Kultuuriorganisatsioonide avalik kiri 7. IX 2022

Lugupeetud Eesti Vabariigi Valitsus!

Kultuurisektor seisab valdkonna palkade ja tegevustoetuste tõusu eest.

Ei ole inimest, keda kultuur ei puuduta. Ainuüksi muuseumikülastuste arv 2021. aastal oli kokku 1,7 miljonit – seda on rohkem kui Eestis elanikke.

Kultuurivaldkonna esindajatena oleme tööandjad nii meile usaldatud organisatsioonides kui ka arvukate loomemajanduses ja väikeettevõtluses tegutsejate koostööpartnerid. Kahetsusväärselt ületab praegune palgasurve oma erialal tegutsemise soovi, mistõttu on üha keerulisem motiveerida kõrgelt kvalifitseeritud ja aastaid koolitatud eksperte kultuurivaldkonnas jätkama. Statistikaameti andmetel oli üldine 2022. aasta teise kvartali keskmine brutokuupalk 1693 eurot, kultuurisektoris aga 1302 eurot.1

Kultuurivaldkonna toetused on tegevuskulude kasvule ammu jalgu jäänud. Ahelreaktsioonina tabab vahendite puudus ka meie seniseid partnereid, kelle teenustest oleme sunnitud loobuma. Nii väikesed kui ka suured kultuuritegijad on aktiivsed ja olulised kogukondade hoidjad ning regionaalse elu edendajad, sest kultuuriasutuste ning -üritustega on seotud sajad ja tuhanded teenusepakkujad üle terve Eesti.2

Kultuur – see on meie majanduse ja ühiskonna mootor. Loomemajandus panustab sisemajanduse kogutoodangusse teiste valdkondadega võrdväärselt. See panus on samas suurusjärgus näiteks ehitussektoriga ning märgatavalt suurem kui energeetika- või põllumajandussektoris. Samal ajal on kultuurivaldkond ligi viis korda suurem, kui katab sellesse kultuuriministeeriumi kaudu liikuv rahastus.

Kultuurivaldkond hoiab, säilitab ja mõtestab meie ühiseid väärtusi ning teeb need üldsusele kättesaadavaks, ühendades nõnda oskuslikult mineviku tulevikuga. Samuti on kultuurivaldkond riigile kõige olulisem partner sidususe ja lõimimise vallas. President Alar Karise sõnul on kultuur ainus väärtus, millele saame rahvana täielikult tugineda. „Eesti kultuur, muusika ja teater algasid ammu enne meie omariiklust. Või täpsemini just kultuurist see kõik algas. Kui mõelda tänapäevale, siis eesti kultuur on ainus, mis meil on. Ainus, mis pole müüdav ega vahetatav,“ on öelnud president Karis.

Peame kultuurivaldkonna palkade ja tegevustoetuste tõstmist eelseisvatel eelarveläbirääkimistel hädavajalikuks. Oleme valmis aruteluks valitsusega ning põhjendama sealjuures kultuurisektori vajadusi. Rõhutab ju ka kehtiv koalitsioonileping, et kriiside tingimustes tuleb erilist tähelepanu pöörata Eesti kultuuri elujõulisusele ja kättesaadavusele.

Arvo Pärdi Keskus

Eesti Balletiliit

Eesti Etendusasutuste Liit

Eesti Filharmoonia Kammerkoor

Eesti Filmi Instituut

Eesti Filmitööstuse Klaster

Eesti Heliloojate Liit

Eesti Interpreetide Liit

Eesti Jazzliit

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus

Eesti Kinoliit

Eesti Kontsert

Eesti Kooriühing

Eesti Kunstimuuseum

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Meremuuseum

Eesti Muusikanõukogu

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Eesti Rahva Muuseum

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Eesti Tantsuagentuur

Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liit

Eesti Teatriliit

Festival „Jazzkaar“

Forum Cinemas

Ida-Viru Loomeklaster

Kino Artis

Kunstiasutuste Liit

Music Estonia ja Live Music Estonia

Muuseuminõukogu

Pärnu Muusikafestival

Rahvusooper Estonia

Tallinn Music Week ja Station Narva festivalid

Tallinna Pimedate Ööde Filmifestival

Tartu Kunstnike Liit

Teater Vanemuine

VLG Filmid OÜ

Von Krahl

1 Statistikaameti andmetel oli 2022. aasta teise kvartali keskmine brutokuupalk 1693 eurot ehk 10,1% suurem kui eelmisel aastal samal ajal. Kultuurisektoris (kunst, meelelahutus ja vaba aeg) oli 2022. aasta teise kvartali keskmine brutokuupalk 1302 eurot, sektorite lõikes oli see üks madalamaid tasusid. Haridussektoris oli 2022. aasta teise kvartali keskmine brutokuupalk 1606 eurot. Tervishoius ja sotsiaalhoolekandes oli 2022. aasta teise kvartali keskmine brutokuupalk 1851 eurot. Täpsemad andmed: https://www.stat.ee/et/uudised/keskmine-palk-ii-kvartal-2022

2 Näiteks filmivaldkonnas läheb 67% eelarvest teistesse sektoritesse. SA Eesti Kunstimuuseum näitel oli 2021. aasta sidustööde kulu üle 2 miljoni euro, selle summa ulatuses said tööd üle 750 partneri.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht