2007-22 (3162)

Eha Raend 29. II 1932 – 21. V 2007

Eha Raend sündis Tallinnas kunstniku perekonnas. Pärast 7. keskkooli lõpetamist 1951. aastal astus ta ERKIsse, mille lõpetas nahakunsti erialal 1957. aastal. 1958–1961 töötas Tallinna kunstitoodete kombinaadis mustritegijana ja seejärel 1961–1988 Tartu Arsis kunstnikuna. 1972–1976 oli ta  Tartu kunstikooli õpetaja, 1990. ja 1991. aastal juhendas diplomitöid, alates 1967. aastast kunstnike liidu…

Raamatututvustus

Mathura & Kaido Kirikmäe
KÜLATURUL PAADISADAMA ÄÄRES

Sven Karja: näitleja aeg on üürike

Oled juba varsti ligi aasta tegutsenud Vanemuise teatri draamajuhi kohusetäitjana. Milline on seis – kas usaldatakse sind sel postil edasi tegutsema või tuleb lähitulevikus konkurss?

Teatraal

Natüürmort oranži raamatu ja paari virnaga.Mõned mis tahes kultuuriruumis toimuvad sündmused tunduvad alati kuidagi olulisemad ja epohhi loovamad kui teised. Väikesel rahval on selliseid sündmusi ilmselt harvem, samas klassifitseeruvad sündmusteks ka paljud niisugused teod, mis suurema rahva puhul erilise kära ja tähelepanuta alla neelatakse. Võtame või Shakespeare’i kogutud teoste jõudmise…

Kameeleonid ja kuumad eesti poisid

Eesti meeste organisatsioon on hakanud naisi rasestama, eesti sugu uueks looma.

Kaua te lasete end peksta?

Riigikogu värske koosseis on juba enne, kui ta üldse õieti tõsiselt tööle hakata jõudis, raskelt haavata saanud. Isikkooseis on küll täie tervise juures, kuid maine mitte. Postimees kuulutas üleeilse juhtkirja pealkirjaga (“101 mõttetut töökohta”) sisuliselt kogu põhiseadusliku parlamentarismi tarbetuks. Vormiliselt on mõttetuks nimetatud küll 2011. aastast ehk alles järgmise riigikogu…

Märkimisväärne neljandik

Lõuna-Eestis sõidab ringi üks triibuline auto, kapotil ghostbusterlik keelumärk ja kiri “WinZip pole priivara”. Selle kleepsu tekkelugu läheb tagasi aastasse 2002, kui tegin “Tehnokrati” telesaadet ning sattusin seeläbi kokku ühe firmaga, mis oli jäänud piraattarkvara tabada lootva politseireidi kätte. Peaaegu kõik osutus lõpus legaalseks, aga probleemiks oli mõnes arvutis olnud…

Vene mõistatuse mõistmise vundament

Riigikogu liikmete enamikul puudub välispoliitika analüüsimiseks vajalik intellektuaalne pagas ning vähesed selleks suutelised ajakirjanikud on oma igapäevaste toimingutega ülekoormatud.

Paganauhkus

Pagan on eesti keeles uhke sõna. Hüüdsõnana on ta veel vägevam kui jessas või issand, sest pagan väljendab ka tunnustust; sellega võrreldav on ehk ainult jumal, näiteks noorema keelepruugi väljendites jumala äge või jumala lahe, mis annavad hinnangule juurde veidi pidulikkust. Mõnikord tundub, et emotiivselt on need ühe ja sama…

Uue Maailma muinasrahvad eesti keeles

Kolumbuse-eelse Ameerika kõrgkultuure ja üldse indiaani põlisrahvaid  käsitlevaid eestikeelseid raamatuid on viimase poolsajandi jooksul ilmunud paarikümne ringis. Võttes arvesse eesti rahva väiksust, samuti pikka aega kestnud nõukogude aja kirjastamispoliitikast põhjustatud raskusi, on seda üllatavalt palju, nagu näiteks ka Lõuna-Aasia ja Kaug-Ida kultuuriruumi kõrgklassika tõlkeid, mille üllitamisega on väsimatult ja takistuste…

Sotsiaalsuse mitu tahku

Kas sotsiaalne närv või sotsiaalne närvilisus?
Kirjanduse kui nähtuse omaduseks on see, et ta on sotsiaalne. Tegu on ühe inimese (autori) sõnalise eneseväljendusega teisele (lugejale, kuulajale) ning seega eeldab kirjandus suhtlust, nende kontakti. Rääkides sotsiaalsusest kirjanduses (või sotsiaalsest kirjandusest), peetakse tavaliselt silmas siiski midagi muud, ühiskondliku olukorra, ühiskondlike küsimuste ja probleemide…

Ene Mihkelsoni kirjutamisest

Mõtted, mis tekkisid Märt Väljataga arvustust “Ma müüsin su, sa müüsid mu” (Sirp  25. V) lugedes.
 

Valge laeva pankrot

Mustjala valla valu Saaremaa süvasadama ja Sulev Keeduse joodikutefilmi “Jonathan Austraaliast” taustal.

Kirjandusmanilaste kuriteod

ehk Miks ma andsin oma proosapreemia Jaak Leerile.

Kaja Kits-Karmi salapärane looming

Kaja Kits-Karm on vana kindel tegija nahakunstis, kes oma ranges-malbes tagasihoidlikkuses kolleegide seas kõrgelt hinnatud, ent avaramal kunstimaastikul piisava tähelepanuta jäänud. Tema näitus kompaktses ruudukujulises Hopi galeriis jääb silma ja teeb rahutuks.

Sõna on kunstnikul

Miks jälle kolme naise köitekunstinäitus rahvusraamatukogus?

Tallinna moemaja – nõukogudeaegse moe lipulaev

Tallinna moemaja loomist tähistava juubelinäituse täienduseks.

Catlin Kaljuste

Firmamärk Hula on viis aastat turul olnud. Mida see on andnud tegijatele, noortele moe- ja tekstiilikunstnikele ja kuidas on tarbijad selle vastu võtnud?

Liblikad ja sotsiaalne kunst

Rutt Tulvingu seitseteist Narva liblikat, 1997–2006.

Sirge superreaalsed digipanoraamid

“Kui te ülisuurel fotol näete üheaegselt riigikogu saali lage ja põrandat, siis ei pruugi te veel olla keerulistel aegadel mõistust kaotanud ega purjus – tänase digitehnikaga on see täiesti võimalik.” Nii juhatab Eesti Arhitektuurimuuseumi Peeter Sirge digitaalseid panoraame tutvustava näituse “Sfäärilised ruumid” sisse saatetekst. 360×180 kraadi fotopallid paljastavad meile tuttavate…

Erkki-Sven Tüüri ooper “Wallenberg”

Üks alguspunkt: Dortmundi ooperiteater tellis helilooja Erkki-Sven Tüürilt ooperi näitekirjaniku ja lavastaja Lutz Hübneri libretole “Wallenbergs Tod”. 2001. aasta 5. mai esietendus šokeeris saalis istunud vanemat generatsiooni suureformaadilise totalitaarsümboolika eksponeerimisega. Eesti kultuuriavalikkus on aga oodanud Tüüri seni ainsa lavateose “kojusaabumist” – ikkagi esimene eesti ooper, mis sündinud võõramaisel tellimusel.

Eesti muusikahariduse foorum

23. mail toimus EMTA kammersaalis Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel ja Olav Ehala juhtimisel Eesti muusikahariduse foorum. Selletaolisena esimene meie muusikalisel haridusmaastikul. Oli omajagu sümboolnegi, et ürituse avas kultuuriminister Laine Jänes ning lõpetas haridusminister Tõnis Lukas. Terve päeva kestnud mõttetalgutel kuulati ettekandeid (neid oli tervelt 14) erialaspetsialistidelt, vaagiti meie muusikahariduse sõlmpunkte, analüüsiti…

Kas muusikaharidus on Eestis jätkusuutlik?

Viimasel aastakümnel on Eestis peetud palju konverentse ja seminare, kus kõikvõimalike valdkondade inimesed on esitanud endale küsimuse, kas nad on jätkusuutlikud ehk arenguvõimelised. Järelikult osutub ajakohaseks sama küsimus ka ühenduses muusikaharidusega. Vastus sõltub minu arvates eelkõige aga sellest, millest räägitakse, kui räägitakse muusikaharidusest.
23. mail räägiti muusika- ja teatriakadeemias foorumil väga…

Muusikahariduse alustest

On raske ülesanne rääkida muusikaharidusest olukorras, kus valitseb üldine arusaam, et kõik, mis muusikas praegu meie ümber toimub, on ühtmoodi hea. Kõige parem. Parim näib olevat, kui kõike on seinast seina – kõik ühte patta, nii ida kui lääs, kommerts ja ajaviide ning etno. Uus muusika on huvitav, vana jälle…

Mõningaid tähelepanekuid muusikahariduse algastme kohta

On suurepärane, et meie muusikahariduse süsteem pakub igale noorele, kes on huvitatud pillimängu õppimisest, laulmisest või osalemisest kooride töös, päris palju valikuid, et saada endale sobiv muusikaline alusharidus. Täna on meie haridusmaastikul 87 muusikakooli, millele lisandub järjest alternatiivseid muusikaõppimise võimalusi mitmete stuudiote, eramuusikakoolide ja koolituskeskuste näol.
Kui vaadata lähinaabreid Skandinaavia maid,…

Neeme Järvi 70? Dirigent!

26. mail Estonia kontserdisaali sisenenu tähelepanu tõmbas endale lühtrite vahel asuv ebatavaline õhupallikujuline valgusallikas, pigem kunstlik kuu kui päike. Selgus, et Neeme Järvi sünnipäevakontsert ERSOga salvestatakse DVD-le. Lootus jääb, et meiegi siin kunagi seda osta või näha saame, kuna salvestaja ei olnud kodumaine.

Diskuteeriks natuke

Kadri Leivategija juhib oma artiklis tähelepanu päris mitmele üldhariduskoolide muusikaõpetuse probleemile, kuid eraldi rõhuasetusena joonistub välja siiski küsimus, miks on ühte raamatusse koondatud nii palju materjali ühe üldhariduskooli õpiku, täpsemalt VII-VIII klassi “Lauliku” kohta (siinkirjutaja kaasautoriks). Leivategija väitel näib olevat ilmselt mõeldamatu omandada kahe aasta jooksul teadmisi india, hiina, araabia…

Elagu film! Cannes’i pidupäev sai läbi

Cannes’i 60. filmifestivali kohta võib teha vähemalt kolm üldistust. Esiteks, võistluskava oli mitmekesine ja kõrgel tasemel. Teiseks, paljudes filmides andsid tooni väga head naispeaosatäitjad. Kolmandaks, algusest peale loodeti üllatust Ida-Euroopast, sest eelmise aasta võitja Inglismaa polnud võistluses esindatud, samuti olid väljas Itaalia, Hispaania ja Saksamaa.

Kas regi on popp?

 Järvamaal Väätsa koolis peeti kolmas koolinoorte pärimusmuusikafestival “Regilaul uues kuues”. Regilaul ja selle uuendamine või mitteuuendamine on olnud eesti kultuuritegelastele probleem nüüd juba üle saja aasta. Millisel kujul on siis sellele pakutud lahendid jõudnud tänapäeva koolinoorteni?

2007. aasta Kristjan Raua preemia

Kristjan Raua preemia laureaadid selguvad paljuski õnneloosi tulemusena: paarikümne väärilise kandidaadi hulgast langeb loos neljale, kes saavad kunstnike liidu volikogu salajasel hääletusel kõige rohkem hääli.
Sirp