Heino Hiiesalu 28. VI 1937 – 29. V 2022

Elupõline kultuurikorraldaja ja kunstnik Heino Hiiesalu sirgus Tartus. Noorpõlves oli ta tubli sportlane ja varakult ilmnes ka kunstianne. Aastatel 1958–1961 õppis ta Tartu Kunstikoolis.

Kultuuritööle jõudis Heino väga noorena, juhatades juba enne sõjaväeteenistust Tartus ametiühinguklubi. Polaarjoone taga teenides usaldati talle ohvitseride maja direktori amet.

Kodumaale naasmise järel tõi isiklik elu Heino Hiiesalu Põlvasse. Ta asus 1965. aastal tööle Põlva Rajooni Kultuurimajja, esialgu kunstnikuna, õige pea aga direktorina ja seda aastani 1995.

Kultuurimaja koordineeris teiste Põlva rajooni kultuurimajade tegevust ja oli praktikabaasiks tulevastele kultuuritöötajatele, kellega Heinol säilis side aastateks.

Töötajaskond oli ühtne, korraldati väga palju sündmusi, siiani meenutatakse legendaarseid pereõhtuid ja paljut muudki. Väga heal järjel oli isetegevus.

Uue maja – praeguse nimega Põlva Kultuuri- ja Huvikeskus – ehitus aastatel 1987–1991 nõudis Heinolt väga palju, aga ta sai väga hästi hakkama. Tal tuli jälgida ehituse käiku ja hankida uut sisustust, mis tollal polnud sugugi lihtne. Tema eestvõttel lükati töö uues majas hooga käima.

Aastatel 1992–2012 vedas Heino rahvus­vaheliseks kujunenud preemianäitust „Järv“, millest võtsid osa paljud tippkunstnikud ning mis oli kõige paremas mõttes Põlva ja kogu maakonna maine­üritus.

Direktoriameti järel sai Heinost aastateks suurepärane galerist kultuurikeskuses asunud Maarja galeriis – näituste tase ja graafiku tihedus olid aukartustäratavad. Näitusi korraldas Heino ka Soomes, Rootsis ja Saksamaal. Tema organiseeritud rahvusvahelised maalilaagrid Salusaarel Lämmijärvel koondasid noori loovisikuid ja kestsid sageli kogu suve.

Kunstnikuna oli Heino Hiiesalu väga mitmekülgne. Ta tegeles maalikunsti eri liikidega, metallehistööga, moe- ja klaasikunstiga, skulptuuriga. Viimasega seostub marionettnukkude loomine. Galeriist kujunes ka Heino töötuba, ikka oli tal midagi põnevat ja originaalset käsil. Loomulikult esines ta näitustel ja pani 2011. aastal välja ka isikunäituse – 70 eri tehnikas taiest. Heino kujundas väga palju laulupeorongkäike.

Hiljem töötas Heino kultuurikeskuses kunstnikuna ja olude sunnil tuli tal täita ka direktori kohuseid. Heino Hiiesalu pikk töötee oli sisukas, värvikas ja mitmekülgne. Tal oli palju, mida meenutada, näiteks koostööd mängufilmi „Viimne reliikvia“ võttegrupiga.

Inimesena oli Heino väga väljapeetud nii väliselt kui seesmiselt. Ta oli härrasmees, kes ei teinud suuri sõnu, vaid tegusid.

Ta hindas ilu ja leidis, et suurem osa inimese ilust tuleb haridusest ja haritusest.

Heino Hiiesalu tunnustati Põlva linna aumärgiga.

Põlva Vallavalitsus ja -volikogu

Põlva Kultuuri- ja Huvikeskus

Põlva Kunstikool

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht