2014-43 (3513)

Viljandi kitarrifestival nihutas silmapiiri

Tänavu 14. – 18. oktoobrini aset leidnud iga-aastane kitarrifestival oli Viljandis juba seitsmes. Nimetus viitab küll kitarrimuusikale keskendatud üritusele, ent tegu oli mitmekülgse muusikasündmusega, mis pakkus elamuse kõigile, kes naudivad improvisatsioonilist pillimängu ja põnevaid helimaastikke. Festivali tõttu sai Viljandist neljaks päevaks maailmalinn, kus tegutseb märkimisväärne seltskond rahvusvahelise tuntusega muusikuid. On…

„ … ,” ütles ta mõtlikult sigaretti süüdates

Suitsetamine annab laval usutava sisetegevuse sisutule dialoogile ja tuge viletsale rollile, kuid ka lakkamatu suitsetamine ei suuda päästa kehva lavastust.

Moodsad ajad. Teater püüab käia eluga kaasas. Mõnikord ühte sammu, vahel harva jõuab ette, enamasti lohiseb lootusetult järele. Elu ja inimlike nähtuste mõtestamine pole lihtne, sest vaateviise on palju…

Tartust tuleb imeasju

Eesti imemuinasjuttude antoloogia kaks köidet on nüüd valmis.

Imemuinasjutud, täis imesid ja maagiat, on üks populaarsemaid muinasjutuliike. Paari nädala eest esitleti imemuinasjuttude teadusliku antoloogia teist köidet. Mahukas teos valmis Tartu ülikooli ja Eesti Kirjandusmuuseumi rahvaluuleteadlaste koostöös, kogumiku tekstid pärinevad Eesti Rahvaluule Arhiivist (ERA). Teose on koostanud Risto Järv,…
Kaheksa korda kärbitud
Tallinna loomaaia keskkonnahariduse keskus.
Paco Ulman

Kaheksa korda kärbitud

Tallinna loomaaia keskkonnahariduse keskuse tegevus käivitub.

Aafrika päästmise võimalikkusest
Siisi lööb klotsiga kohviku reklaami teenurgale. Kaader filmist

Aafrika päästmise võimalikkusest

Dokumentaalfilm
„Kuidas ma Aafrikat päästsin”
(Eesti 2014, 78 min), režissöör-stsenarist-operaator Kullar Viimne. Linastub kinodes Sõprus ja Artis.
Ehkki film on pealtnäha lihtne ja kaasahaarav lugu noorest naisest Siisist (või „lihtsalt väikesest tüdrukust”, ka filmi tutvustuses mängitakse need kaks määratlust teineteisele vastu), kes püüab Ugandas sotsiaalse suunitlusega kohviku käima saada, on…
Soome-ugri nõidus

Soome-ugri nõidus

Soomeugrilased on alati kahtlustanud, et võõrad on nõiad.

Uusi väljakutseid ja vaatenurki kaugest minevikust
Kristel Pärtna suutis suurepärase näitlejana teha olematuks ka da capo näilise staatilisuse.
foto: Harri Rospu

Uusi väljakutseid ja vaatenurki kaugest minevikust

Georg Friedrich Händeli ooper „Rinaldo”: lavastaja William Relton, kunstnik Cordelia Chisholm ja valguskunstnik Johanna Town (kõik Inglismaa), dirigent Andres Mustonen, kesksetes osades Monika-Evelin Liiv, Mati Turi ja Oliver Kuusik, Olga Zaitseva ja Heli Veskus, Rauno Elp ja Aare Saal, Kristel Pärtna, Mart Madiste ja Roman Tšervinko.
Etendused 3. ja 18.…

Lugu nõiasabatist Kuradi rütmidel

Maagiat kohtame kõikjal enda ümber. Psüühikahäirete diagnostilisest ja statistilisest manuaalist (DSM) käib läbi väljend „maagiline mõtlemine”, mida üksnes teatud kontekstis käsitletakse mõnede vaimuhaiguste kõrvalise lisaproduktina. Tegelikult ei saa lähimate aastatuhandete maagilist mõtlemist mitte kuidagi „ära kustutada” – kui seda poleks, siis kannaksid inimesed numbreid ja mitte nimesid. Väike ebausk sobib iga…

Võimas ja ohtlik ilmastikunähtus

Välgusähvatusi võib öisel ajal näha 200–300 kilomeetri kauguselt.

Äike on võimas ja ohtlik ilmastikunähtus, mis põhjustab kõikjal maailmas olulise osa ilmastikuga seotud kahjustustest. Ohtlikud on nii välgulöögid kui ka äikesepilvedega kaasnevad tormituuled, paduvihmad ja rahe. Ameerika Ühendriikides kaasnevad äikesega sageli purustavad tornaadod. Maailmas lööb igas sekundis keskmiselt…

Feministlik varemeporno

Maroš Krivý ja Francisco Martineze kureeritud näitus „I looked into the walls and saw” ehk „Vaatasin seintesse ja nägin” Eesti kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakonna ning fotoosakonna autonoomses galeriis ISFAG@EKKM 23. X – 2. XI Põhja puiestee 35. Osalevad Andra Aaloe, Toomas Adrikorn, Marika Agu, Jana Dzadonova, Kärt Hammer, Ott…

Mängiv inimene

Arhitektuuri- ja disainigaleriis avati lasteaiavisioonide näitus.

Eesti Arhitektide Liidu aastanäitus „Mängiv inimene. Kaheksa visiooni lasteaedade arhitektuurist” Tallinnas arhitektuuri- ja disainigaleriis (Pärnu mnt 6) 28. X – 16. XI. Kuraatorid Kadri Klementi ja Karin Tõugu (b210). Näitusel on lasteaiavisioonid, mille on loonud kaheksa arhitektitiimi: Hanno Grossschmidt, Mark Grimitliht, Tomomi Hayashi…

Veronika Bobossova 7. IV 1926 – 25. X 2014

Hüvasti, Mamma Veronika.
On lahkunud hea kolleeg, sõber ja innustaja Veronika Bobossova. Kui me seitsmekümnendate keskel ujedatena Tallinnfilmi hämaratesse koridoridesse ilmusime, suhtuti meisse heatahtliku ettevaatlikkusega. Filmitegemine on kulukas, kollektiivne ja tehniliselt keeruline ettevõtmine. Eelarve ei ole kunagi piisavalt suur. Stsenaarium ei saa kunagi lõplikult valmis. Näitlejad ei ole kunagi nii vabad,…

Kastist väljas

Täispikk animafilm „Kastitrollid” („Boxtrolls”, USA 2014, 96 min), režissöörid Graham Annable ja Anthony Stacchi, stsenaristid Irena Brignull ja Adam Bava. Hääli loevad Ben Kingsley, Richard Ayoade, Jared Harris jt. Linastub kinodes Coca-Cola Plaza, Artis, Cinamon, Solaris ja Ekraan.
Veel hiljuti tähendas nukuanimatsiooni ja juustu ühendamine vaid üht asja, Aardmani murrangulisi…

Köietantsija Rannap

EILi kammermuusika sarjas „Selfid klassikutega” Rein Rannap (klaver) 23. X Mustpeade maja valges saalis.

Sel hooajal mh BBC sümfooniaorkestri juures külalisdirigendina tegutsev Baldur Brönnimann avaldas oktoobri keskel oma blogis kümme reeglit selle kohta, mida peaks tegema, et klassikaline muusika tavakuulajale isuäratavaks teha („10 things that we should change in classical concerts”).…

Dreyerist von Trierini

Kahel suurel Taani filmitegijal Carl Theodor Dreyeril ja Lars von Trieril on kunstilises plaanis nii mõndagi ühist. Naised nende filmides kannatavad, neid piinatakse ning nad põlevad tuleriidal; mõned von Trieri varased filmid kannavad Dreyeri stiili pitserit lausa kaadriti. Taani filmikunsti kahe geeniuse jõulistes töödes pole raske näha ühisjoont.
Kui Taani filmiajalugu…

Kas muusikast rääkimine on arukas mõte?

Muusikakriitika on kogu professionaalse muusika ajaloo vältel olnud muusikaloo mitmekülgselt korrastatud osa.

Hiljuti ilmus Maris Kirme koostatud ja toimetatud, eesti muusikakultuuris seni erandlik uurimus „Peatükke eesti muusikakriitikast enne 1944. aastat” (ACTA Universitatis Tallinnensis). Raamat hõlmab seega kriitika kriitika kirjeldust. Kriitikateooriast lähtudes on Maris Kirme, Maret Tomson ja Reelike…

Kuidas kasvatada aktiivset publikut?

Sepake Angiama kõneleb „Manifesta” haridusprogrammist ja selle võimalikust mõjust Ermitaažile ja Peterburile.

Kümnes „Manifesta” on jõudnud lõpusirgele: näitus on avatud selle nädala lõpuni, täna on viimane, neljateistkümnes dialoog. Sedapuhku on see Nürnbergi kunstiakadeemia professori Helmut Draxleri ja Wolverhamptoni kunsti- ja esteetikaülikooli professori John Robertsi vahel, teemaks…

Kabareelik austusavaldus

Eesti Tantsuagentuuri revüüteatri Starlight Cabaret „Life is a Cabaret”, idee autor, stsenarist ja lavastaja Kristjan Kurm, helikujundaja Alo Jaanivald, valguskujundaja Karel Kansvein, videokujundaja Taavet Jansen. Esinevad Irina Haak, Bert Pringi, Kalle Sepp, Liisi Org, Britt Kõrsmaa, Marit Mets, Egle-Riin Rüütel, Kätlin Hallik, Marion Saarna, Liina Kask, Mari Simm, Olga Privis,…

Pealelend: Tiina Jokinen

7. oktoobril sai teatavaks, et 23 muusikaettevõtjat on asutanud organisatsiooni MTÜ Music Estonia, mille eesmärk on tõsta Eesti muusikaettevõtete konkurentsivõimet nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Music Estonia liikmeteks on muusikaettevõtjad, kes turustavad rahvusvaheliselt Eesti muusikat või muusikatooteid, sh mänedžment-firmad, agentuurid, kirjastajad, produktsiooni- ning plaadifirmad. Juhatusse valiti Tiina Jokinen (OÜ ERP),…

Vaikuse poole

Sarja „Müstilised kõlad” avakontsert 19. X Niguliste kirikus: John Taveneri muusika, esitasid Tallinna Kammerorkestri keelpillikvartett, Insomnia-kvartett, Prezioso keelpillikvartett, Tobiase keelpillikvartett, käsikellade ansambel Arsis, Madis Metsamart (Tiibeti templikell), Aivar Mäe („The last sleep of the Virgin’i” dirigent).
Eelmisel hooajal pakkus Eesti Kontsert kuulamiseks sarja „Müstilised hääled”, mis oli enamjaolt pühendatud vokaalmuusikale. Tänavu…

Juudid ja nende usk

Kui vaadata, mida Eestis kolme Aabrahamist põlvneva monoteistliku religiooni kohta avaldatakse, siis tulenevalt meie kuulumisest kristlikku kultuuriruumi ilmub kõige enam kristlikku teoloogiat ja kristluse ajalugu kajastavaid teoseid. Viimasel kümnendil on kasvanud ka islamit käsitlevate raamatute hulk, mis on eelkõige selgitatav selle religiooni püsimisega rahvusvaheliste suhete tulipunktis. Judaism on jäänud nende…

Vabadus vastu võetud

1.
Marko Kompuse „Poeedinahast” oleks päris kerge kirjutada üht eriti lühikest nupukest. Piisaks märksõnast „sürrealism” – pole ju kahtlust, et Kompuse looming liigub just selle kirjandusvoolu hoovuses. Aga pikemas vaatluses peaks hakkama täpsustama, et milline sürrealism, sest Kompuse loodud pildid ja seosed võivad esimesel või teisel lugemisel tunduda täiesti meelevaldsed ja…
„Onu Vanja” – nii nagu peab?
Leonid Ševtsov professor Serebrjakovina.
Jelena Vilt / Jevi

„Onu Vanja” – nii nagu peab?

Igor Lõssovi töös on raske näha lavastaja soovi öelda klassikateose abil midagi omapoolset ka praegusele vaatajale.

Euroopa ainus sõjaeelne judaistika õppetool

Vestlus TÜ vana testamendi ja semitistika dotsendi Urmas Nõmmiku ja judaistika teaduri Anu Põldsamiga.

22. septembril tähistati Tartu ülikoolis 80 aasta möödumist judaistika õppetooli avamisest Tartus aastal 1934, keset Euroopa juutidele väga ärevaid aegu. Kuidas aastatel 1934–1940 prof Lazar Gulkowitschi (1898–1941) juhtimisel tegutsenud õppetool loodi?
Urmas Nõmmik: See oli…
Post-sõnastik: akronüümid ja initsialismid
Viimase aja ikoonilistest lühendinaljadest meenub kohe populaarsete politseisarjade initsialismirohket nimepoeetikat naeruvääristav pealkiri „NTSF:SD:SUV::” (National Terrorism Strike Force: San Diego: Sport Utility Vehicle ::).
Internet

Post-sõnastik: akronüümid ja initsialismid

Kui lähtuda eeldusest, et keel on maailma mudeldav süsteem, siis kuuluvad inimese ja tegelikkuse suhet kujundavasse kultuurikogemusse ka spetsiifilised sõnakasutusviisid. Üha keerulisem tehnoloogia, paljutasandiliseks paisunud organisatsioonikultuur ja kõigest läbi ulatuv tarbimisühiskond annavad eri tüüpi vastupeegeldusi kõnes ja kirjas, samuti esteetilistes valikutes. Nimepillamise ning arvupuistamise kõrval võiks ühe postmodernse kultuuri mikrovõttena…

Descartes’i tundlik hing

René Descartes’i tuntakse tänapäeval ennekõike tema teoste „Meditatsioonid esimesest filosoofiast” ja „Arutlus meetodist” tõttu, kus ta küsib, kuidas jõuda tõsikindla teadmiseni ja mille poolest erineb hing kehast. Need küsimused on Descartes’i filosoofias seotud, kuna vastus teisele, mille kohaselt too erinevus on substantsiaalne, laseb järeldada sobivat vastust esimesele. Just hinge eneseküllasuses…
Igavese valguse paistes
Ludovico Carracci. Kristus hauas.
Leedu Kunstimuuseum.

Igavese valguse paistes

Itaalia kunsti osatähtsus ei ole Eesti ja Leedu muuseumides suur, kuid hõlmab nelja sajandit ja rikastab kunstimuuseumide varamut.

Pealelend: Igor Lõssov, „Naisevõtu” lavastaja
Vene teater

Pealelend: Igor Lõssov, „Naisevõtu” lavastaja

Vene teatri kunstiline juht Igor Lõssov lavastab teatri suures saalis Nikolai Gogoli komöödia „Naisevõtt”, esietendus on 22. novembril.
Gogol inimesi ei armastanud, naisi lausa vihkas: „Tean, miks te koketeerite, itsitate, mõistan täielikult teie salajasi eesmärke”. Kas kavatsete lavastada satiiri?
Mina jällegi ei armasta satiiri, sest see lõhnab revolutsiooni ja seega künismi järele.…
Saksamaa võimubangalo
Saksa paviljon esitleb „rahvuslikku elutuba”, kuraatorid Alex Lehnerer ja Savvas Ciriacidis.
Triinu Kööba

Saksamaa võimubangalo

„Te saate minust rohkem teada, kui vaatate seda hoonet, mitte ei kuula minu poliitilisi väljaütlemisi,” ütles Lääne-Saksamaa kantsler Ludwig Erhard 1964. aastal, kui valmis tema modernistlik võimubangalo tollases pealinnas Bonnis. Selle aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil avavad sakslased oma paviljonis võimu ja arhitektuuri seoseid just selle hoone varal.
1985. aastast korraldatakse Veneetsia idaosas…

Sõda ja rahu

Soome kirjanik Riikka Ala-Harja rääkis kevadel Tallinnas, kuidas ta pidi võitlema oma esikteose „Tom Tom Tom” (1998) pärast. Romaan leidis kirjastaja alles pärast kolme aastat eitavaid vastuseid, ent saavutas suure tähelepanu: see kandideeris näiteks Helsingin Sanomate kirjandusauhinnale ja Finlandia preemiale. Finlandiale kandideeris ka „Dessant” (sm „Maihinnousu”, 2012), mis on Ala-Harja…

Kaks vaadet Bornhomi keraamikabiennaalile

Nüüdiskeraamika on hea käsitöö, suurepärane materjalitundmine ja sõnum.

Bornholmi saar on Põhja-Euroopa keraamikaparadiis. Kuna saar on iseenesest hiiglaslik (keraamika)toorainemaardla, on seal kujunenud soliidsed keraamikatraditsioonid. Bornholmis asuvad Taani ainukesed kaoliini- ja kõrgkuumussavi leiukohad. Praegu on paraku odavam toorainet sisse osta, mistõttu on peamiselt XIX sajandil asutatud vabrikud…

Tööstusestakaadi tõlgendamine

Näitus „Ma vaatasin seina sisse ja nägin …” ISFGs (installatsiooni-, skulptuuri- ja fotogalerii) 22. – 2. XI. Kuraatoris Maros Krivy ja Francisco Martínez; kunstnikud Andra Aaloe, Toomas Adrikorn, Marika Agu, Jana Dzadonova, Kärt Hammer, Ott Kagovere, Keiti Kljavin, Tiiu Koff, Franz Krause, Patrick Laviolette, Agata Marzec, MinaJaLydia, Ragnar Nurk, Andres…

Lasnamäe on justkui maalimata maal

Kalamaja kunagisest eduloost on saanud üsna kiirelt tempokas kesklinnastumine. Endine miljööväärtuslik piirkond on elanikke täis nagu konservikarp kilusid, kinnisvara hinnad on arendajate lahke kaasabiga lakke lükatud ning vanad puumajad peidavad endas ehitusspetsialistidele ajutööd pakkuvaid lahendusi, pakkudes sel moel kindlat leiba lauale veel mitmeteks aastateks. Omalt poolt on kesklinnastumisele õla alla…

MUUSIKAMAAILM

Maailma muusika päevad, seekord Poolas
Rahvusvahelise nüüdismuusika ühingu kümmet maailmamuusikapäeva (International Society for Contemporary Music, World Music Days, 3.–12. X) alustati maineka instrumentaalansambliga Klangforum Wien ja Peter Eötvösi ooperiga „Inglid Ameerikas“ („Angels in America“) – Wrocławi Filharmoonia saalis ja Wrocławi Ooperis. Paari päeva pärast oli ooperilaval juba Krzysztof Penderecki „Kaotatud paradiis“…
Sirp