2015-33 (3553)

Praha 21. VIII 1968

Kolmandal okupatsioonipäeval, reedel, 23. augustil 1968 jagati Prahas lendlehti, kus kirjas: „Kala ja venelane on ühesugused, hakkavad haisema kolmandal päeval“.*
Nii dokumenteerisin ma Prahas nähtu kirjastuse Tammi legendaarse raamatusarja „Hüüumärk“ („Huutomerkki“) esimeses raamatus „Praha 21.8.1968“. Raamat anti välja rekordlühikese ajaga, kõigest kolm nädalat pärast okupatsiooni algust. Minu kui pealtnägija jutustus ja…
Dirigent peab leidma võtme
Kristjan Järvi ja Arvo Pärt CD „Passacaglia“ salvestamisel.
ADA/Peter Adamik

Dirigent peab leidma võtme

Kristjan Järvi tahab nihutada piire publiku ja orkestri vahel, žanride vahel, riikide vahel.

Nokk kinni, suu lahti

Arvamusfestivalil käis kümme tuhat inimest – see on suur arv, kuigi festivali meelelahutuslikumaks muutumise kohta oli pisut ka leebet kriitikat kuulda: esimest aastat iseloomustanud ettekannete asemel pakuti nüüd üha rohkem vestlusringe, esitlusi ja show’d.
See ei kahanda kuidagi arvamusfestivali väärtust väitlusareenina, mis toob ühte kohta kokku eri vaadetega inimesed, kes omavahel…

Mikita viis koju Jan Kaus

Imelik on kirjutada, et laupäeval Rupsil Liivi muuseumis jälle mingit üritust peeti, aga nii see on. Tuleb kirjutada, sest üritusel oli tuuma: valiti 2015. aasta parimat eesti kirjanikku.
Viieaastane traditsioon on nüüdseks kasvanud festivaliks. Tänavu kandis see alapealkirja „Paiga vaim ja ruumi poeetika“. Järgneb esinejate loetelu, mida lugeja ei peaks vahele…

Kuidas saada üle hirmust tuleviku ees?

Oscar Murillo projekt „Sagedused (arhiiv, veel võimalusi)“ Veneetsia biennaali Okwui Enwezori kuraatorinäitusel Arsenales ja Giardini keskpaviljonis ning Ana Callardo projekt „El Pedimento“ ehk „Avaldus“ Arsenale Giradini de Verdinis kuni 22. XI.
Selle aasta Veneetsia biennaali kuraatori Okwui Enwezori pakutud ühendav pealkiri „All The World’s Futures“ ehk „Maailma kõikvõimalik tulevik“ on kutsunud kunstnikud…

Salme Raatma ümberistutused

„See seitsmesaja-aastane valitsemine ja elu siin armsal Gottesländchenis – Maarjamaal, see likvideeriti kolme nädalaga ära nagu oleksime mänguasjad.“

Salme Raatma elas meie keskel aastatel 1915–2008. Kodutalus oli komme iga lapse sünni puhul istutada nimeline õunapuu. Kümmekond aastat hiljem hakati ehitama uut eluhoonet ja Salme puu istutati teise kohta.…

Eesti karune „nokamüts“ kõige kõigemate seas

Eesti paviljon paistab silma asjalikkuse ja mõõdukusega. Kui paljud naaberpaviljonid püüavad publikut liimile saada edeva väliskesta või efektse show’ga, siis eestlaste väike puust majake selliseid trikke ei tunnista. Näidatakse ausalt…

Kirjutamine on mälu

Kätlin Kaldmaa on sündinud minu emaga samal aastal. Aasta varem astus esimene mees Kuule, kuid see ei mõjutanud kumbagi naist. „Suur samm“ oli ühe veel suurema riigi lauge ääremaa inimestele…

Ferdinand Veike 13. XI 1924 – 14. VIII 2015

Lahkunud on eesti nukuteatrikunsti suurkuju Ferdinand Veike, mees, kelle elutööks oli iseseisva nukuteatri rajamine Eestis ja kes oma loomingu ning tegevusega on puudutanud lugematute inimeste hingekeeli. Ferdinand Veike panus Eesti…

Jookse, Victoria, jookse!

Hingemattev kaameratöö tour de force öises Berliinis

Mängufilm „Victoria“ (Saksamaa 2015, 140 min), režissöör Sebastian Schipper, stsenaristid Olivia Neergaard-Holm, Sebastian Schipper ja Eike Frederik Schulz, operaator Sturla Brandth Grøvlen, helilooja Nils Frahm. Osades Laia Costa, Frederick Lau, Franz Rogowski, Burak Yigit, Max Mauff jt. Linastub kinodes Coca-Cola Plaza, Artis, Cinamon ja…

Hõivatuse asjus

Sekularisatsioon kuulub küsimuste hulka, mille lõplik lahendus jääb praegusel põlvkonnal nägemata. Küll tundus juba XX aastasajal, et lõpptulemuse ühesuses pole põhjust kahelda. Õpetlased läänes tõdesid, et üürikesile taassünnipuhanguile vaatamata iseloomustab usundeil rajaneva maailmapildi esindajaid pidev kaitseseisund, Ida-Euroopas aga ei pidanud NSV Liidu kompartei…

Madala lennuga rahvuskiik

EXPO maailmanäitus „Feeding the Planet, Energy for Life“ ehk „Toita maad ja anda planeedile eluks vajalikku energiat“ 1. V – 31. X 2015 Milanos. Eesti rahvuspaviljoni „Gallery of Estonia“ ehk „Eesti galerii“ autorid on Kadarik Tüür Arhitektid koosseisus Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Tanel Trepp, Kristi Tuurmann,…

David Hume’i skeptiline religioossus eesti keeles

David Hume’i (1711–1776) peetakse üheks kõige sädelevamaks valgustusajastu vaimuks, kelle kirjutistes ühinevad eruditsioon ja mõtteselgus kujundlikkuse ja irooniaga. Tegu on laiahaardelise õpetlasega, kelle huvid ulatuvad ajaloost, religiooniloost ja filosoofiast poliitika ja majandusteaduseni. Eesti lugejale on ta seni olnud tuttav peamiselt Igor Narski nõukogude…

Magusa valu variatsioonid

Jelena Skulskaja uue raamatu „Marmorluik“ kaanel on uhkelt üles loetud kõik sellele osaks saanud auhinnad ja tähelepanuavaldused: ajakirja Zvezda kirjanduspreemia, Eesti Kultuurkapitali auhind, Vene Bookeri shortlist. Auhinnad on silmapaistvad, romaan autori loomingus tähtis. Ei oleks vale väita, et tegemist on Skulskaja loometeekonna ühe…

Väliskuraator = edu pant?

Eugenio Viola: „Kasutasin oma kogemuste puudumist, et teravdada pilku väljastpoolt.“

Tänavu on juba kolmas kord, kui Eesti kunstnikud on oma Veneetsia biennaali projekti usaldanud väliskuraatori kätesse. Marko Mäetamm kutsus Mika Hannula oma kuraatoriks 2007. aastal, 2013. aastal töötasid Dénes Farkasiga kuraator Adam Budaki kõrval veel Berliini arhitektuuribüroo Studio Miessen…
Labor loomiseks
Esimesed improvisatsiooniharjutused tehti ringis, kus pidi valitud pilliga heli tekitama, oma heli teisega sobitama ja pilgu või noogutusega mängimisjärje üle andma.
Ronja Soopan

Labor loomiseks

Noorte muusikalise loovuse suvekool „Loomelabor“ 3. – 9. VIII Viljandis.
Viljandi on loomelaagriks suurepärane koht: järv, rahulikud tänavad, imetore söögitädi akadeemia kohvikus, vaade lossimägedes. „Loomelabor“, mis toimus sellel aastal teist korda, on mõeldud noortele, kes tegelevad heliloominguga. Põhiline eesmärk on pakkuda…

Inge Teder 8. I 1931 – 9. VIII 2015

9. augustil lahkus meie hulgast Eesti Kunstimuuseumi kauaaegne direktor Inge Teder.
Inge Teder lõpetas 1955. aastal Tartu Riikliku Ülikooli. Pärast lõpetamist töötas ta Tallinna Loengute Keskbüroo lektori, tollase Tallinna Riikliku Kunstimuuseumi teadustöötaja ja tarbekunstikogu hoidja ja almanahhi Kunst koostaja ja…

Tõrksa taltsutus

Mängufilm „Vasakukäeline“ („Southpaw“, USA 2015, 124 min), režissöör Antoine Fuqua, stsenarist Kurt Sutter, operaator Mauro Fiore, helilooja James Horner. Osades Jake Gyllenhaal, Forest Whitaker, Rachel McAdams, 50 Cent jt. Linastub kinodes Coca-Cola Plaza, Cinamon, Solaris, Ekraan ja Kosmos.
Vietnami zenbudistlik õpetaja…

Tehistõelisusest füüsiliseks ruumiks

Gunita Kulikovska: „Kui aurumasinast sai esimese ja konveieriliinist teise tööstusrevolutsiooni sümbol, siis virtuaalreaalsus võiks tähistada kolmandat.“

Tallinna arhitektuuribiennaalist (TAB) on saamas üks paremaid, kui mitte parim rahvusvaheline arhitektuurisündmus siinpool Läänemerd. Biennaal annab ülevaate nii Eesti arhitektuurist kui ka teistes Balti riikides toimuvast. Kuraator Gunita Kulikovska Riiast…

Arhitektuur kaubamajas

Tiit Sild: „Eestis on heal tasemel nüüdisarhitektuur. Teisalt on meie rikkus ja võimalus puitmajatootjad.“

Arhitektuurieksporti veab Eesti Arhitektuurikeskus, kes korraldab EASi kaudu koolitusi ja jagab toetusi väljaspool Eestit toimuvatel võistlustel osalemiseks. Välisturunduse eesmärki täidavad nii Veneetsia arhitektuuribiennaalil osalemine kui ka Tallinna arhitektuuribiennaali (TAB) korraldamine. Mujale on õnnestunud projekteerida…

Võõrast usust omausuks

Setude usuelu käsitleti laiemas eesti rahvausundi kontekstis ja õigeusk sinna ei kuulunud.

Setumaa õigeusu ajalugu on olnud ülejäänud Eestist erinev. Kui Eestisse ja eesti rahva sekka jõudis õigeusk valdavalt XIX sajandil usuvahetusliikumise käigus, siis Setumaa on õigeusu kultuuriruumi kuulunud märksa kauem.
Setumaa seotust õigeusu kultuuriruumiga võib tinglikult arvestada alates X…

Pinnud ja pilpad

Puit ja muud looduslikud ehitusmaterjalid on arhitektuuris juba mõnda aega võimsalt taas kohal.

Millest saab alguse üks projekt? Kuidas hakkab idee arhitekti peas idanema ja mille põhjal langetab ta otsuse? Kui eesmärgiks on luua midagi kestlikku ja määravaks ei saa hind, vaid tellija ja projekteerija eetiline suhtumine keskkonda…
Kaitstud kodu?
Melvin Edwardsilt (1937, USA) on Okwui Enwezor oma kuraatoriprojekti valinud krestomaatilise kogu rosettideks kokku keevitatud terariistu.
Kaire Nurk

Kaitstud kodu?

Tiiu Talvistu kodu mõistet käsitlev kuraatoriprojekt pakub tõsist kaasa- ja edasimõtlemist.

Ideaalne suvenäitus = elamuslik kunst

Võõral kunstihuvilisel on keeruline galeriid vanalinnarägastikus üles leida.

Henri Hüti ja Evelyn Raudsepa näitus „But I Know From Your Smile that I Did Some Harm, Poisoning the Rainbow For a While. Teatrimaagia võimalikkusest – valges“ Draakoni galeriis kuni 29. VIII;
Len Murusalu „Ajafragment“ Hobusepea galeriis kuni 31. VIII;
„TL; DR“ (kuraator…

Võtikvere on Jõgevamaal kui vaimsuse saareke

Jõgevamaal Torma vallas muutub vaikelu elav Võtikvere park aastas korra tõeliseks raamatuküla keskuseks. 16. korda tõi raamatupidu lummavasse looduspaika kokku kirjanikud, raamatute kirjastajad ja müüjad, laval esinevad muusikud ja laululapsed, loodusemehed ja üldse loomingulised inimesed. Nagu igal aastal, jagus ka…

Eksistentsiaalne segadus

Mängufilm „Irratsionaalne mees“ („Irrational Man“, USA 2015, 95 min), režissöör-stsenarist Woody Allen, operaator Darius Khondji. Osades Joaquin Phoenix, Emma Stone, Parker Posey jt. Linastub kinodes Coca-Cola Plaza, Artis, Solaris, Cinamon ja Ekraan.
Mäletate seda kohta „Tähetolmumälestustes“ („Stardust Memories“, Woody Allen, 1980), kus sõbralikud,…

Puunott ja müüdi vägi

A. H. Tammsaare ja Juhan Liiv tööst ja armastusest

A. H. Tammsaare püüdles tõe ja õiguse poole, aga jutt läks liiga pikaks. Ajas segadusse kaasmaalased. Need olid elanud kaua pimeduses, pandud üheskoos mõisa põldu harima ja muid orjatöid tegema, aga olid ikka igatsenud elada omaette, igaühel oma metsatukk, põllulapp…

Lõhestunud Eesti

Oleme minetanud uhkuse oma väike-olemise ja ainulaadsuse üle.

Mäletan veel aega, kui Eestis hakati taas tasahilju rääkima iseseisvusest. Mäletan, kuidas kihutasime venna Mosk­vitšiga osa saama Balti ketist ja meie 150 km/h sõitnud autode kolonnist kihutasid teised veel mööda. Keegi ei tahtnud seda hetke maha magada, kõik tahtsid kinnitada, et…
Põhja-Venemaa kummalised etnomaastikud
Izvalaste esindusorganisatsiooni Izvatas märk.

Põhja-Venemaa kummalised etnomaastikud

Nõukogude Liidus kehtis ametlik rahvaste nimekiri. Ometi oli rahvaid, kes oma arust olid olemas, aga võimude meelest neid ei olnud. Pärast nõukogude aja lõppu käivitus Venemaal suuremat sorti etniline killustumine ja rahvuslikkuse ümbermõtestamine. Nõukogude ajal olid mitmed vanad identiteedid tühistatud, aga…
Sirp