandusfestivalimulli lõhkemise võimatusest

Palimpsest – Kirjandusfestivalimulli lõhkemise võimatusest

Käes on maikuu ainukordne nädal, kui Eestis ei toimu ühtegi kirjandusfestivali. Tartu „Prima vista“ lõppes eelmisel nädalal ning Tallinna „HeadRead“ on valmis uuel nädalal alustama. Mõlemat festivali on linnapildis nende toimumise ajal ka näha ja kuulda, eriti „Prima vistat“, mille kodulinn Tartu on pidevas valmisolekus, nagu aina oodates, et kirjandusinimesed…

Andres Liiv 10. XII 1943 – 11. V 2017

Teatame kurbusega, et pärast rasket haigust lahkus Eesti Kunstnike Liidu kauaaegne töötaja Andres Liiv.
Andres Liiv asus 1991. aastal tööle Eesti Kunstifondi direktori asetäitjana, aastatel 1992–1996 töötas kunstifondi direktori ja 1995–1996 kunstikombinaadi Ars direktorina. 1996. aastal asus Liiv tööle Eesti Kunstnike Liidu majandusnõuniku ja 1999–2009 kunstnike liidu haldusdirektorina. Ka pärast pensionile…
Poeet vastu tahtmist
Bukowski ühe õnnestunuma ekraniseeringu „Baarikärbes“ saamisloost on vanameister ise kirjutanud suurepäraselt absurdse ja iroonilise raamatu „Hollywood“. Kaader filmist „Baarikärbes“.

Poeet vastu tahtmist

Charles Bukowskiga seotud filmide retrospektiivil „Sõprus Bukowskiga“ saab Sõpruse kinos 22. – 25. maini vaadata nelja silmapaistvamat Bukowski ainetel tehtud mängufilmi ning üht täispikka dokki.

Kollide kompanii

„Tulnuka“-saaga leiab õudse lõpu asemel lõputu õuduse.

Nüüd kui „Tulnukas. Covenant“ on kinodesse jõudnud, tuleks heita teravam pilk filmisarjale, mis on sarnaselt sellele nime andnud elukaga lihtsalt keeldunud suremast, elades üle režissöörid, hullumeelsed ideed ja Ripley varieeruvad juuksemoed. Hoiatus! Sisust on juttu omajagu, nii et kui te…

Vapustatud puuduvast meediapoliitikast

Meedia sõltumatu regulaatorasutus sõltub suuresti poliitiliselt määratud ministrist.

Hiljutine raadio tegevuslubade väljaandmine osutas taas, et riigil puudub meediapoliitika. See on puudunud pikka aega. Sellest on lausa hoidutud. Nüüd on käes olukord, kus see ohustab pluralismi ning loob korruptsiooniohtlikke olukordi.
Meedia tegevuslubade väljaandmise mõte on riigi piiratud ressursi puhul…

Arvo Kukumägi 9. VIII 1958 – 16. V 2017

Suri filmi- ja teatrinäitleja Arvo Kukumägi. Ta sündis Setumaal Litvina külas, õppis aastatel 1965–1973 Saatse kaheksaklassilises koolis ning lõpetas 1976. aastal Värska keskkooli. 1980. aastal lõpetas ta näitlejana Tallinna riikliku konservatooriumi lavakunstikateedri IX lennu (kursuse juhendaja Merle Karusoo). Aastail 1980–1984 töötas Eesti NSV riiklikus noorsooteatris, seejärel oli vabakutseline näitleja.
Kukumägi on…

Katse ja eksituse piirialal

Lauri Laglel on annet nii arvamusliidrina probleemkohtade edastamiseks kui ka hullu uurija kombel tunnelisse sukeldumiseks.

Teatri NO99 „Päev pärast vaikust“, lavastaja Lauri Lagle, dramaturg Eero Epner, helikujundaja Hendrik Kaljujärv, kunstnikud Kamilla Kase, Allan Appelberg ja Lauri Lagle, valguskujundaja Siim Reispass. Mängivad Marika Vaarik, Eva Koldits, Gert Raudsep ja Rasmus Kaljujärv.…

Töötegemise tunne

Adamson-Ericu muuseumi „Pesupäeva“ näitus tuletab meelde, et inimese töö peab suhestuma loodusega, et elule mitte võõraks jääda.

Näitus „Pesupäev“ Adamson-Ericu muuseumis kuni 28.V. Kuraator Ülle Kruus, kujundaja Inga Heamägi.
Näitusel „Pesupäev“ on vaadata klassikute looming, kelle hulgas on esindatud August Jansen, Andrus Johani, Kaarel Liimand, Lydia Mei,…
Digitaalne butō ristmeedia väljal
Teatud hetkedel on Rauno Zubko oma kehast justkui eraldatud, lahutatud entiteet tehnoloogiliste ja digitaalsete meediumide ristumisväljal.
Aleksander Kelpman

Digitaalne butō ristmeedia väljal

Rauno Zubko uuslavastuses lastakse publikul kuulates näha, vaadates kuulda, tajuda liikudes paigalseisu ning paigal olles oma ja Teise liikumist.

Pealelend – Mihkel Poll, Eesti Pianistide Liidu juhatuse esimees

Jaanuarikuus asutati Eesti Interpreetide Liidu allasutusena Eesti Pianistide Liit. 11. V tuldi avalikkuse ette suure galaõhtuga, kus astusid üles kõige tunnustatumad klaverikunstnikud.
Millised on pianistide erilised vajadused ja probleemid, et nende eest hoolitsemiseks on vaja interpreetide liidus eraldi üksust? Kuidas on pianistide huvid omaette alaliiduna senisest paremini kaitstud?
Eesti Interpreetide Liit on…
Sirp