Kadri Mälk 27. I 1958 – 1. I 2023

Pärast rasket haigust lahkus rahvusvaheliselt mainekas ehtekunstnik, Eesti Kunsti­akadeemia  emeriitprofessor Kadri Mälk.

Kadri Mälk õppis aastatel 1977–1981 Tartu Kunstikoolis ja seejärel Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, mille lõpetas 1986. aastal. Ta alustas vabakutselise kunstnikuna, kuid asus Eesti Kunstiakadeemias õpetama juba 1989. aastal. Esialgu töötas ta oma mentori, professor Leili Kuldkepi käe all. Ehte- ja sepakunsti professoriks valiti Kadri Mälk 1996. aastal. Oma kogemusi jagas ta üliõpilaste, sealjuures doktorantidega nii kodus kui ka välismaal. Viimati õpetas ta Müncheni Kunstiakadeemias.

Kadri Mälk pühendas oma elu ehte­kunstile: see oli tema armastus, töö ja looming. Esimene isikunäitus toimus 1989. aastal Tallinna Kunstihoone galeriis, seejärel oli tal palju näitusi Eestis, aga ka üle maailma. Kadri Mälk armastas väga oma üliõpilasi, keda ta viis igal aastal Euroopa ehtekunsti tippsündmusele, Müncheni näitus­messile „Schmuck“. Koos kõige pühendunumatega asutas ta 1999 ehtekunstirühmituse ÕhuLoss. 2008. aastal asutas Kadri Mälk heategevusfondi Noor Ehe, millega toetatakse talendikaid algajaid.

Kadri Mälgu ehtekunst on sügavalt isiklik, puudutab vaataja ja kandja kõiki meeli – ehte maagilises toimes ei kahelnud ta kunagi. Oma loomingus valis ta väga hoolikalt nii kive kui ka metalle, sest tema arvates oli igal neist iseloom, igal neist oma vägi. Kadri Mälgu loomingu tuuma on tabanud Marianne Kõrver, kes tegi temast 2004. aastal filmi „Kujutluse tume taevas“.

Kadri Mälgu teoseid leiab paljudes era- ja riiklikes kunstikogudes: Londoni Victoria ja Alberti Muuseumis, Zürichi Šveitsi Rahvusmuuseumis, Peterburi Ermitaažis, New Yorgi Smithsoniani Rahvusmuuseumis, Hamburgi Kunstgewerbemuseum’is jm. Muidugi on Kadri Mälgu suurim ehtekollektsioon meie tarbekunsti- ja disainimuuseumis. Kadri Mälgust jäi ka maha aastaid hoole ja armastusega kogutud kõrgetasemeline maailma ehtekunsti kollektsioon.

Kadri Mälk pidas eriti oluliseks oma õpetajakogemuse ja ka oma eriala tutvustamist. Ta oli vaimuka sulega kirjutaja, publitsist ja raamatute koostaja, sealjuures koostöös rahvusvaheliste kirjastustega. Tema viimatised suuremad publikatsioonid on „Testament“ oma loomingust ja „Õpetaja“ professor Leili Kuldkepist.

Kadri Mälk pälvis Eesti Vabariigi Valgetähe V klassi teenetemärgi, Portugali Vabariigi teenete ordeni ohvitseriristi, Baieri liidumaa riigipreemia, kahel korral tunnustati tema tööd Eesti Vabariigi kultuuripreemia ja Kristjan Raua preemiaga. Tema rohketest rahvusvahelistest preemiatest võib mainida Belgia Euroopa kaasaegse ehtekunsti triennaali grand prix’d, Amsterdamis saadud Ted Noteni kuldpreemiat, Kölni „Ars ornata“ südamepreemiat jmt. Kadri Mälk oli Eesti Kultuurkapitali stipendiumi „Ela ja sära“ stipendiaat ning üks Eesti Vabariigi kunstnikupalga saajatest.

Elu kogu selle laiahaardelisuses ja sügavuses tunnetanud Kadri Mälk oli aktiivne viimase hetkeni. Alles ta saabus Lissabonist loengut pidamast …

Eesti Kunstiakadeemia

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Kultuuriministeerium

Sirp

Ärasaatmine pühapäeval, 8.I kell 13 Niguliste kirikus.

Lilli ja pärgi palume mitte tuua, soovi korral võib toetada Kadri Mälgu loodud noore ehte fondi, SA NOOR EHE EE482200221056278296.

Tanel Veenre, Kõik oli üks

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht