Kreeka võlaprobleemide käsitlusi meie ajakirjanduses on olnud ühelt poolt nukker, aga ka üsna igav lugeda – tihti domineerib ühekülgselt hukkamõistev ja ärapanev stiil. Mõningad lood sobiksid oma tonaalsuselt lausa Saksamaa natside kurikuulsa häälekandja Der Völkischer Beobachter veergudele: kirjutatakse näiteks, et Kreekas marsivad „tattipritsivad kommunistid“, tänavatel on võimu haaranud ja külvavad rahulikes…
Meediakunstnikud kritiseerivad oma loominguga traditsioonilisi, normatiivseid arusaamu soorollidest.
Näitus „Piiripealne armastus“ („Love at the Edge“) Poolas Białystokis Arsenałi galeriis kuni 16. VIII. Kuraatorid Denise Carvalho ja Monika Szewczyk, kunstnikud Anna Baumgart (Poola), Milena Dopitová (Tšehhi), Ira Eduardovna (Usbekistan), Alla Georgieva (Bulgaaria), Izabella Gustowska (Poola), Kristina Inčiūraitė (Leedu), Elzbieta Jabłońska (Poola), Anna…
Pühendunud maalija Mari Roosvaldi loomingus on foto aina tähtsamaks saanud.
Mari Roosvaldi näitus „Sümbol“ Evald Okase muuseumis kuni 17. VII.
Mari Roosvaldi näitus Haapsalus on täna lahti viimast päeva. Kunstihuvilisel tuleb arvestada, et suvekuudel on näituste ja muude ürituste programm väga tihe, näitused kestavad vaid kolm nädalat.
Mari Roosvaldi loomingu…
Meie tänavusel „põgenikedebatist“ tiinel suvel on raske leida nüüdisaegsemalt mõjuvat näidendit kui Kitzbergi sajanditagune „Libahunt“ – lugu sellest, kuidas oma tõupuhtust kaitsev kollaste juuste ja siniste silmadega orjarahvas heidab enda hulgast tumedapäise vabadusejanulise Tiina.
Olen aastakümnete jooksul soovitanud „Libahunti“ paljudele välismaalastele nii idast kui läänest, kui nood on lavastamiseks just mingit…
Mitme erakonna hääbumisele suudab Eesti tööturg vastu panna? Eks ula peale jäänud poliitikuid ole iga valimise järel, kuid sel aastal on halastustöökohtade loomine kuidagi eriti silmatorkav. Kõige absurdsemaks saagaks on kujunenud muidugi Jaak Aaviksoo pürgimine TTÜ rektoriks (tõsi, Aaviksool on mandaat praegusesse riigikokku) ning Liisa Pakosta erakonnakaaslasest ministri soovil võrdõigusvolinikuks…
Tänavune XIX „Juu jääb“ pakkus kireva valiku nii muusikaprogrammi kui ka ööbimiskohtade poolest. 1. kuni 5. juulini Muhus ja Saaremaal peetud muusikapidu ühendas jõud „Disainiöö“ festivali ning EKA tudengitega ja seetõttu kerkiski festivali „Juu jääb“ pealava lähistele Nautse küla karjamaale omapärane hüpikhotellide linnak.
Erilisi ettevõtmisi ja ennenägematuid kokkusattumisi sisaldas ka kontserdikava.…
Nuku teatri „Dorian Gray portree“, autor Oscar Wilde, tõlkija Krista Kaer, lavastaja Vahur Keller, kunstnik Britt Urbla Keller, helilooja ja muusikaline kujundaja Liina Kullerkupp, valguskunstnik Madis Kirkmann, videokunstnik Kristin Pärn, koreograaf Renate Keerd. Mängivad Mart Müürisepp, Liivika Hanstin, Kaisa Selde, Lee Trei, Tarmo Männard, Andres Roosileht, Riho Rosberg, Are Uder,…
Voronja galerii edu üks põhjusi on väga hea kuraatorite valik.
Näitus „Comeback“ Voronja galeriis kuni 13. IX. Kuraator Mari Kartau, kunstnikud Priit Joala, Jan Kaus, Marianne Männi, Piia Ruber, Hanno Soans ja Tarvo Kaspar Toome. Galerii asub Tartumaal Varnjas Kesk tänav 22. Avatud kolmapäevast pühapäevani kella 12–18.
Voronja galerii on…
Olemuslikult Barbaruse põlustamine „juunikommunistiks“ Tšingis-khaani jumalustamisest ei erine: mõlemal juhul me püüame sihilikult teha end rumalamaks, kui oleme.
Viimastel päevadel on palju kuulda olnud Kreeka karistamisest, alandamisest ja demokraatia lõpust. Ma arvan, et asi ei ole päris nii hull. Kreeka olukord on lihtsalt äraütlemata keeruline ja teinekord ongi asjad lihtsalt halvasti, ilma et selle tagant oleks vaja otsida Saksa-Eesti ühisimperialismi või mõne finantsmahhinaatorist grekofoobi karvast kätt.
Ma ei ole…
Mõtteid kirjanduslikust käibest ja staarkriitikutest1
Lugejale teadmiseks, et see tekst on üldistatud vastus küsimusele, mille püstitas Jürgen Rooste oma vastukajas Janika Kronbergi 2013. ja 2014. aasta kriitikaülevaatele.2 Tsiteerin: „Küsimus ongi, miks Kunnus, kes võiks olla selle [kriitilise analüüsi – M. K.] esirinnas, ei rebi maha me loetud lektüüri esiklassikuid, kes…
Mõni seeme langeb viljakale pinnasele. Niisugune seeme oli 1978. aastal kirjandusmuuseumi toonase teadussekretäri Rein Veidemanni käima lükatud kirjanduse ja rahvaluule noorteadlaste kevadsessioon. Kirjandusteaduse suvekool, mida peeti 3. ja 4. juulil Alatskivi vallas Rupsil Juhan Liivi muuseumis, on selle 37 aasta taguse algatuse otsene jätk.
Vahepeal juhtus muidugi mõndagi. 1990. aastal koliti…
Loomaaiad on linnastuva ühiskonna looduse saatkonnad, millel on tohutu potentsiaal suunata ja mõjutada inimeste arvamust loodusest ja loomadest. Traditsioonilised loomaaiad loovad aga konteksti, kus õige sõnum kipub kaotsi minema. Esile kerkib hoopis loomade vangistamise ja elutingimuste küsimus. Liigselt samastudes usutakse, et looma puur peaks olema ilmtingimata kujundatud nagu inimeste eluase –…
Karin Paulus: „Mõnikord on suurejoonelisusest olulisem rattaparkla, ratastooliga liiklejale juurdepääsu loomine või pimedale keskkonna turvaliseks tegemine.“
Selle aasta alguses ilmus juba 11. Eesti arhitektuuriloomet eesti ja inglise keeles kajastav ülevaatekogumik. Seekord on toimetajad Karin Paulus ja Laila Põdra kokku kogunud 2012. ja 2013. aasta kultuurkapitali arhitektuuripreemiale esitatud…
Haapsalu vanamuusikafestival on väljakujunenud, küpse ja väärika näoga kõrgetasemeline muusikafestival. Kunstilisel juhil Toomas Siitanil õnnestus selgi korral kutsuda festivalile tipptasemel interpreedid ja ansamblid. Maailma mastaabis pole ju tegemist suure ega kuulsa festivaliga, ent nii interpreete kui ka publikut kutsub ligi ürituse kunstiline kvaliteet ning korralduslik usaldusväärsus, vähem oluline pole suvine…
Pärnu filmifestival on minu elus mänginud olulist rolli ja olnud üks mõjutajaist, et tahtsin filmi õppida. 2001. aastal nägin ETVst Pärnu filmifestivali raames Agnes Varda filmi „Järelnoppijad“ („Les glaneurs et la glaneuse“, 2000). Ma ei olnud midagi sellist varem näinud. Sotsiaalse teema isiklikust…
Kui küsin alustuseks, mis teda Eestis üllatas, ta ei vasta – vaatab merele. Ma proovin ta vaikimist, seda pausi, mitme küsimusevariandiga lõhkuda, aga paus ja vaatamine kestavad. siis küsin hoopis muud.
Kartsid sa siia lavastama tulla?
Sergei Potapov: Muidugi ma kartsin. Kartsin oma kujutlustes kohtumist kinnise, oma tunnetes tagasihoitud rahvaga. Tuli välja, et…
Enne vaimulikku laulupidu „Maarjamaa – Isa maa“, mis toimus 4. juulil Tartus, küsis nii mõnigi ajakirjanik, mille poolest erineb vaimulik laulupidu ilmalikust. Nende pidude iseloom on ajas muutunud. Esimesed laulupeod olid peaasjalikult vaimuliku repertuaariga – nii võime öelda, et alguses oli vaimulik laulupidu. Mida aeg edasi, seda suurem on olnud ilmaliku muusika…
Võin julgelt öelda, et mu elu oli ilu ja valu poolest vaesem, enne kui Vaiko Eplik ja kompanjonid otsustasid Esto-muusika valimiku välja anda. Kui paljud teadsid, et Kajakas oli eesti esimene kantri ja bluegrass’i bänd? Ilmselt poleks paljud osanud arvata, et NASAs Apollo II kuumissioonide jaoks arvutiprogramme kirjutanud Jyri Kork oli…
Alatskivil toimunud kriitikateemalise kirjanduse suvekooli esimese päeva õhtul peeti vestlusringi, kus osales toimetajaid mitmest Eesti kultuuriväljaandest: Merle Karro-Kalberg (Sirp, arhitektuur), Pille-Riin Larm (Sirp, kirjandus), Brita Melts (Keel ja Kirjandus, kirjandusteooria ja -kriitika), Tõnis Parksepp (Värske Rõhk, kriitika) ja Maia Tammjärv (Müürileht, kirjandus). Siinkirjutaja juhtimisel kõneldi sellest, missugune on praegune kriitikapilt…
Soomeugrilaste unenägudes on palju tõde. Unenägu ja elu on kaks olemasolu võrdväärset, kuigi erinevat viisi. Ärkvel olles ei suudeta tõtt rääkida ega ausalt käituda, sest me ei oska üht täpselt teha ja teine ei tule meil välja. Unenägudes on aga kõik tõeline. Ometi võivad unenäod olla ka täiesti tühjad, selged…
Miks ei ole meie filmikunstis ja eelkõige dokumentalistikas üldse käsitletud majandussurutise ja -kriisi teemat Eestis?
Meelis Muhu: Üks võimalik põhjus on ehk see, et need teemad ja meeleolud ei ole filmitegijaid piisavalt teravalt puudutanud, kuigi see kõlab isegi minu kõrvus veidi ebausutavalt. Rohkem toetan ma versiooni, et sotsiaalpoliitiliste probleemide käsitlemist peetakse…
Puidust ehitatud keskkond on läbi aegade olnud Tallinnale tunnuslik, ent seda on peetud linnale ka koormaks ning tuleohutuse pärast on puitehitiste vastu võideldud sajandeid. Paljuski kadunud puitarhitektuur on nüüd saanud aga väärikalt jäädvustatud, sest 2014. aastal ilmus lõpuks mitu aastat tehtud ja mitu seisakut üle elanud raamat „Tallinna puitarhitektuur“. Teos…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.