PEALELEND – Rein Oja, Eesti Draamateatri juht

TAMBET KAUGEMA

Rein Oja

Teet Malsroos / Õhtuleht

Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestas valitsus märtsi keskel eriolukorra, mistõttu on keelatud teatrietenduste andmine ning teatrid seisavad tühjalt. Nende hulgas ka Eesti Draamateater.

Eriolukord on kestnud poolteist kuud. Mitu esietendust on tulnud Eesti Draamateatril selle aja jooksul edasi lükata ning kui palju etendusi on jäänud andmata?

Kolm esietendust, millest üks pidi olema 14. märtsil ehk kaks päeva pärast eriolukorra kehtestamist, on lükatud praegu sügisesse. Ühe oleme ära jätnud ning plaanime seda teha ehk järgmisel suvel. Praeguse seisuga on ära jäänud umbkaudu sada etendust, umbes 20 000 – 25 000 teatrikülastust on juba vähem.

Mida tähendavad tühjalt seisvad saalid teatrile rahaliselt? Kui palju ja milline tulu on jäänud saamata?

Ühe aktiivse etendustekuu omatulu oleks umbes 190 000 – 200 000 eurot. See on saamata. Ja ka tühjad saalid kulutavad, kuigi vähem. Kurb vaadata, kui seal pikka aega tegevust ei ole.

Kas Eesti Draamateatri töötajad on praegu kodus või proovid siiski käivad?

Teatrimajas praegu proove ei tehta, aga interneti kaudu mõned on toimunud. Loetakse näidendeid, jutte … Nüüd loodame, et vähemalt väiksemas koosluses saame lähipäevil hakata jälle proove tegema. Püüame muidugi selle käigus turvariske maandada.

Kultuuriminister Tõnis Lukas on pannud etenduste ja kontsertide korraldamise puhul ühte patta mai ja juuni ning teise juuli ja augusti. Kas Eesti Draamateatril on selles segases olukorras juba mingeid kevad- ja suveplaane?

Iga nädal on meil koosolek, kus arutame, kuidas edasi. Vähemalt juunikuu lõpuni etendustega alustada ei saa. Püüame olla igaks muutuseks valmis. Ka selleks, kui suve teisel poolel tuleb luba anda vabas õhus etendusi. Proovime meiegi mõningaid netilugemisteatri variante, aga elavat esitust need muidugi ei asenda.

Kultuuriministeerium on välja töötanud rahalisi abimeetmeid. Kui palju võiksid need teatri olukorda leevendada?

Iga abi leevendab olukorda, nii töötukassa meede kui ka kultuuriministeeriumi oma. Oleme selle eest tänulikud. Ja täname ka teatrisõpru, kes saavad aru teatrite raskustest ega nõua iga hinna eest nüüd ja kohe piletiraha tagasi, vaid on nõus lükkama oma teatrikülastuse seni ebaselgesse tulevikku.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht