2019-29 (3751)

Teadusele raha juurde! Kellele siis ja mis otstarbeks?
Pärast Tšornobõli tuumajaama plahvatust valmistatud radioaktiivse kiirguse mõõtja.

Teadusele raha juurde! Kellele siis ja mis otstarbeks?

Riigi tasemel ei tohi teadus olla asi iseeneses. Teadus on riiklik infrastruktuur, mitte vähem tähtis kui raudtee- või maanteeliiklus, haridus- ja tervishoiukorraldus.

Pikk tee Visegrádi

Peataolek ja juhuotsused ehk Varssavi ja Budapesti moe järgi viljeldav sisepoliitika viib Eesti välispoliitilisse üksindusse.

Euroopa Liidu peadepoos käib vilgas töö. Uut värvi vajab ešeloni viimane vagun, mille välisküljele oli seni suurte tähtedega maalitud „Visegrád“. See kolmanda klassi vagun on kuulus sees vohava haige õigusriikluse poolest ning vaguni­saatja…
Unistus linnast
Värske pilguga platsilt ümbrust kiigates tekib küsimus: mis kentsakas oaas see siin tühermaal ilutseb? Praegu ei avane väljakult klassikalisi linnavaateid struktureeritud tänavatele ja hoonestusele.
Tõnu Tunnel

Unistus linnast

Kas Põlvasse rajati linnamelust rõkkav keskväljak või hoopis sulnis park-monument? See on olemis-, sündmus- ja kvaliteetruum, hubane ja linnamürast eemal.

Mälestustes kohaloleku meistriklass

Carolina Pihelga luulekogus „Valgus kivi sees“ takseerib uudishimulik laps tähelepanelikult täiskasvanute maailma.

Inimese aju on võimas, ent kogu selle vägevuse juures on mälu siiski haavatav, mistõttu saab seda hõlpsasti mõjutada ning tõe osas suurema vaevata korrigeerida. Eks vihja juba ütlus „kui mu mälu mind ei peta“ mälestuste petlikkusele.…

Kuidas Taani oma lipu sai ja mis rolli muistsed eestlased selles mängisid

Eesti lugeja on harjunud siinmail XIII sajandi algul toimunud sündmuste kajastamisega Põhja-Saksa päritolu ristisõdijate ja misjonäride ettevõtmisena, milles Taani kuningal ja kirikul oli pigem teisejärguline roll. See Henriku Liivimaa kroonika loodud narratiiv on ajalookirjutuses niivõrd juurdunud, et kogu sündmustikku ongi valdavalt kajastatud kas Saksa ristisõdijate1 või oma poliitilist ja religioosset…
Kuidas uurida andmestunud ühiskonda?
Eri institutsioonide andmete kasutamise kohta on diskussiooni ja teadlikkust vähe. Veelgi vähem teame, kes on kolmandad osalised, kes meie andmeid kasutada võivad. Pildil Google’i serveripargid-andmepangad.
Google

Kuidas uurida andmestunud ühiskonda?

Digitaalsed registriandmed on Eesti ühiskonnas kaalukas infrastruktuur, rahvusvaheliselt on andmetega tegelevate institutsioonide arvu kasvu nimetatud isegi uueks andmesektoriks.

Melanhoolne tants Olemaal
„Sotsiaalse kehandi nõelravi“ saali üks keskseid teoseid „100 kohvrit“ on väga aja- ja asjakohane kommentaar ka migratsioonitemaatikale.
Andris Zieds

Melanhoolne tants Olemaal

Kaido Ole kunstiga on alati rõõm kohtuda, kuid Riia liiga steriilsel näitusel on tunne, et vaataja jäetakse pealispinnale kinni.

„Siin ja praegu“ tehnoloogia surve all
Reaalsuse nihestamise võimalusi pakub tehnoloogiline lahendus, mis arvatavasti on alles oma võidukäigu alguses – VR-prillid.
Pressifoto

„Siin ja praegu“ tehnoloogia surve all

Kui teatrile meeldib ennast pidada kõige kindlamalt aega ja ruumi lukustatud žanriks, siis tehnoloogia on usinalt asunud seda pühadust teotama ja lammutama.

Kommentaar – Tartu häbi

Tartu kesklinna Küüni tänavale Keskpargi äärde paigaldati 2004. aastal Ülo Õuna pronkskuju „Isa ja poeg“ (1977): kaks ühte kasvu figuuri, aga üks mehe ja teine poisi kehaproportsioonidega (täiskasvanu keskmine kehapikkus võrdub kaheksa peapikkusega, imikul neljaga). Ideed kordas ameerika kujur Charles Ray, kes samamoodi paigutas isokefaalsesse rivvi isa, ema, poja ning…

Kuus aastat Ukrainas

Lvivi Ivan Franko ülikooli eesti keele õpilaste peale tagasi mõeldes…

Pärast vihuviimast eesti keele tundi istume õpilastega Ivan Franko pargis murul ja ajame eesti keeles juttu. Kuus aastat on möödunud päevast, kui ma siia tulin, ja ma ei teagi, mis hetkel hakkasid need ukrainlased siin minu kõrval eesti keeles…

Naine, keda pole olemas

Anna-Stina Treumundi ja Anja Niemi väljapanekud moodustavad terviku: see on lausa õpikunäide, kuidas samasuguse jutustamisviisi ja tegelaskujude juures rääkida teistsugust lugu.

Anja Niemi näitus „Rollis“ („In Character“) Fotografiska Tallinnas kuni 15. IX.
Fotografiska Tallinna avanäitused on igati tasakaalus: vaadata on kahe mees- ja kahe naiskunstniku väljapanek. Kui Anna-Stina…

Jumal, luud ja labidas

Dramaturgiliselt on „Loojanguekspress“ üsna igav, midagi eriti ei juhtu. Tegu on rohkem lugemiseks mõeldud näidendi kui vaatemänguga.

Rakvere teatri „Loojanguekspress“, autor Cormac McCarthy, tõlkija Triin Tael, lavastaja Peeter Raudsepp, kunstnik Peeter Rästas. Mängivad Toomas Suuman ja Tarmo Tagamets. Esietendus 24. V Rakvere raudteegetos.
„Loojanguekspressi“ süžee on äärmiselt lihtne: rikas…
Reet Varblane
Reet Varblane

Reet Varblane

REET VARBLANE,
kunstitoimetaja
1996. aasta Vikerkaare viimases numbris ilmus Kristiina Rossi artikkel „Naine eesti keele grammatikas“,* kus keeleteadlane väga elegantsel ja veenval moel tõestas, et kuigi eesti keeles ei ole sugu, ei tähenda see veel, et sõnadel ja väljenditel puuduks sooline alatoon, s.t et eesti keeles ei esineks seksismi, sest oma…

Naised, kes ei mahtunud raamidesse

Anna-Stina Treumundi valimine rahvusvaheliselt tuntud fotokunstikeskuse Tallinna filiaali avanäitusele on hea avalöök Eesti nüüdisfotokunsti tutvustamise protsessis.

Anna-Stina Treumundi näitus „Lilli, Reed, Frieda, Sabine, Eha, Malle, Alfred, Rein ja Mari“ Fotografiska Tallinnas kuni 15. IX, kuraator Brendt Arell.
Anna-Stina Treumund (1982–2017) sai meie kunstielus tuntuks eelkõige autobiograafiliste ja identiteedipoliitiliste…

Tajuline lootusetus pinnapealsuse ajastul

Nüüdiskeskkonna ratsionaalsus ning domineeriv visuaalsus ei toeta mitmekülgset tajulist kogemust. Tajul on kas liiga vähe või palju stiimuleid.

Geograaf Edward Relphi arvates on nüüdisaegne keskkond ebainimlik just seepärast, et see on muudetud liiga inimlikuks.1 Inimesed on loodusest kaugenemas mitte ainult geograafiliselt, vaid ka vaimselt. Põhjus on…
Linnamekk  – Moskva avab silmad
Moskva jõeäärsed magistraalid on kõndijatele tagasi antud. Kõnniteed on vaheldusrikkad, enamasti ikka nelja-viie-kuue meetri laiused ja haljastatud.
Mats-Laes Nuter

Linnamekk – Moskva avab silmad

Moskvas tasub eriti ära käia neil, kes kujutavad ette, et Tallinn saab end ummikutest vabaks asfalteerida ja tänu kõikjal suurenevale läbilaskevõimele elavad linnas rõõmsad maksumaksjad.

Sõduri lugu kõnetas saarlasi ja suvitajaid

Rändansambli kuvand töötas ilmselt igal tasandil, sest vodevilliansambliks, kes võiks sama hästi mängida ka kõrtsi nurgas, pidas seda ka mõni inimene publiku hulgast.

Mustjala festivali avakontsert, Igor Stravinski „Sõduri lugu“ 19. VII Ninase rannakaitsepatareis. Libreto autor Charles-Ferdinand Ramuz (vene rahvajutu põhjal), eesti keelde…
Intervjuude igavus ja lust
Luuletaja ja tõlkija Carolina Pihelgas.
Rauno Volmar / Ekspress Meedia / Scanpix

Intervjuude igavus ja lust

Carolina Pihelga grupifoto 13 kirjanikuga on veidi aegunud, kuid ometi on seda ülesvõtet põnev uurida.

Sirp