2006-34 (3128)

Kapitali ja üksikisiku vastutus ühiskonna ees

 
Kunstikriitik Anders Härm küsis 8. septembri Postimehes, et miks küll parteid eelistavad avalikkuse ees pidada oma vaidlusi üksikisiku, mitte aga näiteks ettevõtlustulu maksustamise teemal. Hea ja täpselt fokuseeritud küsimus, sest sellele vastaja peab esitama veenva selgituse arengule, mis on maailmamajanduses toimunud rohkem kui saja aasta jooksul. Sellele vaatamata katsun vastamisel…

Kõik algab muusikast

 

Hermese hõlma alt: Kasvu piirid

 
Ülemaailmse SKT mõõtmine on tasahilju saanud harjumuspäraseks asjaks. Tegemist on suhteliselt uue mõistega, mille alles üleilmastumine ajakohaseks muutis. XIX sajandil olnuks tegemist vaid abstraktse mõistega, sest mitte üksnes riikide, vaid ka provintside majandussidemed muu maailmaga olid minimaalsed. IMFi statistika näitab 1980. aastast pidevat kasvu. Andmed peaksid olema usaldusväärsed, sest suurema…

Luksuslikud helid

Sarjas “Akadeemiline kammermuusika”: HOLGER FAUST-PETERS (viola da gamba, Saksamaa) ja IREN LILL (klavessiin) Kadrioru lossis 16. IX.
 

Naabrist rohkem pappi

 
Meie riiklikud, rahvuslikud ja isiklikud sihiseaded on kindlakskujunenud ja selged.

Religioon ja tants

 

Lindpriiuse märgi all

Coetzee nägemus inimese tühisusest ja võimetusest on piisavalt jõuline,
et hinnata mõtleva inimese identiteediotsinguid tänapäeva ühiskonnas. 

Särav sulnidus Sausti mõisas

Kontsert “Särav ja sulnis”: EVE KOPLI (sopran), HEILI MEIBAUM (barokkflööt), IMBI TARUM (klavessiin) ja KAIDO SUSS (barokkfagott) Sausti mõisas 18. IX, kavas Händel, Vivaldi, Telemann, Strozzi, Böhm.
 

2006 – 1947 ≠ 59, vaid mõnikord ka 60

Kuuskümmend aastat tagasi kogunes esmakordselt kuulus
saksa kirjandusrühmitus Grupp 47.

Kontserdikorraldajad taotlesid, heliloojad said

RAAMATUKAUPLUS

KRISOSTOMUS
Raamatute tellimine välismaalt www.kriso.ee  

Luule: Wimberg, Kristjan Üksküla, Kaarel Kressa

Wimberg
 

80 aastat filmiajakirju Eestis

 
Rahvusraamatukogu seitsmendal korrusel on humanitaarsaali sissepääsu juures veel kuni järgmise teisipäeva, 3. oktoobri õhtuni vaadata kodumaise filmiajakirjanduse ajaloole pühendatud  väljapanek “Vabariigist vabariiki – 80 aastat filmiajakirjanduse sünnist Eestis”. Enne 1940. aastat ilmunud filmiajakirjad on rahvusliku kinokunsti patriootidelegi suhteliselt tundmatu vald, üheski Eesti kolmes tähtsamas raamatukogus pole olemas täit komplekti. Enne…

Ulla-Britta Sampu 17. XII 1933 – 17. IX 2006

Igaveseks on lahkunud staažikas kujundusgraafik, kelle nimi kunstnikuna ei pruugi laiemalt olla tuttav muul moel kui ehk postkaartide ja raamatuillustratsioonide autorina. Kujundusgraafika, mida Ulla-Britta Sampu ennekõike viljeles, on juba kord selline eriala, kus kunstnik jääb anonüümseks.
Ulla-Britta Sampu lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi graafika eriala 1958. aastal. Pärast lõpetamist töötas ta kuni…

Eesti keel kõikidele erialadele

 

Igavat mõtlemist segavad filmid

 

Edgar Viies 12. I 1931 – 20. IX 2006

 
20. septembril viis raske haigus meie hulgast skulptor Edgar Viiese.

Sitt ja surm

Kristeva tabab olemise õuduse täies võikuses: lugeja hakkab öökima ja minestab.

VVV: Puškin ja vuntsiline njanja

 
Vana tõde: kui sul on kultuuris mõni suur eeskuju, iidol, kes kipub su loomet mõjutama, siis ära kunagi teda matki, vaid parodeeri. Ja sa võid jõuda kirgaste resultaatideni. Vene filmilugu pakub selle kohta lõputult näiteid. Boriss Barnet oma kuulsas “Majas Trubnaja tänaval” parodeeris episooditi avalikult Eisensteini “Streiki” ja sellest tuli…

Raamatututvustus

Erkki Toivanen
KAHEL POOL KANALIT

Tõlkeoskus üle kõige

 
Eesti kõrgkoolides kavandatav väljendusoskuse edendamine on suurepärane, kuigi see peaks olema selgeks saanud 12 kooliaastaga. Kuidas siis siiani ennast arusaadavaks tehti? Kas ainult lünki täites? Ka ei tundu õige asi ülikoolis üldhariduse auke lappida. Milleks siis koolis käidi? Ja kui keeleoskusega on asi pärast gümnaasiumi lõpetamist nii halb, siis peab…

Võimu ja viha salakavalad tagamaad

Isa ja isalikkus saavad hinnangu naiste suu läbi.
 

Uuenenud soolaladu

10aastases soolalaos on vaadata 10 arhitektuurinäitust. 
 

Meeldimise võimalikkusest

Ajude ragistamist ja emotsioonide skaala läbiraputamist ei maksa oodata.
 

Sisukas Tartu arhitektuuri uurimus

 
Mart Siilivase Tartu arhitektuuri uurimus pälvis Ervin Pütsepa preemia.

Enesemüümine kui argipäev

Miks jääb publik jahedaks? Kas igatsetakse näha kangema vindiga Albee’t?
 

Jalutuskäik tallinna galeriides: Tikud, nihked ja iroonia

 

Keelte sõda

 

Kui meister on lahkunud

 

Uudisele uutmoodi tasakaal

 
Kui ikka ausalt, see tähendab kultuuriministri pilguga Eesti ajakirjandust vaadata, siis saab selgeks, et tegelikult on kõik üks ja seesama. Pole mingit vahet Akadeemial ja Cosmopolitanil või Sirbil ja Kesknädalal. Ajakirjanikud ajavad meediakanalites peaasjalikult oma isiklikke asju, mitte ei hoolitse avalikkuse õiguse eest saada igakülgset objektiivset informatsiooni (pean lisama, et…

Veel Dora Gordine’ist

 

Mürgisurma on lihtne vältida

 
Juba kaks nädalat tagasi saabus Eesti vetesse rahvusvaheliselt kahtlustatav laev Probo Koala tõenäoliselt suure mürgilastiga pardal. Eesti riigivõim hakkas julgelt tegutsema aga alles üleeile, kui avalik tähelepanu ja Greenpeace’i surve enam ei lubanud tegevusetult oodata. Kas tegu on üldse kriisiga või dramatiseerime me meedias keskkonnaohtu üle?

Tagasi tulevikku

Digikunstiloomes ei ole väsimust märgata.
 

Karikatuur

BB on Maltizovite järjekindel projekt

Sarjas “Akadeemiline kammermuusika”: ansambel BALTIC BAROQUE Kadrioru lossis 23. IX.
 
Sirp