2007-40 (3180)

Moodne Odysseus Nikos Kazantzakis

50 aastat suure kreeka kirjaniku surmast

SVEN KUNTU 4. IV 1968 – 27. X 2007

Laupäeval, 27. oktoobril lahkus ootamatult meie hulgast helilooja, laulja, luuletaja, lavastaja ja näitleja, Eriti Kurva Muusika Ansambli looja ja juht Sven Kuntu.
Sven Kuntu töötas VAT-teatris, Von Krahli teatris ja Eesti Raadio Noortesaadete toimetuses. Teatris otsis ja sünteesis ta väsimatult, olgu tulemuseks siis kontsert-tants „Kaaren”, muusikaline dekoratsioonidraama „Tundekasvatus” või performance-etendus…

Oskar kruus 29. IX 1929 – 29. X 2007

On paratamatus, et vääramatult tõtlik AEG teeb üha enam harvendustööd nende hulgas, kelle sünniaeg küünib möödunud sajandi alguskümnendeisse. 29. oktoobril lahkus meie hulgast Vana-Otepää taluniku perest võrsunud Oskar Kruus, kes tavatu energia ja visadusega pidas oma vaibumatuks kohuseks harida ja mitmekesistada kirjanduselu, mis tahes tõketele ja tõrgetele vaatamata – kuni…

Kas saab kangelane hüpata üle rahvuse varju?

Kivastiku ja Komissarovi kangelane on inimlikult heroiline ja süüdiv, kuid mitte mustvalgelt.
„Kangelane” – Endla tähelepanuväärne kunstiline võit. ants liigus

Äng, ving ja sada aastat üksindust

Rootsi raskemeelsus – kammerlik ja teraapiline lavastus.
„Vaikne muusika”: Jonas – Ain Lutsepp, Johanna – Ülle Kaljuste, Olaf – Guido Kangur, Karin – Elina Reinold. PRIIT PEDAJAS

Elutute esemete elavad pildid

„Stalingradi lahing„, autor-lavastaja Rezo Gabriadze (Gruusia) Thbilisi marionetiteatri etendus Eesti Noorsoo- ja Nukuteatris.

Üks lahe festival

1980. aasta Moskva olümpiamängude kultuuriprogrammi raames lavastas Leonhard Lapin Noorsooteatris Johannes Vares-Barbaruse luulel põhineva multimeediumi „Multiplitseeritud inimene”. NU performance’ i-festivali raames taasetendatakse multimeediumi 13. ja 14. XI Von Krahli teatris. Lavastab ikka Lapin, kaasa löövad seekord Kristel Leesmend, Uku Uusberg ja Indrek Ojari. 1981. aastal kirjutas Leonhard Lapin: „Multimeedium on…

Lõimivad peaga vastu müüri

Kui veel ülihapra julgeolekuga iseseisev Eesti seitse aastat tagasi oma esimest integratsiooniprogrammi ette valmistas, elasime siin mitmesuguste rahvusvaheliste organisatsioonide lakkamatu surve all. Ja meil polnud võimalik poliitilisel tasandil kuulutada, et need organisatsioonid esindavad külma sõja, mitte selle järgse ajastu reaalsust, et organisatsioonid ise ja nende soovitused on ajast ja arust.…

Eesti meeste valikud 1941–1944

Suurima panuse II maailmasõja võitlustes Eesti riigi ja rahva eest andsid eesti mehed Saksa vormis. Teisiti ei saanudki see olla.
1939. aasta sügisel jäid Baltimaad Moskva mõjusfääri ja välispoliitilisse isolatsiooni. Piirile koondatud lahinguvalmis vägede toel surus NSV Liit Eestile peale nn vastastikuse abistamise lepingu, mis andis talle õiguse tuua Eestisse loodavatesse…

Püha majanduskasvaja

Majandus peab kasvama. See on tänapäeva ühiskonna põhiuskumus, mitte üksnes asjalik ja kokkuleppeline vaid ka üleloomulik alus: majanduskasv on nagu saarepuu Yggdrasill, müütiline maailmapuu, mille juures jumalad iga päev peavad oma otsuseid tegema. „See saarepuu on kõikidest puudest suurim ja parim; tema oksad sirutuvad üle kogu maailma ja ulatuvad üle…

Maailmapärand Tallinnas – kes vastutab?

piia ruber
Tallinna linnaplaneerimise põhiaur kulub viimastel aastatel nurgakivide asemel erinevate proovikivide sättimisele tõestamaks, kellel on parasjagu õigus meie ühise linnaruumi üle otsustada. Kaasa löövad nii arendajad, ametnikud, ajakirjandus kui üldsus, objektiivsete ja subjektiivsete argumentide ning demagoogia skaala on lai. Niinimetatud Viru poja vaidluses on kõrghoone kavandatava asukoha vastaste üheks tõsisemaks…

Kirjanduskriitikute suvemängud

Lugege Mihkel Mutti, saate David Lodge’i kontsentreeritud kujul ja veel palju sahvtisemalt kätte.
David Lodge, Ühest kohast teise. Tõlkinud Aet Varik. Varrak, 2005. 256 lk. David Lodge, Väike maailm. Tõlkinud Kersti Unt. Varrak, 1996. 376 lk. David Lodge, Väärt töö. Tõlkinud Kersti Unt. Varrak, 2006. 390 lk.

Katkestus kirjanduses

Pole saladus, et Eesti kirjanduses on suur rõhk nähtusel nimega katkestus. Tõstmata kedagi esile või laitmata kedagi maha, on viimase kümmekonna aasta jooksul ilmunud mitmeid teoseid, mis kasutavad narratiivi arendamisel või stiililistel eesmärkidel katkestust. Seejuures pole enamasti tegu Hasso Krulli poolt 1996. aasta teoses „Katkestuse kultuur” defineeritud nähtusega. Räägib ju…

Maailma lõpus

Piñoli stiiliharjutused on hästi sooritatud: teosest õhkub tekstilist intensiivsust ja mõnusat keelevõlu, leheküljed pakatavad mahlakaist väljendeist ja lopsakaist lauseist, mingi iseäralik elavus ja uudne varjund sel teosel on.
Albert Sánchez Piñol, Külm nahk. Katalaani keelest tõlkinud Maria Kall. Pegasus, 2007. 248 lk.

EKKM, mis siis valesti on?

Karel Koplimets. Kõik on korras. 2007. taaniel raudsepp
Eesti kaasaegse kunsti muuseumis lõppes muuseumi teine ametlik näitus „Midagi on valesti”, kus esinesid Eesti kunstiakadeemia fotograafia eriala III kursuse tudengid ja mille eest võttis, nagu ka esimesel korral, kureeriva vastutuse Marco Laimre. Näitus oli ootuspäraselt sotsiaalne, traagiline, pani kaasa mõtlema ja tundma,…

KURAATOR KÕNELEB

Marge Monko. Trauma. Võimatu missioon. 2007.
Tagajärjed

Ela kiirelt, ära sure

Tavaline näitusearvustus.
Septembri lõpul Rüütelkonna hoones avatud noorte kunstnike biennaali nooruse kriteeriumiks oli põhimõtteliselt positsioon kunstimaailmas. Kuraatorite valitud kunstnikud pidid olema alles kunstnikukarjääri saavutamisjärgus ja enamasti tegutsema Läänemere regioonis. Nad pidid olema noored kunstnikena. Kuraatorid Anneli Porri ja Rael Artel on noored kuraatoritena, mõlemad Moskva olümpiamängude aastal sündinud ja praeguseks siis…

Võrdlev brändiuuring:

NKB, Tallinn 2007 ja NPNK, Tallinn ja Tartu 2005
/—/ keda huvitavad nüüdisajal enam kandlemängu- ja kultuurimajalood? Eesti lugejate huvid on paisunud palju globaalsemaks. Eesti lugeja ei väsi teadetest, et Britney Spears ähvardas end tappa, et Britney Spears peksis abikaasat, et Britney Spears kandis aluspükse. Britney Spearsi võib asendada ükskõik millise…

Ukraina noor kunst uurib ühtekuuluvustunnet

Intervjuu R. E. P. kunstniku Nikita Kadaniga.

Tunded ilma ära tundmata

Maarit Murka vs. Tartu noored kunstnikud
Maarit Murka, The First Painting After My Grandmother Died at 29. September 2007. Õli, lõuend, 2007. eero kangor

Jalutuskäik galeriides

Mis määrab Eestis noore kunstniku staatuse?
„Noor kunst” on Eestis muutunud populaarseks sõnapaariks. Glamuurse ja marginaalse ainese sidumine institutsionaalsetel näitusemaastikel tekitab eluterve konkurentsi, olgu eragaleriides või riiklikes kunstiasutustes. Noored ei maga, vaid tõstavad pead. Iseasi, kus lõpeb või algab piir nn juuniori ja seeniori vahel.

Viimase hetke risk

John Adams
On juba kord nii, et kontserdielu korraldamisega kaasneb alati ka teatud risk: interpreet, kes on välja reklaamitud, võib haigestuda või saada kusagilt mujalt parema pakkumise ning ei ilmu kohale. Sooloõhtu puhul on asi selge, kontsert jäetakse lihtsalt ära. Sümfooniaorkestril on aga valikuvõimalus: kui üks dirigent ei tule, võib katsuda…

Muusikamaailm

Soome esindusorkestrite aasta

Kummardus sopranist Farinelli ajastule

Derek Lee Ragin pressifoto
Eelmise nädala neljapäeval said barokkmuusika austajad kuulata väga meeleolukat, efektitsemist eiravat, ent ajastuomast virtuositeeti ning igasse hetke süvenenud musitseerimist. Üles astus Suurbritanniast pärit ansambel Florilegium (tõlkes „õilmitsemine, õitsemine”), kelle eesotsas flötist Ashley Solomon tõepoolest lausa õitses ja pakatas mängulustist. Selles mängus oli Leclairi võluvat talupoeglikku tantsulisust, Händeli…

Dramaatilistes toonides Beethoven

Kui aastal 1806 Viini avalikkus põnevusega Ludwig van Beethoveni ooperi „Fidelio” esietendust ootas, oli Viini orkestri kontsertmeister Franz Clement heliloojalt viiulikontserdi juba tellinud. Järge ootas avamäng näidendile „Coriolanus” ja oma Viienda sümfooniaga nägi Beethoven veel paar aastat vaeva, enne kui see teda rahuldava kuju sai. Ehk eestimaiselt: kui Viinistus „Fideliot”…

Akadeemiline peretrio

Akadeemiliseks peretrioks on üsna sobiv nimetada neid kontserdil esinejaid, kes astusid üles „Akadeemilises kammermuusika” sarja järjekordsel muusikaõhtul 27. X ja seda ikka Kadrioru lossi saalis. Peretrio koosneb järgmistest interpreetidest (nii nagu nad ka partituuri järjekorras olid kavalehel ära toodud): Vello Sakkos (klarnet), Liina Žigurs (altviiul) ja Nata-Ly Sakkos (klaver). Selgituseks, kui…

Napoli laulust vene romansini

Andres Köster
Läbinud inimtühjad ja piirdeaedadega lausa labürindiks muudetud vanalinna tänavad, jõuab kontserdijanune Gustav Adolfi gümnaasiumini. Sisenedes Mederi saali, avastad, et oled sattunud nagu Tuhkatriinu kuninglikku interjööri! Maitsekalt restaureeritud ja küünlavalgusega meeleolu lisatud, igati sobiv atmosfäär intiimseks kammermuusika kuulamiseks. Ja akustika on interpreetidele soodsam kui raekoja saalis.

Esteet Hartšenko contra mehed punases

Tantsuetendusel ei või iial teada, mis sind ees ootab.
„Piafi” peaosalised Rita Dolgihh ja Endro Roosimäe. Rünno Lahesoo

Kuhu on põgenenud hing?

„Kuhu põgenevad hinged” pole nii halb, et seda kirega materdada,  ja pole ka nii hea, et vaimustunult kiita.
Satanismiga flirtiv ekstravagantne Maya (Lenna Kuurmaa) ja kooliõpetaja (Piret Kalda) kirikus. KAADER FILMIST

Nagu siga ja kägu

Tore, et eesti täispikkade mängufilmide hulk on viimastel aastatel jõudsasti kasvanud. Kümmekond aastat tagasi seati strateegiliseks sihiks kolm täispikka kunstilist linateost aastas: üks pidi olema autorifilm festivalide tarbeks, teine film rahvale ning kolmas laste- ja noorsoofilm. Aga selleni jõuti alles 2004. aastal, sest pikk mängufilm on pika vinnaga, arendamise ja…

Film(id) toitva ema tähtpäevaks

Ülevaate saab ülikooli ajaloo kuninglikust, keiserlikust, venestusaegsest, mõnekuulisest Landesuniversitet’i, rahvusülikooli, totalitaarühiskonna riiklikust ja iseseisva riigi avatud perioodist.
Vootele Hansen

Vene telesarjad sõnaga Sirbis (XIII)

„Tihhii Don/Quiet Flows the Don”Venemaa–Itaalia, 1992–2006. Draamasari, 7 jagu, 364 minutit. Stsenaristid Sergei Bondartšuk, Nicola Badalucco ja Robert Balchus. Režissöörid Sergei Bondartšuk ja Fjodor Bondartšuk (televersioon). Operaator Daniele Nannuzzi, helilooja Luis Enriquez Bacalov, produtsent Enzo Rispoli. Osades Rupert Everett (Grigori Melehhov), Delphine Forest (Aksinja), F. Murray Abraham (Panteleimon Prokofjevitš Melehhov),…

Mehe hirm jääda luuseriks

Režissöör Aleksi Salmenperä „Mehe töös” mängib gigolo Juha rolli Tommi Korpela. KAADER FILMIST
Oma ühiskonnakriitilises satiiris soovitas Jonathan Swift vaesuses virelevatele iirlastele, et nood võiksid oma hõrgu lihaga beebid rikastele gurmeesöögiks maha müüa. Kuna lapsi on töölisklassil palju, siis pääseks vähemalt osa näljasurmast. Võigas.

Vabaduse semaforid 1960.-1970. aastate muusikas

Kuigi Zappa on huvitav looja ja isiksus, ei veaks selline formaat vist pikalt välja, kui saatejuht ei ilmutaks mõningast kongeniaalsust saate teema või kangelasega. Avo Raup on ses mõttes ideaalne raadiomees, et ta pole mitte ainult Zappa fänn vaid ka mõttekaaslane. Järeldan seda tema sundimatust esinemismaneerist, repliikidest ja ootamatutest käikudest,…
Sirp