2008-35 (3220)

(:)tõe abjektsioon

Sõna „abjektsioon” ei kuulu minu kõnepruuki ja ma ei ürita sellega kõnetada neid väheseid…, otse vastupidi, minu taotlus on alandada laiu masse, kes abjektsiooni ei mõika. Ma räägin vastsest telesaatest „Tõehetk“, mis kuulub Kanal 2 programmi ja ühtlasi on tõusnud telereitingu tabelite absoluutsesse tippu, mõlemas vanusekategoorias, seljatades kõik presidendijoodud, eurovisioonid…

Raamatud

Jaan Vares
KAHE PEAGA JAANUS

KERSTI NEEM 24. V 1945 – 9. IX 2008

Lahkunud on Vanemuise teatri kauaaegne näitleja Kersti Neem. Sündinud Kohtla Järvel, jõudis Kersti Neem oma õpingutega  Vanemuise teatrisse Kaarel Irdi  õppe­stuu­diosse (1961–63). Aastatel 1969–2001 oli Kersti Neem Vanemuise näitleja, luues rolle paljude lavastajate käe all, alates Kaarel Irdist ja lõpetades Jaan Toomingaga. Näitlejaloomelt ja oma olemuselt sobis Kersti Neem Vanemuises…

Sirje-Mall Reitav 26. IX 1941–13. IX 2008

Tekstiilikunstnik Sirje-Mall Reitav sündis Tartus ülikooli filoloogiaõppejõudude perekonnas, õppis  1956–61 Tartu Kunstikoolis maali, kus jäi meelde harukordse koloristina , seejärel tekstiili Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, mille lõpetas 1967. aastal. 
Tema töö ja loomingu olulisemad aastad on olnud seotud kombinaadiga Ars, seal toodetud kodudesse ja ühiskondlikesse hoonetesse mõeldud tekstiilide kavandamisega (Pärnu raekoda,…

JELENA SOLOVJOVA-VAŽINSKAJA 25. VIII 1934 – 11. IX 2008

Pärast rasket haigust lahkus Kuressaares Estonia teatri kunagine solist ja laulupedagoog Jelena Solovjova-Važinskaja.
Jelena Solovjova sündis 1934. aastal Kemerovos. 1946. aastal tuli nende perekond elama Tallinna. Tallinna 19. keskkoolis saadud küpsustunnistusele järgnesid lauluõpingud: 1956. aastal lõpetas ta Tallinna muusikakooli Jenny Siimoni ja 1961. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi Linda Sauli õpilasena.

Elagu Tartu ja elagu Unt,

Eesti teater ja see kaduv punt!
„Endspiel” pakkus sähvatusi ja harrastuslikku maheteatrit: Martin Kõiv, Ragne Pekarev, Andres Keil ja Katrin Pärn. KAAREL NURK

Unt ilmub Tartus?

Undi aeg kestab edasi. Ta on kohal.
„Romeo ja Julia”. Julia – Kersti Heinloo. AGNES NEIER

Loomulik piknik Undi ja liblikaga

Festivali „UNT!” pärisosana said nähtud uned tõeluseks ja vastupidi.
„Helene, Marion ja Felix”: Felix – Guido Kangur, Marion – Maria Avdjuško, Helene – Piret Kalda. RAIT AVESTIK

Hilinenud kummardus Pärnu näitlejatele

Võib arvata, et Undile läksid rohkem korda suurnaiste vaidlused ja seksuaalsed hingepaljastused. „Vaimude tund Jannseni tänaval”: Lydia Koidula – Helle Kuningas, Aino Kallas – Siina Üksküla KAAREL NURK
Tollal, 24 aastat tagasi, kui „Vaimude tund Jannseni tänaval” Pärnus välja tuli ja tuliseid vaidlusi ning vaimustust tekitas, ma seda lavastust ei näinud.…

Paaria, parim müügiartikkel

Soomlaste pihta kahurimürskude tulista­mise maailmarekord püsib juba 69 aastat marssal Leonid Govorovi käes. Tema ülemjuhatusel andsid venelaste kahurid tuld nii Kannasel 1939. aastal kui Jätkusõja lõppvaatuse ajal 1944. aastal. Sama mehe käes püsib ka eestlaste pihta kahuritest tulistamise maailmarekord. Vaevalt Soomes lõpetanud, hakkas Govorov juhatama „Eesti vabastamist” ehk operatsiooni Sinimägedes.…

Kas õppemaksuta või tasuta haridus?

„Igaühel on õigus haridusele. Õppimine on kooliealistel lastel seadusega määratud ulatuses kohustuslik ning riigi ja kohalike omavalitsuste üldhariduskoolides õppemaksuta.” (Põhiseadus, § 37.)

Rahvusringhäälingu uusi pealisülesandeid

Prantsusmaal tahetakse avalikud meediainstitutsioonid vabastada lõplikult erakanalite süsteemis kaasamängimise vajadusest ning kujundada need tasapisi ümber sõltumatuteks kultuuri-innovatsiooni asutusteks.
Kui ahvatlev on täna ERRi pakkumine Internetis?

Eesti eetika

Eetika on suuresti universaalne ja individuaalne asi ja eetikaraamatud rahvusest kõnelda ei taha. Aga rahvus on olemas. Veel enam, mu arust on olemas ka rahvuslik eetika. Mis asi see on?

Senecalt Luciliusele, nõudmiseni

Harjutusi iseseisvaks eluks: miks ja kuidas pidada mõttes omaenese matuseid?
Lucius Annaeus Seneca, Moraalikirjad Luciliusele. Tõlkinud Ilmar Vene. Ilmamaa, 2008. 574 lk.

Taat, ae!

Juba on raadios räägitud, et ministeeriumid toimetavad koondamisi, andmaks riigile ja rahvale eeskuju.
Alljärgnev lühiarutlus on saanud algtõuke Moskva televisioonist. Keegi vestlusringis osaleja, soovides oma esinemisele suuremat mõju anda, esitas lühikatkendi Anton Tšehhovi jutust, mille pealkirja ta ei mäletanud, ja see tsitaat, mille täpsusele esineja ei pretendeerinud, kõlas järgmiselt:  „Taat, ae!…

Paariad ja kirjandusseparatistid VI

Kaduva maailma otsingul
Jana Lepik piia ruber

Randlase koer

Seltsimees laps on hoopis teistsugune laps kui see, keda kohtasime vapustava esimese pääsukesena saabunud „Seitsmendas rahukevades”, kuigi mõlemat ühendab eriline sõnatundlikkus.
Leelo Tungal, Seltsimees laps ja suured inimesed. Tänapäev, 2008. 216 lk.

Kollektiivsed aktsioonid

Sündmus ja dokumentatsioon Moskva kontseptualismi esteetikas
Andrei Monastõrski ja Sabine Hängsen Tallinna Kunstihoones Monastõrski installatsiooni „Jänese vari või 100 aastat Brentanot” ees. Ilja Sundelevitš.

Taevane ja maine kontseptualism

Andrei Monastõrski „Purskkaev” (1996–2006) on 1954. aastal rajatud Üleliidulise Rahvamajandussaavutuste näituse väljaku keskse purskkaevu taasesitus. Ilja Sundelevitš
Kontseptualism, tuletatud mõistest „mõiste” (inglise keeles concept), on üks raskemini mõistetavaid kunstivorme. Mõistekeskse kunsti ristiisad ei suutnud sellele uut mõistet luua, vaid näppasid filosoofiast, kus kontseptualism tähendab midagi hoopis muud. Filosoofias usuvad realistid, et…

Impeeriumikollane* madu

jaan f port
2008. aasta 12. septembril kell 16.30 avati kõuekärgatuste saatel Veneetsia XI rahvusvahelise arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsioon ajaloolises Giardini pargis (ja videosillana Arsenale Artiglieries). See lihtne fakt läheb – ilma suuri sõnu tegemata – kahtluseta meie väikesesse ajalukku. Mitte et eestlased varem jalga Giardini värava vahele ei oleks saanud,…

Beethoveni radadel

Ludwig van Beethoveni teoste tõlgendamine on interpreetidele alati suurt huvi pakkunud, tegemist on kaaluka ülesandega igale muusikule. Kui esitatakse Beethovenit, on garanteeritud keskmisest suurem publikuhuvi ning selle poolest polnud erandiks ka Mederi saalis 13. ja 14. IX Eesti Kontserdi uue sarja „Violino bis!” avalöögina kõlanud kammerõhtud, kus tšellist Silver Ainomäe ja…

Muusikamaailm

Eesti muusikud maailmalavadel –Eesti Vabariik 90
ERSO andis hooaja esimese väliskontserdi 15. IX Verona Teatro Filarmonicos. Dirigeeris Olari Elts, kavas Arvo Pärdi „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”, Sibeliuse Viiulikontsert Sarah Changiga solistina ja Tšaikovski IV sümfoonia.

EMTA X Sügisfestival

Sügise algus on igal aastal iselaadne – kord soojem, kord jahedam, kord päikselisem, kord vihmasem –, sest aastad pole vennad. Kuid vähemalt ühes mõttes on (muusika)aastad juba kümnendat korda vennad, kuna paari päeva pärast algab kümnendat korda Eesti muusika- ja teatriakadeemia Sügisfestival. Nimetatud iga-aastane, nüüdseks juba EMTA üheks olulisemaks traditsiooniks…

Žanrilised otsingud hullu mehe aias

Fääri ooper – kuidas ooperi kui žanri piire võib laiendada.
Möödunud nädalal sai Kultuurikatlas näha uusimat Põhjamaade lavakunsti, Sunleif Rasmusseni muusikalavastust „Hullu mehe aias”. Teose tellis 2001. aastal instrumentaalansambel Aldubaran, esiettekanne oli Tórshavnis aastal 2006. Sunleif Rasmussen (1961) on esimene rahvusvaheliselt tunnustatud fääri helilooja. Tema sümfoonia „Oceanic Days” sai 2002. aastal…

Sarah Chang jälle Eestis

ERSO hooaja avakontsert Nikolai Aleksejevi dirigeerimisel, solist SARAH CHANG (viiul, USA) Estonia kontserdisaalis 12. IX.
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester avas oma põhihooaja, s.t sügis-talvise sessiooni 2008/2009 eelmisel reedel Estonia kontserdisaalis vastavalt hooaja kaalukusele. ERSO tänavuse hooaja kaal ületab tema kõigi seniste hooaegade kaalukuse üldse, kuna see sisaldab esimese tõeliselt suure kontserdireisi üle lombi…

Esimesel arestil on absurdi maitse

Hetkeks tundub, nagu oleks romaani kirjutanud ja hiljem filminud keegi Ostap Bender.
Hea peaga gümnasist ja nutikas tänavapätt Rass (Rasmus Kaljujärv) muutub esimeses arestis äkki käeraudadega kirjanikuks. KAADER FILMIST

Fox Mulder ja põrgulik heategija

Mõni aasta tagasi tuli armeenia päritolu filmilavastaja Atom Egoyan välja intrigeerivalt pealkirjastatud filmiga: „Where the truth lies”. Tõlkida saanuks seda kaheti: „Kus on tõde?” või „Kas tõde pole mitte vale?”. Viimane variant annab ruumi huvitavaks spekulatsiooniks, nagu oleks olemas avalik ja varjatud tõde. Nende piiride uurimine ongi pakkunud ainest juba…

Raat püüdis Toomiku kihud, käärimised ja kahtlused

Jaan Toomik Veneetsias. KAADER FILMIST
Eile ja üleeile näidati Kumu auditooriumis režissöör Marko Raadi pikka värsket dokumentaalfilmi kunstnik Jaan Toomikust, kes on Eesti kultuurisõbrale üldiselt juba vana tuttav. Oma laialdase tuntuse ja kipsistunud kunstimaitset tihti šokeeriva loomingu taustal vajas Toomik tegelikult juba ammu sügavamat seletust. Ja just film kui sünteetiline…
Sirp