Ühiskondlikud valuvaigistid

Urmas Lüüs

Innovatsiooni ja tehnoloogiliste uuenduste võlu on see, et näeme kohe nende otsest mõju. Kuid mida saame öelda tagajärgede kohta? Ühe põlvkonna raames suhteliselt vähe. Ümberkorralduste mõju humanitaarhariduses või looduses selle elluviijad oma eluajal ei näe. Lennukite tava­kasutusse võtmise laastavaid tagajärgi keskkonnale poleks suutnud arvatavasti isegi Nostradamus ennustada. Nii nagu poliitilised valimis­lubadused, kustutab ka tehnoloogiline innovatsioon ainult suuremaid tulekahjusid, sest üpris kiiresti tuleb leiutada eelmiste päästevahendite loodud kahjude likvideerimiseks midagi uut. Põrgutee olla sillutatud heade kavatsustega.
Nii nagu mõnda varasemat paanikat õhutas info puudumine, on seda leevendama leiutatud infokanalid õhutamas pandeemiahüsteeriat kontrollimatu info üleküllusega, milles orienteerumiseks vajatakse juba innovatiivseid filtreerimisrakendusi. Seejärel vajame filtrite tekitatud usalduskriisi leevendamiseks peagi uusi rakendusi, mis omakorda tekitavad järjekordse infotulva, mida tehnoloogia tõkestama saaks asuda. Seevastu raha, millega humanitaarid treenivad loogikafiltreid, konstruktiivset arutlusvõimet ja holistilist tervikmõtlemist, suunatakse järjekordse leevendava masinavärgi arendamisse.
Kirde-India sügavates metsades elav khasi hõim põimib jõgede kaldal olevate puude juured ühte, sest nii kasvavad need inimpõlve jooksul looduslikeks sildadeks. Seda on nende esivanemad teinud neile ja nemad loovad tulevastele põlvedele. Kummipuude juursillad ja redelid on ainsad, mis laastavatele mussoonvihmadele vastu peavad. See paneb mõtlema, et järgmine innovatsioon võiks olla hoopis Platoni ja Aristotelese taasavastamine.

URMAS LÜÜS, kunstnik ja õppejõud

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht