2014-20 (3490)

Sotsiaalmeedia, avalik ruum ja poliitika

Tunnistan avalikult oma sõltuvust sotsiaalmeediast, vajadust jagada pidevalt tähelepanekuid, pilte, tegelda enesereklaami, eputamise ja kassipiltide jagamisega ning vaadata, mida mulle olulised tuttavad jagavad. Sotsiaalmeedia on kõnekas infoallikas uute tuttavate kohta. Vahel mõtlen, milles „keemia” seisneb: jah, sotsiaalmeedia võimaldab tulla ja minna, on diskreetne, nõuab vähe energiat ja erinevalt pärissuhtlusest jätab…
Euraasia

Euraasia

René Descartes kirjutab arutluses „Meditatsioonid esimesest filosoofiast”: „… on täiesti kindel, et minu keha, või pigem mina tervikuna, niivõrd kuivõrd ma koosnen kehast ja vaimust, on ümbritsevate kehade poolt mitmeti mõjutatav, nii kasulikult kui kahjulikult.”Ka rahvust võib vaadelda keha (end mõne rahvusena identifitseerivad isikud, kes võivad, aga ei pruugi olla…

Modernsuse lätted

René Descartes, Meditatsioonid esimesest filosoofiast. Tõlkinud Meelis Friedenthal ja Marju Lepajõe. Eessõna kirjutanud Meelis Friedenthal. Kujundanud Eve Kask. Ilmamaa, 2014. 128 lk.
„Avatud Eesti raamatu” sarjas sai sel aastal kaante vahele üks lääne filosoofia ajaloo kõige mõjukamatest tekstidest – Rene Descartes’i „Meditatsioonid esimesest filosoofiast”. Ülikoolides üle kogu maailma on see koos…

Kooseluseadus ja liberaalse rahvusriigi paradoks

Rahvusriigi loogika ühendab partnerlusseaduse vastaseid, isegi kui nad ei jaga Vooglaiu ja kompanii  moraaliapokalüptilisi visioone.
„Mis me siis õhku võngutame,” küsis Aarne Rannamäe stuudiokülalistelt 29. aprilli „Vabariigi kodanike” saates, väljendades sellega ilmselt paljude televaatajate arvamust sooneutraalse kooseluseaduse ümber taas lahvatanud aktiivse debati kohta. Kultuurikriitik Mihkel Kunnus andis Rannamäe küsimusele tabava vastuse:…

Euroopa rikkus ja identiteet on muuseumid

Euroopa Muuseumifoorum pidas oma aastakongressi ja andis Eesti Kunstimuuseumis üle aastaauhinnad.
Möödunud laupäeval, 17. mail kuulutati Kadrioru lossis väliskunstimuuseumis välja Euroopa Muuseumifoorumi aastaauhind, Euroopa aasta muuseum 2014 (EMYA) – Nobeli preemia laureaadi kirjanik Orhan Pamuki asutatud Masumiyet Müzesi ehk Süütuse muuseum Türgis İstanbulis. 2008. aastal pälvis selle auhinna ja -nimetuse meie…

Igaühe oma pidu

Märksõnu ja mõtisklusi laulupeost Eestis ja naabrite juures.
Laulupeoga kipub olema nagu pimedatega, kes vanas mõistuloos elevanti kirjeldavad. Kes katsus elevandi jalga, see ütles, et elevant on nagu puu; kes katsus elevandi külge, ütles, et nagu müür. Laulupeol on eri tahke palju rohkem kui elevandil, nii et sellest kirjutama või rääkima…

Ahvenamaa kevad tuli Eestisse

Kuraatori tähelepanekudNäitus „Ahvenamaa kevad Eestis” Pärnu uue kunsti muuseumis kuni 29. V.

Lavakatudengid teevad koos pärnakatega anti-Ojasood

Noored teatriinimesed on „Eedeni aias” tulnud välja sümpaatse sõnumiga, et inimsuhetega ei mängita.
Pärnu Endla „Eedeni aed”, autor Neil LaBute, tõlkija Triinu Ojalo, lavastaja Laura Mets, kunstnik Rosita Raud, valguskunstnik Margus Vaigur. Mängivad Kaili Viidas, Kati Ong, Tambet Seling ja Bert Raudsep. Esietendus 8. II Küünis.

Euroopa linnaruumiparemik

Euroopa paremaid linnaruumiprojekte tunnustati taas auhinnaga, seekord juba kaheksandat korda. 25. aprillil tõsteti Barcelona nüüdiskultuuri keskuses CCCB (Centre de Cultura Contemporània de Barcelona) auhinnatseremoonial 30 riigist laekunud 274 võistlustöö seast esile 25 finaali pääsenud tööd, millest kaks jagas ex aequo peapreemiat ja neli pälvis äramärkimise.1 2000. aastal asutatud Euroopa avaliku…

Hobustest ja inimestest

Islandi näitekirjanik, teatrilavastaja ja näitleja Benedikt Erlingsson räägib oma mängufilmidebüüdist.
Kõigepealt palju õnne! Tundub, et Islandi aasta filmiauhindade jaotamisel võitis sinu esmafilm „Hobustest ja inimestest” koguni üheksa Eddat: viies põhikategoorias (parim film, režissöör, meesnäitleja, naisnäitleja ja käsikiri) ja neile lisaks preemia mõlema kõrvalosatäitmise, operaatoritöö ja eriefektide eest. Benedikt Erlingsson: Me teeme…

Pealend: Krista Citra Joonas

Europarlamendi valimispäeva eelõhtul, 24. mail mängib Estonia kontserdisaalis bambusflöödil india klassikalise muusika suursaadik Hariprasad Chaurasia. Kontserdi korraldaja ja meistri kauaaegne õpilane Krista Citra Joonas, kuidas see nõnda juhtus?

Millist kujundit teie mäletaksite?

Andres Noormetsa lavastatud „Mandel ja merihobu” sulandab üheks naeru ja kurbuse.
Pärnu Endla „Mandel ja merihobu”, autor Kaite O’Reilly, lavastaja, muusika- ja lavakujundaja Andres Noormets, valguskunstnik Karmen Tellisaar. Mängivad Karin Tammaru, Lii Tedre, Sepo Seeman, Egon Nuter ja Bert Raudsep. Esietendus 26. IV Küünis.

Neli lugu tänapäeva Indiast

Mängufilm „Bombay rääkivad pildid” („Bombay Talkies”), India 2013, 127 min. Režissöörid Zoya Akhtar, Dibakar Banerjee, Karan Johar ja Anurag Kashyap, operaator Rajeev Ravi. Osades Rani Mukerij, Randeep Hooda, Nawazuddin Siddiqui jt. Film linastus 21. mail filmisarja „Bollywoodi ööd” („Bollywood Nights”) raames kinos Sõprus.

Projektijuhi kogemusega kuraator

Alfredo Cramerotti: „Koostöö puhul on eriti oluline, et midagi ei tehtaks vaid rahvusvahelisuse sildi nimel.”
Alfredo Cramerotti pidas Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuses aprillis loengu „Näituste, konverentside, paviljonide ja ehitiste kureerimine – kuraatori kummaline elu” („Curating Exhibitions, Conferences, Pavilions and Buildings: The Bizarre Life of the Curator”). Ta loeng käsitles kaasaegse kunsti…

Saagadest ja saagatõlkimisest

Üheaegselt norra, rootsi ja taani keeles ilmunud islandi saagade täistõlgete puhul.

Uus muusika, kõlasuund ja nostalgia

Rahvusvaheline heliloojate rostrum  6. – 9. maini Helsingis.

„Tuul tõuseb. Me peame edasi elama.”

Täispikk animafilm „Tuul tõuseb” („Kaze tachinu”), Jaapan 2013, 126 min. Režissöör-stsenarist Hayao Miyazaki, põhineb Hayao Miyazaki samanimelisel koomiksiseerial. Linastub kinos Artis.

Ühisaiad rikastavad linna

Kuigi paljudel on suvekodu, kus oma „rohenäpud” tööle panna, annavad meie linnade üldilmele siiski tooni ka linna-aiamaad ja aiandusühistud, kus kevaditi porgand maha pannakse ning sibul mulda torgatakse. Väikesteks aialappideks jaotatud maid leidub peaaegu igas linnas ning seetõttu on eriti nukker, et linnade arengut suunavad dokumendid (üldplaneeringud, arengukavad) vaatavad nendest…

Veel parem kui lihtsalt arhitekt

Tehnikaülikooli Tallinna kolledži maastikuarhitektuuri soolaleivakonverents.

Aja ja armastuse piire avardades

Ülo Mattheus, Tema salajane palve. Toimetanud Jaakko Hallas. Kujundanud Andres Rõhu. Tuum, 2013. 208 lk.

Aja definitsioon lähtub muutumise reeglist

Ülo Mattheuse romaanis „Tema salajane palve” segunevad tegelikkus, fiktsioon ja aja spiraalsus.

Kuidas tõlkida Rumi tekste läänemaailmale?

Rumi, Päikesesõnad. Valinud ja vahendanud Doris Kareva, kommenteerinud Kalle Kasemaa, toimetanud Kerti Tergem. Doris Kareva järelsõna ning Kalle Kasemaa saatesõna ja kommentaarid. Kujundanud Piia Ruber. Verb, 2013, 192 lk.

Mida räägivad mehikesed silmaterade sees

Ott Kadariku fotonäitus „Mida rääkisid silmaterade sees olevad mehikesed” on arhitektuurimuuseumi keldrigaleriis avatud kuni 25. maini. Näitusel on eksponeeritud 30 Hiinas ja Jaapanis tehtud fotot, mis on sündinud autori mitmete reiside tulemusena sealsetesse suurlinnadesse. Näituse pealkiri on pärit hiina klassiku Pu Songlingi (1640–1715) samanimelisest novellist (valimik „Libarebased ja kooljad. Hiina…

Tallinna Kammerorkester – edukas hooaegade lõpetaja

Tallinna Filharmoonia hooaja lõppkontsert 11. V Mustpeade majas ja Eesti Kontserdi lõppkontsert 15. V Estonia kontserdisaalis.

Cantores Vagantes ja külalised

Reet Sukk (flööt ja plokkflöödid), Taavi-Mats Utt (plokkflöödid), Anna Kowalska (barokk-kitarr) ja Anton Birula (teorb) 8. V Niguliste kiriku Antoniuse kabelis.

Kammermaraton kontserdisaalis

„Eliitkontserdid”13. V Estonia kontserdisaalis: Mihkel Poll ja  keelpillikvartett Prezioso koosseisus Hanna-Liis Nahkur, Mari-Katrina Suss, Helena Altmanis ja Andreas Lend.

Kõrgprofessionaalne, kuid mõnevõrra üllatusvaene „Armujook”

Gaetano Donizetti ooperi „Armujook” esietendus 15. V rahvusooper Estonias: dirigent Vello Pähn, lavastaja Georg Malvius (Rootsi), kunstnik Ellen Cairns (Šotimaa), valguskunstnik Palle Palmé ja koreograaf Adrienne Åbjörn (mõlemad Rootsi), osades Oliver Kuusik (Nemorino), Kristel Pärtna (Adina), René Soom (Belcore), Rauno Elp (Dulcamara) ja Olga Zaitseva (Gianetta), Estonia koor ja orkester. 

30 aastat hiljem

Pärdi autorikontserdid New Yorgis ja Washingtonis.

Hooaja lõpetus sümfo-džässiga

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert 16. V Vanemuise kontserdimajas, dirigent Paul Mägi.

Kevadest kevadeni – Ester Mägi

Dokfilm „Ester Mägi. Kadents ja teema” (stuudio Ikoon, 2014), režissöör, operaator ja produtsent Vahur Laiapea, toimetaja Anne Prommik, Tõnu Kõrvitsa muusika. Esilinastus kinos Artis 19. V.
Esmaspäeval esilinastus Vahur Laiapea tehtud film helilooja Ester Mägist. Muusika autorina on tiitrites nimetatud Tõnu Kõrvitsat, kuid muidugi kõlab suuremalt jaolt Ester Mägi enda muusika…

Printsess ja tema loss

Laura Põllu näitusel on oluline loo jutustaja hääletoon.Laura Põllu näitus „Loss” Vaala galeriis kuni 31. V.

Liiga palju Xanaxit

Kunstiinimeste rahamaailma käsitlused on sageli kahetsusväärselt lihtsustatud ja eluvõõrad.
Tallinna Linnateatri „Armastus ja raha”, autor Dennis Kelly, tõlkija Anu Lamp, lavastaja Sander Pukk, kunstnik Annika Lindemann, valguskujundaja Kalle Karindi, muusikaline kujundaja Ove-Kuth Kadak, videokujundaja Veiko Tubin. Mängivad Anu Lamp, Margus Tabor, Alo Kõrve, Külli Teetamm, Evelin Võigemast, Argo Aadli, Sandra Uusberg…

Digitaalne põlvkond või meediapõlvkondade digitaliseerumine?

Jutt täiesti erakordsest ja eksklusiivsest digitaalsest põlvkonnast on müüt.
Põlvkond on oluline sotsiaalne kategooria. See on võimas identiteeditähis, ühtaegu nii jäik kui ka paindlik piiritleja, mille abil paigutame ennast ja teisi sotsiaalsesse aega või laiemalt – sotsiaal-ajaloolisse struktuuri. Põlvkondliku kuuluvuse suhtelise jäikuse, subjektist sõltumatuse ja seega struktuurse määratuse tingib inimese võimetus…

E-valimiste turvalisusest

Ilmselt esimest korda maailma ajaloos on tekkinud olukord, kus itimehed vaidlustavad demokraatiat. On hämmastav, kui kergesti demokraatia olemasolu kahtluse alla seati – tulivad mehed ukse taha, ütlesivad, et see riik ei ole nende arvates päris demokraatlik ning nõudsivad, et üks säädusega ettenäht infosüsteem päevapealt kinni pandaks.

In memoriam: Hugo Sepp

Hugo Sepp22. XII 1923 – 10. V 2014

In memoriam: Aino Iila

Aino Iila17. I 1924 – 2. V 2014

Ljudmila Ulitskaja: „1970. aastate õhkkond on Venemaal tagasi. Sosistame jälle köögis”

Nimekas vene kirjanik Ljudmila Ulitskaja on üks neist, kelle Vladimir Putin võiks julgelt arvata „natsionaalreeturite” hulka. Erinevalt enamikust venemaalastest ja vene haritlaskonna esindajatest ei ole ta toetanud Kremli agressiooni Ukrainas. Krimmi annekteerimise taustal olevat ideoloogiat on ta aga võrrelnud fašismiga. Vastuseks skandaalsele kirjale Putini Krimmi-poliitika toetuseks, millele on alla kirjutanud…

Oi, mis ma nüüd ütlesin! ehk Poliitiliselt korrektne uuskeel

AILI KÜNSTLER: „Eesti keele käsiraamatus” on ära toodud pikk nimistu ilmingutest, mille puhul ei taheta kas kartuse, uskumuse või sündsuse pärast asja-olendit-nähtust otse nimetada.1 Peale inimese intiimsfääri puudutavate sõnade tundub eriti muutumisaldis olevat poliitikaga seotud sõnavara. Näiteks Eva Piirimäe on poliitikafilosoofia terminoloogia kujundajana jätnud mulje, et politoloogias tahetakse hakata juurutama…
Sirp