-
Märtsikuine Diplomaatia on pühendatud kahele hiljuti lahkunud Eesti mõtlejale, tõlkijale ning kirjamehele – Enn Soosaarele ja Linnart Mällile.
Numbri avaloos analüüsib Marek Tamm tõlkimise rolli Eesti kultuuriruumis. „Siinne lugu lähtub lihtsast teesist: eesti kultuur on sündinud tõlkest ja tõlkes ning püsib ainult senikaua, kuni püsib tõlkimine. Meie keel sai kirjakuju piiblitõlkimise käigus, meie kirjandus võrsus muganduste ja tõlgete pinnal, meie keeleuuendus viidi ellu tõlkekirjanduse toel,“ kirjutab autor.Tamm vaatleb Eesti tõlkelugu 20.…
-
Tänavu veebruaris 90. aastat tagasi sülmiti Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel Eesti vabadussõja lõpetanud Tartu rahuleping. Sellele tähtpäevale pühendet Diplomaatia numbri avaloos kirjutab õigusteadlane Peeter Järvelaid nii Tartu rahu kohast Euroopa õigusajaloos, tähendusest Eesti kaasaegseile kui ka rahulepingu sepistajatest.
-
Soomele pühendatud 2010. aasta esimese Diplomaatia avaloos võrdleb ajaloolane ja Riigikogu liige Mart Nutt Eesti ja Soome ajaloo kulgu. Eestis on alati tõmmatud paralleele Soomega. Ja tegelikult on Soomes sama tehtud ka Eestiga, kuigi vähem, kirjutab Nutt. „Kuid kui kahe rahva käekäiku kõrvutada juba hallidest aegadest alates, siis näeme, kui erinevalt on meil läinud,“ nendib Nutt. Ta võtab oma kirjutises lähema vaatluse alla omariikluse ja poliitilise süsteemi kujunemise Soomes ja…
-
Novembrikuu Diplomaatia tegeleb Venemaa, Lääne-Vene suhete ning Eesti välispoliitikaga.
Avaloos kirjeldab Euroopa Komisjoni volinik Siim Kallas Eesti kohta ja huve Euroopa Liidus. Praeguseks viis aastat euroliidu liige olnud Eesti peab endale tema sõnutsi selgeks mõtlema, millist Euroopa Liitu me tahame: kas sellist, mille pädevuses on rohkem ülesandeid, või vastupidi – sellist, mille pädevuses on ülesandeid nii vähe kui võimalik? Eesti senist tegevust EL-s iseloomustab Kallase sõnutsi suhtumine „ei poolt, ei vastu“:…
-
Riigikogu liikmete enamikul puudub välispoliitika analüüsimiseks vajalik intellektuaalne pagas ning vähesed selleks suutelised ajakirjanikud on oma igapäevaste toimingutega ülekoormatud.