Ingmar Bergman väitis korduvalt, et see film jääb tema viimaseks filmiks või et see näidend tema viimaseks teatrilavastuseks, see vestlus tema viimaseks intervjuuks. Üks tema “kolmest käsust” kõlas: “Alati tuleb suhtuda igasse oma filmi nii, nagu oleks see sinu viimane!” Maailmakuulsuse tõi Ingmar Bergmanile just filmikunst. Ületamatu oli ta aga…
Rahvusooper Estonia teatab sügava kurbusega, et 27. juulil lahkus meie seast Eldor Renter. Eesti teatrikunsti grand old man oli ajatu klassikalise iluideaali veendunud eestseisja.
Eldor Renter sündis 13. mail 1925. aastal Tallinnas riigiteenistujate perekonnas. Ta lõpetas 1944. aastal Nõmme Gümnaasiumi ning 1951. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi teatridekoratsiooni alal Voldemar Haasi ja…
(Liiga) pretensioonikas lavastajakontseptsioon võib vabas õhus kinni kiiluda.
Vabaõhulavastusel on eelkõige mõtet sellepärast, et teatritegevuseks saab siis kasutada hoopis teisi võimalusi, kui pakuvad tavapärased, spetsiaalselt teatritegemiseks ehitatud või kohandatud ruumid. Need ei pruugi olla tavapärastest paremad ega halvemad, aga peamine ongi mu meelest kasutada teatriloomingus või teatriloominguks ära vabas õhus tekkivaid…
Erinevalt Paris Hiltonist ja Nicole Richie’st pole vähetähtsate seltskonnategelaste George Walker Bushi ja James Gordon Browni kohta Postimehe võrguväljaandes oma püsirubriiki, kus nende igapäevaseid askeldusi kirjeldataks ja kommenteeritaks. Ka Eesti meedia paberväljaanded jäid kahe suurriigi valitsusjuhi mitmetunnise vestluse valgustamisel tagasihoidlikuks. Tõsi ta on, USA-Ühendkuningriigi tippkohtumine pole mingi seksikas suveteema ega…
Seoses augustikuu 13. päevaks kokku kutsutud riigikogu erakorralise istungiga meenutan Eestis ennegi räägitud asju, mis praktikas siiski vedu ei võta või võtavad visalt. Selle erakorralise istungiga saaksime panna liikuma kolme põhimõttelise küsimuse lahendamise, mida senine noor demokraatia Eestis päriselt lahendada pole suutnud. Need on: 1) sihiseade uuele energeetika arengukavale vastavalt…
Usu ja teadmise vastandus on vana teema. Kui palju on inimesel vaja usku ja kui kaua saab ta läbi ilma teadmiseta? Neid küsimusi ei esitata ainult isiklikust huvist. Sageli on küsimuse taga mingi retooriline kavatsus, soov tõestada ühe või teise etteantud teesi õigsust. Kavatsus muutub eriti läbinähtavaks, kui küsija hakkab…
Maailma pole võimalik mitte iialgi nii ära seletada ja läbi valgustada, et kõike saaks selgitada ateistlik-positivistlike argumentidega.
Üks laiemalt levinud ideoloogiaid praeguses Eesti Vabariigis on võitlev ateism. Evi Arujärve artikkel “Topeltannus tapab” 8. juuni Sirbis pole kultuurilehes ei esimene ega kindlasti ka mitte viimane sellistest ideedest kantud käsitlus. Arujärve argumentatsioon longib…
Kirjanduskriitika eetikast rääkides võib väga kergelt jõuda välja suurte üldistavate nõueteni, mis sisuliselt pakuvad tupikut. Kuidas? Probleemid võivad alata juba puhtalt vormilistest küsimustest, kas või niivõrd lihtsast asjast kui arvustuse pikkus. Seda enam, et pikkuse küsimus on otseselt seotud mahutavuse küsimusega.
Meenub Toomas Raudami väljahüütud nõue, mille kohaselt peaks toimetaja…
Pealkirjas toodud lausega on iseloomustanud oma elukutset tenor Mati Turi kaks aastat tagasi usutluses ajakirjale Muusika. Möödunud laupäeval juhtus aga see, mida ammu oodati: “Akadeemilise kammermuusika” sarjas esinesid Mati Turi ja Martti Raide Schumanni kavaga. Et miks siis selline kontsert nii väga oodatud oli? Seepärast, et taastärkaval eesti kammerlaulu põllul…
Põhiline tunne, mis jäi Viljandi vanamuusika festivali kontsertidelt, oli meeletu rõõm muusikast. Ja mitte tänapäevane kaifimine, vaid kuidagi ehe, keskaegne, võiks isegi öelda, et tsunftilik käsitöölise rõõm oma oskusest ja toote ilust. Tegemise rõõm, jagamise rõõm. Ja seda nii maailma ühe populaarsema vanamuusika ansambli Red Priest liikmete esinemises kui ka…
“Akadeemiline kammermuusika” oli Kadrioru lossis 7. juulil üsnagi ebaakadeemiline. Ma ei ole kogenud, ka selle sõna halvimas mõttes, nii kapseldunud akademismi, et ei näeks võimalusi raamide laiendamiseks või hoopis nende kaotamist, kui see on millegi olulisega põhjendatud. Kuid see peab tõepoolest olema midagi väga olulist.
Miks ma arvan, et kõnealune kontsert…
Alandlik muusika ja galantsed stseenid.
David Oistrahhi festivali teine pool tõi kavasse vokaalteoseid ja rohkesti eesti nüüdismuusikat. 22. juuli hilisõhtul esines iiri Vanbrugh Quartet Pärnu eesti õigeusu kirikus koos vene vioolamängija Daniel Mejerovitši ja India päritolu briti soprani Patricia Rozarioga. Sissejuhatuseks kõlas inglise vaimuliku muusika klassiku Sir Charles Villiers Stanfordi Beethoveni…
Immanuel Kant ei teadnud midagi kvantmehaanikast, elektroonilisest muusikast ega staadionikontsertidest. Kuid sellest hiiglaslikust veast hoolimata mõtles ta tegelikult transistoride keeles. Seda mitte ainult sellepärast, et Kanti filosoofilised arutlused olid vähemasti sama keerulised ja mõistetamatud kui nüüdisaegse kvantmehaanika teoreetilised alused. Pigem siiski sellepärast, et Kant mõtles sellele, kas asi on olemas…
On kuidagi isemoodi tähenduslik, et Viljandi pärimusmuusika festival toimub ajal, mida võiks pidada suve kuldlõikeks – suurem osa juba läbi, umbes kolmandiku jagu veel ees. Tähenduslik on see seetõttu, et tõenäoliselt ei ole ma ainuke, kelle jaoks folk kujutabki endast suve ühte oodatumat aega; kulminatsioonihetke, millesse koondub oluline osa suve…
Need, keda Paul Thomas Andersoni “Boogie Nights” puudutas ja erutas, leiavad tõenäoliselt videolaenutuse lettidelt üles ka James Coxi filmi “Wonderland”. Ühist on neil filmidel niipalju, et ka “Wonderland” räägib 1970. aastate kurikuulsa pornolegendi John Holmesi värvikast elukäigust. Sellega küll ilmselt siiski sarnasus ka piirdub. “Wonderland” algab sealt, kus “Boogie Nights”…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.