Uus – Ave, „Hieronymus“!

PILLE-RIIN LARM

Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kirjanike Liit on kolme Eesti ettevõtja tänuväärse abiga asutanud uue tõlkeprogrammi „Hieronymus“. Programmiga toetatakse maailma kirjandusklassika vahendamist eesti keelde.

Hieronymus oli vanarooma kristlik õpetlane, teoloog ja kirikuisa, kes tõlkis piibli ladina keelde. Tõlkijad ja raamatukoguhoidjad peavad Hieronymust oma kaitsepühakuks. Klassikat ei mõisteta tema nime kandva tõlkeprogrammi puhul aga kitsalt vanakreeka ja ladina keele ning kirjandusena, vaid laiemalt põhjapaneva ja aegumatu kirjandusena. Juba on välja käidud pikk ja ometi mitte ammendav loetelu teostest, mis tuleks eesti keelde tõlkida, ning seal leiab tekste antiikajast XX sajandini. Nimekirjas on näiteks Polybiose „Maailma ajalugu“, Matsuo Bashō haikude esinduslik valik ja James Joyce’i „Ulysses“.

Sedavõrd nõudlike tekstide avaldamise puhul ei ole suurim takistus mitte kirjastajate või lugejate vähene huvi (mõnegi klassikateose puhul võib oletada hoopis vastupidist), vaid asjatundjate vähesus ja tööks kuluv pikk aeg: mida sõnatundlikum ja mitmekihilisem on teos, mida kaugemast ajast või eksootilisemast keelest see pärineb, seda pikem. Asjatundjate all ei tule silmas pidada ainult tõlkijaid, vaid kogu meeskonda, kes klassika vahendamisel vältimatult kaasa lööb. „Hieronymuse“ tõlkeprogrammi käimalükkajate otsust toetada peale teoste tõlkimise nende toimetamist, kommenteerimist ning järelsõnastamist tuleb igal juhul väga soojalt tervitada. Samuti kuulub programmi huviorbiiti tekstivalimike koostamine ja avaldamine.

„Hieronymuse“ aastaeelarve on 90 000 eurot. Programmi toetust saab taotleda juba 2018. aasta III taotlusvoorust. „Hieronymuse“ statuut ja tingimused avaldatakse aadressil kulka.ee/programmid/hieronymus hiljemalt juuli keskel.

Eesti Kultuurkapitali juures tegutsevad juba „Avatud Eesti raamatu“ ja „Traducta“ tõlkeprogramm.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht