2015-44 (3564)

Koit ja hämarik

Sirbi ilmumiseajaks on loodetavasti juba saabunud Euroopa Komisjoni otsus Eesti rahvusliku lennufirma Estonia Air saatuse kohta. Nimelt analüüsib Komisjoni konkurentsidirektoraat juba kolmandat aastat (2013. aastast saadik), kas Eesti riigi lennufirma eluspüsimiseks tehtud rahasüstid olid või ei olnud kooskõlas ELi riigiabi eeskirjadega lennuettevõtetele. 2012. aastal andis riik Estonian Airile 8,3 miljonit…

Müstika, see paeluv ja kahtlane

Müstika on kriitika, valmidus ja julgus olla kriitiline kiriku, ühiskonna või iseenda olukorra suhtes.

Tavaliselt seostub müstika küllap millegagi, mida peetakse ebatavaliseks, salapäraseks, üleloomulikuks või ka lihtsalt arusaamatuks. Nii võib see ühtedele märku anda mis tahes huviäratavast ja põnevast, teistele aga just sellest, millest hoiduda ja millele mitte…
Paus ja punkt
Kirjaniku vaba hõljumise seisund ei sõltu sellest, kas ta kirjutab klobiseva mehaanilise kirjutusmasina või iPadiga.
Alf van Beem / Wikimedia

Paus ja punkt

Andekate inimeste paus kutsetegevuses ei ole seotud kõige sellega, mida argipäevane inimene seostab nn loomisvaevadega.

2015. aastal pärjatud pärand
Lahmuse mõisa vesiveski.

2015. aastal pärjatud pärand

Meil on sadu mälestisi, millel pole kahjuks otstarvet ja mille puhul risk hävida seega kasvab.

Kirjanike palkadest, sõbramehe poolest

Kõrvalt vaadates mõjub kümne loovisiku palga ja iseäranis selle nimetamise pärast põdemine kentsakalt.

Loovisikute palgaküsimuse taustal tasub ehk kõigepealt meenutada Johnny B. Isotamme luuletust „Luuletamine on raske töö“.1 Ühtedele on kunsti või kirjanduse tegemine raske töö, teiste meelest üsna kerge, kolmandad peavad seda lõbusaks…
Kindel linn ja varjupaik mittekohtade keskel
Leili Muuga. Orkester. Õli, lõuend, 1962.
EKM

Kindel linn ja varjupaik mittekohtade keskel

Sissejuhatus klassikalise muusika eshatoloogiasse

Galerii, mis on alati lahti

Epp Õlekõrs ja Keiu Krikmann: „Hoolimata e-riigi retoorikast ei ole digitaalkultuuri küsimused kultuuri- ja kunstivaldkonda jõudnud.“

Tallinnas tegutseb juba kolmandat aastat omanäoline galerii Konstanet, mis seisab ühe jalaga füüsilises ja teisega virtuaalses ruumis. Novembris avatakse Tallinna Kunstihoones rahvusvaheline grupinäitus „Tegevus-sõlmed“ („DOings & kNOTs“), kus käsitletakse instruktsioone kunstis.…

Eesti salahumanitaaride püha raamat

Üliõpilasseltsi Veljesto kogumik „Mõtteid valminud intelligentsist“ võib tunduda vastuolulise teosena, piisab, kui vaadata sisukorda. Tõesti, mida kõike siin ei leidu! On organisatsiooni ideoloogiat konstitueerivaid manifeste, aga võetakse seisukoht ka rahvusluse, intelligentsi, Ameerika lastekirjanduse, artiklite tüpoloogia ja isegi Facebooki kohta. Olulisel kohal on väljaandes ilukirjandus: luuletused (Sirel Heinloo, Carolina Pihelgas), proosa…
Surnud mehe õpetused elavaile
Isabelle Huppert laial teel Marc Fitoussi filmis „Kõrvalhüpe“.
Kaader filmist

Surnud mehe õpetused elavaile

Kunagi varem pole olnud nii suurt vabadust vabaneda oma sidemetest, kohustustest, vahetada elukaaslast ja sattuda seega ohtu leida end üksikuna.

5 + 5

Karl Martin Sinijärv: „Oluline on komisjoni pädevus ja usaldusväärsus, see on ju me kõikide ühine asi.“

2. XI keskpäeval esitleti Estonia teatri Valges saalis kirjanike ja kunstnike liidu algatusel ellu kutsutud kirjaniku- ja kunstnikupalga katseprojekti. Palgaraha eraldab kultuuriministeerium ehk riik, õnnelikud palgasaajad ehk siis töövõtjad sõlmivad…

Pealelend – Juko-Mart Kõlar, kultuuriministeeriumi muusikanõunik

Oktoobrikuu esimeses pooles viis Juko-Mart Kõlar läbi muusikast osasaamise uuringu, mille eesmärk oli välja selgitada muusikakuulamise harjumused, ootused ja piirangud. Lumepallimeetodil tehtud küsitlusele vastas 1544 inimest. Vastuseid käsitletakse põhjalikumalt valmivas doktoritöös, ent Kõlar tegi põhinäitajad kohe kättesaadavaks, et elavdada selleteemalist diskussiooni.
Valmistasite küsitluse ette oma doktoritööd silmas pidades. Teil on kindlasti…

Pealelend – Madli Pesti, Vaba Lava kuraator

Teatrikeskus Vaba Lava kuulutas välja 2016/2017. hooaja kuraatoriprogrammi lavastuste ideekonkursi, mille fookuses on seekord lõimumine ja kohanemine. Taotlusi oodatakse 13. detsembriks (vt www.vabalava.ee). Kuraatoriprogrammi valivad lavastuste ideid Vaba Lava 2016/2017. hooajaks etenduskunstide kuraator Viinist Thomas Frank ning teatriuurija, -kriitik Madli Pesti.
Miks valisite Vaba Lava järgmiseks hooajaks sellised teemad?
Teema fookus koorus täiesti loomulikult…
See hämarus, see eluiha
„Lageda laule“ võib üsna kindlalt pidada Tõnu Kõrvitsa maagilise impressionismi üheks tippteoseks.
Nele-Eva Steinfeld

See hämarus, see eluiha

Tõnu Kõrvitsa laulutsükli „Lageda laulud“ esiettekanne 31. X Tallinna Jaani kirikus. Esitasid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester, dirigent Risto Joost, solistid Jaanika Kilgi (sopran) ja Marianne Pärna (alt).
Viiendat kümnendit kõndiv Tõnu Kõrvits ilmselt ja õnneks ei ole veel heliloojana liiga valmis saanud, aga tema hääl kõlab eesti muusikas võimsalt.…

Herta Elviste 12. VI 1923 – 29. X 2015

Eesti teater on jäänud vaesemaks Näitleja võrra, kelle looming ületas mitme ajastu piiri. Oma 92. eluaastal lahkus meie hulgast Herta Elviste, kelle lavateekonna kogupikkuseks Pärnu Endlas ja Tartu Vanemuises kujunes ligikaudu seitsekümmend aastat.
Huvi teatri ja lava vastu viis 1923. aasta 12. juunil Pärnu-Jaagupis sündinud Herta Elviste pärast kohaliku algkooli lõpetamist…

Maalikunstiharidus peab Tartus jätkuma

Vallo Nuust: „Maaliõpetamise suundade ümbervaatamine on olnud Tartu kõrgemas kunstikoolis aktuaalne ka ülikooli hiljutisest otsusest sõltumata.“

Tartu ülikooli senat arutas maalikunsti edasist õpetamist 2014. aasta novembris. 2015. aasta veebruaris esitati senatile analüüs. Senat tegi rektorile ülesandeks moodustada tulevikustsenaariumide väljatöötamiseks komisjon. 2015. aasta septembriks jõudis komisjon otsusele koondada…

Sajand võitlust vastutustundliku arhitektuuri eest

Kenneth Frampton: „Kui oleme tunnistanud, et arhitektuuri tegutsemisvõimalustel on piirid, peaksime keskenduma inimlikkuse säilitamisele ehituskunstis.“

Kenneth Frampton on arhitekt ja arhitektuuriajaloolane, kelle 1980. aastal esmailmunud „Moodne arhitektuur. Kriitiline ajalugu“ on XX sajandi arhitektuuriloo kanoonilisemaid käsitlusi. Praeguseks juba neljanda, nüüdisteabega oluliselt täiendatud väljaandeni jõudnud raamat ilmus 2012. aastal kunstiakadeemia…
Õnnetu õnnelik ruum
Y-galerii keskel rippuv jacksonpollocklik hiiglaslik punane kera näeb efektne välja.
Ahto Sooaru

Õnnetu õnnelik ruum

Matthias Sildniku ja Edgar Tedresaare (töö)ruumi käsitlev näituseprojekt „Õnnelik ruum“ Y-galeriis kuni 8. XI
Y-galerii pole viimasel ajal olnud kuigi õnnelik ruum. Pärast eelmisest asukohast Küütri 2 väljakolimist langeti mõneks ajaks vaikivasse olekusse, sealt naastes on väljapanekud uutes ruumides ülikooli endises historitsistlikus kirikus Jakobi 1 olnud keskpärased. Peamiseks probleemiks on saanud…

Õpetlastest. Hariduse mõte

Mind ajendas kirjutama eeskätt tunne, et on vaja põhjendada humanitaarteaduste vajalikkust ning selgitada teadmise dialoogilisust. Alustama peab kaugemalt ning küsima, milleks ülepea on vaja haridust ja õpetlastegevust. Haridus avardab silmaringi, laiendab horisonti, ja seda mitmes mõttes: esiteks mahuliselt (me hõlmame rohkem teadmisi üheskoos, nii et need moodustavad mingisuguse lõimitud kogumi,…

Herta ehk Herta ja Lembit

See oli aastal 2004. Tegime Vanemuise väikeses majas Ljudmila Razumovskaja „Valdimiri väljaku“ proove. Esimene kohtumine oli väga lihtne ja loomulik. Näitemäng ise ka lihtne, ikka armastusest, kogu tema keerukusega. Näidend oli võetud Vanemuise repertuaari just nende kahe näitleja pärast. Istume siis kolmekesi ühe laua taga ja loeme. Esimene mõte, kui…
Kreeka on kärpinud tohutult ja tulutult
Kasinusmeetmete vastane protestiaktsioon Kreekas.
John Kolesidis / Reuters / Scanpix

Kreeka on kärpinud tohutult ja tulutult

Surutises kulude kokkutõmbamine toob kaasa kulutuste vähendamisest suurema majanduse kokkutõmbumise.

Esmatutvus hiina jazziga

Eesti jazz tähistab sel sügisel 90. sünnipäeva. Kui vana võiks olla hiina jazz? Sellele küsimusele ei oska täpselt vastata ka hiinlased ise. Shanghai ja Pekingi lokaalides ja restoranides mängiti jazzi enne Teist maailmasõda nii nagu mujalgi maailmas – tantsuks ja meelelahutuseks. Vahelduseks Ameerika svingilugudele kõlas ka hiina meloodiaid. Sõda tõmbas…

Kõndides käidud radu

Mängufilm „Spectre“ (Suurbritannia-USA 2015, 148 min), režissöör Sam Mendes, stsenaristid John Logan, Neal Purvis, Robert Wade ja Jez Butterworth, operaator Hoyte van Hoytema, helilooja Thomas Newman. Osades Daniel Craig, Christoph Watz, Léa Seydoux, Monica Bellucci, Ralph Fiennes, Ben Whishaw jt.
Üks lihtsamaid 007 fännide rõõme on pärast tiitreid ilmuv traditsiooniline viimane…

Kunst ja teadus

Firenzes Santa Croce kirikus asub kohe sissepääsust vasakul Galileo Galilei haud.
Katoliku kiriku poolt ketserina süüdi mõistetuna ja sunnitud lahti ütlema oma teaduslikust järeldusest, et Maa tiirleb ümber Päikese, heideti Galileo 1633 kirikust välja. Kirikule omase kiirusega ennistati Galileo õigused 1992. aastal, mis – olen selles kindel – tõi talle kergendust.…

Aegamisi avanev Valgevene teater

Kurva tõsiasjana selgus, et kahe miljoni elanikuga Minskis polegi tänapäevast black box’i tüüpi teatrisaali.

Teatrifestival „Belarus Open“ ehk „Avatud Valgevene“ 1. – 5. X Minskis.
Valgevene, kuigi meile peaaegu naaberriik, pole Eestis teab mis populaarne paik ei turismi ega kultuurisidemete arendamiseks. On lihtsalt mingi veider pooldiktaatorlik,…

Avatus muusika kaudu

On levinud arvamus, et eestlastele üldiselt ei meeldi võõraste hõimude muusika. Me ei ole selles kaugeltki üksi. Ka idasakslased näevad oma kultuuriruumi enamasti suletuna, sest maailmakuulsate suurkujude looming on selle ruumi eelnenud sajanditel täitnud geniaalse klassikaga ja sellest justkui piisab.
Sügisvärvides Leipzigis on pühapäevahommikul vaikne. Suurte turistigruppide hooaeg on läbi, suuri…

Püha mägi ja Byroni püksid

Kaur Riismaa on artist, etenduskunstnik selle mõiste parimas tähenduses. Teatrilavaga sobitas ta lähitutvust juba Tartu koolipoisina, hiljem on esinenud avalikel luulelugemistel. Tema vaimu teritas semiootika- ja teoloogiastuudium sünnilinna suurkoolis, mille käigus ta Martin Heideggeri kaudsel kaasabil veendus, et „keel on rahvuse olemise koda ja keele olemus avaldub luules“. Selle loomuliku…

Täpselt kadreeritud Kaliningrad: polügoonist neerukivideni

Näitus „Made in Kaliningrad“ Pärnu Linnagaleriis kuni 7. XI, kuraator Jevgeni Umanski.
Kaliningrad on Vene riigi eraldiseisev tükike, mis asub meile üpriski lähedal. See kummaline preisi pärandi ja „võimalik vaid Venemaal“ stiilis veidruste segu tundub aga aegruumis kaugel olevat: läbi selle ei vii teed Euroopasse, sinna ei põika uudisvood, see nagu…

Teeme ära!

Kas Ameerika indie-film on veel elus?

Kuigi Los Angelese lavastaja Patrick Brice’i viimane film, sekskomöödia „Üleöö“ („The Overnight“, 2015) linastus „Sundance’i“ festivali programmis ja seda müüdi paljudesse riikidesse, pole asi nii lihtne. „Mured algavad siis, kui peenis on erekteerunud või kui sellega mingil moel ümber käiakse,“ ütleb Brice selgituseks. „Kui…

Nunatakiga nostalgitsemas

Toomas Raudam on viljakas ja äravahetamatult isikupärase stiiliga autor, kes on praeguseks avaldanud ligi 30 teost. Äsja ilmus tema uus teos „Tüdruk, kes läks lõhki“. See lummava ja samal ajal range kujundusega väikeseformaadiline teos on otsekui sibul – võtad kätte, koorid, kange hõng lööb vastu ja võtab silma vesiseks. Kes…

Mitu vaikust, ohtlik mäng

Taas on astutud samm teel, et XXI sajandi kunstimuuseum ei ole üksnes kunsti kodu – siia kuuluvad ka muusika, kirjandus, teater ja film.

Näitus „Vaikus on kuldne. Ilmar Laaban ja eksperimendid helis ning keeles“ Kumus kuni 3. I 2016. Kuraator Ragne Nukk, kujundaja Taavi Tulev, graafiline kujundaja Kätlin Tischler, helikujundajad Taavi…

Diario degli accidenti musicali

Laenasin pealkirja Kuldar Singilt ja mäletan täpselt, millal ta selle („Muusikaliste sündmuste päevik“) oma teosele välja mõtles. See juhtus 1966. aasta augustis Tallinna-Moskva-Irkutski rongis, millega veeti Siberisse terve ešelon eesti muusikuid, kunstnikke, kirjanikke ja veel igat sorti tegelasi. Pole vaja karta, et alustan muusikaliste sündmuste ülevaadet sellest ajast, aga tänavu…

Kus on kodusadam …

Variuse lavastusi „Unustatud primadonna“ ja „Suurem kui saatus“ liidab tegevusaeg, peategelastel on sama sünniaasta.

Variuse „Unustatud primadonna“, autor ja lavastaja Heidi Sarapuu, kunstnikud Mare Kõrtsini ja Karmo Mende. Mängivad Katrin Lehismets, Heino Seljamaa, Peeter Kaljumäe, Diana Dikson-Soom ja René Soom. Esietendus 4. X teatri- ja muusikamuuseumi saalis.
 Variuse „Suurem kui…
Sirp