Kliimadändid 

Paavo Matsin, kirjanik ja kriitik 

Erakogu

Paavo Matsin

Loomulikult on keskkonna hoidmine vajalik, kuid vahel jõuab kliimaaktivistide tegutsemine tagasi raiskamiseni. Kliimaaktivistid on nagu tänapäeva hipid või punkarid, aga nad ei kujuta ettegi, milliseid kliimadändisid maailmas ringi liigub.

Näiteks tellis üks mu tuttav hiljuti Saksamaalt 25 kilo biodünaamilisi kartuleid. Kohale toodi need ilmselt lennukiga. Biodünaamilise põllumajanduse idee põhineb sellel, et kogu maailm on üks terviklik looduse rütmidele alluv elusorganism. Piltlikult öeldes kitsendatakse see idee ühele farmile või talule – biodünaamiline talu peab olema iseseisev terviklik ökosüsteem, mis tähendab, et seal on esindatud liikide mitmekesisus (nii loomad kui taimed) nii, et väljastpoolt pole tarvis midagi sisse tuua. Biodünaamika üks eesmärk on hoida maa elavana – näiteks kui ühel maalapil kasvatatakse nisu, siis järgmisel aastal peab seal kasvatama herneid või ristikut, ülejärgmisel aastal on see hoopis karjamaa etc. Samuti tuleb väga täpselt järgida loodusrütme, Kuu, Päikese ja planeetide liikumist. Sõber-dändi tahtis teha austriapärast kartulisalatit ja tal oli vaja väga vähese tärklisesisaldusega kartulit. Eesti murekartul pidavat niisuguses salatis ära lagunema. Kliimahipi läheks sellise põhjenduse peale ilmselt peast keema. Aga elus tuleb vahel süüa õigesti valmistatud salatit!

Paradoksaalselt võib vahel selline dändilikkus tuua ka kliimahipide kategoorias suurt kasu. Ostsin umbes kümme aastat tagasi Marlboro Classicu ratsutamismantli (Väike-Karjas läks pood likvideerimisele, kauboimantel oli 90% alla hinnatud, aga maksis ikkagi keskmise kuupalga). Käin selle mantliga iga päev seniajani. Ma ei kujuta ette, kui palju on kliimaaktivistid endale mingeid jopesid sellel ajal selga ostnud! Nii et Marlboro Classicuga olen kliimahoius võidumees-kauboi ja võin vabalt natuke seda peent Austria dändisalatit mekkida!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht