2014-35 (3505)

Obama

Obama

Nii nagu jõudis Jeesus Kristus ülestõusmise järel ja enne taevaminekut Ameerikasse põigata (nagu usuvad mormoonid), leidis ka maailma võimsaimaks meheks peetav Barack Obama aega teel NATO tippkohtumisele Tallinna väisata. See on jõuline poliitiline žest, mis loodetavasti suudab peale eestlaste eneseuhkuse kõditamise taltsutada ka idanaabri bravuuri.Selles Sirbis vaevad Obama presidentuuri saavutusi…

Obama – kas liiga nõrk või liiga võimas?

Barack Hussein Obama presidentuur sai nautida soodsaid tuuli ainult esimesed kaks aastat, majanduskriisi kõige rängematel aegadel, kui kongressis ja senatis oli enamus Demokraatliku Partei käes. 2010. aasta vahevalimistel said kongressis enamuse vabariiklased; demokraatide ülekaal senatis langes alla 60%, mis on paljudeks otsusteks vajalik lävi. Novembris seisavad jälle ees vahevalimised ja…

Sündmus või pelk fakt? Obamast presidendina

Barack Obama: „Presidendiks olemise hea külg on see, et ma võin teha seda, mida ma tahan.”
Mõni päev pärast Barack Obama esimest võitu presidendivalimistel 2008. aastal peetud ettekandes küsis Alain Badiou, kas Obama saamine presidendiks oli Sündmus või pelk ajalooline fakt, ning jõuab üsna ühemõtteliselt järeldusele, et tegemist oli pelga ajaloolise…

Taas esindusdemokraatia müüdist

Kuulumata 5% suurima majandusliku, poliitilise jms kapitaliga ühiskonna­liikme hulka, kukub teil poliitikas osalemine läbi nii valija kui saadikukandidaadina.
Prantsuse kodanikuaktivisti ja põhiseadusreformaatori Etienne Chouard’i sõnade kohaselt on esindusdemokraatia müüdi sisu, et valimistel selekteerib rahvas endale juhid, kes teenivad tema huvisid kõige paremini.1 Bernard Manin näitab oma raamatus „Esindusdemokraatia printsiibid”, et ükskõik…

Taas Pikettyst ja ebavõrdsusest

Thomas Piketty, Capital in the Twenty-First Century. Belknap Press & Harvard University Press, 2014. 696 lk.
Kevadel tekitas Thomas Piketty raamatu inglisekeelne tõlge tormi rahvusvahelises ajakirjanduses ja ka Sirbis ilmus 15. mail korraga lausa kaks seda teost käsitlevat retsensiooni. Seda juhtub ülimalt harva, et ulatuslik erialateos, kus käsitluse all peamiselt majandusajalugu,…

Kui halvad on onu Sam ja lääne demokraatia?

Timothy Snyder, meilgi tuntud mõjuva raamatu „Veremaad” autor ja väljaande New York Review of Books peaeksperte totalitarismi läbinud ühiskonna alal, esitab NYRB blogis (eesti keeles Vikerkaar 2014, nr 6) pildi ukrainlastest, kes vabadust igatsedes on suunanud pilgu Euroopasse. Erinevalt lääne inforuumis elavatest Lvivi või Kiievi üliõpilastest ei ole suuremal osal…

Ameerika „unelm”

Mängufilm „Patu linn 2” („Sin City 2: A Dame to Kill For”, USA 2014), režissöörid Robert Rodriguez ja Frank Miller, stsenarist Frank Miller. Põhineb Frank Milleri koomiksisarjal „Sin City”, operaator Robert Rodriguez. Osades Mickey Rourke, Joseph Gordon-Levitt, Jessica Alba, Eva Green, Powers Boothe, Josh Brolin jt. Linastub kinodes Coca-Cola Plaza,…

„Orango”, Dmitri Šostakovitši uus ooper

Šostakovitši loomebiograafia täienes hiljuti uue teosega, prügikastist päästetud vaatusepikkuse proloogiga ooperile „Orango” (1932).

Klassikalise muusika leheruum kahaneb Ameerikas kiiresti

Anne Midgette muusikakriitikast päevalehtedes.
USA ühe mõjukama päevalehe The Washington Posti klassikalise muusika peatoimetaja Anne Midgette on muusikast kirjutanud 23 aastat. Muu hulgas kajastas ta Eesti muusikute hiljutist USA kontsertturneed Arvo Pärdi loominguga.

Kutselised harrastuskriitikud Vormsil

Kriitika üldine probleem on hinnangutest hoidumine, mis tähendab ka, et meil on palju sisulist kriitikat.
20. – 23. VIII toimus Vormsil omaalgatusliku kultuurimeedia töögrupi algatusel, otsesemalt Maarin Mürgi (Artishok) ja Keiti Kljavini (Uit) eestvedamisel kriitikakool.

Sume suvepaanika

Tahaksin alustada naljaga. Kaks Hollywoodi produtsenti saavad sel suvel tänaval kokku. Üks küsib: „Ega sina ei tea, mis värk sellega on, et inimesed ei taha enam eriti kinos käia?” Teine vastab: „Ei tea jah, minu meelest teeme me ju ikka neidsamu filme.”

Estna ja maali performatiivsus

Merike Estna on laia sahaga lükanud lahti maalikunsti uute võimaluste ja tähenduste tee.
Näitus „Merike Estna ja mina kui maal” Kumu V korrusel kuni 2. XI. Väljapanek koosneb kahest tihedalt põimunud väljapanekust: Merike Estna isikunäitusest „Sinine laguun” (kuraator Kati Ilves)  ja rahvusvahelisest maalinäitusest „Mina kui maal” (kuraatorid Kati Ilves ja Merike…

Hea juht on põlvkonnaülene nähtus

Aeg on sõnadelt tegudele minna.
Kaks vastukaja Maria-Kristiina Soomre artiklile „„Vettinud mägrad” ja põlvkondadeülese koostöö habras kassikangas” (KUNST.EE 2014, nr 2).

On päramine aeg lõpetada äpardunud põlvkondlik eksperiment

Kaks vastukaja Maria-Kristiina Soomre artiklile „„Vettinud mägrad” ja põlvkondadeülese koostöö habras kassikangas” (KUNST.EE 2014, nr 2).
Alustan Maria-Kristiina Soomre küsimusest: miks Tartu kunstimuuseumis juhtub see, mis seal parasjagu juhtub? Soomre arvates on see põlvkondadevaheline võitlus. Minu arvates pole asi nii lihtne, selle taust on keerulisem.Põlvkonnavahetus võib toimuda kas evolutsiooniliselt või revolutsiooniliselt.…

Oboekunstnik Kalev Kuljus maineka plaadiauhinna laureaatide seas

Põhja-Saksa raadio (NDR) sümfooniaorkestri soolo-oboist Kalev Kuljus, kes töötab selles ametis 2003. aastast, on pärjatud Saksa muusikapreemia Echo Klassik laureaadiks. Ta mängib alaliselt kammertrios Ensemble Blumina (asutatud 2008), kes pälviski XX-XXI sajandi muusika Aasta kammermuusika plaadistus auhinna.

Erilaadse oreli tähtpäevast

Sada aastat on Tallinna toomkirikus helisenud Ladegasti-Saueri orel. Kogudus on seda sündmust tänumeeles tähistanud läbi aasta, kulmineeruvalt aga 20. – 24. VIII oreli­nädalaga, kus esinesid 9 eesti ja kolm välisorganisti, Tallinna kirikukoorid Veljo Reieri juhatusel, unisoonikoor Chœur de Barytons Soomest ja saksofonikvartett SaxEst. Kuulda saime üht Eesti ja üht maailmaesiettekannet.…

Rohkem häid tõlkijaid ja kirjastuste huvi

Festival „Luulesõit” Lätis, Eestis, Soomes ja Norras on tänavu hariduse teemal.
Sügisel leiab taas aset rahvusvaheline luulefestival „Luulesõit”,1 mille üks sündmus on plaanis juba järgmisel nädalal. Festivalist, aga ka läti ja soome kirjandusest ning tõlkimisest räägivad Guntars Godiņš ja Jenni Kallionsivu.

Ernštreits tumedusetiibadel – realism saabki olla vaid maagiline!

Valts Ernštreits, Nagu lumehelbed talvel … Koostanud, tõlkinud ning saatesõna kirjutanud Livia Viitol, toimetanud Lembit Vaba. Kujundanud Anna Lauk. Libri Livoniae, 2013. 80 lk.
Liivi luulest on Karl Pajusalu (Ķempi Kārli) raamatute varal hiljuti siinsamas Sirbis mõjusalt kirjutanud Mati Hint.* Praegu ongi tänu Pajusalule ja Ernštreitsile meil üle aegade üldse võimalik…

Eluteatri näitelaval

Kristīne Želve, Juukselõikaja-tüdruk. Tõlkinud Hannes Korjus, toimetanud Kai Aareleid. Aastakäigu kujundanud Aadam Kaarma. Loomingu Raamatukogu 2014, nr 12-13. 80 lk.
Undinė Radzevičiūtė, Ei mingit Baden-Badenit. Tõlkinud Tiiu Sandrak, toimetanud Anu Saluäär-Kall. Aastakäigu kujundanud Aadam Kaarma. Loomingu Raamatukogu 2014, nr 2-3. 80 lk.
Läti ja leedu kirjandust jõuab eestlasteni kahetsusväärselt vähe. Siiski on…

Teater kui teekond vabaduseni ja iseenda juurde

Avtandil Varsimašvili: „Mulle meeldib töötada eestlastega. Nad näivad mulle ausad, põhjalikud, otsekohesed ja siirad ning tööprotsessis on nad valmis selgelt ja ausalt oma seisukoha välja ütlema.”
Vanemuise teatri mängukavva lisandus augusti lõpus uuslavastus „Armastan! Armastan! Armastan!”. Lavale tõi selle tuntud gruusia lavastaja, kahe Thbilisi teatri ehk Gribojedovi-nimelise Vene Draamateatri ja gruusiakeelse…

Infantiil-efektiivne maailmapäästmiskatse

„Armastan! Armastan! Armastan!” sõnum on lihtne, üheselt mõistetav ning terve mõistusega inimest see vaidlema ei kutsu: vähem sõda, rohkem armastust.
Vanemuise „Armastan! Armastan! Armastan!”, autor Avtandil Varsimašvili, tõlkija Natali Lohk, lavastaja ja muusikaline kujundaja Avtandil Varsimašvili, kunstnik Silver Vahtre, valguskujundajad Jaanus Moor ja Andres Sarv. Mängivad Jaanika Arum, Reimo Sagor, Markus…

Sõnumiteta teater

Tartu Üliõpilasteatri „Morfium” on sünge lugu inimhinge kuristikest.

Pealelend: Paul-Eerik Rummo, „Brandi” tõlkija

VAT-teatris esietendub 16. septembril Henrik Ibseni värssdraama „Brand”, mille on koos Sigrid Toomingaga tõlkinud Paul-Eerik Rummo.

Pealelend: Hedi-Liis Toome, Liina Unt, „Teatrielu 2013” koostajad

Tartus kestval teatrifestivalil „Draama” esitleti teisipäeval artiklikogumikku „Teatrielu 2013”, mille seekordsed koostajad on teatriteadlane Hedi-Liis Toome ja teatrikunstnik Liina Unt.

Hunt sai aukõrgendust

28. VIII teatas Pimedate ööde filmifestival (PÖFF), et on nüüdsest temaatiliselt piiramatu võistlusprogrammiga festival ehk kuulub 15 maailma kõrgemalt hinnatud festivali hulka.

Mujal

Arhitektide üleilmset kogunemist jälginuna tõlgiksin UIA kongressi pealkirja eesti keelde hoopis nii – „Mujal”. Sattusin pärast kongressi lõppu koduteel lennujaama viivas bussis kokku Durbani arhitektuuritudengiga, kellele toimunu arhitektuuri tähenduses väga meeldis. Küsisin seepeale vististi üsnagi tobedalt, kas ta Veneetsia biennaalil on käinud. Euroopa on maailmast vaadatuna väike ja jääb peamistest…

Gloobus ja täpid – Tōkyō ja Durban

Iga kolme aasta tagant toimuval kogu maailma arhitekte koondaval üritusel oli Eesti, Läti ja Leedu esindatud sel aastal näitusega „Täpid” („Dots”). Väljapaneku kuraator oli arhitekt Villem Tomiste, näituse-installatsiooni idee autor Tallinna tehnikakõrgkooli kolmanda kursuse arhitektuuritudeng Mark Grimitliht, kelle töö valiti välja selle aasta jaanuaris rahvusvahelisel võistlusel. Grimitliht oli ka 2011. aastal…

Maagiline muutus

Sonja Bäumel: „Meid kõiki seob meie naha nähtamatu bioloogiline võrgustik.”
Niinimetatud lävepaku-ajakirja („Thresholds”)1 42. numbris viidatakse sulle kui homo faber’ile, tootmisvõime või ka -vajadus eristab inimest asjadest, mida toodetakse. Väidetakse, et kasutad loomingus töövahendina omaenda keha, et paremini mõista, kuidas maailmas toimid.Sonja Bäumel: Nii see on, ma uurin oma keha ja…

Naiste hääled tõid Obama Valgesse Majja

Sekeldused sooga: sooküsimus ja Ameerika kaasaegne poliitika.
President Barack Obama Eesti visiidi eel on ajakohane vaadata tagasi George W. Bushi, samuti Eestit külastanud USA presidendi ametiaega ning võrrelda USA tolleaegset ja praegust soolist maastikku. Tänast USAd iseloomustab naiste tõusev tööhõive ja haridustase. Viimase majanduskriisi ajal jäid hammasrataste vahele pigem mehed, nii…

Militaarsotsiaaltööst USA relvajõudude näitel

Kolme miljoni Vietnami sõja veterani seas on PTSD (Posttraumatic stress disorder) käes kannatajate osakaal 15–30%.
Suve hakul oli Obama administratsioon seoses haavatud veteranide ravijärjekordadega USAs oma esimese tõelise skandaali lävel.Meeldetuletuseks: probleem tulenes ligi 970 000 haavatud veterani kohtlemisest sõjaväehaiglates. Nimelt on haavatud võitlejatele ette nähtud kuni 14päevased ravijärjekorrad, kuid et seda…

Pilk õuduslugude kuninga riiki

Stephen Kingi teoseid tulvab eesti keelde.
Ameerika kirjanik Stephen Edwin King on üks tänapäeva (õudus)kirjandusmaailma suurnimesid. Vaatamata asjaolule, et vanahärra on olnud tegevkirjanik üle neljakümne aasta (esikromaan „Carrie” ilmus 1974. aastal) ja pärjatud selle aja jooksul kõikvõimalike kirjanduspreemiatega, ei ole ta oma produktiivsust ja jutustamisoskust minetanud. Keskmiselt ilmub tal igal aastal…

Muumioru astronoomia

Tove Janssoni (1914–2001), maalija, graafikakunstniku, karikaturisti ning romaanide, lühijuttude, näidendite, luuletuste ja lasteraamatute autori sajandat sünniaastapäeva tähistatakse sel aastal üle maailma, aga eriti tema sünnimaal Soomes. Muumimamma ja Muumipapa inspiratsiooniks olnud ema Signe Hammsten-Jansson ja isa Viktor Jansson olid mõlemad erialalt kunstnikud ja varasest lapsepõlvest peale ei näinud Jansson muud…

KOMMENTAAR

Hindrek Kesler, arhitekt, Tallinna Tehnikakõrgkooli arhitektuuri ja keskkonnatehnika teaduskonna dekaan, BAUA Eesti esimees:
Sirp