2004-41 (3040)

Pildiriba

Mikko Fritze oli kuus ja pool aastat Goethe Instituudi vedaja; tõi värskeid tuuli, saksa kultuuri ja positiivset meeleolu kultuuriilma. Tema kohta kõneldakse, et ta on igatepidi ilus inimene, multifunktsionaalne korraldaja, kel teotahet kõige jaoks piisab. Nüüd siirdub ta edasi Uruguaysse. Veab neil! Kolmapäeva õhtul olid Von Krahli mõnusale lahkumispeole kogunenud…

Kalender

2. november
90 aastat tagasi (1914) sündis Pihkvas maalikunstnik ja kujur Ene Falkenberg. Suri 10.III 2003.

Armastusavaldus haua taha

Kuidas näitas Krjukov ajastule tema enda kuju, hoidis peeglit inimloomuse ees?

Teatrilooline bestseller

Inna Taarnal on oskus öelda kolme sõnaga enamat kui mõnel terve ettekandega.

Uudised

KUNST
Lembit Saarts on Konrad Mäe maali­preemia laureaat

Meie igapäevane feminism

Feminism ei ole enam tont. Ega ju? Meie viimase aja meedias kohtab viimasel ajal rahulikus toonis, isegi asjalikke arutlusi võrdõiguslikkuse, meeste ja naiste töölerakendatuse ning palkade üle, ka koduvägivald ja tänavalapsed pole enam häbiväärne tabuteema. On tekkinud lootus, et meest ja naist ei hinnata enam ainult kui oma sugupoole esindajat,…

Feministlikul mõttel on koht meie kunstiajalugudes

Intervjuu kunstiakadeemia dotsendi Katrin Kivimaaga

Meestõde ja naisõigus

Vestlevad eestikeelse Cosmopolitani peatoimetaja Merle Liivak ja EKSi kvartalikirja Vihik vastutav väljaandja Berk Vaher.
Merle Liivak ja Berk Vaher

Ariadne Lõngast ja Ilmi Kollast

Ma olen ise nagu õhtukuma,veel tuksub minus iga verepiisk,veel elan ma, kuid pole teada, kunasmind hämar vaikus enesega viib.

Bush on Eesti julgeolekule parem

Jaak Allik ja Mihkel Mutt USA presidendivalimiste tagamaadest ja mõjudest

Vastandite ühtsus ja võitlus

Ülikoolid ja teadusraamatukogud vajavad muutusi
Areng nõuab muutusi Eesti käest läinud ülikoolimaastikul. 60 ülikooli, poolülikooli, kassiülikooli ja muud raskesti defineeritavat ja raskesti kokkuloetavat kõrgemat õppeasutust on Eestile liig mis liig. Petukaup, olematu kvaliteediga kassiülikoolist saadud ?kõrgharidus?, toodab vaid õnnetuid, vale panuse teinud, asjatult aega ja raha ? oma elu raisanud kaaskodanikke.…

Kutse orgasmile?

Oeh! Uus kooliveerand on alanud. Jälle need hommikused askeldused ja kõik muud mured, mõnes peres nii, mõnes teisiti, aga enamasti alustab uut veerandit kogu pere, kuigi ranits seljas marsib kooli poole vaid laps (või lapsed). Saatsin minagi lapse esmaspäeva hommikuhämaruses uut veerandit alustama. Kui hiljem, juba päikesesäras Inglise Kolled?ist möödusin,…

Paremerakondade ühinemisest

Tagatoa ühted ja deal?id on muutunud üldaktsepteeritavaks
Nagu teisteski eluvaldkondades, pole ka poliitikas küllap midagi olemuslikku. Poliitika ausamad ja rikutumad vormid võtavad maad niivõrd, kuivõrd me neid väärtustame, aktsepteerime või vohada laseme. Kui ka vangerdused, kombinatoorika, mängurlus ja tagatoad kuuluvad poliitika juurde, siis avalikkuse huvides oleks hea seista, et vastavat…

Eh, elu?

Minu vanaisa oli eluajal rõõmsameelne ja tasakaalukas mees, kes leidis ka igas ebameeldivas olukorras midagi head, lohutas ja sisendas lootust. Kõrges raugaeas suutis ta siiski vaid kurvalt pead vangutada ja pomiseda: see inimese elu, see inimese elu? Pärast kodanike sündsustunnet riivanud kaubanduslik-poliitilisi tehinguid linnavalitsuse väljavahetamisel resümeeris ajakirjandus: vastik ja alatu,…

Faehlmanni strateegia ja visioon

Eestikeelsus on meie, tänaste, jaoks midagi enesestmõistetavat. Eestikeelsus on meie riikliku iseolemise alus. On ju varemgi väidetud, et eestlaste religiooniks on eestikeelsus, et eestlased on keeleusklikud, et eestlased on (ema)keelehullud. Või peaks siinkohal kasutama minevikulisi verbivorme: oli/on olnud, olid/on olnud? Teisisõnu. Eestikeelsus oli religiooniks Eesti NSVs. Täna, olevikus, postmodernsuses, taastulnud…

Meisterlik igavikutunnetaja

Viiu Härmi pea kogu luule mõjub ühtede kaante vahel võimsalt
Viiu Härm 1978. Anne-Malle Hallik

Igavesti teismeline

Triin Soomets, Leping nr 2. Tuum, 2004.
Soomets on stabiilselt, mõne aasta tagant kogu ilmutav autor. Seega hirmus palju kogusid tal just pole. Üks piigadest, kes tuli legendaarse üheksakümnendate tüdrukute kassetiga ja jäigi parnassile. Ehkki selle aja peale on paar kogu ka natuke tuhmunud, pole Soomets isiksuse ja luuletajana  kuhugi kadunud.…

Sõnumik

Noppeid naabrite raamatumessilt
 

Raamatututvustus

Konstantin Konik

Karin Lutsu näitusel Maire Männikule mõeldes

Pariisis leidis Maire Männik oma tõelise kodu

Sons & Lumières

Sellist haaret ja läbitöötatust Eestis lähitulevikus ilmselt ei näe
Näitus ?Hääl ja valgus? Pariisi Pompidou keskuses 22. IX 2004 ? 3. I 2005.

?Rindemehed? Tallinna Kunstihoones

Tallinna Kunstihoone suurde saali tuleb Ilya ja Emilia Kabakovi installatsioon ?Tühi muuseum?, esialgu on sellest kunstniku Kunstihoonele kohandatud eskiis ja pooleli ehitus; Raul Meel jätkab oma uutes installatsioonides Eesti oleviku ja mineviku käsitlust. Raul Meel Tallinnas 2004. aastal. Piia Ruber

Miks minna taas ooperit kuulama?

?La traviata? keskmes on laulja kui looja
Esiplaanil Aivar Kaseste (Gaston) ja Jan Oja (Alfredo Germont).

Konkurss pole eesmärk omaette

Intervjuu Mihkel Polli ja Ivari Iljaga
1. ? 10. X toimus Itaalias Monzas XVIII rahvusvaheline Rina Sala Gallo nimeline pianistide konkurss. Peapreemia ja konkursi orkestri I Pomeriggi Musicali eripreemia võitis TMKK õpilane, 18aastane Mihkel Poll.

Tähtpäev kahel klaveril

Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske. teet malsroos
Festival ?Klaver ?04?: Tallinna Klaveriduo 30. Nata-Ly Sakkos, Toivo Peäske (klaver), PaukenfEST Duo (Vambola Krigul, Anto Õnnis löökpillidel) Estonias 27. X, kavas Mozart, Schubert, Tüür, Tamberg (esiettekanne), Steiner (esiettekanne), Milhaud.

Festivali sportlik lõppmäng

Festivali ?Klaver ?04? lõppkontsert Estonias 29. X.
Seekordse klaverifestivali lõppkontsert Estonia akadeemilises saalis 29. X oli kõike muud kui akadeemiline: muusikaõhtul ?Klaveripoeg kutsub kokku: kuuevõistlus mitmekülgsuses? katsusid sõrmejooksu väleduses, fantaasia lennukuses ja improvisatsioonilises ?kiirreageerimises? omavahel rammu Rein Rannap, Mihkel Mattisen, Sven Kullerkupp ja Kristjan Randalu.

?Europa Festiva?? Eesti Euroopas

?Tahame oma kontsertidega näidata, et Euroopa muusika on homogeenne tervik, et see ei koosne mitte ainult traditsioonilisest euroopalikust kullafondist, vaid selle vääriskivide hulgas on ka uute Euroopa Liidu maade paljude rahvuslike heliloojate loodu. Ja me pakume teiste maade rahvusklassikute ja nüüdisautorite kõrval kõikjal võrdväärsena Eesti muusikat. Teiseks tahame rõhutada eri…

Majakovskiga piljardisaalis

Kas keegi mäletab veel Imbi Valgemäed ? toda, kes tegi raadios populaarset titehäält, imiteerides mudilasi? Tegelikult polnud Valgemäe originaalne, ta ekspluateeris nippi, mida oli aastaid juba enne sõda kasutanud vene näitlejanna Rina Zeljonaja (1901 ? 1991). See daam oli aga tõeline uunikum, paradoksaalne, ent ehe.  

Kas te magate koos või eraldi?

Kaader dokumentaalfilmist ?Võõras?, mis kujutab pöördsuhet: aafriklane Eestis ? eestlane Aafrikas.
Dokumentaalfilm ?Võõras?. Re?ii, stsenaarium Kert Grünberg. Produtsent Raimo Jõerand, Kert Grünberg. Operaator Kert Grünberg, Margit Keerde. Montaa? Maks ?urin, Kaspar Kallas. Helimontaa? Tanel Roovik. Ruut Pictures, 2004, 28 min. Esilinastus Pärnu visuaalse antropoloogia festivalil ja 9. IX kinos…

Aasias loetakse filmitibusid sügisel

Tokyo filmifestival pingutab võistlusprogrammiga, et olla Aasia tähtsaim filmifoorum.

Olde Hendrik kui maleajakirjandusliku laadaputka jõumees

Sõbrad soovitasid mul sellist pealkirja mitte panna. Mõistan, see on ju parafraseering Anton Jürgensteini hinnangule Jaan Oksa kohta 90 aastat tagasi. Pärast seda, kui Oks oli avaldanud ?Noor-Eesti? albumis oma kriitilised tundmused Ernst Peterson-Särgava ja Eduard Vilde kohta.

Kuidas tabada Jumalat?

Jumal ? on teda või mitte, elab ta kusagil igal pool või sinu enda kujutluses, millel pole fundamentaalselt mingit erilist vahet, on üks suur paranoia allikas. Sest ühtaegu ta jälitab sind, käseks nagu endaga tegelda, mõelda ja tunnistada, samal ajal ajad sina teda taga või hoopistükkis varjud, peidad ennast nagu…

Jaak Urmetile, Kivirähkile, Õunakale!

Olen kuulnud teie kirjutistest ajalehtedes, kus väidate, et jumalat ei ole olemas. Tahaksin teiega palavalt ühineda. Me oleme baaris Peldik tihti arutanud jumala üle, kas teda on või ei ole. Ja kasvavas üksmeeles võime kinnitada: ei, ei ole olemas. Sest kui olemas on, siis kus ta on? Meie baaris ta…

Uut presidenti oodates

Kui novembrikuu Diplomaatia teie lugemislauale jõuab, siis peaks uue Ameerika presidendi nimi juba mitu päeva teada olema. Minule aga, kes ma esmaspäeval enne numbri trükkisaatmist neid ridu kirjutan, on see veel mõistatus. Niisiis on Diplomaatia seekord sattunud ajastamise ohvriks: pole mõtet kirjutada sellest, kes valimised võiks võita, sest teie teate…

Robert Cooper: Euroopa vajab rohkem julgeolekukultuuri

Diplomaat Robert Cooperi on nädalakiri The Economist tituleerinud Briti välisministeeriumi litsentseeritud mõtlejaks. Tema esseed, mis nüüd on Fontese kirjastatuna saadaval ka eestikeelses raamatus ?Riikide murdumine. Kord ja kaos 21. sajandil?, kuuluvad paljude ekspertide arvates samasse kategooriasse Samuel Huntingtoni ja Frances Fukuyama krestomaatiliste tekstidega. 1947. aastal sündinud Cooper on töötanud Briti…

Euroopa julgeoleku­strateegia ? mida see tähendab liikmesriikidele ja kodanikele?

Euroopa Liidu 2003. aasta detsembri tippkohtumisel kiitsid riigijuhid heaks dokumendi ?Turvaline Euroopa paremas maailmas?, mis kannab alapealkirja ?Euroopa julgeolekustrateegia? ? ja nii seda tavaliselt kutsutaksegi. Dokument on 15 lehekülge pikk ja seda saab lugeda nõukogu kodulehelt http://ue.eu.int/ueDocs/cms_Data/docs/pressdata/en/reports/78367.pdf.
Euroopa Liidu arengu detailne jälgimine ei ole Euroopa kodanikele lihtne ülesanne. Liidu töövaldkond…

Euroopa julgeolek ja selle piiratus

Katsed luua Euroopa Liidule oma kaitsestruktuurid on peaaegu sama vanad kui Euroopa Liit ise. 50 aastat tagasi loodigi lisaks Euroopa Söe ja Terase Ühendusele (ECSC) ja Euroopa Majandusühendusele (EEC) ka Euroopa Kaitseühendus (EDC), tunduvalt kaugemale ulatav kontseptsioon kui need, millest viimastel aastatel Euroopas juttu on olnud. EDCst midagi välja ei…

USA valimised ja välispoliitika

Ajal, mil käesolev artikkel lugejate silme ette jõuab, on USA 2. novembri valimiste tulemused juba teada. Selle kirjutamise ajal aga ei saanud sugugi kindel olla, kes ja kuidas võidab. See ei tähenda siiski, et poleks võimalik öelda, millised on valimiste võimalikud tulemused, ennustada, mis kõige tõenäolisemalt teoks saab, ning piiritleda,…

Kõik need presidendi poisid ehk Grand slam Leedus

Kandilise lõua ja kokkupigistatud huultega mees astus hoonest välja ning suundus pika tumeda mantli lehvides auto poole. Väljak tema selja taha jääva hoone ees oli kõledast ja hallist aprilliilmast hoolimata inimestest tulvil. Rolandas Paksas, kunagine Nõukogude Liidu vigurlennuäss, oli just lõpetanud ühe oma kõige ambitsioonikamatest viraa?idest. Leedu seimi oli ta…

Leedu pärast valimismaratoni

Leedu pikk valimismaraton on lõpuks ometi seljataga: 2002. aasta lõpul olid presidendi- ja kohalikud valimised, ELi referendum mais 2004, uued presidendi- ja Euroopa Parlamendi valimised juunis 2004 ning lõpuks oktoobrikuised seimivalimised.
Seni on uued erakonnad valitsusest kõrvale jäänud, kuigi vasakpoolsed parteid võitsid ühtekokku tervelt 57% parlamendikohtadest. Samas oli nende päralt veel…

Rein Taagepera kommentaar

Seimi valimised oktoobris 2004 muutsid Leedu poliitilist maastikku põhjalikult. Tervelt 50% valijaist vahetas erakonda, võrreldes nelja aasta taguse olukorraga, ja 59% parlamendiliikmeist on uustulnukad.  Kaks äsja tekkinud protestiparteid said 35% kohtadest: Viktor Uspaskihhi Tööerakond 28% ja tagandatud presidendi Rolandas Paksase liberaaldemokraadid 8%. Koos Kazimiera Prunskienė Talurahvapartei 7%-ga on idapoolsete kalduvustega…

In memoriam Paul Henry Nitze 16. I 1907 ? 19. X 2004

Tallinna toomkirikus peeti 23. oktoobril emeriit­praost Evald Saagi maise tee lõppemisel jumalateenistust. Teisel pool Atlandi ookeani, Washingtoni kate­draalis peeti jumalateenistust Paul Henry Nitze lahkumise puhul. Kuid peale matuseaja on veel midagi, mis neid pea saja-aastaseks elanud mehi ühendab. Nii oli Evald Saag õpetajaks ja mentoriks arvukatele eestlastele ning kindlasti oli…
Sirp