Eva Elise Oll 24. IX 1988 – 16. II 2023

Meie seast on lahkunud maalikunstnik ja kunstiajaloolane Eva Elise Oll, kes jõudis pintsli ja ka sõnadega palju öelda ja pakkuda, kuid kellel ootas suurem loometöö alles ees.

Tartus sündinud Eva Elise Oll asus pärast katoliku kooli ja kunstigümnaasiumi õppima Tartu ülikooli kirjandust ja rahvaluulet, kuid peagi mõistis, et kunstil on siiski suurem tõmme. Maalikunsti õpingutele Tartu kõrgemas kunstikoolis järgnes kunstiajaloo stuudium Tartu ülikoolis, kus jäi pooleli magistrantuur. Oll oli 2020. aastast Tartu kunstnike liidu liige ning 2021. aastast ka liidu juhatuses. Samuti oli ta Kesk-Eesti kunstnike liidu liige.

Eva Elise Olli esimene isikunäitus „Hingan endast välja“ toimus 2014. aasta lõpus ning ta jätkas aastate jooksul äärmiselt aktiivse, isegi palavikulise näituse­tegevusega. Ka tänavu olid tal suured plaanid näitusteks Pärnu Linnagaleriis, Telliskivi loomelinnakus ja Physicumi galeriis Tartus. Võimsa sümboolsuse ja mõnusa kiiksuga olid ka tema isikunäituste pealkirjad, näiteks „Näotagune naer“, „Minaruum“, „Hull naine linnas“ või „Paksuks toidetud tuvi“. Tema looming keskendus alati inimesele, olgu too siis pildil üksinda või erinevates, kohati väga keerukates kompositsioonides, paljastades niiviisi kujutatute hingeilma ning näidates, et ka kõige humoorikamates olukordades võib naeratus olla vaid mask.

Eva Elise Oll imetles austria ekspressioniste Oskar Kokoschkat ja Richard Gerstlit, aga eelkõige Egon Schielet, kelle mõjutused on ka tema enda loomingus selgelt aimata. Kunstiajaloolasena leidis ta kiiresti ja sundimatult endale meelepärase uurimisteema. Tema 2020. aastal Tartu ülikooli kunstiajaloo osakonnas kaitstud bakalaureusetöö kandis pealkirja „Loovuse ja vaimuhaiguse psühholoogilised seosed. Johannes Saali näide“. Sama teemat avardas ja süvendas ta magistritöös, mida soovis kaitsta kevadel. Põhjaliku uurijanatuuri ja kerge sulega kirjutajana oli Eva Elise Oll perspektiivikas kunstiajaloolane. Tema kavatsus oli jätkata kunstiajaloo õpinguid doktorantuuri tasemel Ungaris.

Eva Elise Oll oli alati soe ja abivalmis, kuigi nii mõnigi kord võis tema naeratus varjata keerulisi küsimusi, mida ta oli aga nõus südamest tuleva ja vahetu vestluse käigus kerge huumori ning mõnusa irooniaga vürtsitatuna avama. Temas peitus nakkavana mõjuv kirglik impulsiivsus, mis sütitas kaaslasi ühistel reisidel, akadeemilises diskussioonis või filosoofilistes mõtisklustes elu ja kunsti teemadel.

Jääme sind väga igatsema!

Tartu Kunstnike Liit Tartu Ülikooli kunstiajaloo osakond Kõrgem Kunstikool Pallas

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht