2018-49 (3720)

Islami teema on ainult kattevari
Karl-Siegbert Rehberg: „Äkitselt olid kõik tuttavad „sõidus“, kellelgi ei olnud enam aega. Kõige mõõt oli raha, varem oli raha asemel kehtinud võim. 1990ndate peamine nähtus oli kogukonna kadumine.“
Erakogu

Islami teema on ainult kattevari

Karl-Siegbert Rehberg: „Patriootlikud Eurooplased Õhtumaa Islamiseerimise Vastu – kui ma neid sõnu esimest korda lugesin, mõtlesin, et need peavad olema inimesed, kes ei tea üldse, mida tähendab „õhtumaa“.“

Üks roll

Kraanad-ekskavaatorid kolm aastat tegid tööd
suurehitus sai valmis ükspäev vastu ööd
pidulikult avati Eesti-Soome toru
silmapilkselt toru taga venis inimjoru.
Nii laulis J.M.K.E juba 1980ndate teisel poolel. Kuigi nende 1996. aastal ilmunud album, kus seegi lugu peal, kandis pealkirja „Rumal nali“, võib praegu tõdeda, et pigem oli tegemist ettekuulutusega.
Nimelt läksid sel nädalal müüki piletid…
Sveta Grigorjeva ≠ Sveta Grigorjeva
Sveta Grigorjeva uue luulekogu „american beauty“ keskmes on väikekodanliku armastuse ilu ja koledused.
Alar Madisson / Eesti Kirjandusmuuseum

Sveta Grigorjeva ≠ Sveta Grigorjeva

Sveta Grigorjeva: „Mulle on kunstis oluline, et mind kui lugejat või vaatajat ei peetaks lolliks. Ma keeldun pidamast oma lugejat lolliks.“

Teadaandeid Sveta Grigorjeva elukaarelt

Teadaandeid Sveta Grigorjeva elukaarelt

Sveta Grigorjeva raamat „american beauty“ on esmajoones üks vaateava tema ellu ja elulukku. Muu hulgas kohtab seal kattuvusi nähtusega, mida nimetatakse luuleks.

Eesti arhitektuuripreemiad 2018
Sisearhitektide liidu aastapreemia žürii liige Villem Tomiste: „Lutheri mööblivabrikust on saanud arhitektuuripärandile rajatud emotsionaalne ja ruumi ülendav tervik. Valitud materjalide, sh valguse ja valgustuse koloriidi tõttu on hoone nüüd lausa monumentaalne.“
Maris Tomba

Eesti arhitektuuripreemiad 2018

Eesti Arhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Maastikuarhitektide Liit ning Eesti Kultuurkapital kuulutasid aastapreemiate laureaadid välja 6. XII Salme kultuurikeskuses. Loomeliitude ja arhitektuuri sihtkapitali ühine piduõhtu sai teoks neljandat korda. Kõigi nomineeritud arhitektuuriobjektide ja nende autoritega saab tutvuda virtuaalnäitusel arhitektuuripreemiad.ee.
 
Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemiad
Žürii: Ingrid Ruudi, Teele Pehk, Peeter Pere, Merike…
Brand nimega Finlandia
Ilukirjanduse Finlandia auhinna sai tänavu Olli Jalonen romaaniga „Taivaanpallo“ ehk „Taevakumm“.
Pekka Nieminen / Otava, 2014

Brand nimega Finlandia

Kuigi ühegi tänavu ilukirjanduse Finlandiale kandideerima nimetatud romaani tegevus pole paigutatud nüüdisaega, räägivad need tänapäeval kirjutatuna paratamatult ka meie ajast.

Teemant ja kivisüsi unistuste peeglis

„Juveliiri juubel“ on inglaslikult stiilse, sardoonilise dialoogiga ning suisa mitmekordse vaimuka puändiga kütkestav näitemäng.

Karlova teatri „Juveliiri juubel“, autor Nichola McAuliffe, tõlkija Sven Karja, lavastaja Andres Dvinjaninov, lava- ja kostüümikujundaja Triinu Pungits, helikujundajad Andres Dvinjaninov ja Toomas Lunge. Mängivad Hannes Kaljujärv, Marje Metsur ja Ingrid Isotamm.…
Kirjanduse armastaja auhind
Kodiksamia kandidaadid 2018. aastal.
www.hulimaa.fi/kodiksamia

Kirjanduse armastaja auhind

Eile, Soome iseseisvuspäeval anti kaheksandat korda välja Finlandia kirjandusauhinna väiksem vaste Kodiksamia.
Auhinna algatas 2011. aastal Heli Laaksonen selleks, et häid raamatuid meedias ja inimeste meeles rohkem esile tõsta: „Mõtlesin, et asutan oma auhinna, ei ole seal vaja muud kui otsustada ja teha … Võitja saab 30 000 odratangutera ning kirjutan ka iga…

November – Kõla ja kontekst

Akustikaga arvestajate ja aeg-ajalt ebasoodsale juhusele vastu astujate kõrval on hulk neid, kes oskavad kõla ja ruumi haruldaselt hästi esituse kasuks tööle panna.

November oli muusikasündmuste poolest äärmiselt võimas ja värvikas kuu. Kuninglik Concertgebouw’ orkester kinkis Tallinna publikule unustamatu kontserdi, Eesti Riikliku Sümfoonia­orkestri muusikud andsid kodupublikule…
Indrek Grigor
Indrek Grigor

Indrek Grigor

INDREK GRIGOR
on Riias elav vabakutseline kunsti­kriitik, -teadlane ja semiootik. Varem on töötanud Tartu Kunstimaja galeristi ning Tartu Kunstimuusemi foto- ja videokogu hoidjana.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim ebaõnnestumine või läbikukkumine?
Olen oma poliitilistelt vaadetelt individualistlik anarhist. Sellelt positsioonilt hinnates on Eesti kultuuri­poliitika suurim teene kultuurkapitali struktuur ning ennekõike asjaolu, et otsustajate komisjon…

Parim kaitse maailma vastu on selle põhjalik tundmine

Selle vahel, mida igatseme, ja selle vahel, mis lõpetab tsivilisatsiooni, on vaid õhkõrn vahe. Kui sedagi.

Kui tulevikus pole vähemalt sel tasemel elamisväärset keskkonda, nagu on olnud minevikus, oleme kõik lihtsalt tulevikuta. Optimismi, elurõõmu ja kaunist tulevikku on Von Krahli akadeemilisele seltskonnale hoovanud sellistest märksõnadest nagu raha, vaimsus…

Post-sõnastik XLIV – depressiivne realism

Ajad on sünged. Pessimistlikud vaated tulevikule ja kurjad kommentaarid päevakajalistes küsimustes teevad rahutuks ja nõutuks, aga näitavad ka üldiste meeleolude sügavamat tähendust. Süvenev arusaamine, et tegelikkus ja selle eri tüüpi kirjeldused ei klapi kokku, on tekitanud olukorra, kus „pettumusest on perverssel moel saanud kultuurinorm“.1
Depressiivne realism on Ameerika psühholoogide Lauren Alloy…

Vaike Pääsuke 20. VI 1941 – 27. XI 2018

Meie seast on lahkunud Nõukogude perioodi väljapaistvamaid pakendidisainereid ja raamatukujundajaid – Vaike Pääsuke. Nagu paljude teiste tarbegraafikute, nii on ka tema tööd armastatud ja laialt tuntud, ent autor ise jäi tagaplaanile. Tänu Pääsukese kujundustele tunduvad paljud Kalevi kompvekid ja šokolaadid nii maitsvad ning just tema pakendeid ja pabereid meenutatavad Nõukogude…
Kurismaa ja papa Carlo on paras paar
Kaarel Kurismaa. Päkapiku altar. Segatehnika, 1973. Erakogu.
Pressifoto

Kurismaa ja papa Carlo on paras paar

Kui küsida, miks on Kurismaa masinad nagu nukumeistri veidrad mängulised ukerdised, siis tuleb vastust otsida pigem ulmežanrist kui kineetilise kunsti ajaloost.

Kunstikogumine ja demokraatia
Villu Jaanisoo ruumiinstallatsioon „Kajakas“ Kumus on üks meie silmapaistvamaid muuseumikogude töid tõlgendav teos.
EKM

Kunstikogumine ja demokraatia

Kunsti ei ärata ellu ainult näitused, vaid oluline on ka kunstist rääkimise viis, publiku huvi ja see, kuivõrd muuseum seda väärtustab.

Roosa müts – Ära ole nii salapärane, räägi veel!

2018. aastal pole miski iseenesestmõistetav. Ei saa eeldada, et inimene, kes jagab Objektiivi linke, valib tingimata EKREt, ta võib vabalt hoopis rohelisi valida. Samamoodi võib juhtuda, et sotsiaalset ja majanduslikku stabiilsust hindav liberaalkonservatiiv, kelle loogiline valik on sotsid, valib hoopis EKRE, sest teda võluvad märksõnad „eestlus“ ja „metsa säilitamine“. Valija…
Galeriikäik  – Väikeste näituste jõulised hääled
Ivar Veermäe näitus „Igavesed huvid“ Tallinna Kunstihoone galeriis pakkus Londoni Balti Börsi hoone juhtumi mitmekihilist käsitlust. Tema tõlgenduses peegeldab impeeriumi uhke hoone hävimislugu senise elukorralduse kokkuvarisemist.
Karel Koplimets

Galeriikäik – Väikeste näituste jõulised hääled

Ivar Veermäe „Igavesed huvid“ Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 26. X – 2. XII, Ann Pajuvälja „Põrkepinnad ja pehmed maandumised“ Draakoni galeriis kuni 15. XII, Lilli-Krõõt Repnau, Marilyn Piirsalu, Kaija Kesa, Kadri Toomi, Helen Tago ja Yyhely Hälvini „Tondilood“ Vabaduse galeriis kuni 19. XII, Tõnis Saadoja „Saabumine paberist linna“ Hobusepea galeriis…
Regilaul rahvusromantilises soustis
Kontserdiõhtu eheduse nimel mindi pilliloo „Ahunapalu valss“ ajal tantsima, jalga keerutasid ka Celia Roose ja Mikk Üleoja.
Jaan Krivel

Regilaul rahvusromantilises soustis

Üllatuslikult kõlas kontserdil enamasti koos regilauluga rahvusromantiline diatooniline mõmin, mis on meile jõudnud teatavasti saksa kooritraditsiooni kaudu.

Tulevikku suunatud balletid minevikukajas
Tiit Helimetsa „Lõngas“ (esiplaanil Andrea Fabbri ja Oliver Jahelka) käsitletakse inimese elu sünnist surmani.
Rünno Lahesoo

Tulevikku suunatud balletid minevikukajas

Eesti Rahvusballetti tuleb tunnustada julguse eest anda kolmele koreograafitee alguses lavastajale – Tiit Helimetsale, Eve Mutsole ja Jevgeni Gribile – võimalus luua lühiballett.

Lõikavalt tõeline

Martin Alguse näidend „Midagi tõelist“ on vahe nagu habemenuga: terav, täpne ja meisterlikult tehtud.

Vanemuise „Midagi tõelist“, autor Martin Algus, lavastaja ja lavakujundaja Andres Noormets, helikujundajad Andres Noormets ja Hans Noormets, kostüümikunstnik Maarja Viiding, fotokunstnik Maris Savik. Mängivad Riho Kütsar ja Veiko Porkanen. Esietendus 9. XI Sadamateatris.
„Midagi tõelist“…
Luulekardinal tigu

Luulekardinal tigu

Airis Erme on end luulest läbi immutanud ja nõristab nüüd uut tõmmist nagu ravim- ja maitsetaimeteed.

Superkangelane minipakendis
Kui Eia (Paula Rits) on üksi metsikus looduses, haarab tüdruku särasilmne imetlus meid kaasa ja temast saab tundlikku ökosüsteemi kaitsev ebaootuspärane superkangelane, kes poeb sügavale vaataja hinge.
Kaader filmist

Superkangelane minipakendis

Mängufilm „Eia jõulud Tondikakul“ (Kinosaurus, Luxfilm, Eesti 2018, 90 min), režissöör-stsenarist Anu Aun, operaatorid Heiko Sikka ja Ants Tammik, helilooja Sten Šeripov, produtsendid Maie Rosmann-Lill ja Maario Maasing. Osades Paula Rits, Jaan Rekkor, Liis Lemsalu, Priit Võigemast, Tambet Tuisk, Juhan Ulfsak, Priit Pius, Märt Pius, Mirtel Pohla jt.
Kui viimane puu on langetatud, viimane kala…

Glüfosaadisaaga: kes on kes ja mis on mis?

AMPA – aminometüülfosfoonhape. Glüfosaadi esmane laguprodukt keskkonnas ja inimorganismis, mis on vähemalt sama toksiline kui glüfosaat. AMPA kumulatiivne mõju võib olla isegi tugevam, sest tema eluiga keskkonnas on pikem kui glüfosaadil.
*
BfR (Bundesinstitut für Risikobewertung) – Saksamaa Riskiuuringute Instituut (eestikeelses tekstis tavaliselt ei tõlgita). 2002. aastal viis läbi esimese riskihindamise glüfosaadi…

Tähendusrikkad Teised

Paarisuhe ja loovus – kahe loovisiku kooselu, hoiakute ja ideede väljakujunemine vastastikuse mõju õhkkonnas – on teema, millele paari viimase aastakümne jooksul on palju tähelepanu pööratud. Kuid nii, nagu see kipub olema igas uues käsitlusviisis, valitsevad ka siin klišeed, iseäranis vaba looja, geeniuse müüt. Nii on loovus ja loomisprotsess konstrueeritud…

Monsanto dokumendid III

Glüfosaadi Euroopa Liidu kasutusloa pikendamise kronoloogia. Kuidas luua korda arvamuste kaoses?

Euroopa Liidu pikale venivaid ja läbipaistmatuid otsustusprotsesse on palju kritiseeritud. Glüfosaadi taaskasutusloa viieaastane saaga on hea näide sellest, kuidas olulises küsimuses põrkavad tootjate ja kasutajate huvid kokku keskkonna- ja tervisekaitsjate huvidega ja kuidas Euroopa Komisjon ei suuda otsustada…

80 aastat on korralik teetähis

Kultuurriigis ei lõpe kujundustöö kunagi, kuid väikse Eesti hariduselus ei peaks pidevalt eksperimenteerima, vaid jätkama meile sobival, arukalt ajakohastatud sissetöötatud rajal.

Sisearhitektide liidu näitus „80 aastat sisearhitektuuri õpet“ EKA galeriis kuni 5. I 2019. Kuraator Karin Paulus, kujundaja Toivo Raidmets, Stuudio Stuudio graafiline disain.
Üle pikkade aastate kunstirahvas rõõmustab…

Antiintellektuaalsus ja bürokraatia haridust lämmatamas

Meie poliit- ja kultuurielu läbib antiintellektuaalsus, mida toidab demokraatia kohta käibel väärarvamus, et mõne võhiklikkus on sama hea kui teise teadmised.

Allpool avaldatud Tallinna reaalkooli õppealajuhataja ja keemiaõpetaja Martin Saare ettekanne on Viivi Luige ja Kaido Ole ülesastumise kõrval kolmas isamaakõne, mis peeti Eesti kultuuri…
Sirp