Lugejakiri – Põhjamaade eeskuju: kirjanduslik videvikutund ka eestlastele?

JAAK KIVILOOG, Helsingi

Põhjala (Norden) ühingu eestvedamisel on paljude aastate jooksul Põhjamaadel igal sügisel korraldatud kirjanduse ettelugemise õhtuid üldnimetuse all kura skymning. Sõnaraamatu järgi tähendab kura skymning videvikutunni pidamist.

Põhjamaadel loetakse meeleoluka sügisõhtu hämaruses küünlavalgel ette mõne Põhjamaade kirjaniku teos. Ettelugemisi korraldatakse raamatukogudes, ühingute kokkutulekutel, perede ringis ja mujal. Sama teost loetakse rootslastele rootsi keeles, taanlastele taani keeles jne. Selle aasta teoseks on valitud taanlase Karen Blixeni „Babettes gæstebud”. See on olemas ka eesti keelde tõlgituna – „Babette’i pidusöök“ (1996, tõlkinud Piret Peiker). Tänavu toimub ettelugemine 11. novembril.

Kura skymning’i korraldamisega suurendatakse Põhjala rahvaste huvi üksteise kultuuri vastu ja lähendatakse neid üksteisele. Kas ei võiks ka eestlased korraldada sellist üleilmset videvikutundi eesti kirjandusklassiku ettelugemisega? See tähendaks laiali pillutatud eesti kogukondade üksteisele lähendamist ja tugevdaks nende kuuluvust Eesti kultuuriruumi.

Eesti diasporaa sünnimaaga sidumine on kuulutatud ka riiklikuks ülesandeks. Mõni ülemaailmne keskorganisatsioon koostöös sobiva kirjandusliku ühendusega võiks ettelugemiseks välja valida eesti kirjandusklassiku teose ja teha see kõigile kättesaadavaks, näiteks väljatrükitavaks internetist. Selle ettelugemine toimuks samal ajal igal pool maailmas, kus leidub eestlasi ja Eesti sõpru. Ettelugemine toimuks eesti keeles, aga vajaduse korral võiks kasutada ka eesti klassikat tõlgituna mõnda teise keelde, näiteks inglise, rootsi, soome, vene keelde. Mõnel juhul võiks ettelugemiseks kasutada kuulderaamatut (audioraamatut).

Loodan, et ettepanek pakub eesti globaalsetele organisatsioonidele sellist huvi, et seda tasub edasi arendada.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht