Teatri aastaauhinnad 2015. aasta loomingu eest

Auhinnad anti üle 27. märtsil rahvusvahelise teatripäeva peol teatris NO99.

Marika Vaarik pälvis naispeaosa auhinna nimiosa eest teatri NO99 lavastuses „Savisaar“.

Marika Vaarik pälvis naispeaosa auhinna nimiosa eest teatri NO99 lavastuses „Savisaar“.

Ene-Liis Semper

SÕNALAVASTUSTE AUHINNAD

Lavastaja auhind

Artjom Garejev – lavastus „Vaenlane“ (Vene teater).

Kunstniku auhind

Illimar Vihmar – kujundus lavastustele „Laulud halli mere äärest“, „Romeo ja Julia“ (mõlemad Eesti Draamateater) ning „45 339 km² raba“ (Endla).

Meespeaosa auhind

Jaak Prints – osatäitmine lavastuses „Kodumaa karjed“ (NO99).

Naispeaosa auhind

Marika Vaarik – nimiosa lavastuses „Savisaar“ ja osatäitmine lavastuses „El Dorado. Klounide hävitusretk“ (mõlemad NO99).

Meeskõrvalosa auhind

Indrek Sammul – Cléante lavastuses „Tartuffe“ ning osatäitmised lavastuses „Kaart ja territoorium“ (mõlemad Eesti Draamateater).

Naiskõrvalosa auhind

Hilje Murel – Glorie lavastuses „Grace ja Glorie“ (Sundown Entertainment), Dorine lavastuses „Tartuffe“ (Eesti Draama­teater) ja osatäitmine lavastuses „sugu: N“ (Vaba Lava).

MUUSIKAAUHINNAD

Vello Pähn – Paul Hindemithi ooperi
„Cardillac“ ja Richard Straussi ooperi
„Arabella“ kontsertetenduse kõrge­tasemeline muusikaline teostus (Estonia).

Rauno Elp – ooperi „Cardillac“ nimiosalise rolli jõuline ja veenev lahendamine (Estonia).

BALLETIAUHIND

Luana Georg – Tatjana lavastuses „Onegin“ (Eesti Rahvusballett).

TANTSUAUHIND

Renate Keerd – väljakutsuvalt isiku­pärase koreograafilise käe­kirjaga jõuline kunstnikunatuur füüsilis-visuaalses teatripildis.

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Cabaret Rhizome – lavastused „Otsuse anatoomia“ ja „Kuningas Oidipus“.

MUUSIKALISE KUJUNDUSE AUHINNAD

Ardo Ran Varres – lavastuse „Krabat“ originaalmuusika ja muusikaline kujundus (Tallinna Linnateater).

Helena Tulve – lavastuse „„Delhi“ tants“ originaalmuusika ja muusikaline kujundus (Theatrum).

PRIIT PÕLDROOSI NIMELINE AUHIND

Andres Laasik – sisukas, rikkalikule arhiivimaterjalile toetuv uurimuslikus laadis väljapeetud raamat „Teatri vang. Leo Kalmeti kirjutamata elulugu“ (2014); arvesse võeti ka sisukas elulooraamat „Filmilavastaja ja näitleja Kaljo Kiisk. Ikka hea pärast“ (2011) ning pikaajaline viljakas kriitikutegevus.

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Pille-Riin Purje – järjepidev näitlejale pööratud tähelepanu, harvaesinev süvenemine ja põhjalikkus 2015. aastal ajakirjanduses avaldatud teatriartiklites ning Tallinna Linnateatri 50aastast tegevust kokkuvõtvas teoses „Olla“.

SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Mirko Rajas – meisterlik ja kütkestav peaosa lavastuses „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal“ (Nukuteater).

ANTS LAUTERI NIMELINE NÄITLEJAAUHIND

Ursula Ratasepp – osatäitmised lavastustes „Melujanu“ (Tallinna Linnateater), „sugu: N“ (Vaba Lava), Õde James – „Kahtlus“ (MTÜ Pikk Mari), Roberta – „Harakale haigus …“ (Tallinna Linnateater), Mari – „Kuldne Lurich“ (Eesti Draamateater), Caroline Cassidy – „Kassirabal“ (Tallinna Linnateater), Tatjana – „Utoopia rannik. I osa. Teekond“ (Tallinna Linnateater), Carol Conway – „Aeg ja perekond Conway“ (Tallinna Linna­teater), „Tallinna Linnateater laulab. Õnnelik õhtu“, Erica – „Ma armastasin sakslast“ (Tallinna Linnateater), Kristi – „Wargamäe Wabariik“ (Tallinna Linnateater), Julia – „Romeo ja Julia“ (Emajõe Suveteater), Cordelia – „Head ööd, vend“ (Eesti Draamateater ja Kanuti gildi saal), Anna van Gogh – „Vincent“ (Tallinna Linnateater), „Impro 3 – Punane Hanrahan“ (Tallinna Linnateater), Koor – „Kuidas ma õppisin sõitma“ (Tallinna Linnateater) ning filmirollid: Kertu mängufilmis „Kertu“ (Amrion) ja Kadri mängufilmis „Vehkleja“ (Making Movies Oy, Allfilm, Kick Film).

Laura Peterson – osatäitmised: Jekaterina – „„Delhi“ tants“ (Theatrum), Marta – „Joobnud“ (Theatrum), Célimène – „Misantroop“ (Theatrum), Elizabeth – „Ring“ (MTÜ Kell Kümme), Fanny – „Tuulesaared“ (Theatrum ja HEF), Naine – „Planeet“ (Theatrum), Naine – „Peeter Volkonski viimane suudlus“ (Tartu Uus teater), Iti – „Nukitsa­mees“ (Vanemuine), Mara – „Maarja kuulutamine“ (Theatrum), Esmeralda – „Jumalaema kiriku kellamees“ (Emajõe Suveteater), Gädvi, Kats ja väike laps – „Börs ja Börsitar“ (Ugala), Kass – „Kass, kes kõndis omapead“ (Vanemuine), Gerda – „Lumekuninganna“ (Vanemuine), Helina, Marina ja Tädi – „Tühirand“ (Vanemuine), Nastenka – „Valged ööd“ (Theatrum), Monika – „Juveliiri poe ees“ (Theatrum), osatäitmine telesarjas „Klass. Elu pärast“ (ERR) ning filmiroll Erna mängufilmis „Risttuules“ (Allfilm, Baltic Pine Films).

NATALIE MEI NIMELINE AUHIND

Maarja Meeru – isikupärase värvilahendusega kunstilise terviku loomine mastaapse lavapildi ja karakteersete kostüümide kaudu Georges Bizet’ ooperile „Carmen“ (Vanemuine).

KRISTALLKINGAKESE AUHINNAD

Laura Mets – lavastused „45 339 km² raba“, „Werther“, „Eedeni aed“ ja „Titanic. Ilusad inimesed mängivad suuri tundeid“ (kõik Endla) ning „Korduma kippuvad küsimused“ (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia).

Raho Aadla – eriilmelised rollid lavastustes „Klapp“ ja „Imelise otsinguil“ (mõlemad Tallinna Tantsuteater) ning otsingulised work-in-progress performance-lavastused Kanuti gildi saalis aastatel 2015 ja 2016.

NÄITLEJATE LIIDU AUHIND

Luule Komissarov

TEATRIKUNSTI ERIAUHIND

Lavastaja-kunstnik Ene-Liis Semper, kuraator Eero Epner, näitlejad Rea Lest, Jörgen Liik, Helena Pruuli, Jarmo Reha ja Simeoni Sundja ning näitejuht Tiit Ojasoo (kõik teater NO99), samuti produtsent Maret Kukkur (Eesti Lavastuskunstnike Liit). Innovaatiline lähenemine teatrikunstile – Praha kvadriennaali peaauhinna Kuldne Kaarik pälvinud lavastusprojekt „Ühtne Eesti“.

TEATRITÖÖTAJA AUHINNAD

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind

Oliver Kulpsoo – Von Krahli teatri ja vabakutseline valgustaja, meeskonnamängija, väljakujunenud loojavaimu ja rafineeritud silmaga kunstnik, kes kaitseb Siioni lõvina oma isikupärast käekirja. Tema prožektoritega kirjutatud poeem tõstab lavastuse teatripõrandast lahti ning laseb sel peegelduda pilvedel ja meie südametes. Tasub meenutada, et seal, kus pole valgust, on pimedus.

Etendust teenindava töötaja auhind

Madis Kirkmann – Nukuteatri valgusala juhataja. Tunnustust väärib tema põhjalik ja järjepidev töö teatri valgusosakonna ülesehitamisel, juhtimisel ja uuele tasemele viimisel, aga ka uuslavastuste valguskujunduse loomine ja igapäevane pühendunud töö valgusala juhataja ja valgustajana.

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind

Liina Viru – rahvusooperi Estonia kirjandustoimetaja. Esile tõsteti 2015. aastal esietendunud lavastuste kavalehtede koostamine, samuti üheksa aastat pühendunud tööd teatri kavaraamatute ning muude teatrilooliste trükiste koostamisel ja toimetamisel. Viru läheneb tekstidele värske pilguga ning avab lavastusi nüansirikkalt. Tema koostatud sisukad kavad on väärt kohta raamaturiiulil. Ooperiteater on Liina Viru sügav armastus, mis kajastub tema aupaklikus suhtumises kolleegidesse ja soovis publikut harida. On oma töös põhjalik, täpne ja kiire.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht