Eestlased Peterburi teatriakadeemias

Enn Siimer

  Oktoobri keskel tähistas praegune Peterburi teatriakadeemia teatriteaduse osakond oma tegevuse 66. aastapäeva. Kummaline number tuli sellest, et aastapäeva plaaniti tähistada juba mullu, kuid nagu niisugustel puhkudel varemgi juhtunud, saadi tähistamiseks vajalik toetus hiljem.

Peterburi teatriakadeemia on Nõukogude perioodil mänginud eesti teatri arengus üpris tähelepanuväärset rolli, kuna teatriteadusliku hariduse on seal saanud mitmed praegu aktiivselt tegutsevad eesti teatriteadlased. Nimetagem siin vaid Reet Neimarit, Andres Laasikut, Riina Schuttingut, Maarika Rinki. Peale teatriteadlaste on samas osakonnas saanud teatritöö korraldamise alase hariduse Rein Neimar ja Ülle Kuusk. On ka neid, kes suundunud teistele aladele nagu näiteks Rein Heinsalu, Feliks Šubin, Kadi Purru, Marianne Kaat, Reet Soonpere. Peterburi teatriakadeemias kaitses oma Panso-teemalise väitekirja Kadi Vanaveski.

Kindlasti tuleb märkida, et teatriakadeemia teatriteaduslik haridus andis vägagi hea professionaalse ettevalmistuse. Võib-olla isegi parima, mis tol ajal üldse võimalik oli. Seal oli väga tugev nii üldhumanitaarne kui ka teatri eripära põhjalikult tundev õppejõudude ja professorite kaader. Õppetöö käis selles üliõpilaste arvult väikeses instituudis kursuste süsteemis, kus õppejõududega suhtlemisest polnud sugugi mitte vähem tähtis üliõpilaste omavaheline läbikäimine. Nii nagu näitlejakursustest moodustus tihtilugu uusi stuudioprintsiibil tegutsevaid teatreid, nii said ka teatriteadlaste kursustest tavaliselt mõttekaaslaste ja põlvkonnatunnetust väljendavad kooslused. Peterburi akadeemias, erinevalt Moskva sõsarkoolist GITISest ei nõutud ideoloogilist tuulenuusutamist, ka ei mindud seal kaasa poliitiliste tõmbetuultega.  

Kindlasti oli Peterburi teatriteadusliku hariduse kogemusest suur abi Tartu ülikooli eesti kirjanduse osakonna juures 1990ndate algul avatud teatriteaduse õppesuuna käivitamisel, mille juures olid Luule Epneri ja teiste kirjandusteadlaste kõrval nii Reet Neimar, Lea Tormis, Riina Schutting kui ka allakirjutanu. Tänaseks on aga see andnud käegakatsutavaid tulemusi terve põlvkonna noorkriitikute ja teatriteadlaste näol, kellest on tänaseks saanud teatrimaastikul  avalikku arvamust kujundav kriitikkond. On kaitstud mitmeid teatriteaduslikke magistri- ja doktoritöid. Just see asjaolu ajendaski allakirjutanut võtma akadeemia aastapäevakonverentsil Peterburis sõna ettekandega Eesti teatriteadlaste ettevalmistusest Tartu ülikoolis.

Autor on tollase Leningradi Teatri-, Muusika- ja Kinoinstituudi vilistlane aastast 1976 .

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht