Jutta Matvei 25. IV 1925 – 13. VIII 2021

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, keraamik Jutta Matvei.

Jutta Matvei sündis 25. aprillil 1925 Harjumaal Kose kihelkonnas, Karla külas Kuivajõe vallas. 1938. aastal lõpetas Jutta Matvei Kuivajõe Algkooli ning suundus õppima Tallinna Kõrgemasse Kodumajanduskooli, mille lõpetas 1944. aastal. Täiskasvanueas hindas Jutta Matvei koolis omandatut väga kõrgelt. 1946. aastal lõpetas Jutta Matvei 9. Töölisnoorte Õhtukeskkooli. Keraamikat õppis Jutta esmalt isa, Jaagup Matvei käe all. Pärast keskkooli, 1946. aastal, asus ta õppima Tallinna Riiklikku Tarbekunstiinstituuti keraamika erialale, mille lõpetas 1952. aastal. Aastatel 1951–1964 töötas Jutta Matvei Kunstitoodete Kombinaadi keraamikaateljee kunstilise juhina. Aastatel 1964–1983 oli Jutta Matvei Eesti NSV Kultuuriministeeriumi ekspert ja seejärel aastatel 1975–1984 kunstiosakonna juhataja. Eesti Kunstnike Liidu liikmeks astus Jutta Matvei 1957. aastal ja Eesti Keraamikute Liidu liikmeks 1993. aastal.

Näitustel hakkas Matvei osalema 1951. aastal. Aastatel 1951–1971 ning uuesti aastatel 1989–1993 osales Jutta Matvei enamikul tarbekunstinäitustel nii Eestis kui ka välismaal. Matvei sai tuule tiibadesse 1962. aastal, kui tema teos hinnati Praha Rahvusvahelisel Keraamikanäitusel kuldmedali vääriliseks. Teda saab pidada üheks 1960. aastate keraamika entusiastlikuks uuendajaks. Jutta Matvei viimaseks isikunäituseks jäi „Armastusega tehtud keraamika“ 2010. aastal Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis. Tema looming kuulub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Peterburi Etnograafiamuuseumi ning Moskva Tsaritsino Muuseumi kogusse.

Jutta Matvei oli julge ja asjalik, jalad maas naine, kelle meeltes oli siiski ka ruumi võimalusele, et meie elu valitsevad salaja ja märkamatult nähtamatud suuremad jõud – see arusaam tõi tema loomingusse ja kirjutistesse vaimsuse mõõtme. Peale loometegevuse on Jutta Matvei sulest ilmunud kataloog „Eesti suveniir“ (1985), ülevaateraamat Eesti keraamika arenguloost „Keraamika, mu arm“ (2004) ning mahukas käsikirjaline mälestustekogumik kultuuriministeeriumis töötatud aastatest: „Ministrid minu elus. Ülestähendusi ENSV Kultuuri­ministeeriumist aastatest 1964–1983“ (2017). Juhirolli Kunsti­toodete Kombinaadi keraamika­ateljees on Matvei kirjeldanud raamatus „Keraamika, mu arm“ järgmiselt: „Kõikide formaalsete asjaajamiste kõrval, mis kuulusid selle ameti juurde, oli väga tähtis oskus suhelda inimestega, säilitada ja luua kontakte teiste keraamikutega. Tähtis oli võime näha teiste töödes huvitavat ja perspektiivset ning kaasata neid oma ideedega ateljee toodangu kujundamisse. Usun, et mõningal määral see mul õnnestus.“

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Keraamikute Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht