Boriss Uvarov 4. IX 1946 – 4. XI 2020

4. novembril lahkus 75. eluaastal kunstnik Boriss Uvarov. Narva kultuuri­elu on kaotanud piirkonna ühe huvitavama maalikunstniku, Narva uusekspressionistliku maalikoolkonna võtmeesindaja.

Boriss Uvarov sündis 4. septembril 1946. Aastatel 1964–1970 õppis ta Moskva Riiklikus Kultuuriinstituudis kunstnik-kujundaja erialal ning töötas ajavahemikul 1980–1992 kunstnik-tehnoloogina Kreenholmi viimistlusvabriku kunstitöökojas. Selle aja jooksul kujundas ta üle 200 kangakavandi, mille järgi jõudis tootmisse sadakond kangast. Alates 1980. aastatest mängis Uvarov Narva kunstielus olulist rolli ka vabakunstnikuna. Tema julge ja väljendusrikas maalilooming leidis elavat vastukaja, tema mõju paljude Narva maalijate loomingulisele arengule on raske üle hinnata. Aastatel 1992–2007 õpetas ta Narva kunstikoolis. Ülelinnalistel, riiklikel ja rahvusvahelistel näitustel ning kunstisündmustel osalejana ja Eesti Maalikunstnike Liidu ning teiste loomeühenduste liikmena esindas Uvarov väärikalt oma isikupärast loomingut nii Narva kui ka laiemalt kogu Eesti kunstielus.

Uudishimuliku inimesena innustus Boriss Uvarov vestluskaaslasest (portreed) ja ka maastikumotiivist, eseme vormide ja värvide dialoogist (vaikelud), samuti dekoratiivse kompositsiooni värviniredes kumavast kujundist. Kunstnikku ei jätnud ükskõikseks minevikusündmused (ta tundis elavat huvi ühiskonna ja ajaloo vastu) ega ka tänapäeval toimuv. Loobumata figuratiivsusest, ei taotlenud Uvarov vabades kompositsioonides mitte täielikku sarnasust objektiga, vaid selle olemuse mõistmisest tekkinud emotsioonide kehastamist. Uvarovile oli loomeprotsess ise omamoodi palverännak, adekvaatse visuaalse vormi otsing: kui ta alustas maali loomise protsessi, siis mõne aja pärast hakkas maal „suunama“ oma loojat. Uvarovi jaoks, kes lasi sündmustel maali tasapinnal vabalt areneda, oli looming tema hinge ajalugu, tema olemise mõte. Sellisena – maist elu igavese olemise lühikeseks uvertüüriks pidavana ja tõde ausalt teenides oma uvertüüri loonuna – jääb ta meie mällu.

Karin Taidre

Narva kunstnike ühing Vestervalli

Eesti Maalikunstnike Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht