2015-26 (3546)

Syrizat ei tohiks süüdistada Kreeka inimeste huvide eest seismise tõttu

Euroopa ühisraha võib järgmisel nädalal saada oma ajaloo suurima kaotuse osaliseks. Kreeka lõppmängu uude faasi jõudmisega pühapäevase referendumi näol on valjenenud etteheited Syrizale. Erakonda ja peaminister Alexis Tsiprast süüdistatakse küll vastutustundetuses, küll ebaprofessionaalsuses. Jääb mulje, nagu oldaks läbirääkimistel tõmbamas Kreekal eurotsoonis vaipa jalge alt oma ebarealistlike nõudmistega ning torpedeerimas troika…

Masin ja inimene

Erik Alalooga lavastuse „Obsession“ pinge tuleneb objekti ja seda ümbritseva keskkonna suhtest.

Erik Alalooga „Obsession“ („Painaja“) 10. ja 11. VI Sõltumatu Tantsu Laval.
Erik Alalooga lavastuses „Obsession“ on prožektorivalgusesse asetatud masin ja antud sellele autori sõnul subjekti seisus. Sõna „lavastus“ tuleks siin mõista üsna avaras tähenduses, sisuliselt on tegu näituse ja performance’iga.…

Lihtsalt Valentina

„Trepikoja“ võti on tiitel, mida raamatu autor on vähemalt korra kasutanud oma Õhtulehe arvamusartikli juures – „Nasta Pino, lihtne inimene“.1 Kui kes tahes teise puhul paistaks see „lihtne inimene“ kas liigpretensioonikas, poliitiliselt kallutatud või ka otsesõnu lame (tuletagem meelde kunagist ideaali „lihtne nõukogude inimene“), siis Nasta Pino puhul tuleb sellesse…

Surmafuuga

Surmafuuga
Paul Celan
Must on varane piim seda õhtuti joome
seda lõunaks me joome ja hommikul öösiti joome
me joome ja joome
me kaevame õhulist hauda kus pole nii kitsas
Üks mees elab majas kes mängib madude mängu
kes pimedas kirjutab Saksamaale su kihara kuld Margarete
ta kirjutab siis väljub majast ja kiiskavad tähed ta vilistab hagijad siia
ta…

Karskus või promiskuiteet?

Portugali ehtekunstniku Carla Castiajo doktoritöö teine eelkaitsmine, kohaspetsiifiline installatsioon „Liiderlikkus/karskus“ („Filthy/Chasity“) Tallinna Lembitu tänav 3 vannitoas 3. – 5. VI. Heliinstallatsioon valmis koostöös Paul Beaudoiniga.
Castiajo kasutas installatsioonide algmaterjalina juukseid ja kehakarvu. Juuksed ja karvad on ka tema doktoritöö teema. Juuste ja kehakarvade kaudu on ajaloos ja kunstis räägitud mälust, intiimsusest…

Mati Soomre 10. III 1944 – 14. VI 2015

Ei ole meie hulgas enam säravat sõnamängurit, humoristi, tõlkijat, uudishimuliku vaimuga ajakirjanikku, toredat ja päikselist inimest Mati Soomret. Kirjandusse astus ta tõlkijana, tuues 1983. aastal inglise keelest meie keelde hilisema nobelisti V. S. Naipauli romaani „Sissid“. Tema tõlketöö viljadest ei saa koostada pikka bibliograafiat. See-eest võib öelda, et Soomre valik oli…

Ene Pikk 8. IV 1925 – 22. VI 2015

On lahkunud kujundusgraafik ja akvarellist Ene Pikk (aastani 1945 Ravaraja). Lõpetanud 1944. aastal Tallinna tütarlaste kommertskooli, astus ta samal aastal tollasesse Tallinna Tarbekunsti Instituuti, kus tema juhendaja oli omaaegne andekas karikaturist ja raamatugraafik Jaan Jensen ning mille ta lõpetas 1950. aastal. Pikast kujuneski ennekõike raamatukujundaja ja illustraator: 1952. – 1959. aastani…

Mõttelaat

Avaliku arvamuse kiirküsitlustest jääb eestlastest üsna masendav mulje. „Kas Kreeka peaks eurotsoonist lahkuma?“ küsiti Postimehe veebilehel ning lausa 75% vastajatest arvas, et peaks. „Kas Euroopa Liit peaks lõpetama Kreeka poputamise?“ küsiti sel nädalal TV3 uudistesaates. Ei pea olema eriline meediaekspert, et mõista, kuivõrd laetud ja kallutatud küsimusega on tegemist. Sisuliselt…

Milvi Torim 28. V 1944 – 15. VI 2015

On lahkunud raamatuillustraator, graafik ja akvarellist Milvi Torim.
Torim sündis Tallinnas ning veetis siin kogu elu. Ta lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1974. aastal graafikuna. Raamatuillustraatori elukutsele jäi Torim truuks kogu eluks. Ta töötas aastatel 1974–1986 kirjastuses Eesti Raamat kunstilise toimetajana, illustreeris ja kujundas üle 200 raamatu.
Ka pärast kirjastusest lahkumist illustreeris ta…
Lüürilised üllatused Viljandi lähistel
„Ülimaks vaikuseks“ ilmus RAMi ette Peeter Vähi ise, käes budistlikud pillid, ning tema kõrval tõsine ja kaunis Kadri Voorand.
Jaanus Siim

Lüürilised üllatused Viljandi lähistel

Suure-Jaani muusikafestivali esimesed kolm päeva 18. – 20. VI Hüpassaares, Lubjassaares, Kondase majas ja Suure-Jaani keskkooli aulas.
Jaanipäevaga lõppev Suure-Jaani muusikanädal sookontserdi, Mart Saare lauljate konkursi ja kohustusliku vihmasabinaga on leidnud oma õiglase paiga igas muusikasuves, nagu Viljandi folk või augustikuine Birgitta festival. Festivalipuudust ei saa kurta – uudiseks oleks pigem, kui mõni suvenädal osutuks…

Lendutõusuteel

EMTA kompositsiooniosakonna lõpetanud heliloojad ja nende lõputööd

Sel kevadel lõpetas Eesti muusika- ja teatriakadeemia kompositsiooniosakonna ühtekokku kümme tudengit, nende hulgas kolm klassikalise heliloomingu eriala: Elis Vesik magistriõppes, Johanna Kivimägi ja Alisson Kruusmaa bakalaureuseõppes. Elektroakustilise loomingu eriala lõpetasid Imre Sooäär magistriõppes ja Alvin Raat bakalau­reuseõppes. Peale heliloojate võrsuvad…

Tubin ja Oja segakoorilt Huik

Eesti kultuuriloos on vähe isikuid, kes pakuvad võrdlemiseks nii soodsat ainest.

Eduard Tubina ja Eduard Oja 110. sünniaastapäeva kontsert 15. VI Mustpeade majas: segakoor Huik, dirigent Kaspar Mänd, klaveril Auli Lonks ja Jakob Teppo, kaastegev Tõnis Rätsep.
Kuidas ei ole ükski koor varem millegi selletaolise peale tulnud? See küsimus kangastus…

Neli aastaaega neljas raamatus

Möödunud kolme aasta jooksul on ilmavalgust näinud neli väga kaunist ja meeleolukat raamatut. Marie Underi elu ja loomingu tunnustatud uurija Sirje Kiin on kokku pannud eesti luule ühe tippluuletaja loodusluuletused ja vastavalt aastaaegadele avaldanud need neljas väljaandes. Juba alguses paelub pilku maitsekas kujundus eesti kunstnike maalidest, mis on antoloogiates lisatud…

Ugri filmid setu südames

Soome-ugri filmifestival ehk FUFF Tsiistres 10.–13. juuni.
Retk soome-ugri filmifestivalile (FUFF – Finno-Ugric Film Festival) on elamus omaette. Meie ugrihuviliste kamp on tunginud Võrumaale uudistajate ja uustulnukatena. Maakonna pealinnas on parajasti võrkpallivõistlused, puhub California briis, esimese päris suveilmaga käib rannas vilgas elu. Vana-Võromaa kultuurikoja seintel võib vaadata tõtt kümnete August…
Life, sure. Sodankylä aastal 0
Virisemine keelatud! Pildike Sodankyläst.
Internet

Life, sure. Sodankylä aastal 0

30 aastat Sodankylä filmifestivali „Midnight Sun“ ehk „Kesköine päike“

Sergei Stadnikov 20. VII 1956– 26. VI 2015

Eelmise nädala lõpus lahkus meie seast ootamatult Tartu ülikooli orientalistika teadur, egüptoloog, tõlkija ja kolumnist Sergei Stadnikov. Tänavu mais Tartus peetud mainekal Helsingi ja Tartu ülikooli korraldataval rahvusvahelisel Lähis-Ida uurijate „Melammu“ projekti teaduskonverentsil sai Stadnikovi välisprofessoritele tutvustades lausutud „Eesti parim ja ainus egüptoloog“. Hiljem arutlesime teadlaste seas isekeskis, et Eesti…

Ühe sirgega Berliini

Ühe raudtee planeerimise argipäev. Rail Balticu näide.

Mõnda aega on Rail Balticu teema olnud justkui pildilt maas. Õigemini on see küll järjekindlalt päevakorras, kuid kirglikke ja teravamaid väljaütlemisi pole kosta enam nii palju kui enne. Uue valitsuse koalitsioonileppesse on muu hulgas sisse kirjutatud ka meid Euroopaga ühendava kiirraudtee…

Kunnusega ei saa vaielda

Kas naiste potentsiaali realiseerimine saab tähendada vaid sünnitamist, kuna see on nende ainus erivõime?

Nüüd juba üle aasta tagasi ilmus provokatiivse publitsisti Mihkel Kunnuse teine kultuuri- ja ühiskonnateemaline kogumik „Roheline süü“. Selle 15 teksti varieeruvad mõõdukalt arvamusžanride vahel: essee, arvustus, kolumn jm. Tekstides on puudutatud mitmeid teemasid…
Karuteene ja karu süda
Vanaisa Asseri dialoogis pojapoeg Eemeliga tekib metatasand: õpetaja Kalju Komissarov ja õpilane Üllar Saaremäe.
Alan Proosa

Karuteene ja karu süda

Rakvere teatri suvelavastuses „Maailma parim küla“ rahmeldatakse justkui ägedalt, aga tervik jääb hõredaks, misanstseenid igavalt staatiliseks.

Liiga palju kunsti?

Potentsiaalne klassika teeb õnnelikuks, aga piisab meisterlikust virvendusestki.

Marie Kõljala näitus „Thank You for Looking“ ehk „Aitäh, et vaatad“ Tartu kunstimuuseumis 3. – 14. VI, Tartu ülikooli maaliosakonna magistritööde näitus Tartu Kunstimajas 3. – 21. VI ja Tartu kõrgema kunstikooli lõputööde näitus Nooruse galeriis 1. VI – 15. VII.
Tartu ülikooli…

Masina hajutamine

Erik Alalooga „Obsession“ („Painaja“) 10. ja 11. VI Sõltumatu Tantsu Laval.
Kui Erik Alalooga paneb lavale üles masina ja inimesed tulevad seda vaatama, siis see on tehnoloogiline teater. Ebaselget pole siin eriti midagi. Tehnoloogilise teatri mõiste on operatiivselt esituskunstide mänguväljakul, enam pole vaja vastata küsimusele „mis see on?“. Õige küsimus on…

Rohelise rahvuskonservatismi sünd Nõukogude Liidu haual

„Arutlusi asja pärast“ on eesti rahvuskonservatiivse mõtte platooniline ideaal. Ka Lauri Vahtre ja Valdur Mikita koos ei suudaks midagi nii stiilipuhast kirjutada. Tartu ülikooli füüsiku Tiit Kärneri 38st esseest koosnevast kogumikust leiab midagi igale maitsele: seal on essee postmodernismi hukutavast mõjust ühiskonnale, mõtisklus võrdõiguslikkuse ebaloomulikkusest, mitu kirjutist Eesti demograafilisest kriisist…

Tavateadvusest terviklikkusse

Kristjan Kõrveri kammerooper „Raud-Ants“ Tallinnas

Kammerooper „Raud-Ants“ koostöös Theatrumiga 15. ja 16. VI Tallinna Püha Katariina kirikus: ansambel Resonabilis koosseisus Iris Oja (hääl), Kristi Mühling (kannel), Tarmo Johannes (flööt) ja Aare Tammesalu (tšello), dirigent Andrus Kallastu. Helilooja ja libretist Kristjan Kõrver, lavastaja Ott Aardam, valguskunstnik Rene Liivamägi.
Kristjan Kõrveri „Raud-Ants“ on…

Arved Viirlaid 11. IV 1922 – 21. VI 2015

Arved Viirlaiu viljakas elutee algas Harjumaal Padise vallas ja lõppes Toronto lähistel Viirlaidude pere Hundikuru maakodus. Jutustuspõimik „Ajal on mitu nägu“ (Ilmamaa, 2005) oli tegelikult tema esimene Eestis ilmavalgust näinud teos. Ilmamaa avaldas veel „Põhjatähe pojad“ (2009) – eesti soomepoiste traagilise saaga Teise ilmasõja aastail (soome tõlge 2010). Kõik tema ülejäänud…

Tantsija pöörijoon

Kristel Saani teostes on füüsiline keha kui manifestatsioon, digitaalne tehnoloogia kui avatar ja tants kui tõusumärk.

Kristel Saani isikunäitus „My Rising Sign is Dancer“ ehk „Mu tõusumärk on tantsija“ EKA galeriis 3. – 27. VI.
Viimasel sajal aastal on keha ja kehalise kogemuse uurimine ning defineerimine olnud…

Boris Bernstein 17. XI 1924 – 23. VI 2015

Jaanipäeval tuli kurb teade Californiast Palo Altost, kus suri kunstiteadlane Boris Bern­stein, kes pühendas suurema osa oma pikast elust eesti kultuurile.
Bernstein sündis Odessas ja sattus noorukina sõjakeerisesse, algul põgenikuna, hiljem sõjaväelasena. Oma põnevas mälestusteraamatus „Vana kaev“ meenutab Bernstein, kuidas ta sõjaväest vabanenuna 1946. aastal Leningradis edasiõppimist kavandades kõhkles erialade vahel…
Sirp