2006-23 (3117)

Aarne Vinkel 25. II 1918 – 11. VI 2006

 
Kirjandusteadlane Aarne Vinkel sündis Saaremaal Maasi vallas Võhma külas. Algkooli- ja gümnaasiumiõpingute järel astus ta 1938. aastal Tartu ülikooli filosoofiateaduskonda. Töötanud vahepeal õpetajana Kuressaares, lõpetas Vinkel 1946. aastal ülikooli ajaloo-keeleteaduskonna eesti kirjanduse erialal. Rööbiti aspirantuuriga pidas ta ülikoolis kirjanduse loenguid ja õpetas Tartu keskkoolides, seejärel oli koolmeistri ametis Muhu ja…

Raamatututvustus

Toomas Kall
RÜÜTEL RAHVA KEELES JA MEELES

Mida arvasid väliskülalised?

Manfred Jahnke, vabakutseline teatrikriitik ja teatripedagoog (Saksamaa)
Olen näinud erinevat lasteteatrit ja kursis paljude maade arenguga selles vallas (näiteks Hollandis, Taanis või Rootsis), ent Eestis noorele publikule mõeldud teatrist ei teadnud ma midagi. Seetõttu rõõmustasin saadud kutse ning võimaluse üle näha lavastusi mitmel pool Eestis. Eeldasin enne eesti teatri struktuuri…

Reipad orvud, maheanarhistid ja mootorsaag

Rünno Saaremäe – Üllar Saaremäe “Käpipuu vennaskond” teatris ja raamatus.
 

pauliKESE päevik: Väikestel inimestel on konstitutsiooniline õigus oma teatrile

 
Lasteaiast ei mäleta ma eriti midagi. Mäletan koristajatädi, kes nägi välja täpselt nagu karu Walt Disney kultuslikust kõvakaanelisest koomiksiraamatust. Veel mäletan kisselli küpsistega, vaikse tunni ajal naabripoisi poolt seinale veetud pruune triipe, arstimängimist ning seinale maalitud väga tugevavärvilisi lastepäraseid joonistusi (tehtud muidugi kogenud kunstnikukäega). Millegipärast lisasin aga joonistades alati pildi…

Lausmasenduseks pole põhjust

 
Oleks vale öelda, et mu festivalieelsed ootused olid negatiivsed. Küll olid need seotud teatud kõhklusega. Võimalik, et see ei olnud korraldajate taotlus, võimalik, et ma lugesin selle ise kuskilt välja, aga mulle jäi kuidagi mulje (ilmselt kriitilise fooni tõttu), et eesti laste- ja noorteteatriga on väga kehvad lood ja seetõttu…

Sain taas ootamatult isaks!

 
Nii titearuline ma nüüd küll ei ole, et peaksin end mingiks eriliseks laste teatri eksperdiks – omal ajal sai ju neile sadu kordi igasugustes tükkides mängitud, kuid kes vana asja meelde tuletab… Uus põlvkond on peale kasvanud ja rõõm tõdeda, et koos nendega on arenguhüppe teinud ka meie lavastajad. Laste-…

Sõin ja jõin seal minagi – ja saingi kõhtu midagi

Zˇüriiliikmed Villu Kangur, Jaak Urmet, Anna Ivanova-Brashinskaya, Petra Zámecˇníková, Manfred Jahnke ja Madis Kolk. LAURI KULPSOO

Kui võim ei tee, teeme ise

 
Neile, kellel üleeile läks meelest ära oma kodumajale leinalipp välja panna, pole ametlikult midagi ette heita. Juriidiliselt on ju kõik korrektne. Pühade ja tähtpäevade seaduse järgi on 14. juuni määratud riikliku tähtpäevana leinapäevaks. Üleriigilise leina kohta ütleb sama seaduse § 3’ (2) lisaks, et “leinapäeval, 14. juunil, ei korraldata leinaga…

Karikatuur

Kultuuripealinn ootab häid ideid

 
Pärast Tallinna valimist Eesti voorus 2011. aasta Euroopa kultuuripealinna kandidaadiks valitseb teema ümber suhteline vaikus. Tallinna kultuuri ja haridusala abilinnapea Kaia Jäppinen, kas kultuurihuvilised peavad nüüd aastani 2011 kannatlikult tulemust ootama või saab mingis osas juba kohe käed külge lüüa?

Õppekava kriis on väärtuste kriis

 
Üritame oma perioodiliselt vahetuva hariduspoliitikaga tormata kord Soome, kord Inglismaa suunas.

Hermese hõlma alt: Eestivenelane

 
Pronkssõdurist on kirjutatud mitmete meelest tüütuseni palju, ent Eesti ühiskonna stabiilsuse seisukohast on see  elulise tähtsusega küsimus. Mõned tulipead soovitavad venelastel Venemaale tagasi minna. Realismiga pole neil seisukohtadel pistmist. Lisaks õiguslikele põhimõtetele ja nende inimeste tahtele tuleb silmas pidada ka majanduslikku aspekti. Mõnesaja tuhande tarbija kadumine oleks mõnele ettevõttele küll…

Kus on ilu?

Viimasel aastakümnel on ilu teema taas moodi tõusnud.
 

Pastišid ja paroodiad

Isehakanud kloun kirjanduse õukonnas
 

Toomas Raudam: VÄRDI

In memoriam Hulda Kuuskme ja Emmanuel Lévinas
 

Muinasjutt õmblusmasinast

 
  Põgenikud lahkumas Vormsilt. Eesti Rahva Muuseum

Kaitsepolitsei ja Vene teema

  Foto: Piia Ruber

Teod: Tekst on erootiline objekt

Noorel luuletajal Maarja Kangrol ilmus hiljuti kogu “Kurat õrnal lumel” (Verb, 2006).
 

Kaitskem kirjandust ja noori!

Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi algatusel arutati tulevasi õppekavu.
 

Põlvkonnaromaan saksa nooremas kirjanduses

 
Viimaste aastakümnete debüteerinud romaanikirjanikud üritavad sageli leida oma põlvkonna nägu, teha julgeid üldistusi ja kriitikatki.

Kuidas Kumu maja töötab?

 Kumu seisab tegelikult vales kohas ega ole arhitektuuriliselt eriti õnnestunud.
 

“Tehnobia” – taaskohtumine tulevikuga

 
“Tehnobia” uuenduslik moment on looduse, kultuuri ja inimorganismi ühiseks eluvormiks kuulutamine. Sõna ise on samuti ebatavaline. Kuraator Leonhard Lapin jätkab oma aastatetagust huvi ühendada tehnoloogia ja inimorganism, nüüd juba tehnokeskkonnas, kus on metafooridest kaugemale mindud. Bioloogilise organismi muutmine või uue kunstliku elu loomine on nüüdisajal reaalsem kui 1970ndatel, mil Lapin…

“Maailmaküla” ühendab maailma muusikuid

16. – 18. juunini Pirita kloostri varemetes
 

“Chess” – kas Georg Malviuse comeback?

Muusikal “CHESS”: heliloojad Benny Andersson & Björn Ulvaeus, laulusõnad Tim Rice (tõlge Kelli Uustani, Mart Sander, Maian Kärmas), lavastaja GEORG MALVIUS, dirigent TARMO LEINATAMM, osades Koit Toome, Gerli Padar, Janika Sillamaa, Lauri Liiv, Taisto Noor jt; Vanemuise Sümfooniaorkester, ooperikoor, ansambel Vanemuises 8. VI.
  Lauri Liiv, Gerli Padar ja Koit Toome. 

Muusikamaailm

Pariisi St. Denis’ festival
 

Slaidid NYYD Ensemble’i kontserdile

NYYD ENSEMBLE, VOX CLAMANTIS ja ARIANNA SAVALL (sopran) OLARI ELTSI dirigeerimisel Tallinna Katariina kirikus 8. VI.
 

Meeldiva kavaga kontsert

JANA PEÄSKE (klaver), MIHKEL PEÄSKE (flööt) ja LEHO KARIN (tšello) Kadrioru lossis 11. VI.
 

Barokkmuusika suveõhtu Niguliste kiriku Antoniuse kabelis

TALLINN BAROQUE Niguliste kiriku Antoniuse kabelis 9. VI, kavas Weckmann, Cazzati, Hume, Telemann, Buxtehude jt.
 

Pronksmees kohal ei viibinud

Valle-Sten Maiste ja Jürgen Rooste käisid nädalavahetusel vene rock’i-legendi Akvarium suurepärasel kontserdil.
  Netifoto

Julge pealehakkamine on ainult pool võitu

EESTI MUUSIKA FOORUM Helsingis.

Jumal on luksus, mida ma endale lubada ei saa

Woody Alleni filmid pakuvad variatsioone ja seletusi “normaalse kodaniku” varjatud ihadele ning käitumismotiividele.
 

Järelehüüe pingviinidele

Mari Laaniste artikkel “Pingviinid infantiilidele” (Sirp 13. I 2006) on emotsioone puhta mõistuse altarile ohvriks toova mõtteviisi ere näide.
 

VVV: Nõiatukaga tüdruk Tallinnast

 
Ehkki plika tuli ilmale Leningradis, pidid nad emaga sealt paari aasta pärast ummisjalu pagema, sest prahvatas sõda. Sugulased, kes jäid blokaadirõngasse, hukkusid. Ka isa, see rõõmsalt uljas kaugsõidutüürimees. Leningrad näis sest ajast surmalinnana ja lesk koos tütretirtsuga tuli pärast sõda Tallinna elama.

Kadus unikaalne telesaade

ETV võtab “Unetuse” eetrist maha
 

Paharetist päikesepoisiks

Mart Laari kolmas tulemine
 

Mängurõõm üle ideede ja instinktide

 
XVIII jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniiri alagruppide selitamise esimene voor on läbi. Sirbi trükkiminekuks polnud suurtest oma mängu näidanud Hispaania, Ukraina, Saudi Araabia ja Tuneesia. Väikseid lihtsalt pole enam olemas, iga MMi finaalturniirile jõudnud riik on automaatselt suur, sest nati nõrgemad komistavad ja kukuvad valiku kadalipus.
Sirp